Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

BMI index – čo to je, jeho výpočet a ako funguje BMI kalkulačka

Aktualizované:

Autor: Marcela

bmi-index

BMI je skratka pre index telesnej hmotnosti. Na čo je táto hodnota dobrá, aký jej je výpočet a ako funguje BMI kalkulačka. Toto sú okrem iného dôležité informácie, ktoré by ste mali poznať, v prípade, že chcete zredukovať váhu podľa BMI indexu.

BMI

Skratka BMI pochádza z anglického jazyka Body Mass Index, čo v slovenčine doslovne znamená index telesnej hmotnosti. Vo všeobecnosti slúži ako metóda, ktorou sa meria hodnota obezity alebo hodnota ideálnej hmotnosti pre človeka.

BMI si môžete nastaviť aj v kalorických tabuľkách, ktoré slúžia na redukciu hmotnosti, čo je aj vedľajší efekt detoxikácie organizmu.

V článku nájdete

BMI index

BMI index je ideálna pomôcka ako zistiť, či je vaša váha v norme, alebo by ste s ňou mali niečo začať robiť. Pri zdravom životnom štýle je táto hodnota veľmi dôležitá.

BMI vzorec zohľadňuje dva dôležité faktory ako je výška a váha. Na základe týchto údajov si dokážete vypočítať, či je vaša váha v norme alebo trpíte podváhou či obezitou.

Musíme však hneď na začiatok upozorniť, že táto hodnota je skôr používaná na porovnanie populácie ako na určenie konkrétnych faktorov u jednotlivca. A to z dôvodu, že tento index ignoruje mnohé osobnostné črty, ako množstvo svalov či stavbu tela.

BMI kalkulačka

Tak ako vám krížovkársky slovník napovie nápovedu, keď potrebujete pomôcť pri lúštení, BMI kalkulačka vám napovie informácie ohľadom vašej ideálnej váhy.

Na internete je voľne dostupná BMI kalkulačka, do ktorej môžete zadať vaše údaje a jednoducho si tak vypočítať vašu hodnotu BMI.

Stačí zadať do vyhľadávača BMI kalkulačka a vyhľadá vám hneď niekoľko možností online BMI kalkulačky.

Na základe toho na akú kalkulačku narazíte, môžete sa stretnúť, že vyspelejšie systémy a webové stránky budú od vás vyžadovať aj iné údaje ako napríklad vek, obvod pása a podobne. Vtedy viete, že dosiahnete podrobnejší a dôveryhodnejší výsledok.

BMI kalkulačka
Zdroj: co-to-je.sk

BMI kalkulačka deti

BMI kalkulačka pre deti je špeciálna verzia kalkulačky určená pre výpočet indexu u detí.

Rovnako u dospelých ju nájdete voľne dostupnú na internete. Stačí, ak zadáte do vyhľadávača BMI kalkulačka deti.

Rozdiel je v tom, že zohľadňuje viacero faktorov a slúži rovnako ako u dospelých na zistenie ideálne váhy a zároveň na zistenie či nemá vaše dieťa nadváhu alebo naopak podváhu.

BMI kalkulačka deti
Zdroj: co-to-je.sk

Výpočet BMI

Výpočet BMI dokážete zrealizovať podľa jednoduchého matematického vzorca. Najjednoduchšia verzia využíva spomínané dve základné hodnoty váhu a výšku.

Počíta sa ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch.

Výpočet BMI muž a BMI žena sa líšia. Avšak rozdiel nie je v samotnom výpočte, odzrkadľuje sa až vo výsledkoch, keďže muži a ženy majú rozdielne hodnoty vo výsledkoch.

BMI hodnoty

Výsledok výpočtu BMI vám ukazuje určité BMI hodnoty. Na základe týchto čísel viete určiť, či váš výsledok ukazuje podváhu, ideálnu váhu, nadváhu, obezitu alebo ťažkú obezitu.

Jednotlivé hodnoty vám ukazuje tabuľka BMI hodnôt.

Tabuľka BMI hodnôt

Hodnota BMI ženyHodnota BMI mužiVýsledok
Menšia než 19Menšia než 20Podváha
19-23,920-24,9Ideálna váha
24-28,925-29.9Nadváha
29-38,930-39,9Obezita
Väčšia než 39Väčšie než 40Ťažká obezita

Zdravý BMI index

Podľa vyššie uvedenej tabuľky, zdravý BMI index je vtedy, keď sa vaše vypočítané hodnoty pohybujú v rozsahu 24-28,9 u žien a 25-29.9 u mužov.

V tomto rozmedzí je vaša váha optimálna a vzniká minimálne riziko ochorení spojených s nadváhou. Ideálne je si tento stav udržovať vyváženou a pestrou stravou.

BMI obezita

Na základe hodnôt z tabuľky môžete vidieť, že obezita začína u žien pri hodnote 29 a u mužov pri hodnote 30. Podľa výsledku sa ďalej BMI obezita rozdeľuje na klasickú a ťažšiu.

S výsledkom obezity sa zvyšuje náchylnosť a riziko určitých zdravotných komplikácii. Jedná sa o ischemickú chorobu srdca, vysoký krvný tlak, dna a človek je náchylnejší na vznik nádorov.

BMI jedálniček

Podľa výsledných hodnôt sa dá určite aj jedálniček BMI. Niektoré vyspelejšie kalkulačky BMI vám vo výpočte zohľadnia, aký by mal byť váš kalorický príjem.

Tieto kalkulačky sa väčšinou pýtajú aj na to ako ste počas dňa aktívni.

Príklad: 27 ročná žena, ktorá meria 175 centimetrov a váži 65 kilogramov, jej výsledná hodnota BMI indexu je 21,22, čo znamená optimálna váha. V prípade, že táto žena preukazuje počas dňa nízku aktivitu, teda má sedavé zamestnanie ale chodí si aspoň 1-3krát do týždňa cvičiť, jej kalorický príjem by mal byť 2027kcal.

Pri príjme v hodnote 2027 kcal si udrží svoju optimálnu váhu. Pokiaľ by táto žena chcela schudnúť potrebuje znížiť svoj kalorický príjem.

Kalorický príjem si ľahko spočítate pomocou kalorických tabuliek, ktoré sú dostupné na internete ale aj ako mobilné aplikácie.

BMI app

BMI app je jednoduchá a prehľadná aplikácia, stačí si ju stiahnuť do mobilu a môžete si BMI index prepočítať kedykoľvek.

BMI aplikácia
Zdroj: co-to-je.sk

BMI aplikácia funguje rovnako ako BMI kalkulačka, zadáte do nej potrebné údaje a aplikácia vám prehľadne ukáže váš výsledok.

Zdroje: bmikalkulacka.sk, childrenbmi.com, wikipedia.sk, ketodiet.sk

Témata:
Zdravie

Najnovšie články