MS v hokeji semifinále Stavte si na víťaza!

Detoxikácia organizmu – strava, prejavy, postup, očista a chudnutie

Aktualizované:

Autor: Denisa

Detoxikácia organizmu postup

Detoxikácia organizmu je komplexná očista, ktorá zbaví vaše telo nahromadených toxínov, ktoré ho poškodzujú. Ideálny čas na detox je jar, avšak s očistou tela môžete začať aj kedykoľvek v priebehu roka. Presný postup, prejavy a stravu nájdete v článku.

Detoxikácia organizmu

Nie ste po zime vo forme a máte pocit, že potrebujete trocha nakopnúť? V tom prípade vyskúšajte detoxikáciu organizmu, ktorej cieľom je očistenie tela od parazitov a všetkých škodlivín, ktorými je zanesené.

Pred detoxikáciou organizmu sa nezabudnite poradiť s vašim lekárom, ktorý pozná všetky vaše zdravotné obmedzenia, ako napríklad syndróm dráždivého čreva. Niektoré ochorenia totižto nie sú kompatibilné s detoxikáciou organizmu a mohli by u vás nastať zdravotné komplikácie.

V článku nájdete

Očista organizmu

Jarná detoxikácia organizmu je jedinečný proces, ktorý očistí vaše orgány a opäť obnoví prirodzené detoxikačné procesy v tele. Pri zdravom životnom štýle je občasná detoxikácia a prečistenie tela veľmi dôležité.

Hlavnými cieľom detoxikácie organizmu je úľava preťaženého organizmu od škodlivých látok, ktoré sa v jeho tele nahromadili v súvislosti so zlou životosprávou, nedostatkom pohybu na čerstvom vzduchu alebo stresom.

Klasickým príkladom nadmerného stresu je aj syndróm vyhorenia, ktorý je v dnešnej dobe typický. Vysoké nároky dnešnej spoločnosti sa zvyšujú, čo má za následok vznik vyhorenia.

Očista tela od parazitov výhody

 • viac energie
 • zlepšenie psychického stavu
 • chudnutie
 • podpora imunitného systému
 • krajšie vlasy a pleť

Detoxikácia organizmu strava

Detoxikácia organizmu súvisí predovšetkým so zmenou životosprávy, kedy ide o individuálny proces, v ktorom každému vyhovuje niečo iné. Ak sa rozhodnete pre detox, môžete zvoliť úplný pôst alebo detoxikáciu úpravou stravy.

Na detoxikáciu organizmu je skvelý aj Ginger shot.

Detoxikácia organizmu pôst

Pôst predstavuje rýchly a jednoduchý spôsob odstránenia toxínov z nášho organizmu. Po pôste môže žalúdok lepšie tráviť, čím sa mu navráti pružnosť. Odporúčaná maximálna dĺžka pôstu priemerného a zdravého človeka je 3 dni.

Detox organizmu strava

Čistenie organizmu nemusí byť iba prísnym pôstom, ale môžete v tomto prípade obmedziť príjem živín zaťažujúcich trávenie, a naopak zvýšiť príjem živín pomáhajúcich prirodzenej detoxikácii. To vám pomôže aj pri tom, ako znížiť cholesterol.

Najúčinnejšie detox potraviny

NázovÚčinok
Pestrec mariánskydetoxikácia pečene
Zelený čajantioxidant
Artičokydetoxikácia pečene a  trávenie tukov
Pažítkatvorba žlče
Petržlenodvodňovanie a vyplavovanie jedovatých látok
Broskyňačistenie obličiek a ochrana pred infekciou
Zelerzbavenie obličiek jedov
Špargľazbavenie tela jedov
Ryžapomoc pri ochoreniach obličiek, pri opuchoch ako diuretikum
Datlena trávenie
Fenikel správna funkcia čriev
Bazapreháňadlo
Mangoničenie choroboplodných zárodkov v čreve
Kyslá kapusta proti zápche
Celozrnný chliebsprávna funkcia čriev
Ľanové semenásprávna funkcia čriev

Čo sa týka doplnkov výživy pri detoxe, vyčistenie organizmu stravou ide ruka v ruke s použitím probiotík a prebiotík, ktoré sa postarajú o to, aby trávenie fungovalo hladko.

Probiotiká nájdete vo fermentovaných potravinách ako napr. kyslá kapusta, prebiotiká naopak získate z cesnaku, cibule, banánov či paradajok.

Detoxikácia organizmu prejavy

Detoxikácia organizmu a očistenie tela od toxínov je proces, ktorý pomáha pri zanesení organizmu škodlivými látkami. Či je vaše telo plné toxínov zistíte napr. podľa jazyka. Jazyk je orgánom chuti a začiatkom tráviaceho traktu.

To znamená, že čistý ružový jazyk znamená čistotu tráviacich orgánov, a naopak akýkoľvek povlak na jazyku je svedectvom o ich znečistení.

Prejavy detoxikácie organizmu

 • alergia alebo neznášanlivosť určitých potravín
 • zlý dych, páchnuce plyny a stolica
 • zápcha, hnačka, hrudkovitá stolica, nepravidelný pohyb čreva
 • časté preťaženie, chrípka, prechladnutie
 • nadúvanie alebo plynatosť, časté poruchy tenkého čreva
 • časté bolesti hlavy z neznámych príčin
 • migréna
 • všeobecné bolesti, ktoré migrujú z miesta na miesto
 • neznášanlivosť mastných jedál
 • nízka energia, strata vitality z neznámej príčiny
 • bolesť v dolnej časti chrbtice
 • znížená odolnosť voči infekciám
 • potreba dlhého spánku
 • bolesť v pečeni alebo v žlčníku
 • predmenštruačný syndróm (PMS), zapálený prsník, vaginálne infekcie
 • kožné problémy: vyrážky, uhrovitosť, akné
Detoxikácia organizmu strava
Zdroj: unsplash.com

Detoxikácia tela postup

Prírodná detoxikácia organizmu môže prebiehať rôznymi spôsobmi, jeho dĺžka a výber očistnej kúry záleží od toho vašich cieľov, zdravotných obmedzení a pevnej vôle.

Nižšie sme si pre vás pripravili niekoľko zásad, ktoré by ste mali počas detoxu dodržať.

Jedzte potraviny v prirodzenom stave

Pri domácej detoxikácií organizmu si vyberajte čerstvé sezónne ovocie a zeleninu, celozrnné pečivo, nerafinovaný cukor, mäso z lokálnych fariem, vajcia z voľného chovu a potraviny konzervované prirodzeným spôsobom.

Naopak sa vyhnite konzervačným látkam, emulgátorom, syntetickým farbivám či zbytkom liečiv (v živočíšnych produktoch).

Či máte dobrú hladinu cukru v krvi si môžete overiť aj pomocou tabuľky, ktorá slúži na to, aby ste sa ľahko orientovali v jednotlivých glykemických hodnotách a vedeli tak určiť hodnotu cukru v krvi.

Príprava a pozvoľný začiatok očisty tela

Ak idete vyskúšať 3-dňovú detoxikačnú kúru, pred začatím je vhodné jesť ľahko stráviteľné jedlá a vynechať rôzne pochutiny, alkohol, kávu a cigarety, čím pripravíte vaše telo a tráviaci trakt na detox.

Alkohol môžete vynechať aj na dlhší čas a zapojiť sa do výzvy Suchý február.

Prechod na normálnu stravu by mal byť pomalý, postupne pridávajte polievky, strukoviny, mliečne výrobky a vajíčka. Mäso zaraďujeme až nakoniec.

Pite veľa vody

Najlepšia detoxikácia organizmu prebieha vtedy, keď pijete počas detoxu veľa vody, ktorá  udržuje v chode obličky, ktoré sú zároveň jedným z hlavných detoxikačných orgánov v tele.

Počas kúry by ste mali piť filtrovanú vodu z vodovodu, doplnenú ovocným, bylinkovým a zeleným čajom. Na ráno je výborný pohár vlažnej vody, do ktorej vytlačíte polku citrónu.

Majte dostatočný a kvalitný spánok

Spánok počas očisty organizmu by mal byť dostatočný a kvalitný, pretože počas neho dochádza k veľmi dôležitej regenerácii na úrovni autonómneho nervového systému.

Takisto by ste nemali zabúdať aj na oddych a zníženie stresu, či pohyb vo forme prechádzky, pilates alebo jogy.

Detox na chudnutie

Detoxikácia organizmu ide ruka v ruke so stratou hmotnosti, aj keď to nemusí byť vždy pravidlom. Záleží od toho, či zvolíte absolútnu hladovku alebo očistu tela vo forme určitých potravín a doplnkov výživy.

V oboch prípadoch však nastáva zníženie denného kalorického príjmu, čím nastane proces chudnutia.

Ide o vedľajší efekt detoxu, pričom potraviny, ktoré počas detoxu prijmete si môžete zapisovať do kalorických tabuliek, kde si môžete nastaviť aj úvodné hodnoty ako vaše BMI, počiatočnú hmotnosť a výšku.

Očista tela od toxínov

Detoxikácia organizmu slúži aj na očistu tela od toxínov, ktorými je naše telo zanesené a ktoré nám spôsobujú rôzne zdravotné problémy.

Toxíny sú jedovaté látky bielkovinovej povahy, ktoré majú škodlivý účinok na náš organizmus. Sú produkované niektorými druhmi baktérií, živočíchov (zootoxíny), ale aj rastlín (fytotoxíny).

Vyčistenie organizmu od toxínov tipy

 • obmedzte alkohol
 • majte kvalitný a dostatočný spánok
 • pite veľa vody
 • jedzte kvalitné a nespracované potraviny
 • doplňte antioxidanty

Zdroj: youtube.com, unsplash.com

Témata:
Zdravie

Najnovšie články