LOH 2024 Všetky info tu!

Vianoce 2024 – dátum, história, zvyky, zaujímavosti a darčeky

Aktualizované:

Autor: Lenka

Vianoce

Vianoce nepochybne patria k najobľúbenejším sviatkom na Slovensku. Pokiaľ chcete vedieť, kedy sú Vianoce počas tohto roka a aké tradície sa s týmto obdobím spájajú, my vám to prezradíme. Zároveň sa dozviete o histórií a môžete sa inšpirovať darčekmi pre najbližších.

Vianoce

Vianoce sú pre mnohých najkrajším obdobím v roku. Sú to sviatky vôní, krásne ozdobeného vianočného stromčeka a spoločne strávených chvíľ v kruhu najbližších. Navyše deti sa radujú aj z vianočných prázdnin a darčekov.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Vianoce patria k najväčším sviatkom nielen pre tých najmenších, ale aj pre väčšinu dospelých. Skutočnú vianočnú atmosféru si môžete plnými dúškami užiť aj na vianočných trhoch a pri príchode Coca Cola kamiónu.

V článku nájdete

Za koľko dní sú Vianoce 2024

To, o koľko dní sú Vianoce, sa každým dňom mení. No dátum zostáva vždy rovnaky. V roku 2024 pripadá 24. decembra na nedeľu.

Vianočné sviatky 2024

DátumDeň
24. 12. – štedrý deňutorok
25.12. – prvý sviatok vianočnýstreda
26.12. – druhý sviatok vianočnýštvrtok
Vianoce 2023
Zdroj: unsplash.com

Vianoce otváracie hodiny

Vianoce otváracie hodiny podobne ako pri Veľkej noci a ostatných sviatkoch sú upravené.

Kým niektoré prevádzky obchodov budú zatvorené, iné otváracie hodiny na Vianoce 2024 výrazne obmedzili. Preto sa dopredu pozrite, ktoré obchody sú cez Vianoce otvorené.

História Vianoc

Podľa historických záznamov sa prvé Vianoce oslavovali v 4. storočí. I keď je pravdou, že v začiatkoch kresťanstva, sa narodenie Ježiša Krista neoslavovalo – hlavným sviatkom bola Veľká noc, teda jeho zmŕtvychvstanie.

Presný dátum narodenia Pána skutočne nie je známy. 25.december ako deň jeho narodenia bol totiž prvýkrát doložený až v roku 336 v Ríme, no dodnes sa na ňom nezhodujú všetci veriaci. Katolíci ho oslavujú 25. decembra a zvyšok pravoslávnych veriacich až 7. januára.

Zmena prišla až s pápežom Júliusom I., ktorý v 4. storočí rozhodol, že Vianoce, teda narodenie Ježiša Krista, budeme oslavovať 24. decembra.

O čom sú Vianoce

Vianoce nie sú o daroch a balení darčekov, i keď si to mnohí myslia. Vianoce sú sviatkom spoločných chvíľ v kruhu najbližších, ktoré môžete spolu stráviť aj pri pozeraní vianočných rozprávok.

Prípadne pri pečení vianočných koláčov, medzi ktoré patrí aj Štedrák.

Vianoce sú taktiež o láske, pokoji, nádeji, vďačnosti a o mnohých iných maličkostiach. I keď je pravdou, že niektorým sa pri slove Vianoce vtlačí do hlavy predstava preplnených obchodov, stresu a nervozity.

Zvyky v rodine na Vianoce

Vianoce sú bezpochyby jediné sviatky, s ktorými sa nám už od malička spája množstvo tradícií. Tradičné slovenské Vianoce môžu byť iné na každom kúte Slovenska.

Vianočné tradície a zvyky sú spôsobom, ako oslavujeme Vianoce. I keď sa slávia po celom svete, vždy sa niečím líšia.

Typickou tradíciou v mnohých rodinách sú napríklad:

 • odkladanie rybej šupinky do peňaženky
 • rozkrajovanie jabĺčka
 • uväzovanie reťaze okolo stola
 • dodržiavanie pôstu
 • hádzanie orechov do rohov miestnosti
 • počas štedrovečernej večere sa nesmie odbiehať od stola

Súčasťou vianočných zvykov je aj dobré jedlo, ktoré nesmie počas Vianoc chýbať. Vyskúšajte rýchle recepty na slané pečivo, ktoré sa hodí aj na Silvestra.

Vianoce priania

Vianoce vinše a vianočné priania potešia snáď každého. Vianočné priania a vinše stačí naťukať do telefónu alebo do počítača a pozdrav je o pár sekúnd u svojho adresáta. Doba je síce veľmi rýchla a stručná, ale váha slov je stále rovnaká.

Tí najmenši môžu napísať svoje priania vďaka vianočnej pošte a poslať list Ježiškovi.

Najkrajšie vianočné priania

Nech zvony zvonia a srdcia plesajú, nech sviece horia a čaše štrngajú. Teraz, keď ku šťastiu je len krok, prajem Vám krásne Vianoce a šťastný Nový rok.

Už sa blížia Vianoce, ten čas rýchlo letí. Na stromčeku sviečky svietia, šťastím žiaria deti. Starý rok už odchádza a nový ide za ním, nech Ti len radosť prináša, to je mojim prianím.

Nech sú pre vás tieto sviatky žiarivé a radostné. Nech všetky vaše želania a sny stanú sa skutočnosťou a nech vás pocit radosti naplní počas celého roka.

K Vianociam a Novému roku Vám prajeme 12 mesiacov šťastia, 52 týždňov zdravia a 365 dní lásky.

Vianočné prázdniny
Zdroj: unsplash.com

Darčeky na Vianoce

Darček na Vianoce vie potešiť a vyčarovať úsmev. Pozrite sa na tipy na vianočné darčeky, ktoré môžete s láskou podarovať tým, na ktorých vám záleží najviac.

Medzi ideálne darčeky patrí:

 • oblečenie
 • kozmetika
 • poukážky
 • zážitky
 • ručne vyrobené darčeky

Dar na Vianoce sa líši vzhľadom na to, pre koho je určený. Iný darček kúpite rodičom, priateľovi a dieťaťu.

Zdroje: unsplash.com, wikipedia.org

Najnovšie články