Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

1 apríl – deň bláznov, žarty a história

Autor: Veronika

1 april 2022

Pri otázke, čo je to 1. apríl asi každému napadne niečo iné. Niekto pomyslí na prvý deň v mesiaci, niekto sa teší, že bude mať konečne možnosť si z niekoho vystreliť. My sa dnes pozrieme na to, prečo sa prvý apríl považuje za deň bláznov a aká je jeho história.

1 apríl

V tento deň sa však podľa kalendáru sviatkov oficiálne nedeje nič špeciálne, a preto rátajte s plnou funkčnosťou prevádzok, zariadení a služieb a síce môže byť vaše pracovné nasadenie mierne ovplyvnené, na voľno sa nespoliehajte.

O pár mesiacov sa zase oslavuje deň priateľstva, kedy môžete vašim blízkym spríjemniť deň inak, ako si z nich vystreliť.

V článku nájdete

1 apríl 2024

Tento rok nám 1 apríl 2024 pripadá na pondelok. V tento deň, 1 apríl meniny oslavuje Hugo a v kalendári nájdeme aj prívlastok Medzinárodného dňa vtáctva a Medzinárodného dňa zábavy v práci.

Ak sa pýtate aké je 1 apríl znamenie horoskopu, je to baran – takže pozor na tvrdohlavých bláznov. O pár mesiacov neskôr sa oslavuje aj sviatok práce.

Prvý apríl vo svete

Medzi rôznymi krajinami na svete sa samozrejme tento deň vníma a užíva inak. Väčšinou však vo všeobecnosti platí ospravedlnenie pre vtipy na 1 apríl, a teda byť za blázna alebo ho z niekoho spraviť.

Napríklad vo Francúzsku sa oklamaný človek nazýva Poisson d'Avril („Aprílová ryba“), snáď v súvislosti s tým, že malá rybka sa ľahko chytí.

Vo Francúzsku je aj preto bežné, že francúzske deti priliepajú papierové rybky na chrbát nič netušiacich priateľov.

V Škótsku sa deň nazýva Gowkie, teda tiež deň bláznov, kedy je veľmi obľúbené priliepať na chrbty papier s nápisom „kopni ma“.

V mnohých krajinách sú žarty na 1 apríl aj v rámci novín a iných médií, kedy sa do správ dostávajú falošné titulky alebo príbehy.

1. apríl 2022
Zdroj: pexels.com

1. apríl žarty

Počas tohto dňa je vlastne oficiálne dovolené skúšať rôzne žartíky alebo len nevinné vtípky, no nejedenkrát to môže prerásť do väčších rozmerov, ako napríklad bláznivý dress code do práce, školské akcie či celonárodné dezinformovanie. Bláznivé kostýmy si mnohí obliekajú aj počas Halloweenu.

1 apríl v škole majú mnohé deti v obľube. Počas tohto dňa chystajú spolužiakom a učiteľom chytáky na 1 apríl. Veď kto nemá rád 1 apríl žarty v škole.

Za zmienku stojí napríklad aj oznam z roku 1992, kedy americká rozhlasová stanica oznámila kandidovanie Richarda Nixona do prezidentských volieb so sloganom „Neurobil som nič zlé a už to nezopakujem.“

Podľa všetkého to bolo tak autentické, že to po pár minútach musel vzdať a oznámil, že ide len o vtip.

Pranky na 1 apríl

Prvý apríl alebo takzvaný deň bláznov patrí všetkým vtipkárom. Pozrite sa na tie najlepšie žarty na 1 apríl.

Vtipy na 1 apríl

  1. Prešité ponožky
  2. Stavba z plastových téglikov za dverami
  3. Zafarbená voda
  4. Šampón alebo sprchovací gél, ktorý sa nedá vytlačiť
  5. Hlava vo fľaši
  6. Maslový dezodorant

1. apríl história

Aj keď je 1. apríl špecifickým dňom už po stáročia, jeho skutočný pôvod je neznámy a v skutočnosti sa ani s istotou nedá odhaliť.

Niektorí tvrdia, že vznikol na základe festivalu Hilaria v starovekom Ríme, ktorý sa konal 25. marca. Iní zas tvrdia, že je jeho pôvod v oslavách Holi v starej Indii, ktoré sa konali od 30. marca do 1. apríla.

Ďalšou teóriou je vznik vo Francúzsku v 16. storočí, kedy panovník Karol IX vyhlásil, že nový rok nebude začínať na Veľkú noc, čo bolo kresťanským zvykom, ale 1. januára.

A keďže Veľká noc bola lunárnym a teda pohyblivým sviatkom v kalendári, tí, ktorí sa držali tohto starého spôsobu, boli „apríloví blázni“.

Iní hovoria, že tento deň súvisí s jarnou rovnodennosťou (21. marca). A teda 1. apríl časom, kedy bývajú ľudia „pobláznení“ a zmätení z náhlych zmien počasia.

Zdroj: wikipedia.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články