Jarmoky 2024 Prehľad podujatí tu!

Jesenná rovnodennosť 2024 – dátum, význam, zvyky, pranostiky

Aktualizované:

Autor: Lenka

jesenná rovnodennosť

Jesenná rovnodennosť predstavuje astronomickú udalosť, ktorú si väčšina spája s príchodom jesene. Teplé dni rýchlo striedajú chladné noci, listy na stromoch začínajú meniť farbu a svetla ubúda. Zistite, kedy jesenná rovnodennosť 2024 nastane a aký má význam.

Jesenná rovnodennosť 2024

Je prirodzeným javom, že sa ročné obdobia menia. Tak ako sa každý po zime teší na jar, tak aj teraz sa treba zmieriť, že po lete nastáva jeseň. Práve jeseň nám prináša nielen ochladenie, ale aj kratšie dni a dlhšie noci. To má samozrejme vplyv aj na naše bežné fungovanie.

Jesenná rovnodennosť 2024 nastáva presne v momente, keď je Slnko pri svojom zdanlivom pohybe od severu na juh presne nad rovníkom. Ak netušíte, čo vás čaká v tomto jesennom období, môže vám pomôcť mesačný horoskop, pokiaľ sa ním riadite.

V článku nájdete

Jesenná rovnodennosť dátum

Jesenná rovnodennosť 2024 nastane v sobotu 22. septembra, presne o 14:43. Tento dátum označuje deň, kedy je dĺžka dňa a noci približne rovnaká a slnko prejde rovník na jeho ceste k severnej pologuli.

Jesenná rovnodennosť je jednou z dvoch v roku, druhou je jarná, ktorú môžete očakávať na jar. Obvykle vychádza jarná a jesenná rovnodennosť na tieto dni:

  • jarná rovnodennosť na severnej pologuli – 20. marec
  • jesenná rovnodennosť na severnej pologuli – 22. september
Jesenná rovnodennosť 2023 nastane v sobotu 23. septembra, presne o 8:49 a 56 sekúnd. Tento dátum označuje deň, kedy je dĺžka dňa a noci približne rovnaká a slnko prejde rovník na jeho ceste k severnej pologuli.
Zdroj: unsplash.com

Jesenná rovnodennosť význam

Rovnodennosť je momentom, ktorý nastáva dvakrát ročne, vždy so šesťmesačným odstupom. Jesenná rovnodennosť symbolizuje okamih prechodu astronomického leta na astronomickú jeseň. Okrem toho existujú aj ďalšie dva astronomické javy – letný a zimný slnovrat. Toto obdobie je momentom, kedy sa mení čas z letného na zimný.

Rovnodennosť je astronomickým okamihom, kedy sa dĺžka dňa vyrovná dĺžke noci. To znamená, že deň aj noc trvajú približne 12 hodín.

Jesenná rovnodennosť vplýva vo veľkej miere aj na človeka. Zmeny sú spojené s príchodom jesene a zmenami svetla i tepla. Dĺžka denného svetla sa začína krátiť a noc sa začína predlžovať. V dôsledku čoho mnohí ľudia v tomto období pociťujú únavu a ospalosť.

Jesenná rovnodennosť zvyky

Jesenná rovnodennosť zohráva dôležitú úlohu v mnohých kultúrach a má rôzne významy a tradície spojené s príchodom jesene. Ide o obdobie, ktoré predstavuje čas vyrovnanosti a hojnosti, kedy ľudia žnú úrodu a ďakujú za plody, ktoré im príroda poskytla.

Jeseň a jesenné prázdniny sa spája najmä so zebrom úrody a zo zvykov sa zachovali najmä dožinky, vinobranie a švábkobranie.

Vo viacerých náboženských tradíciách mala rovnosť dňa aj noci náboženský význam. V antickom Grécku sa vykonávali rituály na počesť bohyne Deméter, bohyne úrody a jej dcéry Persefony, ktorá bola spájaná s príchodom jesene.

Pre starých Slovanov bola jesenná rovnodenosť sviatkom, kedy ďakovali za úrodu a hojnosť. Zároveň sa lúčili s teplými dňami a pozvoľna sa začali pripravovať na chladnú zimu.

Jesenná rovnodennosť zohráva dôležitú úlohu v mnohých kultúrach a má rôzne významy a tradície spojené s príchodom jesene.
Zdroj: unsplash.com

Jesenná rovnodennosť mágia

S jesennou rovnodennosťou sa spájajú aj mnohé rituály, ktoré sú spojené s mágiou. Súčasťou rituálov starých Slovanov bolo obetovanie chleba alebo kaša z obilia. Tieto rituály boli prejavením vďačnosti.

Slovania vnímali jesennú rovnodennosť ako čas, kedy vo svete začali prevládať temné sily. Taktiež verili, že v tento deň nastáva rovnosť síl, čo pre nich znamenalo, že si môžu nakloniť osud na svoju stranu.

Lúčili sa s Mokošou – nositeľkou plodnosti a vítali Moranu, ktorá je symbolom zimy a smrti. Mnohé rituály spojené s mágiou sa praktizovali vtedy, kedy je spln.

Kelti veľmi vnímali kolobeh roka, a preto bol pre nich sviatok jesennej rovnodennosti významný. Nazývali ho Mabon, čo bol boh svetla a syn Matky Zeme, ktorý krátko po narodení zmizol zo sveta do podzemia – teda do lona svojej matky. Tam bol v bezpečí a musel hromadiť sily, aby sa mohol znova rodiť a aby s ním prišla jar a nové svetlo.

Kelti tento sviatok oslavovali na hostinách dobrým jedlom, hudbou a tancom. Taktiež si týmto dňom uctievali aj bohov lovu a zveri.

Jesenná rovnodennosť pranostiky

S jesennou rovnodennosťou a jeseňou sa najmenej spájajú rôzne pranostiky a patrí k „menším dňom“ v roku. Pranostiky sa spájali najmä s predpoveďou počasia, keďže našim predkom sa podarilo vcelku úspešne pozorovať správanie prírody.

Pranostiky jesenná rovnodennosť

  • Za peknou jeseňou nasleduje tuhá zima a úrodný rok.
  • Lastovičky na odletu, koniec i babiemu letu.
  • Keď na Katarínu stojí hus na ľade, na Vianoce bude stáť na blate.
  • September – z poľa ber!
  • Na svätého Cypriána chladno býva často zrána.
  • Ak je október veľmi zelený, potom bude január hodne studený.
  • Ak sa osy v septembri tlačia do príbytkov, bude tuhá zima.
  • Septembrový dážď – poliam úrodu, vinohradom otravu.

Zdroje: unsplash.com, modrehory.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články