Jarmoky 2024 Prehľad podujatí tu!

8. máj Deň víťazstva nad fašizmom – história a zaujímavosti

Autor: Lenka

Deň víťazstva nad fašizmom

Slovensko i ostatné krajiny si každoročne pripomínajú Deň víťazstva nad fašizmom. V niektorých štátoch sa tento deň označuje aj ako Deň víťazstva v Európe. Prečítajte si, kedy sa oslavuje, jeho históriu a iné dôležité informácie.

Deň víťazstva nad fašizmom

Deň víťazstva nad fašizmom sa radí podobne ako Vznik Slovenskej republiky medzi štátne sviatky. Je sviatkom, ktorý sa oslavuje na pamiatku bezpodmienečnej kapitulácie nacistického Nemecka.

Tento deň je dôležitým pripomenutím nebezpečenstiev totalitných režimov a dôležitosti obrany demokracie, mieru a ľudských práv. Je to príležitosť na oslavu víťazstva a zároveň na zamyslenie sa nad hrôzami, ktoré vojna priniesla.

V článku nájdete

Deň víťazstva nad fašizmom dátum

Koniec druhej svetovej vojny v Európe si jednotlivé štáty Starého kontinentu pravidelne pripomínajú 8. mája. Tento deň je známy aj ako VE Day (Victory in Europe Day). O deň neskôr sa oslavuje Deň Európy.

8. máj Deň víťazstva nad fašizmom je dňom, kedy si národy oddýchli od hitlerovského týrania. Tento dátum nie je náhodný – značí kapituláciu Nemecka, ktorá bola oficiálne podpísaná neskoro večer 7. mája 1945, ale nadobudla účinnosť nasledujúci deň.

V Rusku a niektorých iných krajinách bývalého Sovietskeho zväzu sa Deň víťazstva slávi 9. mája kvôli časovému posunu – keďže kapitulácia bola podpísaná v Berlíne neskoro večer, v Moskve už boli prvé hodiny 9. mája.

Dátum Deň víťazstva nad fašizmom.
Zdroj: unsplash.com

Deň víťazstva nad fašizmom obchody

Vzhľadom na to, že kalendár sviatkov radí 8. máj medzi štátne sviatky, počítajte s tým, že v tento deň nenájdete bežné potravinové reťazce a iné obchody otvorené.

Otvorené môžu mať len súkromníci a mnohokrát sú otvorené aj reštaurácie či iné gastro podniky. Otvorené predajne sú aj čerpacie stanice alebo letiskové obchody.

Deň víťazstva nad fašizmom história

Deň víťazstva nad fašizmom oslavuje koniec druhej svetovej vojny v Európe. Druhá svetová vojna bola dlhým, rozsiahlym a krvavým konfliktom, počas ktorého prišlo o život viac ako 50 miliónov ľudí.

Počtom obetí aj svojím charakterom a krutosťou sa jedná o najväčšiu tragédiu v dejinách ľudstva.

Druhá svetová vojna

Druhá svetová vojna bola globálny konflikt, ktorý prebiehal v rokoch 1939 až 1945. Začala sa 1. septembra 1939 útokom vojsk nacistického Nemecka na Poľsko, čo viedlo k vyhláseniu vojny Nemecku zo strany Spojeného kráľovstva a Francúzska.

Do vojny sa zapojilo 62 štátov, v ktorých žilo 80 % vtedajšej svetovej populácie. Priamo sa bojovalo až na 40 štátoch – bojovalo sa v Európe, severnej Afrike, Atlantiku, Oceánii, južnej a juhovýchodnej Ázií.

Hlavnými mocnosťami osi boli Nacistické Nemecko, Taliansko a Japonsko, zatiaľ čo hlavnými Spojeneckými štátmi boli Veľká Británia, Sovietsky zväz, Čína a neskôr USA.

Druhá svetová vojna bola taktiež poznačená hrôzami vojnových zločinov a genocídy, najmä holokaustom, kedy boli systematicky vyvražďovaní Židia a iné skupiny nacistickým Nemeckom.

Chronológia konca vojny

Aktu kapitulácie predchádzala bitka o Berlín. Vojna skončila kapituláciou Nemecka v máji 1945 a Japonska v septembri 1945 po zhodení atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki.

  • 30. apríl 1945: Adolf Hitler spácha samovraždu, čo značí definitívny zánik nacistického vedenia.
  • 7. máj 1945: Generál Alfred Jodl v mene Nemeckého velenia podpisuje bezpodmienečnú kapituláciu vojenských síl Nemecka v Reims vo Francúzsku. Tento dokument stanovil, že všetky nemecké bojové operácie majú skončiť 8. mája 1945 o polnoci.
  • 8. máj 1945: Väčšina Európy oslavuje kapituláciu Nemecka a koniec vojny v Európe, označovaný ako VE Day (Victory in Europe Day).
  • 9. máj 1945: V dôsledku časového posunu a dodatočných formalít sa v Moskve a vo väčšine postsovietkych krajín slávi Deň víťazstva 9. mája.

Dôsledky a význam

Druhá svetová vojna mala obrovské politické, hospodárske a sociálne dopady po celom svete, vrátane vzniku OSN.

Vojna si vyžiadala obrovské ľudské, materiálne a sociálne náklady. Európa bola vo veľkej miere zdevastovaná bombardovaním, bojmi a systematickým ničením. Koniec vojny neznamenal len koniec bojov, ale aj začiatok dlhého a komplikovaného procesu obnovy a zmierenia.

Na politickom poli sa začali formovať nové hranice, čo viedlo k studenej vojne medzi východným blokom vedeným Sovietskym zväzom a západným blokom pod vplyvom Spojených štátov.

Kultúrny a spoločenský vplyv

Deň víťazstva nad fašizmom je príležitosťou na spomienku na hrdinstvo a obety miliónov ľudí, ktorí bojovali proti fašizmu.

V mnohých krajinách, vrátane Ruska, sa konajú vojenské prehliadky. Vo Veľkej Británii a iných západných krajinách sú časté spomienkové akcie a oslavy mieru.

Zdroje: wikipedia.org, teraz.sk, ssjh.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články