Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Deň slnka – dátum, aktivity, história a zaujímavosti

Autor: Lenka

Deň slnka

Slnko je naša najbližšia hviezda, ktorá svojim žiarením vytvára podmienky pre život všetkého na Zemi. Zistite, kedy je Deň slnka a s akými aktivitami a zaujímavosťami sa spája.

Deň Slnka

Deň slnka je oslavou, ktorá pripomína význam a úlohu Slnka v živote na Zemi. Tento deň je príležitosťou, kedy sa môžeme zamyslieť sa nad tým, ako Slnko ovplyvňuje naše každodenné životy, ekosystémy a dokonca aj ekonomiku.

Deň Slnka je príležitosťou, ako sa môžeme lepšie starať o našu planétu, s čím sa spája aj Deň zeme.

V článku nájdete

Svetový deň slnka dátum

Svetový deň Slnka sa každoročne oslavuje 3. mája. Tento dátum nie je náhodný – bol vybraný kvôli tomu, že je blízko k jarnej rovnodennosti, kedy dĺžka dňa a noci sú po celom svete takmer rovnaké.

A aj keď kalendár sviatkov síce tento deň neradí medzi štátne sviatky, napriek tomu patrí medzi dôležité svetové dni. Deň Slnka oslavujú nadšenci a ochrancovia životného prostredia, ktorí s radosťou využívajú solárnu energiu.

Svetový deň slnka
Zdroj: unsplash.com

Deň slnka aktivity

Na svetový deň Slnka sa po celom svete uskutočňujú rôzne aktivity, ktoré majú podporiť využívanie solárnych zdrojov energie. No oslava môže byť spojená aj s rôznymi vzdelávacími aktivitami až po osobný záväzok k trvalo udržateľným postupom.

 • Vzdelávacie semináre a workshopy: prednášky a workshopy na témy ako obnoviteľné zdroje energie, význam Slnka pre klimatický systém Zeme a jeho vplyv na životné prostredie.
 • Pozorovanie Slnka: verejné pozorovania Slnka pomocou špeciálneho vybavenia, ako sú solárne ďalekohľady, čím umožňujú ľuďom bezpečne vidieť slnečné škvrny a iné solárne javy.
 • Umelecké projekty: výroba slnečných hodín alebo solárnych mozaík, sú populárne v školách a komunitných centrách.
 • Osobné praktiky: môžete sa opaľovať, zasadiť solárnu záhradu alebo variť so solárnou rúrou.

Podobné aktivity sa organizujú aj na Svetový deň vody.

Deň slnka história

Od pradávnych čias bolo Slnko považované za zdroj života a energie. Mnohé staroveké civilizácie, vrátane Egypťanov, Aztékov, Grékov a Rimanov, uctievali Slnko ako božstvo.

Napríklad v Egypte bol boh Slnka Ra považovaný za kráľa všetkých bohov a tvorca všetkého života na Zemi. Podobne Aztéci mali boha Slnka zvaného Huitzilopochtli, ktorého oslavy zahŕňali bohaté rituály a obety.

Ako formálnu udalosť možno Deň slnka vystopovať až do konca 20. storočia. Jeho pôvod odkazuje na rastúce ekologické hnutie a hľadanie alternatívnych zdrojov energie. Spojené štáty americké oslavovali prvý oficiálny deň slnka 3. mája 1978.

Svetový deň slnka zaujímavosti

Prečítajte si niekoľko zaujímavosti o Slnku, ktoré vás určite prekvapia:

 • Slnko je staré asi 4,6 miliardy rokov a podľa odhadov vedcov sa nachádza približne v polovici svojej existencie.
 • Slnko má priemer 1 400 000 km, je teda asi 109-krát väčší ako Zem. Okrem toho je Slnko približne 400-krát väčšie aj ako Mesiac, ktorý je však k Zemi 400-krát bližšie, preto sa oba nebeské objekty zo zemského povrchu zdajú byť podobne veľké.
 • Vzdialenosť medzi Slnkom a Zemou je asi 150 000 000 km. Pokiaľ by sme podobnú vzdialenosť chceli zdolať autom, pri priemernej rýchlosti 130 km/h by nám to trvalo približne 130 rokov.

Základné údaje o slnku

Ak vás zaujímajú faktografické údaje spojené so Slnkom, prečítajte si stručné zhrnutie:

 • vzdialenosť od Zeme 149,6 mil. km
 • priemer na rovníku 1 132 000 km
 • doba jednej rotácie 25,38 dňa
 • teplota na povrchu 5 500 – 6 000°C
 • teplota v strede 15 mil. – 20 mil.°C
 • hmotnosť 1,991 . 1030
 • stredná hustota 1,41 g/cm3
 • celkové žiarenie 3,86 . 1026 J/s
 • rýchlosťou 220 km/s mieri do súhvezdia Herkules
 • jeden obeh okolo centra Mliečnej dráhy trvá 230 mil. rokov
 • vedci sa domnievajú, že za 5 miliárd rokov Slnko vyhasne

Deň Slnka Severná Kórea

Deň slnka je každoročný trojdňový štátny sviatok, ktorý sa v Severnej Kórei oslavuje ako uznanie narodenín Kim Ir Sena. Kim Il Sung. Ten bol zakladateľom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky a je považovaný za večného prezidenta KĽDR. 

Kimove narodeniny, 15. apríl, sú v Severnej Kórei uctievané ako Deň Slnka a oslavované ako jeden z najdôležitejších národných sviatkov v krajine a považuje sa za severokórejský ekvivalent Vianoc.

Názov sviatku Deň slnka je odvodený od jeho kórejského mena, ktoré sa do angličtiny prekladá ako „stať sa slnkom“ .

Zdroje: koreatimes.co.kr, wikipedia.org, daysoftheyear.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články