Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Deň Zeme 2024 – pôvod, zakľadateľ, aktivity a dátum kedy je

Aktualizované:

Autor: Marcela

Deň Zeme 2023

Deň Zeme je svetovo uznávaným dňom. Počas tohto dňa sa realizujú rôzne výnimočné aktivity a dokonca môžete získať rozbor vody zadarmo. Pozrite sa na to, kedy je tento deň a čo všetko môžete naučiť deti v materskej škole o výnimočnosti a ochrane Zeme.

Deň Zeme

Deň Zeme je výnimočným dňom a slúži na oslavu a uctenie Zeme, ako aj na podporu ochrany životného prostredia. Tento deň sa oslavuje každoročne podobne ako Sviatok sv. Patrika.

Počas tohto dňa je cieľom zvýšiť povedomie o environmentálnych otázkach a zároveň motivovať ľudí k podpore ochrany prírody. Kalendár sviatkov síce tento deň neradí medzi štátne sviatky, ale patrí medzi dôležité medzinárodné dni.

V článku nájdete

Kedy je Deň Zeme 2024

Deň Zeme sa oslavuje pravidelne v rovnaký dátum. A to konkrétne 22. apríla. V rovnaký dátum sa každý rok oslavuje aj Svetový deň ľudských práv.

Tento deň sa oveľa viac hovorí o jej znečisťovaní a dáva sa do povedomia, že ak sa nezačne pracovať na jej zachovaní, je možné, že životné podmienky sa budú rapídne meniť.

V tento dátum sa po celom svete propagujú spôsoby, ako udržať Zem zdravú a našu planétu životaschopnú. Rovnako sa vzdelávajú v tejto sfére aj deti, ktoré oslavujú svoj sviatok Deň detí 1. júna.

Oslavy Zeme sú naozaj svetové a v každej krajine si tento deň pripomínajú ich spôsobom. Rôznorodé oslavy v každej krajine prináša aj Sviatok práce.

Vznik svetového dňa Zeme

Vznik svetového dňa Zeme sa datuje do roku 1970, kedy sa poprvýkrát začal tento deň oslavovať a propafovať. Vznikol ako reakcia na znečisťovanie a ničenie životného prostredia.

Hlavným cieľom propagácie a výzvy k ekologickosti bolo zvýšenie energetickej účinnosti, potreby recyklovať odpad a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Táto iniciatíva sa zapáčila najmä mladým ľuďom a tí ju zobrali do vlastných rúk.

22. apríla 1970 bola prvá oslava tohto dňa. O rok neskôr v roku 1971 začala sláviť tento sviatok aj OSN.

Oficiálne sa však svetový deň Zeme stal svetovým až v roku 1990, kedy po Amerike prijalo oficiálne ustanovenie tohto dňa aj ďalších 140 štátov. Medzi oficiálne cirkevné sviatky patrí napríklad sviatok sv. Jozefa.

Deň Zeme zakladateľ

Za zakľadatela dňa Zeme sa považuje environmentálny aktivista John McConnel. Práve on vyprovokoval kampaň na ochranu Zeme v roku 1969.

Na základe jeho myšlienky bolo v USA zvolané zasadnutie a 22. apríla 1970 uskutočnilo celonárodné učenie o životnom prostredí, ktoré neskôr pomenovali ako Deň Zeme.

Deň Zeme aktivity

Deň Zeme aktivity sú úzko spojené s tým, aby sa upozornilo na to, ako zbytočne plytváme a nezdravo zaobchádzame s planétou Zem. Po celom svete sa aktivity na Deň Zeme rozlišujú a každá krajina si tento deň uctieva inak podobne ako na Svetový deň vody a Deň Slnka.

Spoločným znakom však býva zhasnutie osvetlenia vo veľkých mestách. Kultúrne pamiatky, ktoré sú nasvietené aj počas noci, v tento deň zhasnú. Rovnako obľúbenou aktivitou na deň Zeme je aj výsadba nových stromčekov a zelene všeobecne.

Väčšie mestá vo svete aj na Slovensku počas dňa Zeme vyzývajú ľudí na to, aby odložili ich motorové vozidlá a využili verejnú dopravu. Počas tohto dňa sú vo viacerých mestách na verejnú dopravu zdarma.

deň zeme aktivity
Zdroj: unsplash.com

Aktivity pre dospelých

Aktivity pre dospelých zvyčajne upozorňujú na zamedzenie plytvania a upozorňujú na nadmernú konzumnú dobu. Tieto aktivity sú úplne iné, ako sa zvyknú robiť na pálenie čarodejníc.

Počas dňa zeme sú dospelí vyzývaní k tomu, aby nenakupovali veci, ktoré zbytočne nepotrebujú. A zároveň, aby pri nákupoch využívali domáce a lokálne produkty.

Ďalšou obľúbenou aktivitiou pre dospelých, je počas osláv svetového dňa Zeme zamedziť prísun mäsitých pokrmov. Konzumovanie nemäsitých produktov dokáže zredukovať emisie vytvorené jedným jedincom až o polovicu.

Deň Zeme a deti

Deň Zeme je využívaný taktiež na edukáciu detí a učenie ich, čo je správne a ako by sa mali voči prírode chovať. Existujú rôzne aktivity, ktoré sú pre deti zábavné a zaujímavé a zároveň sa vďaka nim naučia mnohým dobrým návykom.

Deň Zeme aktivity v MŠ a na školách nemusí znamenať len zber odpadkov zo školského dvora. Zaujímavými aktivitami sú napríklad aj výsadba stromčekov.

Veľmi náučnou aktivitou je aj triedenie odpadu. Predstavenie deťom pomocou hravej formy, do ktorého koša patrí daný druh odpadu, je určite užitočnou záležitosťou. Ekologické aktivity môžete zahnrúť do programu aj na Svetový deň hier.

Rôzne inštitúcie a detské zábavné parky ako Kráľovstvo Hrabovo počas tohto dňa poriadajú špeciálne aktivity pre deti, kde sa s nimi môžete ísť zabaviť.

Deň Zeme rozbor vody

Deň Zeme rozbor vody je možnosť, ako túto analýzu získať zdarma. Na počesť svetového dňa totižto mnohé vodárenské spoločnosti ponúkajú rozbor vody úplne zdarma. Dôležité je, aby ste sa objednali v predstihu.

V prípade, že chcete túto bezplatnú službu využiť, musíte kontaktovať regionálnu spoločnosť, ktorá sa nachádza vo vašom okrese. Podmienky, ako získať rozbor zdarma sa líšia na základe spoločností.

Bez poplatkov vám spoločnosť spraví základný rozbor vody. To znamená, že sa dozviete napríklad tvrdosť vody alebo obsah dusičňanov.

Deň Zeme rozprávka

Deň Zeme rozprávka je spôsob ako deťom jasne a veľmi peknou formou vysvetliť, prečo sa oslavuje tento deň a prečo má aj Zem sviatok. Okrem toho, že kreslená forma deti zaujme, množsvo obrázkov a užitočných príkladov ich motivuje k správnemu správaniu.

Projekt Deň Zeme

Deň Zeme projekt upozorňuje a motivuje na lepšie správanie k planéte Zem. Vo väčšine prípadov sú tieto projekty zamerané na deti, no nájdete aj projekty pre dospelých.

Na výber máte z viacerých projektov, do ktorých sa môžete zapojiť. Len na Slovensku existuje niekoľko organizácií, ktoré každoročne organizujú špeciálne udalosti, akcie a projekty na počesť svetového Dňa Zeme.

Organizácie, ktoré organizujú projekty spojené s oslavou Dňa Zeme patrí napríklad:

  • stromzivota.sk
  • eduworld.sk
  • domacaskola.sk
  • sopsr.sk
  • edupage.sk

Deň Zeme Pinterest

Deň Zeme Pinterest je spôsob, ako sa inšpirovať, napríklad ak chcete vytvoriť Deň Zeme plagát alebo Deň Zeme pracovné listy a ostatných motivovať k lepšiemu a udržateľnejšiemu spôsobu života. Rovnako tu môžete vytvoriť aj plagáty na Deň Európy.

Pinterest je sociálna sieť, ktorá ponúka množstvo inšpiratívnych fotografií a aj návodov na skvelé aktivity. Stačí, ak si otvoríte ich webovú stránku alebo aplikáciu a zadáte do vyhľadávača deň Zeme alebo v angličite Earth day a následne sa vám zobrazí množstvo inšpirácií.

Deň Zeme pinterest
Zdroj: co-to-je.sk

Pinterest tak môžete využiť napríklad pri tvorivých aktivitách s deťmi, kde užitočné vzdelávacie prvky spojíte so zábavnými a tvorivými aktivitami.

Kvíz Deň Zeme Google

Kvíz Deň Zeme Google si môžete vyskúšať počas svetového dňa Zeme. Najväčší internetový prehliadač totižto počas významných historických udalostí a súčasných celosvetových aktivít mení logo a ukrytú aktivitu za logom.

Počas dňa Zeme si môžete vyskúšať kvíz, ktorý si pre vás Google pripravil.

V roku 2022 si Google pripravil logo s točiacou sa zemeguľou. Po kliknutí na toto logo sa vám zobrazil kvíz. Podstatou kvízu bolo odpovedať na 5 otázok, po ktorých ste dostali vyhodnotenie toho, aké zviera ste. Samozrejme, hlavným cieľom kvízu bolo najmä sa pobaviť.

Zdroj: earthday.org, wikipedia.org, nationalgeographic.com, youtube.com, eduworld.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články