EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Kedy je Halloween – dátum, tradície, masky, tekvice a recepty

Aktualizované:

Autor: Lenka

kedy je Haloween

Halloween sa v posledných rokoch teší veľkej obľube aj na Slovensku. Známe sú halloweenske párty, vydlabané tekvice a strašidelné kostýmy. Pozrite si, kedy je Halloween v roku 2024, ako sa tento deň oslavuje a odkiaľ pochádza.

Kedy je Halloween

Ak sa pýtate, kedy je Halloween, odpoveď je jasná. Halloweensky večer je v predvečer Sviatku všetkých svätých, teda 31. októbra. V roku 2024 pripadá tento deň na štvrtok.

Začiatok novembra si už klasicky spájame s Dušičkami a jesennými prázdninami. Ľudia chodia na cintorín a tieto dni slúžia na uctenie si pamiatky tých, ktorí už nie sú medzi nami. Medzi toto obdobie sa radí aj Halloween.

V článku nájdete

Halloween dátum

Halloween dátum je stanovený vždy na rovnaký deň, podobne ako sviatok Sv. Patrika, a to konkrétne 31.10.

Tento deň sprevádzajú kostýmy od výmyslu sveta, tekvice a strašidelné príbehy. Nezabudnite byť dopredu pripravení, keďže 1. november sa radí medzi prikázané sviatky a až na pár výnimiek sú mnohé obchody zatvorené.

Len pár dní sa na Slovensku oslavuje aj štátny sviatok Deň vzniku Československa.

Kedy je Halloween v Amerike

V Amerike sa z keltskej tradície stal komerčný sviatok. Je pravdou, že Halloween je v Amerike po Vianociach druhým najobľúbenejším sviatkom. Oslavuje sa v predvečer sviatku všetkých zosnulých, čiže posledný októbrový deň rovnako ako u nás.

Američania naozaj tento sviatok milujú a chodia v maskách celý deň – v kanceláriách dokonca aj v obchodoch. Všetko sa točí iba okolo masiek a halloween party, no a deti samozrejme rozprávajú iba o tom, koľko sladkostí si vykoledujú.

Zdroj: unsplash.com

Odkiaľ pochádza Halloween

Halloween má svoje korene v Európe. Najčastejšie sa pripisuje starým Keltom, ktorí takto oslavovali koniec leta a príchod zimy. Zároveň verili, že počas poslednej októbrovej noci sa vracajú duše mŕtvych do nášho sveta a potuľujú sa tu.

Z toho dôvodu im prinášali rôzne dary a chránili sa pred nimi zapáleným ohňom. A aby zmiatli duchov, tak sa maskovali strašidelnými maskami.

Pri obradoch sa zároveň lúčili s letom a posledným zberom úrody sa pripravovali na začiatok chladného obdobia roka, ktorý prinášal okrem hladu aj smrť.

Halloween história

Halloween nie je „americkým sviatkom“, ako si mnohí z nás myslia. Halloween je pomenovaním pre predvečer významného sviatku Samhain, ktorý oslavovalo keltské obyvateľstvo Britkých ostrovov.

Pre Keltov mala príchod jesene a zimy naozaj špeciálny duchovný a magický význam. Verili, že večer pred prvým novembrom sa svet živých a mŕtvych stiera. Verili, že duše zosnulých sa na našu zem vracajú a ich prítomnosť spôsobuje problémy.

Proroctvám keltských kňazov verili a stavali posvätné ohne, v ktorých pálili obete (v podobe zvierat a úrody) venované keltským božstvám. V počiatkoch sa dokonca upaľovali čarodejnice, dnes sa našťastie jedná iba o zábavnú činnosť.

Ako sa oslavuje Halloween

Jedným zo spôsobov, ako sa oslavuje Halloween sú halloweenske párty a žúry. Dospelí sú oblečení do rôznych masiek a vyrážajú za zábavou. Popíjať môžu aj varené víno. A deti samozrejme chodia v maskách od domu k domu a koledujú o sladkosti.

Rôznu výzdobu je vidieť na záhradách domov alebo kanceláriách ešte niekoľko týždňov pred Halloweenom. Obzvlášť obľúbené sú obrovské oranžové vyrezávané tekvice.

Halloween tradície

Už od počiatku bol Halloween dňom plným mágie a povier. Dnes sa už našťastie považuje za deň plný zábavy, žartíkov, strašenia a rôznych súťaží.

Najznámejšou tradíciou Halloweenu je samozrejme to, že v deti v kostýmoch obchádzajú susedov, spievajú koledy a dostávajú za ne sladkosti. Ak je majiteľ domu suchár a neotvorí dvere, urobia mu drobné huncútstvo.

Koledovať sa chodí vždy po zotmení. Pri koledovaní sa používa známa fráza „trick or treat“, ktorá znamená „niečo sladké alebo trest“. Podobne funguje aj tradícia počas osláv ramadánu v Dubaji.

Ďalšou Halloweenskou tradíciou sú hororové historky a strašidelné príbehy, ktoré si medzi sebou rozprávajú staršie deti. Čím desivejšie, tým lepšie.

Halloweensky sprievod je tiež známou tradíciou, ktorá sa organizuje vo väčších mestách. Deti v ňom súperia o najoriginálnejšiu a najstrašidelnejšiu masku.

Halloween masky

Kostým na halloween si môžete buď kúpiť v obchodoch alebo online, prípadne si ich môžete vyrobiť. Na internete samozrejme nájdete množstvo inšpirácií a nápadov, ako sú napríklad:

 1. Strašidelné masky, ktoré zobrazujú rôzne strašidelné tváre, prízraky, zombíkov, upírov a iné neživé postavy. Detailami týchto kostýmov môže byť aj „krv“, ktorá pridá na atmosfére strašidelnosti.
 2. Masky z filmov a televízie
 3. Klasické masky, ako sú masky čarodejnice, obri, príšery a zvieratá
 4. Humorné masky

Rôzne kostýmy si môžete vyrobiť aj na Svätého Mikuláša alebo na Fašiangy.

Halloween masky pre deti

Je samozrejmé, že Halloween neobchádza ani na tých najmenších, práve naopak. Našťastie v dnešnej dobe existuje množstvo požičovní alebo predajní s tematickými kostýmami od výmyslu sveta. Stačí si len vybrať, ktorý kostým sa vám aj vašim deťom najviac zapáči.

Ak ste kreatívni a zruční môžete kostým pre vaše deti vyrobiť aj sami. Napríklad oblečenie pre kostlivca vyrobíte jednoducho – stačí čierne obtiahnuté oblečenie, na ktoré nakreslíte anatómiu kostry a tvár zafarbíte na bielo.

Prípadne aj kostým čarodejnice, zvieraťa a zombíka vyrobíte rýchlo. Fantázií sa medze nekladú!

Zdroj: unsplash.com

Tekvice Halloween

Jedným z najznámejších zvykov sviatku Halloween je vydlabávanie a vyrezávanie tekvíc v podobe strašidelných tvárí, ktoré zvnútra osvetľujú sviečky alebo kahance. Táto sviečka podľa legiend slúži na odohnanie mŕtvych duší.

Dnes už málokto verí, že vydlabaná tekvica dokáže odohnať zlých duchov, no napriek tomu zdobí domy a záhrady. V niektorých mestách sa dokonca konajú súťaže o najkrajšie vyrezané tekvice a vyrobené masky.

Ako vyrezať tekvicu na Halloween

Halloweenska tekvica je neoddeliteľnou súčasťou Halloweenu. A keďže jej vyrezávanie môže byť náročné, pripravili sme si pre vás návod, ktorý vám ho maximálne uľahčí.

 1. Vyberte vhodnú tekvicu: Zvoľte si peknú, hladkú a rovnomernú tekvicu s rovnomerným dnom. Jej veľkosť závisí od vašich preferencií a od toho, aký vzor chcete vyrezávať.
 2. Pripravte si pracovné miesto: Vyberte rovný, tvrdý priestor – ako napríklad jedálenský stôl. Ideálne je pod tekvicu položiť veľkú starú plachtu, ktorá zachytí všetky tekutiny a na vrch poukladajte staré noviny.
 3. Vyrežte vrch tekvice: Z vrchu tekvice vyrežte kruhový otvor okolo stopky pod 45-stupňovým uhlom. Pokračujte v rezaní, až dokým nebudete môcť vytiahnuť veko. Otvor by mal byť aspoň taký veľký, aby sa vám doň zmestila ruka pri vydlabávaní semien.
 4. Vydlabte tekvicu: Pomocou veľkej lyžičky dôkladne vyčistite vnútro tekvice od semien a vlákien. Môžete si uchovať semená, pretože sú vynikajúcim základom pre domáce tekvicové semienka.
 5. Navrhnite vzor: Na papier si dopredu nakreslite vzor, ktorý chcete vyrezávať. Môžete si ho nakresliť ručne alebo použiť vzor, ktorý nájdete online. Následne vzor iba pritlačte na povrch tekvice pomocou lepiacej pásky a obkreslite ho fixkou.
 6. Vyrežte vzor: Pomocou ostrého noža začnite krájať pozdĺž predkreslených obrysov. Najskôr vyrežte obrysy v strede tekvice a postupujte smerom k okrajom. Režte vždy smerom od tela, aby ste zabránili poraneniam.
 7. Predĺžte životnosť tekvice: Okolie orezaných otvorov tekvice potrite vazelínou, aby ste zabránili hnitiu a vzniku plesne.

Halloween recepty

Halloween má okrem podivných zvyklostí aj jednu nám veľmi blízku – maškrtenie. Dobrým zvykom je pripraviť vynikajúco vyzerajúce zákusky, ktorými môžete ponúknuť deti alebo návštevu.

Halloweenske šišky

Halloweenske šišky sú jedným z obľúbených receptov k tomuto sviatku pre mnoho ľudí. Príprava je síce o niečo náročnejšia, no výsledok rozhodne stojí za to.

Ingrediencie:

 • 2 ČL sušeného droždia
 • 2 PL teplej vody
 • 450 g hladkej múky
 • 225 ml plnotučného mlieka
 • 2 PL smotany na šľahanie
 • 3 PL masla
 • 1 ks vajce
 • 1 PL kryštálového cukru
 • 1 balíček vanilkového cukru
 • 1 ČL soli
 • 50g horkej čokolády
 • 100 g bielej čokolády
 • 3 PL masla
 • potravinárske farbivo (oranžové a fialové)
 • rôzne farebné posýpky
 • rastlinný olej na vyprážanie

Postup:

 1. Sušené droždie rozmiešajte v teplej vode a nechajte ho odležať na teplom mieste 5 až 10 minút. Následne pridajte preosiatu múku, mlieko, smotanu na šľahanie, vajce, zmäknutí maslo, kryštálový a vanilkový cukor a soľ. Hotové cestio prikryte utierkou a na teplom mieste nechajte približne hodinu kysnúť.
 2. Vykysnuté cesto vyvaľkajte na pomúčenej doske na hrúbku cca 1,5 cm. Potom vykrojte kolieska a do každého urobte dierku. Povykrajované šišky prekryte utierkou a nechajte ešte 30 minút kysnúť.
 3. Do hrnca alebo hlbokej panvice pridajte olej a nechajte rozhorúčiť. Potom v ňom vypražte šišky z obidvoch strán do zlatista. Hotové šišky dajte na papierovú utierku, aby sa zbavili prebytočného oleja.
 4. Na ozdobenie si pripravte polevy. Horkú čokoládu nalámte, pridajte 1 PL masla a nechajte nad vodným kúpeľom úplne roztopiť. K nalámanej bielej čokoláde pridajte 2 PL masla a nechajte roztopiť. Následne si bielu čokoládu rozdeľte do 2 misiek – do jednej pridajte pár kvapiek oranžového potravinárskeho farbiva a do druhej fialového.
 5. Na štyri šišky naneste polevu z horkej čokolády, na ďalšie oranžovú a na posledné fialovú. Polevu posypte podľa fantázie.

Halloweenske muffiny

Táto jednoduchá pochúťka je skutočne jednoduchou na prípravu a na druhej strane dokonale reprezentuje aj strašidelnú atmosféru tohto dňa. Stačí pripraviť muffiny a do vnútra dať veľkú porciu ríbezľového džemu. Po zahryznutí zvnútra vytečie „krv“ a vy sa budete cítiť ako upír!

Kapela Helloween

Kapela Helloween je nemeckou power/speedmetalovou skupinou – patria medzi najvýznamnejšie kapely metalovej histórie. Ich nezameniteľný štýl aj v dnešnej dobe nestráca na popularite.

Halloween songy a Halloween kapely sú skvelé na dodanie tej správnej atmosféry. Môžete si pustiť napríklad aj jeden z najúspešnejších albumov kapely Helloween „Keeper of the Seven Keys part. 2“ alebo si prehrajte Best of Helloween.

Skupina Helloween na Slovensku

Skupina Helloween sa na Slovensku objaví už v tomto roku! Tento koncert sa odohral v Košiciach 5.8.2023 v štadióne Lokomotíva. Skupina zahrá plnohodnotný, minimálne 120 minút trvajúci set!

Halloween film

Obdobie Halloweenu sa spája aj s pozeraním strašidelných filmov. Preto si mnoho ľudí práve v tento deň pozrie tie najlepšie horory, ktoré im naháňajú strach.

Kukajto alebo napríklad aj Netflix presne vie, ako ľudí naladiť do strašidelnej nálady. Tu je zopár nápadov a odporúčaní, čo si môžete pozrieť:

 1. Rodina Addamsovcov
 2. Ospalá diera
 3. Predvianočná nočná mora
 4. Karolína a svet za tajnými dverami
 5. Neutečieš
 6. Šiesty zmysel
 7. Mŕtva nevesta Tima Burtona
 8. Babadook
 9. Train To Busan
 10. Raw

Ďalšiu pestrú ponuku Halloween filmov nájdete v tomto článku.

Zdroj: unsplash.com, recepty.aktuality.sk, helloween.cz

Témata:
Kalendár

Najnovšie články