MS v hokeji semifinále Stavte si na víťaza!

Deň vzniku Československa – dátum, história, zaujímavosti a referáty

Aktualizované:

Autor: Marcela

Deň vzniku Československa dátum

Deň vzniku Československa patrí medzi najdôležitejšie dni histórii pre Českú a Slovenskú republiku. Prezradíme vám, kedy sa tento deň oslavuje a či je štátnym sviatkom. Okrem toho sa dozviete aj najdôležitejšie fakty a zaujímavosti spojené s týmto dňom, o ktorých ste ani len netušili.

Deň vzniku Československa

Deň vzniku Československa je pre Slovenskú a Českú republiku významným historickým míľnikom, podobne ako Nežná revolúcia.

V deň vzniku samostatného Československého štátu bola vyhlásená nezávislosť od Rakúska-Uhorska a vytvorená nová štátna entita. Napriek tomu, že sa Československo nakoniec rozpadlo na dva samostatné štáty, táto udalosť bola dôležitým krokom vo vývoji obidvoch národov.

V článku nájdete

Deň vzniku Československa dátum

Československo vzniklo 28. októbra 1918.

V deň vzniku samostatného Československého štátu bola v Prahe vyhlásená nezávislosť tejto krajiny. Tomuto aktu predsedali Tomáš Garrigue Masaryk, Eduard Beneš a Milan Rastislav Štefánik, ktorí sa následne stali kľúčovými postavami novovznikajúceho štátu.

Toto spojenie bolo uzavreté na základe spoločnej historickej, kultúrnej a jazykovej histórie týchto dvoch národov.

Deň vzniku ČSR si môžete spájať aj so zmenou času, v blízko tohto dátumu sa totižto pravidelne mení letný čas na zimný.

Deň vzniku ČSR štátny sviatok

Deň vzniku Československa v kalendári sviatkov nájdete ako štátny sviatok len od roku 2020. Vzhľadom na to, že tento deň sa stal štátnym sviatkom, nemôžete počítať s voľným dňom v práci, je to preto, že sa nestal zároveň aj dňom pracovného pokoja.

To znamená, že sa radí medzi bežné pracovné dni, podobne ako Medzinárodný deň úsmevu či Svetový deň vegetariánov.

Avšak v Českej republike patrí tento deň medzi najdôležitejšie štátne sviatky s dlhodobou históriou. Rovnako majú tento dátum zaradený aj ako deň pracovného pokoja.

Deň vzniku Československa obchody

Počas dňa vzniku ČSR otvorené obchody 28.10. na Slovensku nájdete tak, ako ste zvyknutí počas bežných pracovných dní.

Deň vzniku Československa história

Z historického pohľadu Československa tento deň patrí medzi najdôležitejšie dátumy v jeho histórii. Vznik ČSR totižto znamenal dôležitý krok k sebaurčeniu a nezávislosti obidvoch národov a symbolizoval ich snahu o demokraciu a slobodu.

Vznik ČSR v skratke

Československo vzniklo po ukončení prvej svetovej vojny, ktorá trvala od roku 1914 do roku 1918. Vo vojne nastala porážka mocenského národ Rakúsko- Uhorsko, ktoré boli tieto krajiny súčasťou.

Na základe porážky rôzne národy a národnostné skupiny začali vyhlasovať nezávislosť a hľadať vlastné štátne cesty a k nim patrilo aj Česko a Slovensko.

Netrvalo dlho, a Československo vyhlásilo svoju nezávislosť v Prahe 28. októbra 1918. Tento deň sa považuje aj za deň vzniku samostatného Československého štátu. Toto spojenie bolo uzavreté na základe spoločnej historickej, kultúrnej a jazykovej histórie týchto dvoch národov.

Novo vziknutý štát sa veľmi rýchlo stal uznávaným Nový štát bol rýchlo uznaný medzinárodnými mocnosťami a stal sa plnohodnotným členom medzinárodného spoločenstva.

Týmto spôsobom vzniklo Československo, ktoré bolo demokratickým štátom a existovalo až do roku 1992, keď sa transformovalo na dva samostatné štáty: Českú republiku a Slovenskú republiku.

Deň vzniku Československa zaujímavosti

S dňom vzniku ČSR sú spojené rôzne zaujímavé udalosti. Niektoré sa týkajú samotného vzniku, určité sa vzťahujú na fungovanie štátu. Avšak medzi najväčšie zaujímavosti o Československu patrí fakt, že tieto dva štáty sa dokázali rozdeliť mierumilovnou cestou bez žiadneho násilia.

Vznik ČSR bol plný zaujímavých historických faktov a udalostí. Tu sú niektoré z nich:

  • Vyhlásenie nezávislosti Československa sa uskutočnilo na Hradčanskom námestí v Prahe, pred budovou Národního múzea.
  • Vyhlásenie nezávislosti bolo obsiahnuté v dokumente nazvanom Manifest československého národa.
  • Vznik Československa bol podporovaný spojencami z prvej svetovej vojny, vrátane Spojených štátov a Francúzska.
  • Tomáš Garrigue Masaryk bol zvolený za prvého prezidenta Československa.
  • Tomáš Garrigue Masaryk bol inšpirovaný myšlienkami amerického prezidenta Thomasa Jeffersona a jeho víziou demokracie.

Deň vzniku Československa referáty

Deň vzniku Československa referáty sú častým školským zadaním na hodinách dejepisu. Referáty o vzniku ČSR môžu mať rôznu formu. Vypracované môžu byť vo forme prezentácií, stručných poznámok, ale aj obsiahlych referátoch.

V prípade, že máte referát vypracovať, je dôležité, aby ste sa obracali na relevantné zdroje. Množstvo informácií nájdete na školskom internetovom portáli zones.sk.

Deň vzniku Československa poznámky si môžete spraviť aj z oficiálnych webov Slovenskej a Českej republiky ako je napríklad Ministerstvo zahraničných vecí.

Na Youtube nájdete aj niekoľko krátkych dokumentov, ktoré vám históriu vzniku Československa prezentujú zaujímavou formou. Sťahovanie z Youtube je jednoduché, tieto dokumenty si môžete stiahnuť a sledovať ich offline.

Deň vzniku Československa anglicky

Deň vzniku Československa sa po anglicky nazýva Day of the establishment of the independent Czechoslovak state.

Napriek tomu, že tento deň sa môže zdať dôležitý najmä pre Slovákov a Čechov, históriu a názov tohto dňa poznajú aj v zahraničných krajinách.

Zdroje: zones.sk, youtube.com, mzv.cz, slavne-dny.cz

Najnovšie články