Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Medzinárodný deň úsmevu – dátum, história a zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Marcela

Medzinárodný deň úsmevu dátum

Medzinárodný deň úsmevu patrí medzi svetové dni, ktoré si získavajú čoraz väčšiu popularitu. Pozrite sa na dôležité fakty o tomto dni, ako je napríklad dátum, kedy sa tento deň oslavuje, ale aj to, kedy vznikol.

Medzinárodný deň úsmevu

Medzinárodný deň úsmevu alebo inak nazývaný aj svetový deň úsmevu patrí medzi populárne medzinárodné dni vo svete, avšak na Slovensku nepatrí medzi tie úplne najznámejšie podobne ako Medzinárodný deň priateľstva či Medzinárodný deň čokolády.

Cieľom tohto dňa je povzbudiť ľudí, aby sa usmievali a šírili pozitivitu. Deň úsmevu je výbornou príležitosťou na zamyslenie sa nad tým, ako úsmev môže mať pozitívny vplyv na náš život a životy ľudí okolo nás.

V článku nájdete

Kedy je Medzinárodný deň úsmevu

Medzinárodný deň úsmevu sa oslavuje každoročne v prvý októbrový piatok, tento rok to je konkrétne 6. októbra.

V kalendári sviatkov tento deň nenájdete, je to z toho dôvodu, že nepatrí medzi štátne sviatky Slovenskej republiky. Rovnako ho nenájdete ani v katolíckom kalendári sviatkov, pretože nepatrí medzi cirkevné sviatky.

Okrem Slovenska sa tento medzinárodný deň oslavuje aj v iných európskych krajinách a dokonca aj v USA. Dátum osláv môže byť odlišný, niektoré krajiny ho oslavujú v nepravidelný dátum vždy prvý októbrový piatok.

Iné krajiny zase 1. októbra, kedy sa u nás oslavuje Svetový deň vegetariánov.

Medzinárodný deň úsmevu dátum
Zdroj: unsplash.com

Medzinárodný deň úsmevu história

Svetový deň úsmevu bol založený v roku 1999 americkým obchodníkom Harveyom Ballom. Harvey Ball bol tvorcom slávneho smajlíka, ktorý vytvoril už niekoľko rokov predtým v roku 1963. Smajlík sa stal bežnou súčasťou života ľudí a význam smajlíkov si ľudia veľmi rýchlo oslovili do bežného života.

O niekoľko rokov neskôr sám Harvey Ball založil Svetový deň úsmevu na počesť svojho vlastného vytvoreného symbolu a aby podnietil ľudí k šíreniu radosti a pozitívnej energie prostredníctvom úsmevu.

Po jeho smrti v roku 2001 organizácia Harvey Ball World Smile Foundation prevzala iniciatívu na zachovanie a šírenie tohto dňa.

Hlavným posolstvom Svetového dňa úsmevu bolo aj je: „Do one act of kindness. Help one person smile.“ To znamená, urobme aspoň jednu dobrú vec a pomôžme aspoň jednej osobe usmievať sa.

Medzinárodný deň úsmevu zaujímavosti

Zaujímavosti o Medzinárodnom dni úsmevu sa viažu najmä k histórii, ale aj k samotným oslavám a pripomenutiam toho dňa.

Napriek tomu, že do povedomia ľudí sa tento deň rozšíril len niekoľko rokov dozadu, sprevádza ho niekoľko zaujímavostí. Toto je niekoľko príkladov z nich:

 • Harvey Ball, autor smajlíka, ktorý bol použitý ako symbol Medzinárodného dňa úsmevu, dostal za svoj dizajn iba 45 dolárov.
 • Azijský štát Bhútán je známy svojím konceptom „hrubého národného šťastia“ (Gross National Happiness), čo znamená, že krajina sa snaží merať svoj blahobyt nielen ekonomickými ukazovateľmi, ale aj úrovňou šťastia svojich obyvateľov.
 • Je dokázané, že aj jednoduchý úsmev môže mať pozitívny vplyv na náš vlastný stav duše, ako aj na náladu iných ľudí.
 • S príchodom sociálnych médií sa Medzinárodný deň úsmevu stáva globálnou udalosťou na internete a získal tak oveľa väčšiu popularitu.
 • Úsmev vo všetkých krajinách sveta znamená to isté. Je to spôsob, ako komunikovať pozitívne emócie s ľuďmi z rôznych kultúr a jazykových skupín.

Ako osláviť Medzinárodný deň úsmevu

Oslava Medzinárodného dňa úsmevu by mala byť zábavná a pozitívna. V prvom rade, by ste si vy sami mali uvedomiť, že úsmev vám prináša pozitívnu náladu, šťastie a dobrý pocit rovnako ako na Medzinárodný deň šťastia.

Potom, ako toto pochopíte, môžete poslanie tohto dňa šíriť ďalej. Môžete sa zúčastniť rôznych podujatí, zdieľať pozitívny obsah na internete alebo si to užiť po svojom.

Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete tento deň osláviť a prispieť k šíreniu radosti:

 • Usmejte sa na každého, koho stretávate. Úsmev je nákazlivý a môže zlepšiť náladu vám i ostatným.
 • Venujte Medzinárodný deň úsmevu tým, že sa budete snažiť myslieť pozitívne.
 • Získajte úsmev casino bonusy.
 • Skúste prehodnotiť svoj postoj k problémom a snažte sa vidieť svet skrz ružové okuliare.
 • Pokúste sa povedať niekomu niečo pekné a upozorniť na jeho pozitívne vlastnosti.
 • Pomôžte v miestnom charitatívnom zariadení alebo zapojte sa do dobročinných aktivít.Spravte si niečo, čo vás teší a napĺňa šťastím, či už je to relaxačný večer s obľúbenou knihou alebo návšteva miesta, ktoré vás vždy rozosmeje.
 • Pripravte niekomu prekvapenie alebo malý darček, ktorý mu spraví radosť. To môže byť kvetina, obľúbený dezert alebo jednoducho milé slovo.

Ďalšia možnosť, ako vyčariť úsmev na tvári je módna značka ROMADE, ktorá pomáha a mení životy.

Prečo sa oslavuje Medzinárodný deň úsmevu

Medzinárodný deň úsmevu sa oslavuje s cieľom zdôrazniť dôležitosť šťastia, radosti a pozitívneho postoja vo svete.

Tento deň nás povzbudzuje k tomu, aby sme sa usmievali a šírili úsmevy, a tým prispeli k lepšiemu emocionálnemu a sociálnemu prostrediu v našich životoch a vo svete ako celku.

Medzinárodný deň úsmevu povzbudzuje ľudí k zamysleniu sa nad tým, čo ich robí šťastnými, a ako môžu prispieť k šíreniu šťastia v ich životoch a aj vo svete.

Medzinárodný deň úsmevu oslavy
Zdroj: unsplash.com

Medzinárodný deň úsmevu po anglicky

Medzinárodný deň úsmevu sa po anglicky označuje ako World smile day prípadne National world smile day.

Zdroje: worldsmileday.com, holidaycalendar.io, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články