SURVIVOR 2024 už DNES Všetci účastníci tu!

Medzinárodný deň čokolády – dátum, história, zvyky a tradície

Aktualizované:

Autor: Marcela

Kedy je Medzinárodný deň čokolády

Medzi významné dni, na ktoré sa zabúda patrí aj Medzinárodný deň čokolády. Prezradíme vám presný dátum, kedy sa tento deň oslavuje a čo všetko môžete počas tohto dňa urobiť inak. Pozrite sa na dôležité historické fakty a zaujímavosti o čokoláde.

Medzinárodný deň čokolády

Medzinárodný deň čokolády nenájdete v kalendári sviatkov, ako deň pracovného pokoja a rovnako nepatrí medzi populárne uznávané dni na medzinárodnej úrovni, tak ako napríklad Deň matiek alebo Deň zeme.

Avšak netreba zabúdať na to, že aj čokoláda má svoje vlastné dni, kedy je oslavovaná a tieto dni môžu byť rôzne v každej krajine. Dokonca je čokoláda spájaná aj s Medzinárodným dňom úsmevu, pretože aj obyčajná čokoláda prináša dôvod na úsmev.

V článku nájdete

Kedy je Medzinárodný deň čokolády

Medzinárodný deň čokolády sa na Slovensku podobne, ako Deň priateľstva, oslavuje každoročne v ten istý dátum. A to konkrétne 13. septembra, kedy sa oslavuje aj deň pozitívneho myslenia.

Pamätajte na to, že tento sviatok sa na Slovensku neoslavuje celoplošne. Oslavy si poriadajú jednotlivci, rôzne skupiny ľudí, kaviarne a čokoládovne samostatne podľa svojho gusta.

Avšak tento dátum neplatí pre celý svet rovnako. V USA oslavujú svetový deň čokolády 7. júla a rovnako niektoré krajiny oslavujú deň čokolády aj 28. októbra, kedy sa na Slovensku skôr občania pripravujú na Dušičky alebo Halloween.

Medzinárodný deň čokolády dátum
Zdroj: unsplash.com

Medzinárodný deň čokolády história

História Medzinárodného dňa čokolády sa viaže k dátumu, kedy sa narodil Milton S. Hershey. Tento človek sa totižto považuje za priekopníka čokolády. Je to z toho dôvodu, že sa mu podarilo urobiť z dovtedy luxusného tovaru masovo vyrábanú pochúťku.

Jeho spoločnosť Hershey je navyše jedným z najväčších svetových producentov cukroviniek. Avšak presný rok, kedy sa tento medzinárodný deň začal oslavovať sa neeviduje. Známe je, že svetový deň čokolády, ktorý pripadá v USA na 7. júla, sa oslavuje od roku 2009.

Samotná čokoláda má však bohatú históriu, ktorá siaha až do starovekých civilizácií, ako sú Mayovia a Aztékovia, ktorí vytvorili nápoje z kakaových bôbov a používali ich aj v rôznych náboženských a kultúrnych obradoch.

Medzinárodný deň čokolády zaujímavosti

Zaujímavostí spojených s Medzinárodným dňom čokolády je viacero. Jednou z nich je, že deň čokolády sa oslavuje niekoľkokrát do roka v rôznych prevedeniach. A to konkrétne:

 • 27. január – Medzinárodný deň čokoládových tort
 • 31. január – Medzinárodný deň horúcej čokolády
 • 26. jún – Medzinárodný deň čokoládového pudingu 
 • 7. júl – Svetový deň čokolády
 • 28. júl – Medzinárodný deň mliečnej čokolády
 • 28. október – Deň čokolády
 • 28. december – Deň čokoládových cukroviniek

Okrem toho sa čokoláda spája s viacerými zaujímavosťami. Napríklad, aby ste vyrobili 450 gramov čokolády, potrebujete až 400 kakaových bôbov.

Taktiež je veľmi zaujímavé, že čokoláda je jediná látka, ktorej teplota topenia je nižšia ako teplota ľudského tela. To znamená, že sa nám samovoľne dokáže rozpustiť na jazyku.

Ako osláviť Medzinárodný deň čokolády

Medzinárodný deň čokolády môžete osláviť rôznymi spôsobmi. Môžete to urobiť úplne po svojom alebo sa pripojíte k organizovaným oslavám, ktoré poriadajú rôzne kaviarne či čokoládovne.

Medzi najčastejšie oslavy patrí, že si v tento deň doprajete kúsok čokolády. Ideálne je zainvestovať pri nákupe do naozaj kvalitnej čokolády, ktorú si bežne nedoprajete.

Taktiež veľmi obľúbená forma oslavy je pečenie s čokoládou. Upečte si vlastný čokoládový dezert a potešte ním svoje okolie. Mnoho ľudí totižto ani nevie, že deň čokolády sa oslavuje.

Medzinárodný deň čokolády zvyky a tradície

Vzhľadom k tomu, že Medzinárodný deň čokolády nie je oficiálnym medzinárodným sviatkom, mnoho ľudí a organizácií oslavuje čokoládu rôznymi spôsobmi.

Tu sú niektoré zvyky a tradície spojené s oslavou Medzinárodného dňa čokolády, ktoré môžete v tento deň urobiť:

 • Naštudujte si o čokoláde a jej pôvode viac informácií
 • Ochutnajte netradičné čokoládové príchute, ako napríklad s chilli či slaninou
 • Vyhľadajte návštevu múzea čokolády alebo si pozrite dokument o čokoláde
 • Pozvite priateľov a rodinu na čokoládové fondue s ovocím
 • Vyskúšajte čokoládovú masáž

Napriek tomu, že tento deň je menej známy, podobne ako Deň ľavákov, možností na oslavu máte naozaj veľa.

Prečo sa oslavuje Medzinárodný deň čokolády

Čokoláda patrí medzi najpopulárnejšie sladké pochúťky na svete už dlhý čas. Čokoládová história sa totižto začala písať v období pred viac než tromi tisíckami rokov. Za toto dlhé obdobie sa stala veľmi obľúbenou a ľudia sa ju rozhodli oslavovať.

Okrem toho, že skvele chutí, je aj výborným zdrojom energie pre telo i myseľ. Z tohto dôvodu sa práve čokoláda stala súčasťou aj prídelov pre vojakov v prvej aj druhej svetovej vojne.

Mimo toho stimuluje nervový systém, pomáha odbúrať napätie a stres, je zdrojom endorfínov, znižuje krvný tlak a navyše pôsobí na ľudský organizmus ako afrodiziakum.

Medzinarodny deň čokolády zaujímavosti

Medzinárodný deň čokolády po anglicky

Po anglicky sa Medzinárodný deň čokolády označuje ako International chocolate day.

Okrem toho môžete poznať aj výraz World's chocolate day, ktorý sa však skôr používa v spojení s dátumom 7. júl.

Spotreba čokolády na Slovensku

Spotreba čokolády na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky v roku 2019 dosiahla 3,4 kilogramu na obyvateľa.

Čoraz väčšiu popularitu si na Slovensku získava horká čokoláda a ľudia čoraz viac nakupujú kvalitnejšiu čokoládu v porovnaní s minulosťou, kedy najpopulárnejšia bola obyčajná mliečna čokoláda.

Zdroj: slovak-statisticks.sk, youtube.com, nationaltoday.com, holidaycalendar.io

Témata:
Kalendár

Najnovšie články