LOH 2024 Všetky info tu!

Medzinárodný deň šťastia – dátum, význam, história a zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Lenka

Medzinárodný deň šťastia

Medzinárodný deň šťastia sa oslavuje každý rok v marci. Jeho cieľom je, aby si ľudia na celom svete uvedomili dôležitosť šťastia v živote. V tomto článku sa dozviete zaujímavosti, históriu a oslavy tohto dňa.

Medzinárodný deň šťastia 2024

Medzinárodný deň šťastia nám pripomína, že hľadanie šťastia a pohody je univerzálnou ľudskou túžbou. Je to deň na oslavu radosti, pozitivity a spoločných snáh o lepší a šťastnejší svet.

A hoci Medzinárodný deň šťastia nepatrí medzi prikázané sviatky, jeho význam je dôležitý. Tento deň poskytuje príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo skutočne prispieva k nášmu šťastiu a ako môžeme prispieť k šťastiu iných.

V článku nájdete

Medzinárodný deň šťastia dátum

Medzinárodný deň šťastia je celosvetový sviatok, ktorý sa každoročne oslavuje 20. marca na podporu šťastia, pohody a súcitnejšieho sveta podobne ako Medzinárodný deň vtipov

Tento deň slúži na oslavu a uznanie dôležitosti šťastia v živote ľudí a na povzbudenie jednotlivcov, komunít a organizácií, aby podnikli kroky na podporu šťastia a pohody.

Nezabudnite, že s príchodom jari sa neoslavuje len Medzinárodný deň šťastia, ale mení sa aj zimný čas na letný.

Medzinárodný deň šťastia dátum
Zdroj: unsplash.com

Medzinárodný deň šťastia význam

Medzinárodný deň šťastia nám pripomína, že byť šťastní je ľudské právo a stojí za to ho oslavovať – a ak ešte v tento deň nie ste šťastní, oslavy vám môžu pomôcť zmeniť to.

Ide o príležitosť zastaviť sa, premýšľať o tom, čo nás robí šťastnými a rozpoznávať dôležitosť šťastia v životoch iných po celom svete.

So šťastím úzko súvisí aj zdravie a tanec, preto sa oň starajte počas celého roka, nie iba na Svetový deň zdravia a Medzinárodný deň tanca.

Medzinárodný deň šťastia história

Medzinárodný deň šťastia bol oficiálne založený v roku 2012, keď Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu, ktorá uznala šťastie ako „základnú ľudskú túžbu“ a zdôraznila potrebu „holistickejšieho prístupu k rozvoju“.

Táto iniciatíva vznikla na popud Bhutánu, krajiny, ktorá používa Gross National Happiness (Hrubé národné šťastie) namiesto tradičného Hrubého domáceho produktu ako ukazovateľa národného rozvoja.

Medzinárodný deň šťastia zaujímavosti

Medzinárodný deň šťastia sa spája s mnohými zaujímavosťami, medzi ktoré patrí:

  1. Tento deň bol navrhnutý himalájskym kráľovstvom Bhután, ktoré meria prosperitu svojej krajiny pomocou indexu hrubého národného šťastia, nie len ekonomickými ukazovateľmi ako HDP.
  2. Hlavným cieľom tohto dňa je pripomenúť si, že šťastie je jedným z hlavných cieľov každého z nás a že hospodársky rast nemusí automaticky znamenať šťastných obyvateľov.
  3. Medzinárodný deň šťastia sa často spája s aktivitami, ktoré podporujú duševné zdravie, spoluprácu, priateľstvo a spoločenskú súdržnosť.
  4. Mnohé školy a vzdelávacie inštitúcie využívajú tento deň na vzdelávanie o význame emocionálnej pohody a pozitívnej psychológie.
  5. Tento deň je tiež príležitosťou na to, aby sa ľudia zamysleli nad tým, ako môžu prispieť k šťastiu a pohode svojho okolia.
Medzinárodný deň šťastia história
Zdroj: unsplash.com

V marci okrem Medzinárodného dňa šťastia oslavujeme aj Deň Downovho syndrómu, ktorý je 21. marca.

Ako osláviť Medzinárodný deň šťastia

Je odporúčané robiť veci, ktoré robia človeka šťastnejším, ako napríklad objednať si výbornú večeru, zapnúť si dobrú hudbu, ísť na prechádzku na čerstvom vzduchu, stráviť čas s najbližšími alebo len zavolať priateľom a rodine.

Dôležité je uvedomiť si, že aj malé gestá môžu priniesť šťastie nám a ľuďom okolo nás​. Môžete sa potešiť a kúpiť niečo sebe alebo vašim najbližším na Heureke.

Tu je niekoľko spôsobov, ako sa zapojiť do Medzinárodného dňa šťastia:

  1. Šírte šťastie: Urobte niečo láskavé pre niekoho iného, ​​zdieľajte pozitívne správy na sociálnych sieťach alebo sa dobrovoľne angažujte v miestnej charitatívnej organizácii na šírenie šťastia a pozitivity.
  2. Zamyslite sa nad vlastným šťastím: Nájdite si čas na to, aby ste sa zamysleli nad tým, čo vás robí šťastnými a urobte si plán na začlenenie týchto vecí do vášho každodenného života.
  3. Oslávte s ostatnými: Usporiadajte párty alebo udalosť s tematikou šťastia s priateľmi, rodinou alebo spolupracovníkmi, aby ste spoločne oslávili tento deň.
  4. Zistite viac o šťastí: Čítajte knihy alebo sledujte dokumentárne filmy o šťastí a pohode.

Citáty o šťastí

Šťastie je téma, ktorá inšpirovala mnohých filozofov, spisovateľov a mysliteľov po celé stáročia podobne ako citáty o láske.

„Aj keď na vás šťastie niekedy zabudne, vy naňho nezabudnite.“ — Jacques Prevert

„Šťastie je dividenda, ktorá sa vypláca potom. Čím viac sa spotíte, tým viac šťastia budete mať.“ — Ray Kroc

„Za každú minútu, kedy sa hneváte, strácate šesťdesiat sekúnd šťastia.“ — Ralph Waldo Emerson

„Všetko šťastie v živote závisí od odvahy a práce.“ — Seneca

„Mám naozaj šťastie. Vždy, keď som sa dopustil nejakej chyby, vyčítali mi ju.“ — Konfucius

„Byť šťastný a iných urobiť šťastných – to je úloha človeka.“ — Bernard Bolzano

„Šťastie je súbor malých šťastných momentov.“ — Pierre Franckh

„Skutočné šťastie je užívať si prítomnosť bez obáv z toho, čo prinesie budúcnosť.“ — Seneca

„K šťastiu toho potrebujete naozaj málo. Všetko závisí len od spôsobu, akým premýšľate.“ — Marcus Aurelius Antoninus

„Šťastie často prekĺzne cez dvere, o ktorých si nevedel, že si ich nechal otvorené.‘‘ – John Barrymore

„Šťastie je ako motýľ. Keď ho prenasleduješ, vždy je kúsok pred tvojou dlaňou, no ak zostaneš pokojne stáť, môže na teba zosadnúť aj samo.“ — Nathaniel Hawthorne

Zdroje: dayofhappiness.net, ung.org, wikipedia.org

Témata:
Kalendár

Najnovšie články