Jarmoky 2024 Prehľad podujatí tu!

Medzinárodný deň tanca – dátum, význam, história a zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Lenka

Medzinárodný deň tanca

Medzinárodný deň tanca je každoročnou oslavou toho, ako tanec pozitívne ovplyvňuje naše životy. Oslavuje sa každý rok v apríli. V tomto článku sa dozviete význam, históriu a zaujímavosti o tomto dni.

Medzinárodný deň tanca

Medzinárodný deň tanca je dňom, ktorý spája ľudí prostredníctvom tanca bez ohľadu na národnosť, politické, kultúrne, či etnické bariéry. Posolstvom tohto dňa je oslava pohybu a tanca a zjednotenie ľudí vďaka nemu.

A hoci Medzinárodný deň tanca nepatrí medzi prikázané sviatky, jeho význam je rovnako dôležitý, ako oslavy Svetového dňa hudby 21. júna.

V článku nájdete

Medzinárodný deň tanca dátum

Medzinárodný deň tanca sa oslavuje každoročne vždy 29. apríla na počesť narodenia Jeana-Georgesa Noverra, ktorý je považovaný za zakladateľa moderného baletu.

Tento deň je významný pre všetkých tanečníkov a tanečné komunity, pretože zdôrazňuje dôležitosť tanca a jeho vplyv na kultúru, vzdelávanie a iné oblasti spoločenského života.

Od svojho založenia v roku 1982 Medzinárodný tanečný výbor a Medzinárodný divadelný inštitút ITI vyberajú tanečnú osobnosť, ktorá každoročne napíše odkaz k Medzinárodnému dňu tanca.

Medzinárodný deň tanca
Zdroj: unplash.com

Medzinárodný deň tanca význam

Medzinárodný deň tanca je známy aj ako Svetový deň tanca patrí medzi populárne medzinárodné dni vo svete, avšak na Slovensku nepatrí medzi tie úplne najznámejšie podobne ako Medzinárodný deň priateľstva či Medzinárodný deň čokolády.

Tento deň propaguje umenie a kultúru a zvyšuje povedomie verejnosti o „umení tanca“.  Tanec spája ľudí v mieri a priateľstve. Tak znie myšlienka medzinárodného dňa tanca.

Tanec je neoddeliteľnou súčasťou ľudskej kultúry a tradície už od staroveku a Svetový deň tanca poskytuje ľuďom príležitosť stretnúť sa a oceniť krásu a rozmanitosť tejto umeleckej formy.

Oslavuje sa tanečnými vystúpeniami, workshopmi, seminármi a inými podujatiami po celom svete, na ktorých sa stretávajú tanečníci a nadšenci z rôznych kultúr a prostredí. 

Medzinárodný deň tanca história

Medzinárodný deň tanca bol založený v roku 1982 na návrh tanečnej sekcie Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI).

Dátum 29. apríl bol zvolený preto, že ide o narodeniny slávneho francúzskeho tanečného umelcaJeana-Georgesa Noverra, ktorý sa narodil v roku 1727. Ten bol baletný majster a veľký reformátor tanca.

Medzinárodný tanečný výbor Medzinárodného divadelného inštitútu UNESCO. Myšlienkou tohto dňa bolo osláviť tanec, zvýšiť povedomie o jeho dôležitosti a povzbudiť ľudí na celom svete, aby sa zapojili do tejto formy umenia.

Medzinárodný deň tanca dátum
Zdroj: unplash.com

Medzinárodný deň tanca zaujímavosti

Tanec nie je len umeleckou formou, ale je aj mimoriadne prospešný pre celkové zdravie – fyzické i duševné a je skvelým prostriedkom na relax. 

Pomáha znižovať stres, zlepšuje kardiovaskulárne zdravie, zvyšuje flexibilitu a podporuje celkovú pohodu. Svetový deň tanca slúži ako pripomienka sily tanca spájať ľudí a oslavovať radosť z pohybu.

Kde je tanec zakázaný alebo obmedzovaný

V niektorých krajinách a kultúrach je tanec zakázaný alebo obmedzený z rôznych dôvodov – ako sú náboženské, kultúrne alebo politické.

Napríklad po Islamskej revolúcii v roku 1979 bol v Iráne tanec vo verejnosti zakázaný, najmä pre ženy. V Saudskej Arábii sú pravidlá týkajúce sa verejného správania veľmi prísne – a tanec, najmä tanec medzi mužmi a ženami vo verejnosti, je obmedzený.

V Severnej Kórei, kde vláda kontroluje všetky formy umenia, je tanec povolený len v súlade s vládnymi ideológiami alebo na štátnych podujatiach.

Tanec a zaujímavosti spojené s ním

  1. V Novom Zélande existuje slávny bojový tanec Haka, ktorý sa tradične vykonával pred bitkami, ale dnes sa používa aj pri športových udalostiach a iných dôležitých príležitostiach.
  2. Tanec sa stal súčasťou svetových rekordov. Napríklad v počte ľudí tancujúcich tanec. Tento rekord sa podarilo dosiahnuť vo Venezuele počas tanečnej udalosti v kruhu, kde tancovalo salsu až 1 585 ľudí.
  3. Ďalším rekordom je aj najstarší profesionálny tanečník – Sarah Patricia, známa ako “Paddy”, je držiteľkou tohto rekordu vo veku 85 rokov​.
  4. Jeden z najznámejších a najikonickejších tanečných festivalov – Tomorrowland (Belgicko), je známy svojou grandióznou scénografiou a jedinečnými témami. V minulosti ste mohli byť svedkami tém týkajúcich sa podmorského sveta cez magické knihy až po cirkusový karneval.

Zdroje: wikipedia.org, international-dance-day.org, daysoftheyear.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články