EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Sviatok svätého Cyrila a Metoda – história, dátum, vo svete a otvorené obchody

Aktualizované:

Autor: Lenka

Sviatok svätého Cyrila a Metoda

Sviatok svätého Cyrila a Metoda je viac než len spomienkou na historické udalosti. Tento deň oslavuje príchod dvoch významných bratov, ktorí nielenže priniesli kresťanstvo na Veľkú Moravu, ale aj vytvorili prvé slovanské písmo – hlaholiku. Prečítajte si všetko dôležité o tomto dni.

Sviatok svätého Cyrila a Metoda

Sviatok svätého Cyrila a Metoda pripomína symbolické výročie príchodu slovanských misionárov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu v roku 863. Ako kalendár sviatkov ukazuje, zároveň je tento deň aj štátnym sviatkom Slovenskej republiky, a teda dňom pracovného pokoja.

Tento sviatok pripomína a zdôrazňuje význam vzdelanosti a jednoty medzi slovanskými národmi. Svätý Cyril a Metod sú dnes uctievaní ako patróni Európy a symbolizujú most medzi Východom a Západom, medzi slovanskou a latinskou kultúrou.

V článku nájdete

Kedy je sviatok sv. Cyrila a Metoda

Sviatok svätého Cyrila a Metoda sa každoročne slávi 5. júla a je štátnym sviatkom v Slovenskej republike a aj v Českej republike.

Kedy je sviatok svätého Cyrila a Metoda
Zdroj: unsplash.com

Cyril a Metod životopis

Cyril (826/827 – 869) a Metod (815 – 885) boli bratia zo Solúna (dnešný Thessaloniki), ktorí sa stali významnými kresťanskými misionármi a tvorcami písma pre Slovanov. Cyril, pôvodným menom Konštantín, bol filozofom a jazykovedcom, zatiaľ čo Metod bol právnikom a diplomatom.

V roku 863 ich pozval knieža Rastislav, aby prišli na Veľkú Moravu a šírili kresťanstvo v rodnom jazyku Slovanov. Vytvorili hlaholiku, prvé slovanské písmo, a preložili liturgické knihy do staroslovienčiny. Ich misia prispela k rozvoju slovanskej kultúry a vzdelanosti.

Okrem prekladu liturgických textov vytvorili aj zákonník nazývaný Zákon sudnyj ljudem, ktorý sa stal základom pre civilné a cirkevné právo v slovanských krajinách.

Cyril a Metod čelili mnohým výzvam, vrátane odporu zo strany franských duchovných, ktorí sa stavali proti používaniu staroslovienčiny v liturgii. Napriek tomu sa im podarilo získať podporu pápeža Hadriána II., ktorý schválil používanie staroslovienčiny v liturgii.

Po Cyrilovej smrti Metod pokračoval v ich diele ako arcibiskup a nadväzoval diplomatické kontakty s pápežstvom a ďalšími európskymi mocnosťami.

Metod zomrel v roku 885, ale ich dielo žilo ďalej prostredníctvom ich žiakov, ktorí pokračovali v šírení kresťanstva a vzdelanosti medzi Slovanmi.

Sviatok svätého Cyrila a Metoda vo svete

Sviatok svätého Cyrila a Metoda má význam nielen v Slovenskej a Českej republike, ale aj v ďalších krajinách.

V Ruskej federácii a na Ukrajine sa tento sviatok oslavuje 24. mája pod názvom Deň svätých Cyrila a Metoda.

V Bulharsku je taktiež 24. máj sviatkom, ktorý je známy ako Deň Cyrila a Metoda.

Sviatok svätého Cyrila a Metoda otvorené obchody

Obchody, obchodné a nákupné centrá či supermarkety sú 5. júla zatvorené, pretože tento deň je na Slovensku štátnym sviatkom.

Ak budete potrebovať potraviny, lieky alebo pohonné hmoty, zoženiete ich aj počas tohto sviatku. Zo zákazu maloobchodného predaja sú totiž vyňaté lekárne, čerpacie stanice a obchody v nemocniciach. Výnimka sa vzťahuje aj na predajne suvenírov a cestovných lístkov.

Kým u nás sú obchody na sviatok Cyrila a Metoda a počas iných štátnych sviatkov vždy zatvorené, v Českej republike tomu tak nie je. Obchody v ČR zostávajú 5. júla otvorené.

Zdroje: wikipedia.org, peniaze.sk, kalendar.aktuality.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články