LOH 2024 Všetky info tu!

Svetový deň hudby – kedy je, význam, téma, program, história a zaujímavosti

Autor: Denisa

Svetový deň hudby

Svetový deň hudby slúži na propagáciu hudobného umenia prostredníctvom živých hudobných koncertov organizovaných bezplatne. V článku si prečítate, kedy sa koná Deň hudby, čo je jeho cieľom a aký program na vás čaká tento rok.

Svetový deň hudby

Svetový deň hudby začal spájať profesionálov i amatérov, milovníkov hudby, poslucháčov i interpretov, účastníkov rôznych generácií, ktorí v tento deň organizujú živé hudobné koncerty pre širokú verejnosť.

Blízko k hudbe má aj tanec, ktorý má svoj medzinárodný deň stanovený na 29. apríla.

V článku nájdete

Medzinárodný deň hudby význam

Svetový deň hudby alebo Fête de la Musique vznikol v roku 1982 vo Francúzsku. Jeho cieľom bolo osláviť a propagovať globálny jazyk hudby a prostredníctvom hudby spájať ľudí rôznych národností, kultúr a rás.

Z pôvodnej myšlienky otvorených koncertov živej hudby, do ktorých sa môže zapojiť každý, sa vyvinulo celosvetové podujatie zdôrazňujúce význam hudby v živote každého človeka.

Význam tohto dňa spočíva v tom, aby sa hudba stala inkluzívnejšou a aby ľudia s rôznou úrovňou zručností oveľa viac komunikovali so všetkými typmi melódií.

Takisto ide o príležitosť pre hudobníkov spojiť sa so svojím publikom na sociálnych sieťach ako Threads či Mastodon pomocou hashtagu #WorldMusicDay2024.

Na Medzinárodný deň hudby sa opätovne prezentujú známe myšlienky o hudbe a často sa spomína text piesne Music is a world within itself. It’s a language we all understand od Stevie Wondera. 

Kedy je Svetový deň hudby

Hudba je dôležitou formou umenia, ktorá spája ľudí na celom svete. Či už ide o ľudové pesničky alebo orchestrové skladby, hudba dostala svoju poctu prostredníctvom Medzinárodného dňa hudby.

Svetový deň hudby 2024 sa vo svete aj u nás oslavuje vždy 21. júna.

Tento dátum bol zvolený tak, aby sa zhodoval s letným slnovratom, ktorý symbolizuje rovnováhu svetla a tmy. Slúži ako metafora harmónie a jednoty, ktorú hudba vnáša do našich životov, prekonáva rozdiely a podporuje pocit spolupatričnosti.

Svetový deň hudby téma

Každý rok si Svetový deň hudby určí jednu tému, ktorá je nosnou myšlienkou celého ročníka osláv tohto medzinárodného dňa.

Čo sa týka témy Svetového dňa hudby 2023, tak minuloročný slogan znel Hudba na križovatkách.“

Svetový deň hudby 2024 program

21. jún Svetový deň hudby si pripomínajú po celom svete v Indii, Taliansku, Austrálii, Spojených štátoch, Japonsku, Číne a Malajzii a vo viac ako 700 mestách sa konajú tisíce bezplatných verejných podujatí.

Vo Francúzsku oslavy na Deň hudby zahŕňajú festivaly, slávnosti, prehliadky a jarmoky, ktoré sa konajú v Paríži na Fete de la Musique. V Paríži tento rok uvidíte aj športové výkony Slovákov na LOH 2024.

Čo sa týka programu Svetového dňa hudby na Slovensku, tak v tento deň sa v hlavnom meste a ďalších menších mestách konajú rôzne koncerty živej hudby, ktoré sú po väčšine zadarmo.

Okrem toho sa na školách organizujú rôzne aktivity pre deti ako hudobné besedy či vystúpenia.

Oproti tomu v Čechách, konkrétne v Českých Budějoviciach, sa na počet Dňa hudby každoročne koná festival Svátek hudby. Okrem toho môžete v Čechách navštíviť aj festival elektronickej hudby Macháč.

Nižšie si pozrite niekoľko tipov, ako osláviť Svetový deň hudby:

  • zúčastnite sa miestnych koncertov a podujatí, ktoré sa organizujú vo vašej obci,
  • zorganizujte si vlastné hudobné stretnutie v parku, u vás doma alebo na verejnom priestranstve,
  • využite tento deň na objavovanie nových žánrov a umelcov z celého sveta,.
  • ak ste hudobník, zorganizujte malé vystúpenie pre kolegov, kamarátov alebo rodinu.

História Svetového dňa hudby

Svetový deň hudby vznikol vo Francúzsku za účelom spájať ľudí a prostredníctvom hudby prekonávať bariéry a hranice. Vtedajší francúzsky minister kultúry Jack Lang navrhol deň, keď sa bude oslavovať hudba vo všetkých jej podobách.

A tak sa v roku 1982 prvýkrát v uliciach Paríža konala oslava na počesť Fête de la Musique, teda Svetového dňa hudby, ktorá zaznamenala obrovský úspech.

Oficiálna organizácia Fête de la Musique v Paríži sa pod heslom „Faites de la musique“ (Robte hudbu) zasadzovala o to, aby boli koncerty pre verejnosť bezplatné a aby umelci hrali zadarmo. To platilo vo veľkej miere aj pre ostatné zúčastnené mestá.

V roku 1997 bola v Budapešti podpísaná Charta Európskej strany hudby, ktorá povzbudila krajiny mimo Európy, aby sa pripojili ku každoročnej oslave Svetového dňa hudby.

Táto myšlienka si rýchlo získala popularitu a odvtedy sa Svetový deň hudby rozšíril do celého sveta a stal sa každoročným podujatím, ktoré sa oslavuje vo viac ako 120 krajinách.

Medzinárodný deň hudby zaujímavosti

Hudba rovnako, ako Svetový deň múzeí, oslavuje určitú formu umenia a tieto oslavy sú stanovené na určitý deň.

Pozrite sa nižšie, aké zaujímavosti sú spojené s týmto celosvetovo uznávaným dňom.

Zaujímavosti Svetový deň hudby

  • Je oslavou všetkých druhov hudby vrátane funku, džezu, rocku, klasiky, folku, techna a blues.
  • Až 120 krajín sa každoročne zúčastňuje osláv na počesť Svetového dňa hudby.
  • Deň hudby sa neoslavuje len 21. júna, mnohé krajiny ho oslavujú celý týždeň alebo aj dlhšie.
  • Koncerty sa organizujú nielen v koncertných sálach, ale aj vonku na uliciach alebo v parkoch.
  • Deň hudby nie je určený len na počúvanie, ale každý sa môže zúčastniť aj na jej tvorbe či spievaní.

Zdroje: worldmusicday.co.uk, daysoftheyear.com, wikipedia.org, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články