Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Deň priateľstva – kedy je, história, tradície, gestá a darčeky

Aktualizované:

Autor: Marcela

Medzinárodný deň priateľstva

Nezabudnite osláviť deň priateľstva, ktorý je 30. júla. Potešte vašich priateľov originálnym darčekom alebo milým gestom. V článku nižšie nájdete originálne nápady, ktorými sa môžete inšpirovať a urobiť tak radosť svojim priateľom.

Deň priateľstva

Medzinárodný deň priateľstva je svetovo uznávaným dňom, kedy si ľudia špeciálnymi gestami, darčekmi a aktivitami uctievajú svojich priateľov.

Hlavnou myšlienkou tohto dňa je podpora priateľstva, poďakovanie a prejav úcty k priateľom. Avšak v kalendári sviatkov tento deň nenájdete. Je to z toho dôvodu, že nepatrí medzi štátne sviatky.

Napriek tomu, že je u nás tento deň menej známy, ako napríklad deň detí alebo deň matiek, čoraz viac a viac ľudí ho oslavuje už aj na Slovensku.

V článku nájdete

Kedy je deň priateľstva

Deň priateľstva sa oslavuje na Slovensku pravidelne v rovnaký dátum podobne ako aj sviatok sv. Jozefa. A to konkrétne 30. júla.

V niektorých iných krajinách sa tento deň oslavuje aj v iný dátum. Napríklad v USA sa deň priateľov pravidelne oslavuje prvú augustovú nedeľu. V Brazílii tento deň zase oslavujú 20. júla.

O dva týždne neskôr sa na Slovensku zase oslavuje medzinárodný deň lavákov.

Kedy vznikol deň priateľstva

Oficiálne deň priateľstva vznikol na Valnom zhromaždení OSN až v roku 2011.

Tento deň je považovaný za medzinárodne uznávaný deň, avšak nepatrí medzi prikázané sviatky rovnako ako Medzinárodný deň tanca.

Deň priateľstva história

História, ktorá sa viaže ku dňu priateľstva však hovorí, že tento deň sa začal oslavovať v USA už dávno predtým, a to konkrétne v roku 1935. Ľudia si mali uvedomiť silu priateľstva a uvedomiť si úlohu priateľov v ich životoch.

Ďalší dátum, ktorý sa spája s dňom priateľstva je rok 1958, kedy sa v určitých štátoch začal tento deň oslavovať oficiálne a na pravidelnej báze.

Deň priateľstva história
Zdroj: unsplash.com

Deň priateľstva zvyky a tradície

Zvyky a tradície na deň priateľstva sú rôzne, záleží od krajiny, kde sa tento medzinárodný deň oslavuje.

Avšak všetky krajiny sa zvykmi snažia vyjadriť jednu a tú istú myšlienku. Najčastejšie tradície a zvyky na deň priateľstva sú napríklad:

 • stretávanie sa s priateľmi
 • obdarovávanie sa drobnými darčekmi
 • spoločenské aktivity ako párty a výlety
 • vyznanie na sociálnych médiách
 • posielanie špeciálnych pozdravov
 • pripomínanie si pomocou fotografií rôzne zážitky a udalosti

Okrem toho, že jednotlivé zvyky závisia od krajiny, tieto tradície sú závislé aj na kultúre a na tom, čo jednotliví ľudia preferujú a aké majú záľuby.

Ako osláviť deň priateľstva

Deň priateľstva môžete osláviť rôznymi spôsobmi. Najlepšie si tento deň užijete, keď budete robiť naozaj to, čo máte radi.

Dobrým nápadom, ako stráviť medzinárodný deň priateľov, je čas strávený spolu. Môžete sa vybrať na výlet, turistiku či spraviť si v najbližšom parku chutný piknik. Na nenáročnú turistiku sa môžete vybrať napríklad na Vodopád Skok.

Nič nepokazíte, keď sa spoločne s priateľmi vyberiete do kina, na večeru alebo na pohár dobrého vína či piva. Na Slovensku patrí pivovar Wywar medzi najlepšie remeselné pivovary a degustácia remeselných pív môže byť dobrým a netradičným zážitkom.

Avšak akákoľvek aktivita, ktorá znamená spoločne strávený čas s priateľmi nemôže byť zlá. Niekedy postačí len obyčajná prechádzka. A v prípade, že vaši priatelia žijú ďaleko od vás, naplánujte si videohovor a oslávte medzinárodný deň priateľov týmto spôsobom.

deň priateľstva oslavy
Zdroj: unsplash.com

Deň priateľstva darčeky

Deň priateľstva darčeky môžete využiť ako prejav vďaky za verné priateľstvo. Je to ideálny spôsob poďakovania a úcty, pokiaľ sa nemôžete s danou osobou stretnúť a spoločne tento deň osláviť.

Medzi obľúbené darčeky patria kvety. Kvety môžete poslať aj na diaľku, stačí využiť službu poslať kvety. Rovnako poteší aj čokoládové prekvapenie či náramok priateľstva.

V USA patria medzi obľúbené darčeky aj vlastnoručne vyrobené pohľadnice a karty s venovaním a poďakovaním.

Darčeky ku dňu priateľstva nemusia byť vždy hmotné, pripravte koláž fotiek alebo krátke video zo spoločných ako poďakovanie a pošlite ho priateľom. Rovnako ho môžete verejne odprezentovať na sociálnych sieťach ako Mastodom či Facebook.

Pokiaľ neviete aké máte heslo na Facebooku, zistiť heslo na FB je jednoduché.

Priateľstvá slávnych

Priateľstvá vznikajú rôzne, niektorých priateľov ste možno spoznali už v detstve, iných v škole a ďalších zase v práci či pri vašich koníčkoch a záľubách.

V pracovnom prostredí vznikli aj mnohé priateľstvá slávnych. Vo svete známych osobností patria k dobrým priateľom, typickým príkladom sú seriálové ikony Rachel a Monika, teda Jennifer Aniston (Rachel) a Courtney Cox (Monika).

Seriál Priatelia, kde sú hlavnými hrdinkami si môžete pozrieť napríklad na kukaj to.

Okrem nich priateľské dvojice tvoria aj:

 • Meryl Streep a Hillary Clinton
 • George Clooney a Julia Roberts
 • Salma Hayek a Penelope Cruz
 • Ryan Gosling a Justin Timberlake
 • Jonah Hill a Adam Levine
 • Gwyneth Paltrow a Maya Rudolph
 • Leonardo DiCaprio a Tobey Maguire
 • Kate Hudson a Liv Tyler
 • Matt Damon a Ben Affleck

Zdroj: daysoftheyear.com, un.org, nationaltoday.com, betterhelp.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články