Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Vodopád Skok – túra, počasie, webkamera, turistická mapa a zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Marcela

vodopád skok túra

Vodopád Skok je jedno z krásnych miest, kde sa oplatí vybrať na túru. Toto sú trasy, ktoré hravo zvládnete aj s deťmi. Pozrite sa na zaujímavosti, ktoré ste možno o tomto mieste nevedeli.

Vodopád Skok

Vodopád Skok je známym slovenským vodopádom, ktorý nájdete v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách.

Vodopád padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m. a jeho celková výška presahuje hodnotu dvadsaťpäť metrov.

Okrem krásneho pohľadu na majestátny vodopád toto miesto ponúka aj krásne panoramatické výhľady. Skok vodopád je veľmi obľúbeným turistickým miestom podobne ako Zbojnícka chata.

V článku nájdete

Túra na vodopád Skok

Túra na vodopád Skok má jednu hlavnú trasu cez Štrbské pleso, ktorá je uznávaná aj ako jediná oficiálna trasa na tento prírodný úkaz. Avšak skúsenejší turisti sa sem vedia dostať aj miernou obkľukou Furkotskoku dolinou alebo cez Bystrú lávku.

Štrbské pleso vodopád Skok

Turistická trasa Štrbské pleso vodopád Skok je jedinou oficiálnou trasou a je označená žltými turistickými značkami. Jedná sa o kamenistú cestu, ktorej stúpanie je naozaj mierne.

Napriek tomu, že sa na úseky nachádzajú aj strmšie úseky, tie veľmi ľahko prekonáte serpentínami. Počas celej cesty budete obklopení nedoknutou prírodou a počas letných mesiacov sa môžete tešiť na množstvo zelene. Zo Štrbského plesa začína aj národný výstup na Kriváň.

Na Štrbské pleso sa viete dostať autom či vlakom, nákup lístka na vlak je jednoduchou záležitosťou a táto varianta je predsa len o niečo ekologickejšia. Rovnako sa sem môžete dostať aj historickou zubačkou, kde výhodnejšie kúpite lístky online cez Gopass SK.

Vodopád Skok Bystré sedlo

Turistická trasa vodopád Skok Bystré sedlo je náročnejšou a dlhšou trasou. Táto turistická trasa nie je evidovaná ako priama a nenájdete ju priamo označenú turistickými značkami.

Obkľuka vedie cez Bystré sedlo. Musíte počítať s tým, že približne od polovice novembra až do polovice júna je tento turistický chodník uzatvorený, pretože sa ho týka uzávierka tatranských chodníkov.

Okrem tejto turistickej trasy môžete v Tatrách zdolať aj náročnú hrebeňovku, a to hrebeň Západných Tatier.

Skok vodopád v lete

Skok vodopád v lete je populárnou turistickou destináciou v Tatrách. Napriek tomu, že sa vodopád nachádza vo vyšších nadmorských výškach, v lete tu na vás čaká prijemné a teplé horské slniečko.

Počas letných mesiacov nepotrebujete na túto turistiku žiadne špeciálne vybavenie. A vzhľadom na nenáročnú trasu ju zvládnete aj v obyčajných pevnejších teniskách.

A ak dostanete v lete chuť na ďalšie dobrodružstvo, určite navštívte aj Čutkovskú dolinu, ktorá je známa aj svojim výskytom medveďov na Slovensku.

Skok vodopád v zime

Skok vodopád v zime môžete rovnako navštíviť ako počas letných mesiacov. Nenáročná tatranská trasa je totižto sprístupnená aj v zime a netýka sa jej uzávierka chodníkov ako to v Tatrách býva zvykom.

Počas zimných mesiasov sa z mohutného vodopádu častokrát stáva veľká ľadová kryha, ktorá je veľkým prírodným lákadlom pre množstvo turistov.

Dôležité je však nezabudnúť na kvalitné zimné vybavenie aj obuv. Napriek tomu, že vás čaká nenáročná túra je dobré sa na ňu adekvátne pripraviť.

V zimných mesiacoch nadmorská výška prináša chlad a silný vietor.

Vodopád Skok s deťmi

Vodopád Skok s deťmi je ideálnou tatranskou turistikou. Okrem toho, že na vodopád vedie nenáročná trasa, ktorá sa dá zvládnuť aj s malými deťmi, pre deti je tento prírodný zázrak veľkou motiváciou a prechádzka je pre nich lákavejšia.

Nezabudnite na občerstvenie a dostatok pitného režimu, priamo pri vodopáde totižto nenájdete žiadnu horskú chatu ani iný druh občerstvenia.

vodopád Skok s deťmi
Zdroj: unsplash.com

Vodopád Skok webkamera

Vodopád Skok webkamera nie je umiestnená priamo pri vodopáde. V prípade, že vás zaujíma aké je v Tatrách v okolí vodopádu počasie a vodopád Skok aktuálne podmienky môžete využiť kamery, ktoré sú nainštalované v okolí.

Webkamery, ktoré pozorujú zvieratá v ich prirodzenom prostredí nájdete na portáli Kukaj SK.

Skok vodopád počasie

Skok vodopád počasie je ovplyvnené vysokohorskou nadmorskou výškou, v ktorej sa vodopád nachádza.

To znamená, že aj počas letných mesiacov tu môžete pociťovať chladný vánok, ale môžu sa vyskytnúť aj búrky z tepla a preto je dobré pred túrou vždy sledovať radar búrok.

Počas zimných mesiacov bývajú na vodopáde Skok výrazné mínusové teploty, čo sa odrzkadľuje aj na zamrznutom vodnom spáde. Najmohutnejší vodopád býva počas jari, je to z dôvodu, že sa v okolí topí kopec snehu.

Vodopád Skok turistická mapa

Vodopád Skok turistická mapa slúži ako dobrá navigačná pomôcka pri ceste na tento prírodný úkaz.

Mapa vyobrazuje samostatnú trasu ale aj iné turistické možnosti a zaujímavé miesta, kde sa môžete po ceste zastaviť.

vodopád Skok turistická mapa
Zdroj:co-to-je.sk

Skok vodopád zaujímavosti

Skok vododpád zaujímavosti prinášajú rôzne informácie, ktoré ste možno o vodopáde nevedeli. To že patrí medzi najkrajšie na Slovensku je jasné, zároveň je vodopád však až štvrtým najvyšším vodopádom na Slovensku.

Vodopád sa považuje za najmohutnejší na Slovensku a to najmä počas spomínaných jarných mesiacov alebo na začiatku leta.

Zaujímavosťou je, že trasu, ktorá na vodopád vedie, v minulosti celú formoval ľadovec.

Chata pod Soliskom vodopád Skok

Chata pod Soliskom a vodopád Skok sa nenachádzajú v tesnej blízkosti, to znamená, že ak sa vyberiete na túru na Skok, občerstvenie na chate Solisko si v cieli nedáte.

Je dobré si teda vziať občerstvenie a dostatok tekutín so sebou.

Chata pod Soliskom patrí medzi najmladšie horské chaty na Slovensku. Ponúka služby modernej a príjemnej noclahárne. Zároveň sa tu môžete občerstviť domácou kuchynňou a rôznymi nápojmi.

Chata je otvorená po celý rok. Ponúka jedinečný výhľad na Kriváň, Podtatranskú kotlinu a Nízke Tatry a bohaté služby. Pamätajte na to, že od vodopádu Skok je chata zdialená približne dve hodiny.

https://www.youtube.com/watch?v=EP-03EXT1Sk

Vodopád Skok skialp

Vodopád Skok a skialp idú dohromady. Vodopád Skok je totižto obľúbenou destináciou skialpinistov. Dôležité je, aby ste pri skialpinizme na vodopáde Skok dávali pozor najmä na zadný svah.

Na zadnom svahu sa totižto už niekoľkým odvážlivcom a fanúšikom tohto adrenalínového športu podarilo sputiť lavínu. Najlepšie podmienky na skialp bývajú v marci a v apríli.

Vodopád Skok okolie

Vodopád Skok okolie ponúka viacero možností na výlety a turistiky.

Medzi obľúbené miesta na výlety v okolí patrí napríklad:

  • Pleso nad Skokom
  • Capie pleso
  • Popradské pleso
  • Štrbské pleso a skokanské mostíky na ňom
  • Bystrá lávka
  • Sedlo Ostrvy

FAQ: Najčastejšie odpovede o vodopáde Skok

Pozrite si najčastejšie otázky a odpovede o vodopáde Skok.

Aké sú základné informácie o vodopáde Skok?

Vodopád Skok je známym slovenským vodopádom, ktorý nájdete v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách. Vodopád padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m. a jeho celková výška presahuje hodnotu dvadsaťpäť metrov.

Aká turistická trasa je najlepšiak vodopádu Skok?

Turistická trasa Štrbské pleso vodopád Skok je jedinou oficiálnou trasou a je označená žltými turistickými značkami.

Je vodopád Skok vhodný na skialp?

Vodopád Skok a skialp idú dohromady. Vodopád Skok je totižto obľúbenou destináciou skialpinistov. Dôležité je, aby ste pri skialpinizme na vodopáde Skok dávali pozor najmä na zadný svah.

Zdroje: tatry.sk, chatasolisko.sk, mapy.sk

Najnovšie články