EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Najkrajšie vodopády na Slovensku – mapa vodopádov a kompletný prehľad

Aktualizované:

Autor: Lenka

Vodopády na Slovensku

Vodopády na Slovensku patria k nezabudnuteľným vodným atrakciám, ktoré by ste mali aspoň raz za život vidieť na vlastné oči. Objavte najkrajšie vodopády Slovenska a zistite, ktorý je najvyšší vodopád u nás.

Vodopády na Slovensku

Na Slovensku máme viac ako 200 vodopádov a každý z nich má svoje čaro. Vodopády na Slovensku nie sú veľmi vysoké a mohutné, ale častokrát sa nachádzajú v krásnych, nepoznaných a ukrytých miestach.

Slovensko je krajina plná nádherných prírodných scenérií, a medzi tie najkrajšie rozhodne patria aj vodopády Slovenska, ktoré skrývajú národné parky Slovenska.

V článku nájdete

Najkrajšie vodopády na Slovensku

Najkrajšie vodopády na Slovensku vás prekvapia svojou jedinečnou atmosférou. Slovensko je domovom niektorých najúchvatnejších vodopádov, ktoré nájdete v Európe.

Od čarovného vodopádu Skok až po kľudný Kmeťov vodopád, na svoje si príde každý milovník prírody a krásneho prostredia.

Pri prechádzkach ku vodopádom môžete stretnúť aj medvede, ktorých je v našich lesoch naozaj veľa.

Vodopády na Slovensku mapa

Ak chcete vedieť, kde presne sa vodopády na Slovensku nachádzajú, môžete si otvoriť mapy na Googli, kde na vás čaká mapa vodopádov naprieč celou krajinou.

Vodopády Slovensko mapa:

Ak chcete vedieť, kde presne sa vodopády na Slovensku nachádzajú, môžete si otvoriť mapy na Googli.
Zdroj: mapy.sk

Kmeťov vodopád

Najvyšší vodopád na Slovensku je Kmeťov vodopád. Nachádza sa v Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách. Svojou výškou 80 metrov vás určite prekvapí.

Nemusíte sa báť, dostanete sa k nemu jednoducho vďaka turistickému chodníku. Môžete k nemu prejsť túrou z Troch studničiek alebo z obce Podbanské. Preteká ním Nefcerovský potok.

Bezprostredný prístup k tomuto vodopádu je vzhľadom k jeho mohutnosti a sile zakázaný. O nič neprídete – vyhliadková plošina ponúka dostatočný a naozaj zážitkový výhľad na Kmeťov vodopád.

 • Miesto: Kôprová dolina – Vysoké Tatry
 • Výška: 80 m

Závojový vodopád

Druhý najväčší vodopád na Slovensku je Závojový vodopád, ktorý nájdete ukrytý v Národnom parku Slovenský raj. Vyrazí vám dych svojou úctyhodnou výškou až 75 metrov.

Cesta k nemu nie je vôbec jednoduchá. Budete prechádzať viacerými stúpačkami a rebríkmi, ktoré preveria vašu kondíciu. Najťažšia časť vás čaká priamo pri vodopáde – rebrík je veľmi vysoký, bez istenia a mierne sa hýbe. Za tú nádheru však tá námaha stojí.

Závojový vodopád prechádza piatimi kaskádami, vďaka čomu je jeho tok naozaj veľmi silný a mohutný.

 • Miesto: Sokolia dolina – Slovenský raj
 • Výška: 75 m

Brankovský vodopád

Na západnom okraji Nízkych Tatier nájdete najvyšší vodopád celých Nízkych Tatier. Jeho výška dosahuje obdivuhodných 55 m, čo je v porovnaní s ostatnými vodopádmi na Slovensku skutočne veľa. Považuje sa za tretí najvyšší vodopád na Slovensku.

Brankovský vodopád nájdete pri vstupe do Revúckej doliny, pričom najľahšie k nemu prídete z oblasti Podsuchá, medzi Ružomberkom a Donovalmi.

Prechádzka k tomuto vodopádu je vhodná aj pre rodiny s deťmi, keďže trvá približne pol hodinu. V zime vás očarí ľadovou stenou plnou cencúľov, v lete svojou silou a chladivou mikroflórou, i keď pri suchu vodopád nepôsobí tak majestátnym dojmom ako zvyčajne.

 • Miesto: Revúcka dolina – Nízke Tatry
 • Výška: 55 m

Šútovský vodopád

Štvrtým najvyšším vodopádom na Slovensku je veľmi obľúbený Šútovský vodopád v Národnom parku Malá Fatra. Dosahuje výšku až 38 metrov a svoju majestátnosť dosahuje v jarných mesiacoch a po výdatných zrážkach.

Voda pretekajúca Šútovským vodopádom pochádza zo Šútovského potoka, ktorý sa vlieva v lokalite Mojžišove pramene. K vodopádu môžete prejsť napríklad od obce Šútovo (časť Rieka) alebo z chaty pod Chlebom.

Zavedie vás k nemu modrá turistická značka a chodník s informačnými tabuľami.

 • Miesto: Šútovská dolina – Malá Fatra
 • Výška: 37 m

Vodopád Skok

Najmohutnejší vodopád na Slovensku je Vodopád Skok, ktorý sa nachádza vo Vysokých Tatrách v Mlynickej doline. Dosahuje výšku 30 metrov a v nadmorskej výške 1789 metrov padá cez skalnaté bralá, čo vytvára dojem, ako keby voda cez neho skákala.

Dostanete sa k nemu po nenáročných chodníčkoch s miernym stúpaním. Cesta trvá približne 1,5 hodiny. Trasa sa začína v Štrbskom plese, odkiaľ sa budete nasledovať žlto vyznačený chodník.

 • Miesto: Mlynická dolina – Vysoké Tatry
 • Výška: 30 m

Kľacký vodopád

Kľacký vodopád nájdete v pohorí Malej Fatry, učupený je priamo pod obľúbeným turistickým cieľom Kľak. Dosahuje výšku 30 metrov.

Navštíviť sa ho oplatí najmä v období väčších dažďov, pretože práve vtedy naberá na mohutnosti. Ale sklamaní určite nebudete ani v suchších obdobiach.

Môžete sa k nemu dostať z obce Vrícko, ale aj z obce Fačkov alebo z Fačkovského sedla. Prístupný je po značkovaných turistických chodníkoch.

 • Miesto: Malá Fatra
 • Výška: 30 m

Vodopád Bystrého potoka

Jeden z najmohutnejších vodopádov na Slovensku sa nachádza na južných svahoch Poľany. Vodopád Bystrého potoka svojou výškou 23 metrov patrí nielen medzi najkrajšie slovenské vodopády, ale taktiež je aj Národnou prírodnou pamiatkou.

Prístup k nemu nie je vôbec náročný a trvá približne hodinu a pol. Dovedie vás k nemu zelená turistická značka a turistický chodník lemovaný náučnými tabuľami. Na jeho samotný vrchol sa dostanete po rebríku.

 • Miesto: Poľana
 • Výška: 23 m

Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád patrí medzi najvýznamnejšie vodopády na Slovensku a právom si vyslúžil aj titul národná prírodná pamiatka. Nachádza sa priamo uprostred kúpeľnej obce Lúčky na Liptove.

Voda z Lúčanského vodopádu, ktorý dosahuje výšku 12 metrov padá z kraja travertínovej terasy do malého jazierka. Unikátnosť si môžete užiť aj vďaka travertínovému podložiu, ktoré vodu následne sfarbuje do bledomodrých odtieňov.

Počas letných prázdnin a horúcich dní si tu môžete užiť aj kúpeľ v sviežej vode. Pre mnohých je veľkou výhodou aj to, že za ním nemusia chodiť ďaleko ako za inými vodopádmi.

Zaujímavosťou tohto vodopádu je aj to, že nikdy nezamŕza, pretože v ňom pôsobia teplé minerálne pramene, ktoré Lúčanským vodopádom pretekajú.

 • Miesto: Lúčky na Liptove
 • Výška: 12 m

Vodopády Studeného potoka

Vodopády Studeného potoka predstavujú nádherný a zážitkový výlet vhodný pre rodiny s deťmi, a to z toho dôvodu, že vytvárajú prekrásne kaskády, aké nemajú v Tatrách obdoby.

Už podľa názvu je jasné, že vodopády sa nachádzajú na Studenom potoku a tvorí ich Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Konkrétne ich nájdete vo Vysokých Tatrách, neďaleko Hrebienka – môžete sa tam dostať aj lanovkou na Hrebienok.

Na Vodopády Studeného potoka sa dostanete po modrej turistickej značke z Tatranskej Lomnice, ale i zo zelenej z Hrebienka alebo červenej zo Skalnatého plesa.

Tieto vodopády pozostávajú zo sútoku Veľkého Studeného potoka s Malým Studeným potokom. Na začiatku vidno Malý vodopád s výškou 18m, pod ním je Skrytý vodopád s výškou 5 m, ešte nižšie je Veľký vodopád s kaskádou vysokou 13 m a Dlhý vodopád.

 • Miesto: Studený potok – Vysoké Tatry
 • Výška: 18 m, 5 m, 13 m

Dúhový vodopád

Dúhový vodopád je situovaný v Kláštorskej rokline na území Národného parku Slovenský raj. Dosahuje výšku 8,5 metrov.

K Dúhovému vodopádu vás privedú početné rebríky, stúpania a úzke cestičky. Turistiku k tomuto vodopádu mnohí zvolia na jar, kedy je jeho prúd mohutný a lúče slnka umožnia vode hrať pestrými farbami dúhy.

 • Miesto: Kláštorská roklina – Slovenský raj
 • Výška: 8,5 m

Krásne vodopády na vás čakajú aj na Plitvických jazerách, kde sa natáčali filmy o Vinnetouovi.

Zdroj: mapy.sk, youtube.com

Najnovšie články