MS v hokeji semifinále Stavte si na víťaza!

Národné parky Slovenska – zoznam, mapa, kompletný prehľad

Aktualizované:

Autor: Lenka

Národný park Malá Fatra

Národné parky Slovenska sú to najkrajšie a najdrahšie, čo u nás máme. Každý jeden z nich je nádherný svojim bohatstvom slovenskej prírody. Pozrite sa na kompletný prehľad národných parkov Slovenska, ich zoznam, informácie o nich a mapu.

Národné parky Slovenska

Národné parky Slovenka nám ponúkajú množstvo prírodného bohatstva a veľa krásnych zákutí. Národné parky sú chránené prírodné oblasti a Slovensko ich má až 9.

Národné parky Slovenska sú jedinečnými miestami, na ktorých nájdete množstvo zelene, prírodných pamiatok, jaskýň, nádherné výhľady a najmä čerstvý vzduch. Sú domovom aj mnohých živočíchov, medzi ktoré patrí aj vlk či medvede na Slovensku.

V článku nájdete

Národné parky Slovensko mapa

Národné parky Slovenska sa sústreďujú okolo najväčších prírodných zdrojov našej krajiny – hôr. Od alpských Vysokých Tatier až po kopcovité Poloniny. Na rôznych územiach sa nachádzajú aj veľmi významné liečivé rastliny.

Aj keď hory a kopce sa tiahnu od jedného konca Slovenska až po druhý, práve hrebeňom na východnej polovici krajiny bol udelený najprísnejší stupeň ochrany.

Všetkých 9 národných parkov na Slovensku je dostupných autom alebo hromadnou dopravou. Každý z parkov ponúka návštevníkom na výber množstvo turistických trás podľa obtiažnosti – pre nováčikov i skúsených. Pri cestovaní môžete ušetriť kopec peňazí aj vďaka rekreačnému poukazu.

Národné parky na Slovensku mapa
Zdroj: minzp.sk

Takisto cez viaceré národné parky vedie aj navštevovaná turistická trasa Cesta Hrdinov SNP alebo najkrajšie hrebeňovky Slovenska.

Tatranský národný park

Najstarší národný park na Slovensku je Tatranský národný park. Ten sa zároveň považuje aj za najväčší zo všetkých deviatich. Vďaka svojej skvelej rozlohe vo Vysokých Tatrách máte k dispozícií aj široké množstvo atrakcií a krás, pričom oddýchnuť si môžete napr. na Zamkovského chate.

Nachádza sa v ňom 600 km turistických a cyklistických chodníkov. Jeho súčasťou je aj Belianska jaskyňa, ktorá je jedinou prístupnou jaskyňou vo Vysokých Tatrách. Tatranský národný park je aj domovom pre vzácne živočíchy (kamzík vrchovský tatranský, medveď hnedý, orol skalný či svišť tatranský).

Príroda tatranského národného parku je naozaj krásna – nachádza sa tu niekoľko vodopádov a vyše 100 plies. Pozrite sa na najkrajšie vodopády na Slovensku, ktoré by ste mali aspoň raz za život navštíviť.

Tatranský národný park je zároveň aj jedným z najchladnejších a najdaždivejších území na Slovensku. Jeho najvyšší bod je Gerlachovský štít a môžete absolvovať aj výstup na Gerlach a obľúbený je aj výstup na Kriváň.

 • Skratka: TANAP
 • Miesto: Vysoké Tatry
 • Rok založenia: 1949
 • Rozloha: 738 km2

Národný park Nízke Tatry

Druhý najväčší národný park na Slovensku je ten v Nízkych Tatrách. Národný park Nízke Tatry presahuje až do troch krajov (banskobystrický, žilinský a prešovský). Jeho najvyšší vrch je Ďumbier.

V parku sa nachádza aj známy vrch Kráľova hoľa, pod ktorým pramenia štyri rieky – Váh, Hron, Hornád a Hnilec. Týmto národným parkom prechádza viac ako 840 km značených turistických trás a 15 náučných chodníkov.

Turisti sa môžu pohybovať len po vyznačených chodníkoch, a to len počas určitých hodín cez deň. Národný park Nízke Tatry je domovom kamzíka vrchovského tatranského.

Pre tých, ktorí nemajú radi dlhé túry, v Nízkych Tatrách čaká lanovka na Chopok, odkiaľ budete mať krásny výhľad na okolitú prírodu.

 • Skratka: NAPANT
 • Miesto: Nízke Tatry
 • Rok založenia: 1978
 • Rozloha: 728 km2

Národný park Veľká Fatra

Národný park Veľká Fatra je našim najmladším národným parkom. Rozprestiera sa na území žilinského a banskobystrického kraja. V náručí tohto parku leží aj Čutkovská dolina.

Jeho najvyšší vrch je Ostredok. Veľká Fatra je obľúbená najmä v zimných mesiacoch kvôli lyžovaniu a snowboardovaniu. Najviac navštevované sú Donovaly a Vlkolínec. Harmanecká jaskyňa je najznámejšou a je prístupná verejnosti. V zimných mesiacoch skvele využijete Gopass kartu.

 • Skratka: NPVF
 • Miesto: Veľká Fatra
 • Rok založenia: 2002
 • Rozloha: 403,71 km2
 Veľká Fatra je obľúbená najmä v zimných mesiacoch kvôli lyžovaniu a snowboardovaniu.

Zdroj: pixabay.com

Národný park Slovenský kras

Národný park Slovenský kras, už ako je podľa názvu jasné, je bohatý práve na krasové javy. Tie sú viditeľné nielen pod zemou, ale i nad ňou. Park tvoria nádherné vápencové nadhorné planiny, v ktorých sa za niekoľko miliónov rokov vyvinuli jaskyne.

V tejto oblasti je známych niekoľko tisíc priepastí a jaskýň, medzi najznámejšie patria: Domica, Gombalecká jaskyňa a Drienovská jaskyňa.

Najvyšší bod Slovenského krasu je Matesova skala. Slovenský kras sa považuje za najväčšie krasové územie v strednej Európe.

 • Skratka: NPSK
 • Miesto: Slovenský kras
 • Rok založenia: 2002
 • Rozloha: 346,11 km2

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je umiestnený na hraniciach Slovenska, Ukrajiny a Poľska, a to v okrese Snina. Tento národný park sa považuje za najvýchodnejší.

Jeho najvyšší vrch jej Kremenec. Väčšinu jeho územia tvoria lesy, ale aj lúky nazývané poloniny. Mnohí turisti obľubujú aj drevené kostolíky. Žijú tu mloky a približne 400 zubrov hrivnatých.

Národný park Poloniny je otvorený počas celého roka a v zime si tu môžete užiť dokonca aj bežkovanie. Medzi ďalšie zaujímavosti tohto národného parku sú jedinečné bukové pralesy, najmä prísne chránený prales Stužica.

V národných parkoch môžete sledovať aj polárnu žiaru, ktorá sa na Slovensku opakuje len niekoľkokrát za desaťročie.

 • Skratka: NPP
 • Miesto: Bukovské vrchy
 • Rok založenia: 1997
 • Rozloha: 298,05 km2

Národný park Malá Fatra

Národný park Malá Fatra sa nachádza na severe Slovenka. Turisti tento park navštevujú najmä kvôli Šútovskému vodopádu. Návštevníci sa môžu pohybovať len po vyznačených chodníčkoch.

Až približne 83% územia národného parku tvoria lesy, najmä bukové. Mnohé druhy rastlín, ktoré v tomto parku rastú sú chránené. Rastú tu aj huby, maliny, jahody, brusnice a čučoriedky, ale pozor. Ich zber je prísne zakázaný a plody slúžia výlučne na obživu pre živočíchov.

Národný park Malá Fatra je domovom pre medvede, rysy, vydry, orly skalné, výry skalné a ďalšie. Jeho najvyšším vrcholom je Veľký Kriváň, i keď v logu tohto národného parku je vyobrazený Veľký Rozsutec, ktorý sa považuje za najkrajší vrch Slovenska.

Na úpätí Lúčanskej časti pohoria Malá Fatra sa nachádza aj Valčianska dolina, ktorá v lete ponúka svojim návštevníkom turistiku a cykloturistiku, pričom v zime tu nájdete napr. lyžiarske stredisko Snowland. Takisto vo Valči sa konajú aj extremné preteky Spartan Race.

 • Skratka: NPMF
 • Miesto: Malá Fatra
 • Rok založenia: 1988
 • Rozloha: 226,3 km2

V niektorých národných parkoch môžete vyskúšať aj luxusné kempovanie v stanoch Glamping Slovensko.

Národný park Muránska planina

Národný park Muránska planina sa nachádza v banskobystrickom kraji v západnej časti Slovenského Rudohoria.

Väčšinu územia tohto národného parku pokrývajú lesy (86 %). Nájdete tu okolo 30 vodopádov a množstvo jaskýň a priepastí. Najdlhšou jaskyňou je jaskyňa Bobačka s dĺžkou 3 km. Zo zvierat tu žije napríklad medveď hnedý alebo vlk obyčajný.

Jeho najvyšším vrchom je Fabova hôľa. Divočinu Muránskej planiny môžete skúmať na viac ako 300 kilometroch turistických trás.

 • Skratka: NPMP
 • Miesto: Muránska planina
 • Rok založenia: 1997
 • Rozloha: 203,58 km2

Národný park Slovenský raj

Národný park Slovenský raj charakterizujú vodopády, potoky, jaskyne, rokliny a náročné turistické chodníčky. Názov Slovenský raj vznikol kvôli jeho jedinečným krásam.

Turistika v Slovenskom raji je občas aj náročná, návštevníci musia občas vyjsť aj po rebríku na sklách, ak chcú pokračovať v ceste.

Parkom pretekajú rieky Hornád a Hnilec. Jeho najvyšším vrchol je Ondrejisko. V národnom parku Slovenský raj sa nachádza až 436 jaskýň, z ktorých najznámejšia je Dobšinská ľadová jaskyňa. Ďalšie známe jaskyne sú napríklad Medvedia jaskyňa, alebo Vlčia jaskyňa a iné.

Až 90 % územia tohto národného parku pokrývajú lesy, v ktorých žijú vlky, rysy, kuny, líšky alebo orol skalný.

Takisto pri návšteve tejto časti Slovenska môže vyskúšať aj Ferratu Kyseľ, ktorá je tou správnou dávkou adrenalínu pre všetkých vášnivých turistov.

 • Skratka: NPSR
 • Miesto: Slovenský raj
 • Rok založenia: 1988
 • Rozloha: 197,63 km2

Pieninský národný park

Pieninský národný park sa nachádza na hraniciach s Poľskom. Radí sa medzi najmenšie národné parky Slovenska. Je známy najmä tým, že ho turisti využívajú okrem prechádzok aj na splavovanie v rieke Dunajec.

Jeho najvyšším vrcholom sú Vysoké skaly. Mnohých si získa práve kvôli dedinkách a parku, kde je bohatá ľudová architektúra aj mnohé umelecké pamiatky.

 • Skratka: PIENAP
 • Miesto: Pieniny
 • Rok založenia: 1967
 • Rozloha: 37,5 km2

Slovensko má okrem krásnej prírody aj niekoľko historických pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť. Reč je o najkrajších hradoch Slovenska, ktoré každý rok navštevujú tisíce turistov.

Zdroje: pixabay.com, youtube.com, tanap.sk

Najnovšie články