Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Gombasecká jaskyňa – cenník, otváracie hodiny, zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Denisa

Gombasecká jaskyňa UNESCO

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras, pričom je unikátna najmä rozprávkovým kvapľovým dažďom. Aj vďaka tomu a ďalším prírodným krásam patrí do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Gombasecká jaskyňa

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najmladšie jaskyne na Slovensku, pričom vyniká svojou farebnosťou a krehkosťou sintrovej výzdoby. Sintrové brká sú tenké trubicovité stalaktitové útvary, ktoré nenájdete v žiadnej inej jaskyni u nás.

Preto ak nemáte plány na letné prázdniny, návšteva Gombaseckej jaskyne môže byť zaujímavým nápadom, ako stráviť prázdninový víkend v srdci slovenskej prírody.

V článku nájdete

Kde sa nachádza Gombasecká jaskyňa

Gombasecká jaskyňa sa nachádza približne 10 km južne od Rožňavy, konkrétne medzi Rožňavou a Plešivcom. Je súčasťou národného parku Slovenský kras a zároveň patrí medzi najkrajšie jaskyne, ktoré národné parky Slovenska ponúkajú.

Ak plánujete jaskyňu navštíviť na aute, parkovisko pre verejnosť sa nachádza v bezprostrednej blízkosti jaskyne.

Gombasecká jaskyňa UNESCO

Gombasecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa, ktorá kedysi slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest.

Vďaka svojim prírodným krásam dostala táto jaskyňa čestné miesto v zozname Svetového prírodného dedičstva UNESCO, kam patrí od roku 1995.

Medzi najkrajšie priestory jaskyne patrí Mramorová sieň s 8 m hlbokou studňou, Sieň mieru, Sieň múdrosti a Brková sieň. Okrem toho sa tu vyskytujú aj ďalšie prírodné úkazy, ako napríklad iné formy stalaktitov, stalagmity, rôzne náteky a kôry.

V lete môžete takisto navštíviť aj iné zaujímavé turistické atrakcie a ak chcete trocha ušetriť, využite vašu Multisport kartu. Tá platí vo viac ako stošesťdesiatich športových, relaxačných a voľnočasových partnerských zariadeniach na Slovensku.

Gombasecká jaskyňa cenník

Vstupenky do Gombaseckej jaskyne si kúpite priamo na pokladni pred vstupom do jaskyne, pričom platba je možná iba v hotovosti.

Pokiaľ máte so sebou iba kreditnú kartu, budete si musieť ísť vybrať hotovosť do najbližšieho bankomatu, ktorý sa nachádza 7 km od jaskyne v obci Plešivec.

Dĺžka samotnej prehliadky trvá 30 minút.

Gombasecká jaskyňa vstupné

VstupenkaCena
Dospelí12,00 €
Deti, invalidi *16,00 €
Študenti, seniori *211,00 €
Foto-Video*310,00 €
Mimoriadny vstup *450,00 €

Vysvetlivky:

*1 Deti od 6 do 15 rokov; Invalidi nad 15 rokov s platným preukazom

*2 Študenti riadneho denného štúdia – v prípade vysokých škôl po preukázaní sa platným dokladom o štúdiu s vyznačením doby platnosti pre aktuálny rok; Osoby nad 60 rokov

*3 Foto-Video – Fotografovanie a krátky videozáznam bez použitia statívu sa môže uskutočniť len počas prehliadky jaskyne, po zaplatení základného vstupného a stanoveného poplatku. Nesmie sa tým narušiť plynulosť a bezpečnosť prevádzky jaskyne.

*4 Mimoriadny vstup sa môže uskutočniť na požiadanie návštevníkov po dohode so správcom jaskyne, len medzi hodinami pravidelných vstupov, po zaplatení základného vstupného a stanoveného poplatku.

Gombasecká jaskyňa otváracie hodiny

Gombasecká jaskyňa je počas leta otvorená každý deň okrem pondelkov. Do jaskyne je možné vstúpiť iba so sprievodcom a počas stanovených vstupov pre verejnosť, a to vždy o celej hodine od 9:00h do 16:00h.

Gombasecká jaskyňa otváracie hodiny letná sezóna

DeňOtvorené/zatvorenéČas trvania
PondelokZATVORENÉZATVORENÉ
UtorokOTVORENÉ30 min
StredaOTVORENÉ30 min
Štvrtok OTVORENÉ30 min
PiatokOTVORENÉ30 min
SobotaOTVORENÉ30 min
NedeľaOTVORENÉ30 min

Gombasecká jaskyňa v okrese Rožňava má každý rok aj zimnú odstávku, pričom tento rok bola pre verejnosť opäť prístupná v sobotu 1.4.2023. Aktuálne otváracie hodiny a cenník si môžete pozrieť na oficiálnych stránkach Správa slovenských jaskýň.

Gombasecká jaskyňa zaujímavosti

Gombasecká jaskyňa wikipedia ponúka niekoľko zaujímavosti o tejto krásnej slovenskej jaskyni. Napríklad aj to, že ju objavili v roku 1951 dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy.

Išlo vtedy o prvú jaskyňu na Slovensku, ktorá začala slúžiť na speleoterapiu. V systéme jaskyne sa nachádza aj najnižšie položená ľadová jaskyňa – Silická ľadnica.

Pre verejnosť je sprístupnených skoro 300 metrov, pričom takmer celou časťou prehliadkovej trasy sa prechádza dva razy. V roku 2016 boli objavené nové priestory jaskyne s obrovským jazerom, kam môžu nahliadnuť iba skúsení jaskyniari.

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najmladšie slovenské jaskyne, pričom do jej útrob môžete nahliadnuť aj virtuálne, a to prostredníctvom webovej stránky UNESCO na dosah.

Gombasecká jaskyňa cenník
Zdroj: commons.wikimedia.org

Ak budete chcieť v lete vymeniť turistiku za zábavu, odporúčame vám navštíviť kúpalisko Goracy Potok v Poľsku, ktoré sa nachádza asi 25 kilometrov od slovenských hraníc. 

Gombasecká jaskyňa recenzie

Recenzie na Gombaseckú jaskyňu si môžete pozrieť prostredníctvom služby Google, kde po zadaní názvu jaskyne do vyhľadávača prejdete na podstránku recenzie, kde ich je ku dnešnému dňu 1032. Hodnotenie na Google má 4,7 z možných 5 hviezdičiek.

Gombasecká jaskyňa okolie

Gombasecká jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase, konkrétne v chotári obce Slavec v okrese Rožňava. Touto zaujímavou polohou ponúka možnosť návštevy rôznych okolitých aktivít, ktoré by ste určite nemali vynechať!

Takisto ak máte trochu viac času, zoberte celú rodinu na celodenný výlet do kúpeľného mesta Bojnice, kde na vás čaká rozprávkový Bojnický zámok a ZOO.

Medzi najzaujímavejšie aktivity v okolí jaskyne patrí:

  • Plešivecká planina – 6,0 km od jaskyne
  • Slovenský kras – 8,9 km od jaskyne
  • Banícke múzeum v Rožňave – 11,5 km od jaskyne
  • Hrad a mauzóleum Krásna Hôrka – 14,4 km od jaskyne
  • Kaštieľ Betliar – 16,3 km od jaskyne

Zdroj: youtube.com, commons.wikimedia.org

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články