Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Bojnický zámok – vstupné, otváracie hodiny, program, strašidlá

Aktualizované:

Autor: Lenka

Bojnický zámok je najromantickejším zámočkom na Slovensku

Bojnický zámok patrí k najnavštevovanejším a najkrajším zámkom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Zistite, aké je vstupné, otváracie hodiny a program. Navyše sa dozviete aj niečo o histórií a množstvo zaujímavých informácií.

Bojnický zámok

Bojnický zámok patrí medzi najznámejšie slovenské zámky podobne ako Oravský hrad. Dnes na zámku dokonca nájdete múzeum, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea.

Ak neviete, čo počas letných prázdnin podniknúť skvelým nápadom je navštíviť tento rozprávkový zámok, ktorý je dominantou mesta Bojníc. S deťmi môžete navštíviť aj zábavnú galériu Tricklandiu.

V článku nájdete

Zámok Bojnice

Zámok Bojnice patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Tento zámok je ozajstným klenotom mesta Bojnice a právom patrí k najkrajším pamiatkovým objektom na Slovensku.

Bojnický zámok nájdete nad Prievidzou, v kúpeľnom mestečku Bojnice. Tento nádherný zámok stojí nad mestom obkolesený okolitými horskými hrebeňmi.

A ak ste milovníkom prírody, rozhodne by ste mali navštíviť aj iné krásne miesta na Slovensku, ako napríklad kalváriu v Banskej Štiavnici alebo Gombaseckú jaskyňu.

Ako sa dostať na bojnický zámok

Najrýchlejšia cesta, ako sa dostať na bojnický zámok je jednoznačne autom.

Bojnický zámok je dominantou mesta Bojnice. Nemusíte sa báť, prístup k nemu je úplne jednoduchý. Bojnicky zámok je ťažšie nenájsť ako nájsť. Už od Nitry alebo Prievidze vás k nemu smerujú tabule. Ak by ste aj tie ignorovali, prídete do Bojníc a zámok je naozaj neprehliadnuteľný.

Či už k zámku prichádzate z rôznych smerov – od Prievidze alebo z Opatoviec nad Nitrou, najlepšie bude, keď zaparkujete na Kúpeľnej ulici, prípadne na jednom z ďalších parkovísk blízko zámku.

Ak cestujete inak ako autom, tak najbližšia autobusová zastávka, na ktorej je potrebné vystúpiť sa nazýva „Bojnice, námestie“. Železničná stanica v meste Prievidza je vzdialená 3 kilometre od Bojníc.

Bojnický zámok patrí medzi najznámejšie slovenské zámky
Zdroj: unsplash.com

Neďaleko Bojníc môžete navštíviť napríklad aj Trenčiansky hrad alebo zrúcaninu hradu Beckov.

Bojnice zámok vstupné

Vstupné na Bojnický zámok závisí od počtu a druhu zvolených prehliadkových okruhov. Ale návštevníci majú aj možnosť využiť niektorú z ponúkaných zliav. Na výber máte:

 • Prehliadka „Pálfiho okruh“
 • Prehliadka „Huňadyho okruh“
 • Prehliadka komplexná „Pálfiho okruh“ a „Huňadyho okruh“
 • Individuálne prehliadky

Bojnice zámok vstupné

Kategória„Pálfiho okruh“ „Huňadyho okruh“„Pálfiho okruh“ a „Huňadyho okruh“
Dospelý 1 osoba12,00 €11,00 €16,00 €
Dôchodca nad 65 rokov, študent do 18 rokov, držiteľ ISIC, EURO 26, držiteľ ZŤP, držiteľ ZŤP-S so sprievodcom7,50 €7,50 €10,00 €
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov5,00 €5,00 €7,00 €
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov2,00 €2,00 €3,00 €
Dieťa do dovŕšenia 3 rokovZdarmaZdarmaZdarma
Držiteľ ICOM, UNESCO, ICOMOS, ZMSZdarmaZdarmaZdarma
Vstup na I. nádvorie1,00 €1,00 €1,00 €

V prípade, že hľadáte historické pamiatky s lacnejším vstupným, môžete sa vybrať na hrad Strečno.

Špeciálne programy

Vstupné na špeciálne programy sú účtované podľa samostatného cenového výmeru. Čo sa týka podrobnejších informácií – tie nájdete priamo v popise konkrétneho podujatia.

Pravidelný bezplatný vstup

Zámok Bojnice majú prvú stredu v mesiaci bezplatný vstup  na prehliadku expozície SNM-Múzea Bojnice ZDARMA. Tento bezplatný vstup môžete uskutočniť  na základe vstupenky, ktorú dostanete v pokladni múzea, kde nahlásite príslušný počet osôb.

Avšak bezplatný vstup sa neujde každému, keďže záujem o neho je naozaj vysoký a múzeum nemôže uspokojiť záujem všetkých hostí.

KategóriaIndividuálne prehliadky
Individuálna prehliadka s fotografovaním a filmovaním (vstup max. 4 osoby)150,00 € / 90 min.
Individuálna prehliadka s fotografovaním a filmovaním (vstup 5 až 10 osôb)300,00 € / 90 min.

Bojnický zámok otváracie hodiny

Otváracie hodiny Bojnického zámku sa líšia v závislosti od ročného obdobia. Počas hlavnej turistickej sezóny je otvorené denne, mimo sezóny je pre verejnosť múzeum prístupne denne okrem pondelkov, prípadne utorkov.

Bojnicky zámok otváracie hodiny:

Mesiac v rokuDeň a čas
November – Marecod stredy do nedele od 10:00 do 15:00 h
Apríldenne okrem pondelka od 10:00 do 15:00 h
Májdenne okrem pondelka od 9:00 do 17:00 h
Jún – Septemberdenne od 9:00 do 17:00 h
Októberdenne okrem pondelka od 10:00 do 15:00 h

Ale nezabúdajte na obednú prestávku od 12:00 – 12:30 hod. – v tomto čase je pokladnica múzea uzatvorená a nie je možné si kúpiť vstupenky na prehliadku. Samozrejme ak sa v tomto čase nachádzate na prehliadkovej trase, pokračujete v prehliadke bez prerušenia.

Bojnický zámok je jeden z najkrajších zámkov na Slovensku.
Zdroj: pixabay.com

Neďaleko Bojníc môžete vyskúšať aj netradičné luxusné kempovanie v stanoch Glamping Slovensko.

Bojnický zámok prehliadka

Na prehliadku Bojnického zámku si rezervujte približne hodinu a pätnásť minúť. Prehliadka prebieha len v sprievode lektora. Môžete absolvovať denné a večerné prehliadky s trvaním 90 minút a s výkladom o histórii zámku.

Súčasťou prehliadky bojnického zámku je aj návšteva kvapľovej jaskyne, ktorá sa nachádza priamo pod ním. S touto jaskyňou je prepojená 26 metrov hlboká hradná studňa.

Cez leto tak stihnete ešte jednu zastávku, a to čarovnú dedinku Habakuky, ktorá je rajom pre deti a ich fantáziu.

Bojnický zámok program

Program na Bojnickom zámku ponúka široké možnosti pre každého. Podujatia na tejto krásnej historickej pamiatke sa organizujú počas celého roka a celý program podujatí nájdete na oficiálnych stránkach Bojnického zámku.

Medzi najobľúbenejšie podujatia, ktoré sa organizujú na Bojnickom zámku sú napríklad:

 • Amazing planet
 • Noc strašidiel
 • Valentín na zámku
 • Medzinárodný deň na zámku, kde môžete svoje deti zobrať na Deň detí
 • Mikuláš alebo Vianoce na zámku
 • Dominus Carnifex (Katov smiech)
 • Rozprávkové stredy na zámku / Kráľov príbeh / Dračí príbeh / Šašo a strašidlá
 • Baťovský zámok

Na hrade sa taktiež každoročne koná napríklad aj Medzinárodný festival duchov a strašidiel alebo veľmi obľúbené večerné prehliadky.

Navyše aj okolie zámku ponúka mnoho atrakcií – nájdete tu priľahlý zámocký park s mohutnými exemplármi stromov a vzácnou 700 ročnou lipou pred vchodom do zámku. Súčasťou zámockého parku je aj priestranná zoologická záhrada.

Bojnice strašidlá

Strašidelný zámok je podujatie, ktorým sa prinavrátia strašidlá na Bojnický zámok. Jedná sa o inscenované podujatie s duchmi a strašidlami Bojnického zámku.

Cez strach, smiech i dojatie návštevníkov približuje históriu zámku a jeho bývalých, skutočných a legendárnych obyvateľov v spojení s legendami a povesťami. S legendami sa spája aj Strachankovo family park.

Toto strašidelné podujatie sa sústreďuje na tie udalosti a príbehy z dejín zámku, ktoré v sebe skrývajú prekvapenia a strašidelné motívy z historických udalostí, legiend a povestí.

Bojnický zámok história

Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. Spočiatku bol bojnický zámok dreveným hradom a vyvinul sa zo staršieho hradiska.

Pôvodne bol Bojnický zámok gotickým hradom pochádzajúcim z 11. storočia. Na zámku sa od vtedy vystriedalo mnoho majiteľov, medzi ktorými nechýbal ani Matúš Čák Trenčiansky, Matej Korvín alebo Thurzovci.

Od 17. storočia zámok patril Pálffyovcom, ktorí v roku 1909 dokončili prestavbu goticko-renesančného hradu na súčasný reprezentačný zámok.

Najťažšiu skúšku zažil zámok v dobe, keď už nebol obývaný a obliehaný nepriateľmi. V roku 1950 ho postihol rozsiahly požiar, ktorý sa našťastie podarilo zastaviť a nezničil tak veľa priestorov.

Bojnický zámok zaujímavosti

Medzi zaujímavosti Bojnického zámku patrí fakt, že spočiatku bol zámok celý postavený z dreva a až postupne sa začal budovať z kameňa.

V zámku sa nachádza aj zrkadlo, ktoré podľa povier hovorí, že keď sa na neho usmejete, tak sa na ďalší deň zobudíte krajší.

Na prehliadke môžete vidieť mnoho zaujímavých kúskov. Jedným z nich je aj obraz dámy na schodoch, ktorý je maľovaný špeciálnou technikou. Takže nech sa postavíte v miestnosti kamkoľvek, stále to bude vyzerať, akoby sa táto pani pozerala priamo na vás.

Súčasťou bojnického areálu je aj známa Lipa kráľa Mateja. Podľa odhadov má 700 až 800 rokov a patrí medzi najcennejšie stromy na Slovensku. Svoje pomenovanie dostala podľa Mateja Korvína, ktorý pod ňou v minulosti podpisoval dôležité listiny.

Zdroje: bojnicecastle.sk, youtube.com, unsplash.com, pixabay.com

Témata:
Hrady a zámky

Najnovšie články