LOH 2024 Všetky info tu!

Oravský hrad – vstupné, otváracie hodiny, história, program

Aktualizované:

Autor: Marcela

Oravský hrad vstupné, otváracie hodiny

Oravský hrad patrí medzi najkrajšie pamiatky na Slovensku. Zaujíma vás ako sa sem dostať a aké je vstupné? Toto všetko vám prezradíme a okrem toto sa dozviete zaujímavosti a povesti o tomto mieste. Pozrite sa na recenzie, čo hovoria ostatní o tomto mieste.

Oravský hrad

Oravský hrad leží v obci Slovenský Podzámok a tento hrad patrí medzi najvýznamnejšie historické pamiatky Slovenska podobne ako Bojnický zámok či hrad Strečno.

Dnes je súčasťou hradu Oravské múzeum, kde nájdete aj expozíciu známeho slovenského autora P.O.Hviezdoslava. Okrem jeho diel sú známe aj básne na Hviezdoslav Kubín, ktorý sa organizuje na jeho počesť.

V článku nájdete

Ako sa dostať na Oravský hrad

Na Oravský hrad sa dostanete pohodlne autom aj vlakom. V prípade, že cestujete autom z väčšej diaľky, nezabudnite na dialničnú známku. Stačí, ak si navigáciu nastavíte do obce Oravský Podzámok, kde nájdete množstvo navigačných tabúľ smerom k hradu.

Hradné parkovisko sa nachádza pri kostole sv. Jána Nepomuckého. Počítajte s tým, že z parkoviska vás čaká krátky no strmý výstup hore k hradnej bráne.

V prípade, že ste sa rozhodli cestovať vlakom, nečaká vás náročná cesta. Nákup lístka na vlak je veľmi jednoduchý, stačí, ak si zaobstaráte lístok do Žiliny. Odtiaľ totižto premáva turistický vlak priamo na hrad. A to dokonca zdarma.

Oravský hrad vstupné

Vstupné na Oravský hrad je závislé od toho, pre aký okruh prehliadky sa rozhodnete. Podobne to funguje aj pri návšteve hradov v Česku.

Na výber máte:

 • Základný okruh
 • Malý okruh
 • Veľký okruh

Pričom Veľký a Malý okruh môžete navštíviť len individuálne bez sprievodcu. Pokiaľ hľadáte prehliadku s výkladom, mali by ste si zvoliť vstup na základný okruh.

Oravský hrad cenník

KategóriaCena
Základný okruh
Cena
Malý okruh
Cena
Veľký okruh
Dospelí9 €7 €13 €
Deti do 6 rokovZdarmaZdarmaZdarma
Deti od 6 do 15 rokov4,50 €3,50 €6,50 €
Žiak, študent4,50 €3,50 €6,50 €
Dôchodca4,50 €3,50 €6,50 €
ZŤP4,50 €3,50 €6,50 €
Rodinné vstupné22,50 €

Vstupenky na Oravský hrad je možné zakúpiť iba na pokladni Oravského hradu, ktorá sa nachádza v informačnom centre. Informačné centrum nájdete v tesnej blízkosti hradu.

Pokiaľ chcete ušetriť peniaze, Kalvária Banská Bystrica je rovnako krásnou pamiatkou a zároveň tu môžete využiť voľný vstup.

Oravský hrad sprievodca

Sprievodca na Oravskom hrade je k dispozícii pre organizované skupiny za poplatok. Tento poplatok je stanovený na 10 eur za skupinu.

Oravský hrad otváracie hodiny

Otváracie hodiny na Oravskom hrade závisia od mesiaca, počas ktorého sa hrad chystáte navštíviť. Jednotlivé mesiace sa rozlišujú nielen v dĺžke otváracích hodín, ale aj v dňoch, kedy je hrad verejnosti sprístupnený.

Mesiac v rokuDni otvoreniaČas
Januárkaždý piatok, sobota, nedeľa09:30 – 15:00
Februárkaždý piatok, sobota, nedeľa09:30 – 15:00
Marecotvorené denne09:30 – 15:00
Aprílotvorené len v konkrétne dni09.00 – 17.00
Májotvorené dennepo – pi 09:00 – 15:00
so – ne 09.00 – 16.00
Júnotvorené dennepo – pi 09:00 – 16:00
so – ne 09.00 – 17.00
Júl – Augustotvorené denne09:00 – 17:00
Septemberotvorené denne09:00 – 16:00
Októberotvorené denne09:30 – 16:00
November každý piatok, sobota, nedeľa09:30 – 15:00
Decemberotvorené len v konkrétne dni09:30 – 15:00

Počas niektorých mesiacov sú otvorené len niektoré dni, všetky informácie o dátumoch nájdete na oficiálnych stránkach. Rovnako tu nájdete aj informácie o tom, kedy je hrad zatvorený napríklad z dôvodu filmovania.

Oravský hrad podujatia program

Program podujatí na Oravskom hrade ponúka široké možnosti vyžitia sa. Podujatia na tejto historickej pamiatke sú organizované počas celého roka a celý program podujatí nájdete na oficiálnych stránkach hradu.

Medzi najobľúbenejšie podujatia, ktoré bývajú na Oravskom hrade organizované patria:

 • Rozprávkový venček
 • Večerné letné kino
 • Thurzove slávnosti
 • Nočné prehliadky
 • Divadelné predstavenia
 • Dracula upír Nosferatu
 • Rozprávkoland
 • Tajomný hrad
 • Vianočné trhy pod hradom

Zaujímavý program nájdete aj na hrade Beckov či na Trenčianskom hrade.

Oravský hrad zaujímavosti

Medzi zaujímavosti o Oravskom hrade patrí aj fakt, že tento hrad mal byť jedným z prvých murovaných hradov, ktoré boli kedy postavené.

Prvá písomná zmienka o tejto pamiatke totižto pochádza už spred roku 1235 a svoju dnešnú podobu získal až v roku 1611.

Zaujímavá je aj rozloha hradu, kde celý komplex tvorí spolu až 155 miestností.

Oravský hrad povesti

Povesti o Oravskom hrade sú viaceré. Jedna z nich hovorí, že:

„Jeden z majiteľov Oravského hradu, rytier Donča, sa veľmi kruto správal k svojim poddaným a služobníctvu. Raz držiac v ruke meč sa jeho manželka zastala dvoch slúžok. Nazlostený rytier jej vytrhol meč a na mieste ju prebodol. Márne ju potom zomierajúcu prosil o odpustenie. Jej duch sa mu zjavoval, aby ho strašil.“

Vraví sa, že duch sa dodnes zjavuje v noci na hrade dvakrát do roka – na Kvetnú nedeľu a na Dušičky.

Oravský hrad Dracula

Dracula je s Oravským hradom prepojený hneď niekoľkokrát. Už v roku 1921 sa práve na tomto hrade natáčal prvý čiernobiely horor Upír Nosferatu.

Rovnako bol Oravský hrad inšpiráciou pre producentov aj pri tvorbe trojdielneho celovečerného filmu The Rules of the Beast – Dracula, pravidlá beštie.

Dnes je na počesť týchto udalostí pravidelne organizované podujatie s názvom Drakula – Upír Nosferatu. Počas tohto podujatia vás čaká nočná strašidelná prehliadka hradu.

Oravský hrad história
Zdroj: unsplash.com

Oravský hrad história

História Oravského hradu hovorí o viacerých majiteľoch, medzi ktorými sa striedali králi a bohatí zemepáni. Najvplyvnejší majitelia hradu boli Thurzovci, ktorí hrad značne prerobili a zaradili ho tak medzi významné stavby renesančného obdobia.

V roku 1800 bohužiaľ hrad vyhorel. Jeho posledným majiteľom bol Ján Pálffy a ten ho prestavoval až do svojej smrti.

Hrad našiel využitie aj počas druhej svetovej vojny, kedy slúžil ako delostrelecká pozorovateľňa nemeckých nacistov. A práve po druhej svetovej vojne prebehla kompletná rekonštrukcia hradu.

Oravský hrad mapa

Mapa Oravského hradu znázorňuje pôdorys hradu. Vďaka tomuto pôdorysu sa môžete ľahšie orientovať pri prehliadke hradu a zvládnete tak aj exkurziu individuálne bez sprievodcu.

oravský hrad mapa
Zdroj: hrady-zamky.sk

Oravský hrad interiér

Interiér Oravského hradu obsahuje niekoľko expozícií.

V najstarších priestoroch v Citadele je inštalovaná archeologická expozícia a Médiatéka. V ďalších priestoroch hradu nájdete etnografickú, prírodovednú a historickú expozíciu.

Historická expozícia je tvorená systémom stredovekých a renesančných stavieb hradu a interiér dopĺňa dobové zariadenie.

Koľko vstupných brán a schodov má Oravský hrad

Počet schodov na Oravskom hrade je 754. Vstupné brány sú tri, ktoré sú navzájom prepojené. Pod vstupnými bránami sa nachádza tunel.

Tunel na Oravskom hrade prepája vstupné brány s podzemnými chodbami.

Oravský hrad filmy

Na Oravskom hrade boli natočené rôzne filmy a seriály. Okrem vyššie spomínaného filmu Upír Nosferatu tu boli natáčané filmy a seriály ako napríklad:

 • Kráľ drozdia brada
 • Sokoliar Tomáš
 • Láska na vlásku
 • Vivat Beňovský
 • seriál Drakula

Oravský hrad recenzie

Recenzie na Oravský hrad majú pozitívny charakter nielen od slovenských turistov. Toto miesto si získalo pozornosť aj v zahraničí.

Oravský hrad patrí medzi najkrajšie historické pamiatky a určite stojí za návštevu.

Ak chcete navštíviť aj iné hrady s bohatou históriou, pozrite si prehľad najkrajších hradov na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť.

Oravský hrad fotky

Fotky Oravského hradu sú dostupné na rôznych internetových stránkach. Stačí si zadať do vyhľadávača Oravský hrad fotky a zobrazia sa vám fotky exteriéru ale aj interiéru hradu.

Oravský hrad ubytovanie

Oravský hrad ubytovanie priamo na hrade či v tesnej blízkosti neponúka. Môžete však využiť široké možnosti ubytovania priamo v obci Oravský Podzámok alebo v okolitých obciach.

Na výber máte z rôznych hotelov, penziónov, apartmánov či rekreačných chát pre veľké skupiny.

Orava je skvelou lokáciou aj v prípade, že sa chcete vybrať na výlety do prírody alebo využiť aquaparky v okolí. Pri kupovaní vstupeniek a lístkov nezabudnite využiť Gopass, môžete tak ušetriť kopec peňazí.

Oravský hrad brigáda

Brigáda na Oravskom hrade je možná najmä počas letných mesiacov alebo počas špeciálnych podujatí. Vtedy sa tu očakáva väčší nápor turistov a organizátorom sa hodí výpomoc.

Voľné pracovné miesta sú vždy zverejnené na oficiálnych stránkach Oravského múzea.

Oravský hrad kontakt

Oravský hrad kontakt môžete využiť na rezerváciu sprievodcu v prípade, že sa sem chystáte ako väčšia skupina. Rovnako kontakt môžete využiť v prípade akýchkoľvek otázok či rezervácii, napríklad aj svadobného fotenia.

Na kontaktovanie môžete využiť:

 • mail : rezervacie@oravskemuzeum.sk
 • telefón : +421 43 581 61 51

Zdroj: oravskemuzeum.sk, hrady-zamky.sk, youtube.com

Najnovšie články