LOH 2024 Všetky info tu!

Najkrajšie hrady v Česku – mapa hradov a zámkov, kompletný prehľad

Aktualizované:

Autor: Denisa

Hrady v Česku

Tak, ako najkrajšie hrady na Slovensku, aj hrady v Česku majú svoju dávnu históriu a ktoré každý rok navštívia tisíce turistov. Vyberte sa na dovolenku k našim českým susedom a navštívte najkrajšie hrady Česka, ktoré rozhodne stoja za to!

Hrady v Česku

Česká republika sa môže pochváliť stovkami hradov a zrúcanín, ktoré mali za úlohu strážiť bývalé obchodné cesty a mestá. Medzi najznámejšie hrady v Česku patrí napr. Pražský hrad, ktorý je zároveň sídlom prezidenta Českej republiky.

Naša krajina takisto patrí ku miestam, kde nájdete významné a historické hrady na Slovensku, pričom sú veľakrát opradené legendami a tragickými príbehmi, ktoré im dodávajú kúzlo a nádych tajomna.

V článku nájdete

Hrady v Česku mapa

U našich susedov nájdete okolo 130 krásnych hradov a zámkov, ktoré môžete vidieť aj na filmovom plátne. Ide napr. o hrad Zvíkov, kde sa natáčal aj jeden z najdrahších českých filmov, a to film Juraja Jakubiska – Bathory.

Čo sa týka zámkov a hradov v Česku, tak táto krajina patrí v tomto smere k svetovej veľmoci, pričom ich v roku 2019 navštívilo dokopy až 5 miliónov turistov. Mapu hradov v Česku môžete nájsť na webe hrady.cz

Hrady v Česku sú takisto súčasťou národných kultúrnych pamiatok a múzeí, v ktorých nájdete kus histórie. Pozrite sa, kedy sa oslavuje Medzinárodný deň múzeí a aký je jeho význam.

Najkrajšie hrady v Česku

Hrady a zámky v Česku sú dôležitou súčasťou českej histórie, pričom sú tak trochu magické a skrývajú v sebe mnoho krás. Je to symbol obdobia kráľov a kráľovien, rytierskych súbojov a príbehov, v ktorých dobro víťazilo nad zlom.

Ak sa rozhodnete cez leto navštíviť najkrajšie hrady a zámky v Českej republike, nezabudnite si kúpiť českú diaľničnú známku, inak vám môže zážitok z histórie skaziť mastná pokuta.

Pražský hrad

Pražský hrad predstavuje najväčšiu atrakciu nielen hlavného mesta, ale aj celej Českej republiky. Ide o najväčší hradný komplex na svete s rozlohou takmer 70 000 m², ktorý je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hrad bol založený okolo roku 880 kniežaťom Bořivojem z rodu Přemyslovcov. Je otvorený celoročne, pričom návštevníci tu môžu vidieť napr. Starý kráľovský palác, expozíciu Príbeh Pražského hradu, Baziliku svätého Juraja či Zlatú uličku.

K zaujímavostiam takisto patrí slávnostná výmena vojakov Hradnej stráže, ktorá prebieha vždy o 12:00 h na 1. nádvorí.

Pražský hrad cenník

KategóriaZákladný okruhStála expozíciaVyhliadková veža
Dospelý10 €8 €6 €
Dieťa od 6 – 16 r.
Študent SŠ/VŠ
Senior nad 65 r.
5 €6 €6 €
Rodinný vstup20 €16 €6 €

Pražský hrad otváracie hodiny

 • Apríl – Október: areál hradu denne 6:00 – 22:00 h a návštevnícke objekty denne 9:00 – 17:00 h
 • November – Marec: areál hradu denne 6:00 – 22:00 h a návštevnícke objekty denne 9:00 – 16:00 h

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov patrí k najkrásnejším hradom v Česku, na ktorom sa natáčali kultové rozprávky filmového plátna. Po jeho chodbách sa prechádzala napr. princezná Jasněnka či Fantaghiró, alebo dobre známa Arabela s jej čarovným prsteňom.

Jeho história sa začala písať už koncom 13. storočia, pričom dnešnú romantickú podobu dostal až na prelome 9. a 20. storočia. Hrad je prispôsobený aj návšteve detí, ktorých tu čaká špeciálny hradný okruh a je určený pre deti od 3 do 6 rokov.

Hrad Bouzov cenník

Vstupné do hradu je rozdelené do niekoľkých kategórií podľa trasy a osôb, ktoré chcú hrad navštíviť. Kompletný cenník do hradu Bouzov nájdete na ich oficiálnej stránke.

 • Hrad sa predstavuje: od 3 do 10€
 • Hrad Bouzov: od 3 do 11€
 • Výstup na vežu hlásku: 3€
 • Špeciálna prehliadka: od 3 do 10€
 • Detská trasa s Ohnivcom: od 3 do 11€
 • Hradnou priekopou: 3€
 • Hrad krížom krážom: od 7 do 25€

Hrad Bouzov otváracie hodiny

Čo sa týka otváracích hodín, tie sú jednotlivo rozdelené podľa návštevných trás a ročného obdobia. Kompletný prehľad otváracej doby hradu Bouzov nájdete na oficiálnej stránke hradu.

Hrad Loket

Medzi očarujúce hrady v Česku patrí aj Loket, ktorý leží nad riekou Ohře v meste Loket a bol pravdepodobne založený v druhej polovici 12. storočia.

Opevnené mesto s hradom mnohí nazývali aj „kľúč k českému kráľovstvu“, pretože ten, kto získa hrad Loket, získa celé Čechy.

Tak, ako napr. zámky v Česku, aj hrad Loket dnes svojim návštevníkom ponúka historický nábytok, zbrane, porcelán, starú loketskú lekáreň, legendárny loketský meteorit a 26 metrov vysokú vež, ktorá je dominantov areálu.

Hrad Loket cenník

KategóriaS textomSprievodca ČJSprievodca AJ
Dospelý7 €7,50 €10 €
Dieťa, študent, dôchodca a ZŤP6 €6,50 €8 €
Rodinné vstupné21 €23 €25,50 €

Hrad Loket otváracie hodiny

 • November – Marec: denne 9:00 – 16:00 h
 • Apríl – Jún: denne 9:00 – 17:00 h
 • Júl – August: denne 9:00 – 18:30 h
 • September – Október: denne 9:00 – 17:00 h

Hrad Veveří

Hrad Veveří patrí medzi hrady v Česku, ktoré sú vhodné pre dlhé romantické prechádzky vo dvojici, ale takisto aj rodinné výlety. Tento hrad leží neďaleko Bratislavy a ide pravdepodobne o najrozsiahlejší hradný areál na Morave.

Hrad Veveří vznikol na prielome 12. a 13. storočia, pričom v minulosti sa využíval hlavne ako lovecký hrad pre šľachtu. V rokoch 1942 až 1945 zabrali hrad nacistické zväzky Wermachtu a SS a vznikol tu rozsiahly výcvikový areál pre nacistov. 

Zaujímavosťou tohto hradu je, že ho navštívil aj vtedajší minister obchodu Winston Churchill s manželkou, pričom tu trávili aj časť svojej svadobnej cesty.

Hrad Veveří cenník

Vstupné do hradu je rozdelené do niekoľkých kategórií podľa trasy a osôb, ktoré chcú hrad navštíviť. Kompletný cenník do hradu nájdete na ich oficiálnej stránke.

 • Apartmán princa Vasy: od 2 do 8 €
 • Stavebno-historický vývoj hradu Veveří: od 3 do 9 €
 • Areál hradu Veveří: 2 €

Hrad Veveří otváracie hodiny

Čo sa týka otváracích hodín, tie sú jednotlivo rozdelené podľa návštevných trás a ročného obdobia. Kompletný prehľad otváracej doby hradu Veveří nájdete na oficiálnej stránke hradu.

Hrad Špilberk

Hrad Špilberg patrí medzi najkrajšie hrady v Česku, pričom je takisto už viac ako 700 rokov dominantou Brna. V minulosti slúžil ako sídlo grófov, väzenie a vojenská pevnosť, dnes tu nájdete múzeum s expozíciami a kultúrnym centrom Brna.

Okrem expozície si môžete takisto na hrade pozrieť aj kasematy či bastion, alebo navštíviť jeden z pravidelných koncertov a podujatí, ktoré sa na Špilberku konajú. A ak máte chuť na čerstvý vzduch, okolitý park je ako ideálny na letnú prechádzku.

Hrad Špilberk cenník

Vstupenky do hradu sa delia podľa kategórií, ako sú stále expozície, kasematy, rozhľadňa alebo prechodné výstavy. Kompletný cenník nájdete na stránkach mesta brnoid.cz.

KategóriaStále a prechodné expozície
Dospelý14,50 €
Dieťa 7 – 15 r.
Študenti
Seniori
ZŤP
8 €
Rodinné vstupné33 €
Školská skupina6 €
Dieťa 2 – 6 r.0,50 €

Hrad Špilberk otváracie hodiny

 • Január – December: ut – ne 9:00 – 17:00 h

Hrad Karlštejn

Tento hrad patrí medzi najkrajšie hrady v Česku, pričom bol inšpiráciou k napísaniu diela Noc na Karlštejne, ktorého autorom je Jaroslav Vrchlický.

Tento gotický hrad leží juhozápadne od Prahy, kedy ho v roku 1348 dal vybudovať Karol IV. ako miesto uloženia korunovačných klenotov. Dnes tu nájdete okrem korunovačných klenotov aj sväté relikvie, Cisársky palác, Pokladnicu, Klenotnicu a Veľkú vežu s Kaplnkou sv. Kríža.

Hrad Karlštejn cenník

Cena vstupného do tohto českého hradu sa líši v závislosti od prehliadkovej trasy a osôb, ktoré chcú hrad navštíviť. Kompletný cenník do hradu Karlštejn nájdete na ich oficiálnej stránke.

 • Cisárska rezidencia Karola IV.: od 3 do 11 €
 • Hradná kaplnka Karlštejn: od 7 do 23 €
 • Výhľad z Veľkej veže: od 2,50 do 8 €
 • Celým hradom: 66 €
 • Kaplnka večerného Karlštejna: 62 €
 • Karlštejn ako uzavretá pevnosť: 66 €
 • Na kávu s kastelánom: 124 €
 • Večerné prehliadky: od 4 do 12,50 €

Hrad Karlštejn otváracie hodiny

Otváracie hodiny do Karlštejnu sú rozdelené podľa návštevných trás a ročného obdobia, pričom kompletný prehľad otváracej doby hradu nájdete na ich oficiálnej stránke.

Hrad Pernštejn

Gotický hrad Pernštejn patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie hrady na Morave. Pôvodná dispozícia hradu bola neskôr doplnená prestavbami, a toto sídlo sa postupom času premenilo zo stredovekej pevnosti na luxusné renesančné sídlo.

Hrad Pernštejn nebol nikdy za celú svoju 800 ročnú existenciu dobytý, pričom dnes sa tu nachádza záhrada, pustovňa, čínsky pavilón, turecké kúpele, obelisk, paraple či vodopád.

Hrad Pernštejn cenník

Vstupenky do hradu sa delia podľa kategórií, a to Základný okruh, Skrátený okruh, Hradné nádvorie, Stratila sa biela pani, Vrchnostenská záhrada a ďalšie okruhy. Kompletný cenník nájdete na oficiálnych stránkach hradu.

KategórieZákladný okruh
Dospelý8 €
Dieťa
Študent
Senior
6,50 €
Dieťa do 6 r.ZADARMO

Hrad Pernštejn otváracie hodiny

 • Jún a September: ut – ne 10:00 – 16:00 h
 • Júl – August: ut – ne 10:00 – 17:00 h
 • Október: so – ne 10:00 – 15:00 h

Hrad Zvíkov

Tento hrad leží priamo nad sútokom riek Vltava a Otava, pričom ide o hrad v Česku, v ktorom sa spája gotická architektúra s krásnou okolitou prírodou. História hradu Zvíkov je spätá s rodinou Přemyslovcov, kedy najväčší rozmach zažil práve za vlády Přemysla Otakara II.

Rovnako ako hrad Pernštejn, ani hrad Zvíkov nebol nikdy dobytý, pričom z tohto dôvodu slúžil aj ako dočasné úložisko korunovačných klenotov pred dokončením Karlštejna. Dnes sú najväčším lákadlom hradu kaplnka sv. Václava, Kráľovský palác alebo Hlízova veža.

Hrad Zvíkov cenník

KategóriaZákladný okruh
Dospelý 25 – 64 r.6,50 €
Senior 65+5,50 €
Mládež 18 – 27 r.
ZŤP
5,50 €
Dieťa 6 – 17 r.2 €

Hrad Zvíkov otváracie hodiny

 • September: ut – ne 9.30 – 12.00 h, 13.00 – 16.00 h
 • Október: so – ne 9.30 – 12.00 h, 13.00 – 15.30 h
 • November – Január: ZATVORENÉ

Hrad Bezděz

Hrad Bezděz patrí medzi najkrajšie hrady v Česku a takisto je nazývaný aj kráľom hradov. Ide o jeden z mála hradov, ktorý sa zachoval v pôvodnej podobe, vďaka čomu tu návštevníci nájdu aj gotickú hradnú kaplnku a krížovú cestu lemovanú malými kaplnkami.

Zaujímavosťou tohto hradu je 34 metrov vysoká hradná veža, z ktorej je krásny výhľad na okolitú krajinu. Častým návštevníkom hradu bol aj básnik Karel Hynek Mácha, ktorý tu napísal slávnu báseň s názvom Máj.

Hrad Bezděz cenník

KategóriaZákladný okruh
Dospelý 25 – 64 r.6,50 €
Senior 65+5,50 €
Mládež 18 – 27 r.
ZŤP
5,50 €
Dieťa 6 – 17 r.2 €

Hrad Bezděz otváracie hodiny

 • September a Október: ut, st, štv, pia a ne 9:00 – 16:30 h a so 9:00 – 17:30 h
 • November – Marec: ZATVORENÉ

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk leží 16 km od Olomouca a bol postavený v 13. storočí, pričom ide o jeden z najkrásnejších hradov v Česku. Šternberk je kolískou moravskej vetvy rodu Šternberkov, ktorý takisto vlastnili aj potomkovia kráľa Jiřího z Poděbrad.

Na konci 19. storočia hrad prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, kedy sa pod velením viedenského architekta Karla Gandolpha Kaysera premenil na luxusné sídlo vybavené historickým nábytkom, obrazmi, plastikami a secesným výťahom.

Hrad Šternberk cenník

Cena vstupného do hradu Štenberk sa líši v závislosti od prehliadkovej trasy a osôb, ktoré chcú hrad navštíviť. Kompletný cenník do hradu nájdete na ich oficiálnej stránke.

 • Šľachtické reprezentačné priestory: od 2 do 7,50 €
 • Život na šľachtickom sídle: od 2 do 7,50 €
 • Celým hradom: od 4 do 12,50 €
 • Od kuchyne po povalu: od 2 do 7,50 €

Hrad Šternberk otváracie doba

Čo sa týka otváracích hodín, tie sú jednotlivo rozdelené podľa návštevných trás a ročného obdobia.

Kompletný prehľad otváracích hodín hradu Šternberk nájdete na oficiálnej stránke hradu.

Zdroj: youtube.com, mapy.cz, commons.wikimedia.org

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články