EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Poľské Maledivy – kde to je, atrakcie, otváracia doba, vstupné a ubytovanie

Aktualizované:

Autor: Denisa

Poľské Maledivy Zakrzówek

Za úchvatnými miestami nemusíte letieť niekoľko tisíc kilometrov, ale kúsok raja môžete zažiť aj neďaleko Slovenska. Poľské Maledivy sa stali vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorá má šancu stať sa medzinárodne známou. 

Poľské Maledivy

Ak plánujete navštíviť exotický ostrov Maledivy v ďalekom Indickom oceáne, tak vás jet leg v tomto prípade určite neminie. Ak sa mu však chcete tento rok vyhnúť, odporúčame vám navštíviť miestnu alternatívu exotiky, ktorá sa nachádza kúsok od našich hraníc.

Poľské Maledivy, ktoré sa zrodili v bývalom kameňolome mesta Jaworzno a kúsok od Krakowa, lákajú svojou tyrkysovou vodou turistov z celej Európy.

V článku nájdete

Maledivy Poľsko

Pod pojmom „Poľské Maledivy“ nájdete na internete buď Park Gródek v Jaworzne v Poľsku, alebo nové Poľské Maledivy, ktorými je prírodné kúpalisko s bazénmi Zakrzówek pri Krakove.

Maledivy Poľsko Gródek, známe aj ako Polskie Malediwy, vznikli na mieste bývalého kameňolomu, ktorý prešiel úžastnou premenou a bol tu vybudovaný Park Gródek.

Od roku 2019 je Park Gródek oficiálne Arborétum v Jaworzne. Na prechádzku po poľských Maledivách si vyhraďte približne 2 hodiny.

Čo sa týka nových poľských Malediv neďaleko Krakowa, tak reč je o prírodnom kúpalisku Zakrzówek s krásnou tyrkysovou vodou, kde sa môžete okúpať bezplatne.

V Poľsku sa môžete okrem poľských Malediv okúpať aj v Baltskom mori, ktoré sa nachádza na polostrove Hel, kde nájdete aj krásne piesočnaté pláže.

Poľské Maledivy kde to je

Poľské Maledivy, známe atrakciou Park Gródek, sa nachádzajú v meste Jaworzno, ktoré je moderným poľským mestom s rozvinutým priemyslom a službami. Táto oblasť sa nazýva Sliezske vojvodstvo.

Poľské Maledivy Gródek presná adresa je Płetwonurków, 43-602 Jaworzno, Poľsko.

Čo sa týka nových poľských Malediv, tak za ne je považované prírodné kúpalisko v bývalom vápencovom lome Zakrzówek, ktoré sa nachádza len 3 km od Krakowa.

Poľské Maledivy trasa

Do parku Gródek sa dostanete zo Slovenska autom, vlakom alebo autobusom. Park Gródek Jaworzno sa nachádza 30 min od mesta Katovice a 1,5 hod cesty autom od Ostravy. Po ceste sa môžete zastaviť na známych trhoch v Nowom Targu a Jablonke.

V prípade, že sa vyberiete vlakom zo Žiliny, musíte absolvovať niekoľko prestupov. Najkratšia trasa vlakom je zo Žiliny do Bohumína, odkiaľ sa presuniete do mesta Katowice a z tadiaľ rovno na stanicu Jaworzno Szczakowa. Cesta trvá približne 4,5 hod.

Z vlakovej stanice Jaworzno Szczakowa je to k Poľským Maledivám asi 20 min chôdze alebo sa sem môžete odviesť autobusom.

Ak sa do Maledivy Poľsko vyberiete autom zo slovenskej Čadce, do Poľska sa presuniete cez hraničný priechod Svrčinovec a ďalej budete pokračovať cez mesto Tešín (Cieszyn), Czechowice-Dziedzice a Tychy až do cieľa Jaworzno. Táto trasa trvá približne 2 hod.

V prípade návštevy kúpaliska Zakrzówek vedľa Krakowa, tak presná adresa nových poľských Malediv je Pychowicka 18/14.

Cesta do Krakowa zo Žiliny autom trvá približne 3 hod a trasa ide cez mestá ako Čadca, Třinec, Tychy a Bronowice. Do Krakowa sa zo Žiliny dostane aj vlakom Leoexpress.

Nové Poľské Maledivy sú od Krakowa vzdialené cca 3 km. Na presun z mesta na kúpalisko môžete využiť mestskú hromadnú dopravu v podobe autobusov, ktoré z Krakowa do Zakrzówek jazdia pod číslom 101, 109, 194, 209, 219, 494 alebo 662.

Poľské Maledivy parkovanie

Čo sa týka parkovania, tak Poľské Maledivy Gródek ponúkajú až 2 pomerne veľké parkoviská, avšak obi dve sú platené. Cena parkovania je 15 zl a za parkovanie môžete platiť kartou alebo v hotovosti.

Aktuálny kurz poľského zlotého na euro si môžete vypočítať v online NBS kalkulačke.

Adresa parkovísk Park Gródek:

  • Parkovisko 1: Jana III Sobieskiego 51, 43-602 Jaworzno
  • Parkovisko 2: Jana III Sobieskiego 61, 43-602 Jaworzno

V prípade parkovania pri kúpalisku Zakrzówek zaparkujete na novom parkovisku, ktoré má však obmedzený počet miest a zmestí sa sem len 77 áut.

Ak však musíte ísť do nových poľských Malediv autom, nechajte ho zaparkované na Norimberskej alebo Wyłomskej ulici.

Poľské Maledivy vstupné

Poľské Maledivy narozdiel od Rabkoland zábavného parku ponúkajú bezplatné vstupné, to znamená, že kúpanie v parku Gródek a kúpalisku Zakrzówek si užijete úplne zadarmo.

Otváracia doba Poľské Maledivy

Ak sa vyberiete do parku Gródek počas pracovného týždňa alebo cez poľské štátne sviatky, Poľské Maledivy sú otvorené 24 hodín denne 7 dní v týždni.

Otváracie hodiny kúpaliska Zakrzówek

Poľské Maledivy Krakow sú otvorené každý deň okrem pondelka od 10:00h do 18:00h.

Ochranka dovoľuje vstup do areálu maximálne 1 000 osobám v jednom okamihu. Ostatní musia počkať na prvých ľudí, ktorí im pri vstupe odovzdajú pásky.

Poľské Maledivy atrakcie

Za najväčšiu atrakciu v poľských Maledivách je považovaný Park Gródek a prírodné kúpalisko Zakrzówek.

Arboretum Park Gródek

Arborétum Park Gródek v Jaworzne sa rozprestiera na ploche 58,54 ha v bývalom banskom areáli cementárne Szczakowa.

Nachádza sa tu mozaika prírodných biotopov ako teplomilné trávnaté porasty, lúky, skalné biotopy, mokrade, vodné nádrže, lesy, dubové lesy.

Za odporúčanie stoja aj dve vodné nádrže s charakteristickou tyrkysovou farbou – Wydra a Orka.

Nádrž Orka s dvoma potopenými bagrami a loďou patrí k najzaujímavejším objektom pre potápačov, pričom sa tu nachádza aj potápačská škola. Nádrž Wydra zasa križuje charakteristický kľukatý chodník, ktorý umožňuje prechádzku po vode.

Nižšie si pozrite mapu poľských Malediv a parku Gródek.

Poľské Maledivy Gródek
Zdroj: polske-maledivy.cz

A hoci kúpanie v lome nie je povolené, aj napriek tomu Park Gródek Jaworzno ponúka množstvo turistických chodníkov, ktoré sú vhodné aj pre bicykle a kolobežky.

Ak sa chcete v Poľsku okúpať, odporúčame vám navštíviť známy aquapark Chocholowskie Termy.

Nové Poľské Maledivy Zakrzówek

Kúpalisko Zakrzówek neďaleko Krakowa je otvorené len od roku 2023 a medzi jeho najväčšie lákadla určite patria prírodné bazény s tyrkysovou vodou, ktorých je dokopy 5.

Poľské Maledivy bazény sa delia na:

  • Bazén s hĺbkou 0,4 metra a detské brodítko: zábava pre všetkých neplavcov a deti
  • Bazén s hĺbkou 0,8 metra: pre plavcov aj neplavcov
  • Bazén s hĺbkou 1,2 metra: tiež pre plavcov aj neplavcov
  • Dva bazény s hĺbkou 3,5 metra: pre znalcov, ktorí vedia dobre plávať

Okrem kúpania sa tu môžu návštevníci venovať aj iným športovým aktivitám ako je potápanie, lezecká stena či ping pong. V okolí kúpaliska sa nachádza tiež niekoľko cyklistických trás, turistických chodníkov a lezeckých skál.

Na druhej strane lomu sa nachádza zalesnená oblasť Uroczysko Skałki Twardowskiego, z ktorej je krásny výhľad na hrad Wawel a centrum Krakova, kde sa konajú vianočné trhy.

Poľské Maledivy v zime sa neodporúčajú navštíviť, pretože sa tu nemôže kúpať a voda je studená. Ako alternatívu môžete zvoliť lyžovačku v Poľsku v známych lyžiarskych strediskách.

Maledivy Poľsko kamera

Ak si chcete pozrieť online záznam, ako sú na tom Poľské Maledivy dnes, Jaworzno Park Gródek kamera a video z parku je dostupné na stránke youtube.com.

Online kameru z kúpaliska Zakrzówek nájdete naopak na stránke zalew-zakrzowek-krakow.webcamera.pl.

Poľské Maledivy ubytovanie

Ak sa vyberiete do poľských Malediv a parku Gródek s cieľom prenocovať tu, tak v meste Jaworzno sa môžete ubytovať v niekoľkých hoteloch. Najlepšie hodnotené je zariadenie Noclegi Jaworzno. Toto riešenie je ideálne napríklad v prípade, ak máte malé deti.

Pre tých, ktorí deti nemajú, odporúčame ubytovanie v Katoviciach, ktoré sú od poľských Malediv vzdialené len 25 km. Tipy, kde sa ubytovať v Katoviciach nájdete na webe polske-maledivy.cz.

Ak sa rozhodnete navštíviť nové Poľské Maledivy, ubytovať sa môžete priamo v centre mesta Krakow, na jeho okraji alebo dokonca uprostred lesa.

Zdroje: zlavomat.sk, polske-maledivy.cz, youtube.com

Témata:
Cestovanie Poľsko

Najnovšie články