EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Hel Poľsko – trasa, počasie, pláže, dovolenka, ubytovanie, cyklotrasy

Aktualizované:

Autor: Denisa

Hel Poľsko

Poľsko je krajina, kde sa na jednej strane lyžujete v Tatrách a na druhej kúpete v mori. Navštívte toto leto poľský Karibik, ktorý je obľúbeným miestom na letnú dovolenku aj turistické aktivity. Čo všetko ponúka Hel Poľsko sa dozviete v článku.

Hel Poľsko

Malý polostrov Hel je jedným z najzaujímavejších kútov Poľska, ktorý by ste mali zaradiť do vašich dovolenkových plánov. Poľsko totižto neponúka len trhy v Jablonke, môžete si tu naplánovať aj dovolenku s pobytom na pláži a kúpaním v mori.

Hel Poľsko je takisto zaujímavý aj tým, že sa tu končí stredná Európa.

V článku nájdete

Polostrov Hel Poľsko

Poľský Hel je malý, 35 km dlhý polostrov vo Vislanskej úžine ležiaci v južnej časti Baltského mora na severe Poľska. V najužších miestach je polostrov široký len 150 metrov.

Jeho názov pochádza zo stredovekého názvu Helska, čo v preklade znamená „pobrežie“. Dnes ho môžete poznať aj pod názvami ako Helský polostrov alebo Helská kosa.

Hel Poľsko je prírodnou rezerváciou, pričom jeho najväčším klenotom je fjord Jastarnia. Rovnako sa tu nachádza aj niekoľko prírodných parkov, ako napríklad Národný park Hel. Skladá sa z piesočných dún a skalnatých útesov, na ktorých rastie veľa druhov tráv, kvetov, húb a machu.

Helský polostrov je aj strediskom mnohých historických pamiatok, ako sú stredoveké hradby a veže, staré kostoly, diela moderného umenia a ďalšie, pri ktorých návšteve sa môžete občerstviť v niektorej z tradičných reštaurácií alebo si dať drink v miestnom bare.

Hel Poľsko trasa

Hel je jedinečné miesto kúsok od Slovenska, ktoré sa oplatí navštíviť najmä v lete, podobne ako Poľské Maledivy. Dostanete sa sem diaľnicou a vlakmi z Krakova, Katovíc či zo Zakopaného.

Celoročne regionálne vlaky premávajú medzi Helom a Gdyňou každú hodinu, pričom počas letných prázdnin idú do Helu aj priame Intercity vlaky z Krakova a Katovíc vrátane nočných vlakov. Do mesta Hel sa dá dostať aj trajektom, ktorý vyráža z Gdanska.

V prípade jazdy autom zo Slovenska je lepšie zvoliť trasu, ktorá vedie po diaľnici A1 cez Čenstochovú, Lodž a potom po E75 do Gdanska. V tomto prípade však nezabudnite na poľskú diaľničnú známku.

Z Gdanska je to len kúsok do Władysławowa, kde sa začína Helský polostrov.

Keďže ide o vyhľadávanú turistickú destináciu, na Hel cestujte radšej v priebehu týždňa, pretože počas víkendu nebude priemerná cesta na polostrov trvať bežných 10 hodín, ale oveľa viac.

Hel Poľsko počasie

Počasie na Helskom polostrove je premenlivé, a preto sa oplatí vedieť, kedy ho navštíviť.

Najlepší čas na návštevu polostrova je počas letných mesiacov od júna do septembra, kedy je tu najviac slnečných dní a príjemná teplota vzduchu. Naopak od októbra do februára je tu počasie veľmi chladné a miestami veterné.

Ďalším vhodným obdobím na návštevu polostrova Hel je jarné obdobie od marca do mája. V tomto období je tu príjemná teplota vzduch a nie sú tu žiadne veľké davy turistov.

Čo sa týka kúpania, tak teplota mora na Helskom polostrove je v letných mesiacoch v priemere od 17,5 °C, až po maximálne 20 °C.

Pláž Hel Poľsko

Helský polostrov ponúka dva druhy pláží. Na otvorenej strane sú pomerne široké piesčité pláže, ktoré sú viac veterné a vhodné aj pre milovníkov kitesurfingu. Na opačnej strane obrátenej do vnútrozemia sa nachádza pobrežie Puck, kde sú pláže pokojnejšie a bez vĺn.

Jednou z najnavštevovanejších pláží na polostrove je Helská pláž, ktorá je vhodná najmä pre ľudí, ktorí maju radi aktívnu dovolenku s kúpaním, plávaním a surfovaním.

Návštevníci môžu tiež navštíviť niekoľko reštaurácií a barov nachádzajúcich sa pozdĺž pláže.

Dokonca sa tu nachádza aj prvá nudistická pláž v Poľsku Chałupy, ktorá sa v časoch Poľskej ľudovej republiky preslávila vďaka piesni Zbigniewa Wodeckého Chałupy Welcome to.

Ďalšie pláže na Helskej kose, ktoré môžete v lete navštíviť:

 • Pláž Jastrzębia Góra
 • Pláž Władysławowo
 • Jurata pláž
 • Pláž Jastarnia
 • Chałupy pláž
 • Pláž Kuźnica

Hel Poľsko dovolenka

Helský polostrov ležiaci na severe Poľska ponúka množstvo turistických atrakcií pre dospelých aj deti.

Jednou z nich je napríklad záchranná stanica pre tulene – Fokarium, v ktorej sa odborný personál stará o zranené a choré tulene. V dopoludňajších hodinách navyše prebieha aj ich kŕmenie.

V prípade, že máte radšej históriu, na polostrove Hel Poľsko nájdete aj niekoľko historických pamiatok, ako je napríklad Múzeum morského rybárstva s rozhľadňou či Múzeom obrany pobrežia.

Čo ďalšie vidieť na Helskom polostrove a v okolí?

 • Vodné športy: paragliding, windsurfing, jazda na vodných skútroch,
 • Pamiatky: Helský maják, Helské Duny, pevnosť Hel, Katedrála sv. Jakuba, múzeum lode Fregata,
 • Príroda: Národný park Wolin s jaskyňami, akvárium Gdyńskie v meste Gdyňa,
 • Mesto: Hel, Gdaňsk, Sopot a Gdyňa.

Helský polostrov cyklotrasy

Keďže Helský polostrov je dlhý iba 35 km, je ako stvorený na cykloturistu.

Celým polostrovom vedie udržiavaná cyklotrasa, ktorá vedie najmä po rovine, tiahlymi borovicovými lesmi, a teda ju bez problémov zvládnu aj rodiny s deťmi.

Ak však chcete niečo náročnejšie, na Helskú kosu sa dostanete aj vďaka cyklotrase Eurovelo 10, ktorá vedie okolo Baltského mora. Táto trasa je dlhá takmer 8000 km a vedie cez mestá ako Štokholm, Oulu, Helsinki, Petrohrad, Rigu, Gdansk a Lubeck.

Ďalšou cyklotrasou v okolí je trasa z Gdyne do Helu, ktorá vedie pozdĺž Puckého zálivu. Malebná 80 km dlhá cyklotrasa je zážitkom, ktorý sa oplatí vychutnať.

Ďalšou známou trasou je cyklocesta Eurovelo 6, ktorá síce nevedie cez polostrov Hel, ale zato patrí k najkrajším v Európe. Jej časť prechádza aj cez cyklotrasu Bratislava.

Ubytovanie Hel Poľsko

Hel Poľsko ubytovanie je možné blízko pláže alebo v meste a okolí.

Ubytovanie si môže zarezervovať sami napríklad na stránke booking.com, alebo môžete zvoliť kompletný zájazd od cestovných kancelárií, kde máte okrem ubytovania v cene aj ďalšie služby ako stravu a wellness.

Pre príklad 7-dňový zájazd pri Baltskom mori v Imperiall Resorte & MediSpa s polpenziou a vstupom do komplexu bazénov vás vyjde približne na 546 €. Túto ponuku nájdete na webe travelking.sk.

Ďalšie možnosti ubytovania v mieste Hel Poľsko:

 • Hotel Hel
 • Sielski Hel
 • Helska Oaza
 • Jurata Apartament Glamour
 • Ohana Space w Juracie

Hel Poľsko camping

Ďalšou alternatívou, ako stráviť letnú dovolenku na Helskej kose, je zobrať si stan alebo karavan a ubytovať sa priamo v prírode.

Hel Poľsko kempy nájdete podĺž celého polostrova.

Tipy na kempy Hel Poľsko

 • Camping Sielski Hel
 • Helski Kemping
 • Camping JESSMAR
 • Helkamp

V Poľsku, ale aj na Slovensku, je rozšírené tzv. luxusné kempovanie v srdci prírody nazývané glamping.

Hel Poľsko ubytovanie
Zdroj: pixabay.com

Hel Poľsko história

História dnešného mestečka Hel ležiaceho na špici Helskej kosy siaha až do roku 1198, kedy išlo o kašubskú dedinu, ktorá bola centrom oblasti obchodu so sleďmi.

Pôvodné mesto sa nachádzalo asi 1,5 km od svojej súčasnej polohy a v 15. storočí ho premiestnili kvôli erózii, ktorá začala zmenšovať časť Helskej kosy, na ktorej stálo.

Koncom 19. storočia na celej Helskej ostrohe výrazne prevládalo kašubské obyvateľstvo, pričom jedinou výnimkou bolo práve mesto Hel, kde bolo viac nemecky hovoriacich obyvateľov.

Hel Poľsko bolo veľmi dôležitým centrom diania počas druhej svetovej vojny, kedy sa tu nachádzala vojenská základňa zameraná na cvičenie posádky ponoriek.

Po vojne v roku 1973 získal Hel mestské práva a z mesta sa stalo turistické a rekreačné centrum.

Zdroje: wikipedia.org, travelking.sk, staypoland.com, youtube.com

Témata:
Cestovanie Poľsko

Najnovšie články