Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Cyklotrasy Bratislava – najkrajšie, nové, asfaltové, do Rakúska, aplikácia

Aktualizované:

Autor: Denisa

Bratislava cyklotrasy

S príchodom jari ľudia menia autá a verejnú dopravu za bicykle, čo so sebou prináša rôzne benefity. Na bicykli môžete ísť do práce, do školy, len tak na výlet alebo dokonca aj do Rakúska či Viedne. Toto sú najlepšie cyklotrasy Bratislava a okolie.

Cyklotrasy Bratislava

Priaznivé počasie, zmena zimného času na letný aj príchod jari sú to, vďaka čomu je v uliciach a v prírode čoraz viac bicyklov. Platí to aj v prípade hlavného mesta, kde sú cyklotrasy Bratislava obľúbenou a vyhľadávanou alternatívou, ako sa v teplom období dostať čo najrýchlejšie do práce.

V článku sa dozviete, ktoré sú najkrajšie cyklistické trasy v Bratislave a okolí a ako sa dostanete s bicyklom až do Rakúska.

V článku nájdete

Bratislava cyklotrasy 2024

Bratislava cyklotrasy sú alternatívou k čoraz neudržateľnejšej individuálnej automobilovej doprave a preplnenej MHD Bratislava. Jej prínosom je nielen jej ekologická šetrnosť, ale aj malá priestorová náročnosť a zlepšenie podmienok pre život obyvateľov a obyvateliek v meste.

V Bratislave sa aktuálne nachádza okolo 200 km cyklotrás, pričom samostatných cestičiek pre cyklistov však nájdete v hlavnom meste zatiaľ len 66,6 km. Bicykel sa vám zíde aj pri Balatone.

Najvyťaženejšou cyklotrasou v rámci Bratislavského kraja bola minulý rok Viedenská cesta, kde na úseku medzi Starým mostom a Mostom SNP prešlo viac ako 400-tisíc cyklistov. 

Cyklomapa Bratislava

Ak chcete mať prehľad o tom, aké cyklocesty Bratislava ponúka, v tom prípade si pozrite mapu cyklotrasy Bratislava, ktorá je dostupná na stránke cyklokoalicia.sk.

Mapa zobrazuje existujúce, značené cyklotrasy (plné čiary) a odporúčané cyklotrasy (čiarkované čiary), ktoré sú vhodné na cestu bicyklom po Bratislave a okolí. Nejde však o kompletný zoznam.

Mapa cyklotrasy Bratislava
Zdroj: cyklokoalicia.sk

Cyklotrasy Bratislava a okolie

Hlavné mesto Slovenska je na cyklovýlety ako stvorené, pretože má zaujímavú polohu – nachádza sa na brehu rieky Dunaj a na úpätí pohoria Malé Karpaty. To znamená, že v jej okolí sa dajú naplánovať výlety, kde si nielen dobre zajazdíte, ale uvidíte aj krásnu prírodu a jedinečné miesta. 

Nižšie nájdete najkrajšie cyklotrasy v Bratislave a okolí, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Najlepšie cyklotrasy Bratislava a okolie

Bratislava cyklotrasa – Dolnozemská cesta

Cyklocesta Dolnozemská cesta je dopravnou tepnou Bratislavy, ktorá vedie od mosta Apollo, Prístavného mosta na Rusovce, Jarovce, Čunovo a pokračuje do Rajky.

Cyklotrasa vedie po červenej značke a počas jazdy budete prechádzať cez asi 2,87 km dlhý udržiavaný les, 2 km dlhý cyklistický chodník, 2,38 km dlhé trávnaté plochy a cez obytnú oblasť s dĺžkou 1,90 km.

Počas jazdy si môžete oddýchnuť a občerstviť sa v jednom z podnikov, ktoré sa na cyklotrase nachádzajú.

Vinohradnícka cyklomagistrála

Jednou z obľúbených cyklotrás v Bratislave je Vinohradnícka cyklomagistrála, ktorá vedie cez dva okresy (Pezinok a Bratislavu), Podunajskú nížinu a Podunajskú rovinu. To znamená, že po červenej značke sa dostanete cez Svätý Jur, Bratislavu a Vajnory až do Rače.

Trasa je dlhá dokopy 5,95 km, pričom vás čaká stúpanie, klesanie a dlhá rovinka.

Vinohradnícka cyklomagistrála ponúka aj možnosť napojiť sa na turistickú trasu Štefánikova magistrála, ktorá je záverom najdlhšieho úseku Cesty hrdinov SNP.

Cyklotrasa cez Devínsku Kobylu

Devínska Kobyla cyklotrasa Bratislava patrí k stredne náročným a vedie krásnym lesným prostredím.

Cyklocesta je dlhá približne 11 km a prevedie vás trasou Kuklovská – Dlhé Diely – Kráľov vrch – Jezuitský les – Švábsky vrch – Dúbravská Hlavica – Devínska Kobyla – Devínska Nová Ves.

Počas cyklovýletu si užijete nádhernú prírodu, výhľad na Devínsky hrad či sútok Dunaja a Moravy. 

Cyklocesta Bratislava – Stupavský okruh

Stupavský okruh patrí medzi najdhšie cyklo trasy v Bratislave. 45 km dlhá cyklocesta vedie po zelenej značke cez udržiavaný les, nespevnenú cestu, obytnú oblasť, lúku a záhradkárske osady. 

Cyklotrasa Stupavský okruh vedie cez Malé Karpaty a Borskú nížinu, pričom budete prechádať cez okresy ako Malacky, Bratislava, Bratislava IV. a Pezinok. Okrem toho na bicykli zavítate aj do Nového Mesta, Vinohradov, Stupavy, Záhorskej Bystrice, Borinky, Lozorna, Svätého Jura, Neštich a Rače.

Popri ceste natrafíte na množstvo skvelých zariadení ponúkajúcich občerstvenie a ubytovanie. 

Cyklotrasa po Záhorí

Cyklotrasa po Záhorí predstavuje náročnejšiu trasu, počas ktorej sa môžete tešiť na krásnu prírodu, jazerá, pokoj a množstvo hradov, kotré patria k najkrajším na Slovensku.

Trasa je dlhá približne 65 km a vedie cez okruh Záhorská Bystrica – Kačín – Malý Slavín – Biely kríž – Salaš – Kozí chrbát – Tri kamenné kopce – Pezinská Baba – Žilová – Salaš – Medené Hámre – Borinka – Stupava – Záhorská Bystrica.

A hoci prevýšenie na tejto trase je pomerne veľké, odmenou vám bude pohľad na krásnu prírodu, pozostatky horskej osady Medené Hámre či chatovú oblasť medzi Stupavou a Mariankou.

Dunajská cyklotrasa EuroVelo 6

EuroVelo 6 patrí k najkrajším cyklotrasám v Európe. Ide o medzinárodnú cyklocestu, ktorá sa vinie popri opátstve Stift Melk, cez mestečko Krems a Tulln, a potom cez Klosterneuburg, Viedeň, Petronell a Hainburg až do Bratislavy.

Slovenský úsek tejto medinárodnej cyklocesty sa nazýva Dunajská cyklotrasa.

Úsek Bratislava – Prístavný most – Štúrovo je dlhý viac ako 150 km a prechádza cez Prístavný most na druhý breh Dunaja po vybudovaných cyklochodníkoch pokračuje cez Zimný prístav až na dunajskú hradzu. Ďalej pokračuje popri Šamoríne, vodnom diele Gabčíkovo až do Štúrova.

Cyklotrasy Bratislava Rakúsko

Niektoré cyklocesty Bratislava vedú až do Rakúska, kde majú cyklisti ideálne podmienky na cykloturistiku.

Z hlavného mesta do Rakúska vedie hneď niekoľko cyklociest, pričom ide o lacnejšiu a zdravšiu alternatívu ako cesta autom do Viedne, kde budete okrem benzínu potrebovať aj rakúsku diaľničnú známku.

Nižšie si pozrite tipy na obľúbené Cyklotrasy Bratislava Rakúsko, ktoré sú vhodné ako pre skúsených, tak aj pokročilých cyklistov.

Cyklo trasy Bratislava Rakúsko

 • Trasa 1: Jungmannova – Hálova – Vienna Gate – Kopčany – Kittsee – Berg – Petržalský bunker – Sad Janka Kráľa
 • Trasa 2: Bratislava, most Lafranconi – Devín – Cyklomost slobody – Schloss Hof – Engelhartstetten – Stopfenreuth – Hainburg an der Donau – Wolfsthal – Bratislava, most Lafranconi
 • Trasa 3: Passau – Linz – Viedeň – Bratislava

Cyklotrasy Bratislava Viedeň

Na trase Bratislava Viedeň si môžete vybrať z viacerých možností, ktoré tento cyklovýlet ponúka. To znamená, že sa môžete do hlavného mesta Rakúska vybrať napríklad z Passau cez Linz, pričom tento úsek má až 400 km.

Vhodnejšou alternatívou je v tomto prípade cyklotrasa Bratislava Viedeň a späť, ktorá je dlhá 157 km. A hoci nejde o náročný cyklovýlet akým je Tour de France, aj na tejto cyklotrase sa poriadne zapotíte.

Ide o trasu Bratislava-Most Lafranconi, Wolfsthal, Hainburg a. d. Donau, Stopfenreuth, Shönau a. d. Donau, Wien-Reichbrücke, Wien-Zentrum, Wien-Nordbrücke, Shönau a. d. Donau, Orth a. d. Donau, Stopfenreuth, Hainburg a. d. Donau, Wolfsthal, Bratislava-Most Lafranconi.

Asfaltové cyklotrasy Bratislava

Nielen v Bratislave a okolí, ale aj po celom Slovensku sú veľmi obľúbené asfaltové cyklotrasy, ktoré vedú cez tie najkrajšie miesta v našej krajine.

Príkladom je obľúbená asfaltová cyklotrasa v Gaderskej doline či cyklocesta Bratislava-Gabčíkovo, ktorá vedie popri Dunaji.

Asfaltová cyklotrasa Bratislava Gabčíkovo a späť je dlhá 120 km a zvládnete ju prejsť na cestnom, na trekovom či horskom bicykli. Táto cyklocesta je vhodná pre skúsenejších cyklistov, ktorí budú mať výhľad na plavebnú komoru Gabčíkova či areál vodných športov pri Hamuliakove.

Ďalšie asfaltové cyklotrasy Bratislava a okolie

 • Cyklocesta Kopčianska radiála
 • Cyklotrasa R16 + R18
 • Moravská cyklistická cesta
 • Bratislava cyklotrasa R11 Dúbravka – centrum
 • Cyklocesta popri dunajskej hrádzi k mŕtvym ramenám a Danubiane
 • Cyklocesta Bratislava R47 na Slovnaftskej

Nové cyklotrasy Bratislava

Bratislava cyklotrasy a ich nedostatočnosť sú pre hlavné mesto dlhotrvajúcim problémom. Aj z toho dôvodu Bratislava plánuje do roku 2030 realizovať niekoľko nových cyklotrás, ktoré budú mať dokopy 180 km, pričom aktuálny stav je približne 118 km.

Medzi plánované cyklo trasy Bratislava patrí napríklad úsek Vajanské nábrežie, cyklotrasa Vrakúňa – Most pri Bratislave či cyklocesta Zálesie – Ivanka pri Dunaji.

Čo sa týka novo vybudovaných cyklociest Bratislava, tak tu nájdete napríklad:

 • Trasu od Šafárikovho námestia po most SNP
 • Cyklotrasu R27 na Pribinovej ulici

Ďalšie cyklotrasy Bratislava a okolie nájdete na webovej stránke bikermania.sk.

Cyklotrasy Bratislava aplikácia

Na internete existuje hneď niekoľko aplikácií pre cyklistov, vďaka ktorým si môžu naplánovať svoj cyklovýlet od začiatku až po koniec.

Tieto aplikácie ponúkajú rôzne služby, ako napríklad mapu cyklociest, komunitu vášnivých cyklistov, sledovanie vašich dosiahnutých výkonov a mnoho ďalšieho.

Niektoré z nich dokonca fungujú aj v offline režime, takže sa vďaka nim nestratíte ani v teréne, kde nemáte mobilný signál.

TOP cyklotrasy Bratislava aplikácia

 • Strava
 • Endomondo
 • Wahoo Fitness
 • Cyclemeter
 • Google Mapy
 • Mapy CZ
 • Map My Ride
 • Viewranger
 • TrailForks
 • TrainingPeaks

Zdroje: bikermania.sk, cyklokoalicia.sk, bratislava.oma.sk, youtube.com

Témata:
Šport

Najnovšie články