EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Gaderská dolina – ubytovanie, cyklotrasa, parkovanie a trasa

Aktualizované:

Autor: Vlado

Gaderská dolina - trasa, parkovanie, ubytovanie, cyklotrasa

Gaderská dolina patrí medzi najkrajšie doliny vo Veľkej Fatre, leží v centrálnej časti Turca a patrí medzi najnavštevovanejšie doliny v regióne. Nachádza sa len pár kilometrov od mesta Martin. Vstup do Gadera je v obci Blatnica, kde je parkovisko a tiež niekoľko apartmánov a domov na ubytovanie.

Gaderská dolina

Gaderská dolina je skvost slovenskej prírody a nachádza sa v západnej časti Veľkej Fatry, ktorá patrí medzi Národné parky Slovenska. Na 18 kilometrov dlhom území, nájdete nádhernú prírodu plnú vzácnych útvarov.

Nachádza sa tu ruina Blatnického hradu a krásu doliny dotvárajú výhľady na okolité vrchy Veľkej Fatry. Gaderská dolina ponúka množstvo zaujímavých miest na objavovanie, oddych, šport a prechádzky.

V článku nájdete

Blatnica Gaderská dolina

Vstup do Gaderskej doliny je cez obec Blatnica, ktorá je vzdialená južne od mesta Martin asi len 15 kilometrov. Obec a Gaderská dolina ležia v centrálnej časti Turčianskej kotliny.

Ak sa vyberiete navštíviť tento krásny kúsok Slovenska, je na vás či využijete cestu autom, alebo autobusom. Do obce je možné sa dostať pohodlnou autobusovou dopravou z mesta Martin.

Autobusové spojenie je pravidelné a autobusy premávajú niekoľkokrát denne. Cestovanie autobusom je pohodlné a rýchle riešenie, ako sa dostať z Martina do tejto obce. Cesta trvá približne 30 minút, čo je v porovnaní s inými spôsobmi dopravy veľmi dobrý čas.

Pred vstupom do Gaderskej doliny sa nachádza pamätník, ktorý pripomína návštevníkovi tvrdý odpor Slovákov v boji proti fašizmu v čase SNP, ktorý je vzdušnou čiarou vzdialený niekoľko km od Cesty hrdinov SNP.

Gaderská dolina trasa

Trasa Gaderská dolina ponúka nenáročnú turistiku pre všetky vekové kategórie, v prekrásnom prostredí Veľkej Fatry.

Má len mierne prevýšenie a asfaltová cesta robí trasu dostupnou pre rodiny s deťmi, korčuliarov, cyklistov, kolobežkárov a všetkých čo si chcú užiť krásu prírody v pomalom tempe.

Cez Gaderskú dolinu vedie niekoľko turistických chodníkov, ktoré vás privedú k veľmi zaujímavým miestam ako kopce Veľkej Fatry napríklad Tlstá, alebo Ostrá.

Trasa sa začína prechodom cez veľkú drevenú bránu v obci Blatnica a po 15 minútach prídete k odbočke na hrad. Pokračovaním v čistej prírode popri potoku sa dostanete k Mlynčekovu, za ktorou sa na konci nachádza rozvetvenie na Dedošovú dolinu a Selenec.

Od rozvetvenia sa dostane k zaujímavému úkazu s názvom Čertova brána.

Gaderská dolina parkovanie

Gaderská dolina má parkovanie na konci obce Blatnica, kde sa nachádza veľké parkovisko, ale v neskorších hodinách tu môže byť problém nájsť si miesto.

Preto sa odporúča si privstať a vydať sa na výlet v skorších hodinách. Od parkoviska je vstup do prekrásnej prírody už len na skok a za pár minút vás bude výletom sprevádzať čistá príroda a Gaderský potok.

Cenník parkovania

Typ autaCena v EUR za deň
Osobné auto3 €
Karavan6 €
Autobus15 €

Ubytovanie Gaderská dolina

Ubytovanie v Gaderskej doline nie je žiadnym problémom, na ubytovacích weboch si vyberiete pre vás to najlepšie čo vám vyhovuje.

Penzióny a hotely v Gaderi ponúkajú ubytovanie pre návštevníkov všetkých kategórií. Medzi luxusnejšie zariadenia patrí hotel Gader, ktorý sa nachádza v obci Blatnica.

Priamo v obci si môžete prenajať kompletne celý dom, ktorý využijú početnejšie rodiny, alebo pre tých ktorých je menej, si môžu prenajať menšie apartmány.

Pre tých návštevníkov, ktorí preferujú pokojnejšie ubytovanie, sú k dispozícii menšie penzióny s rodinnou atmosférou, alebo chatová osada priamo na začiatku doliny. Prípadne môžete využiť kempy na Slovensku, ktoré sa nachádzajú v blízkosti doliny.

Gaderská dolina cyklotrasa

Cyklotrasa Gaderská dolina je ideálna pre rodinné výlety na bicykli a má dve hlavné trasy, rovnako ako cyklotrasy Bratislava a okolie.

Prvou je cyklotrasa určená hlavne pre horské bicykle, ktorá začína pri parkovisku v obci Blatnica a vedie cez dolinu až do Dedošovej doliny.

Odtiaľ pokračuje ďalej do lokality Veterné, kde končí. S dĺžkou 14,5 kilometra a prevýšením 401 metrov ponúka zaujímavú trasu pre cyklistov s radosťou z jazdy v prírode.

Druhá kratšia trasa je vhodná pre menej náročných cyklistov. Začína sa v obci Blatnica a vedie miernym stúpaním do údolia Dedošovej doliny. Celková dĺžka trasy je 7,2 kilometra, pričom prevýšenie dosahuje 118 metrov.

Gaderská dolina kolobežky

Tým že kratšia trasa má asfaltový povrch, je vhodná aj pre kolobežky. Krajina okolo trasy ponúka krásny výhľad na okolitú scenériu aj z elektokolobežky, ktorú si viete požičať priamo v obci Blatnica.

Jej absolvovanie nevyžaduje veľkú kondíciu a ponúka príjemný výlet do malebného horského prostredia. Táto kratšia cestička medzi Blatnicou a Dedošovou dolinou je vhodná pre menej náročný výlet.

Aj takýto nenáročný výlet z kolobežky má Gaderská dolina a môžete si ho užiť aj na korčuliach a je vhodný tiež na prechádzku s kočíkom.

Gaderská dolina tip na výlet

Pár tipov na výlet v Gaderskej doline, ktorá patrí medzi skvost Turca či Veľkej Fatry. Prechádza cez dolinu vás naplní pocitom pokoja a radosti.

Je niekoľko zaujímavých miest, ktoré treba vidieť ak sa nachádzate v Gaderi.

Čertova brána Gaderská dolina

Čertova brána je úkaz dvoch skalných brál oproti sebe a to pomerne veľmi blízko, najužšia časť má len jeden meter. Pod týmto zaujímavým a dych berúcim útvarom sa nachádza úzka cestička.

Čertovu bránu ste mohli vidieť aj vo filme Jánošík a patrí k najfotografovanejším miestom v doline.

Mlynčekovo Gaderská dolina

Blatnickí dôchodcovia vytvorili v krásnom prostredí na Gaderskom potoku zaujímavú atrakciu Mlynčekovo, určenú hlavne tým najmenším detským turistom.

Je tu vybudovaná oddychová zóna s prístreškom, vhodná na krátky relax pri hučiacom potoku.

Hrad Blatnica

Hrad Blatnica bol postavený v 13. storočí a slúžil ako ochrana dôležitej cesty Magna Via. V 16. storočí sa hrad dostal do majetku Révayovcov, ktorí ho zveľadili a rozšírili.

Jeho úpadok začal v 18. storočí kedy začal pustnúť a nikto sa on nestaral. Dnes je zrúcanina prístupná turistom a poskytuje prekrásne výhľady na Gaderskú Dolinu, vrchy Ostrú a Tlstú, Valčiansku dolinu, Martinské hole a okolité krásy Turca.

Zdroj: blatnica.sk

Chodník Janka Bojmíra

Turistický chodník Janka Bojmíra je pomenovaný podľa slovenského turistu a značkára, ktorý sa zaslúžil o rozvoj turistiky.

Chodník vedie z chatovej osady Gader cez Konský dol, Muráň, Jaskyňu Mažarná, až na vrch Tlstá. Je označený modrou značkou a túra je určená zdatnejším turistom, ktorí musia zdolať cesty cez skaly, les až k vrcholu.

Pohlaď z vrcholu Tlstej je úchvatný.

Tlstá

Jedným z najnavštevovanejším vrchov v Turci je Tlstá, ktorá má výšku 1 373 m n. m.. Túra k vrcholu je pre skúsenejších turistov, pretože ide o náročnejší výstup, ktorý trvá tam a späť asi 5 hodín.

Tento názov dostal vrch vďaka svojej mohutnosti a rozľahlosti. Z jeho vrcholu možete vidieť celý región Turiec, nechýba Gaderská dolina a ak je dobrá viditeľnosť tak aj Vysoké Tatry.

Ostrá

Vrch Ostrá dostal svoje pomenovanie pre svoje skalnaté veže, ktoré tvoria jeho vrchol. So svojou výškou 1 263 m n. m. je o niečo nižší ako Tlstá a je to stredne náročný výstup.

Turisti si výstup na Ostrú väčšinou spájajú s výstupom na Tlstú, pretože prechod po hrebeni trvá si len pol hodinu. Jeho výstup je ku koncu náročnejší kvôli skalnatým bralám, ktoré sú po daždi klzkejšie.

Aj z tohto vrchu je krásny vyhlaď na Turčiansku kotlinu, Gaderskú dolinu a Malú Fatru.

Jaskyňa Mažarná Gaderská dolina

Jaskyňa Mažarná je miestom kvapľov, sinitrových jazierok a v zime má pripravenú cencúľovú výzdobu. Jaskyňa je turistom prístupná počas celého roka.

Môžete do nej nazrieť a odfotiť si túto prírodnú krasu aj s jej výtvormi. K jaskyni vedie značená trasa z obce Blatnica a má cca 4 kilometre.

Gaderská dolina počasie

Gaderská dolina patrí čo sa týka počasia k tým chladnejším častiam, preto je vhodné aj v letných mesiacoch myslieť na vaše pohodlie a zdravie.

Počasie si možete zistiť na slovenskej stránke ALADIN SHMU, kde si vyberiete lokalitu a nezostanete prekvapení nepriaznivým počasím.

Gaderská dolina recenzie

Recenzie Gaderská dolina sú celkovo veľmi pozitívne. Návštevníci oceňujú prírodné krásy tohto územia a vysoké hodnotenie má nedotknutosť okolia.

Turisti sú potešení vybudovanou infraštruktúrou v podobe asfaltového chodníka, ktorí ocenia aj rodiny s deťmi v kočíku. Cení sa čisté prostredie a starostlivosť o dolinu.

Všeobecne návšteva Gaderskej doliny stojí za odporúčanie.

Zdroje: blatnica.sk, sdetmi.com, wikipedia.org

Najnovšie články