SURVIVOR 2024 už DNES Všetci účastníci tu!

ALADIN SHMU – počasie na 3 a 10 dní, radar zrážok a vetra

Aktualizované:

Autor: Marcela

Aladin SHMU meteogram na 3 dní

Zaujíma vás, ako funguje model Aladin SHMU? Slovenský hydrometeorologický ústav prináša jedno z najpresnejších počasí na tri a desať dní dopredu. Pozrite sa na to, ako táto stránka funguje, aby ste sa v nej vedeli lepšie zorientovať.

ALADIN SHMU

ALADIN SHMU je jedna z možností, kde získate predpoveď počasia. Tento model je rozdelený na Epsgramy a Meteogramy. Pozrieť si tu môžete napríklad i radar búrok.

Počasie je aktualizované štyrikrát denne a určite vám pomôže v prípade, keď sa chystáte na výlet na Zbojnícku chatu alebo do poľskej Energylandie.

V článku nájdete

Čo je model ALADIN SHMU

Vo všeobecnosti môžeme model ALADIN SHMU chápať ako model, ktorý bol vyvinutí v spolupráci s viacerými európskymi meteorologickými ústavmi, vrátane toho slovenského a jeho hlavnou úlohou je vytvorenie najpresnejšej predpovede počasia.

Tento model využíva veľké množstvo vstupných dát vrátane satelitných a radarových údajov, pozemných meraní a atmosférických profilov. Z nazbieraných dát vytvára simulácie a na základe nich aj predpovede počasia.

ALADIN je skratka pre Aire Limitée Adaptation dynamique Développement International.

čo je model aladin shmu
Zdroj: co-to-je.sk

Počasie ALADIN SHMU

Počasie na ALADIN SHMU je špeciálne prispôsobené na detekciu a simuláciu počasia na Slovensku. Je to z toho dôvodu, že ide o model konkrétnej geografickej oblasti, čo umožňuje presnejšie predpovede pre danú lokalitu.

Vďaka tomu má vždy model ALADIN SHMU aktuálne počasie. Počasie je aktualizované niekoľkokrát denne, záleží, podľa ktorého modelu sa riadite. Poznať počasie a jeho predpoveď sa vám zíde aj vtedy, aby ste vedeli, kedy prezuť pneumatiky.

Aktuálne počasie si tu môžete overiť napr. aj pred návštevou turistickej trasy Cesta hrdinov SNP.

Aktuálne počasie ALADIN SHMU

modelČas aktualizácie
Epsgram A-LAEF12:00 a 16:40
Meteogram04:15, 11:00, 15:55 a 22:55

Ideálne je sledovať aktuálne počiasie, keď sa chystáte na outdoorové akcie, napríklad Grape festival alebo festival Atmosféra.

ALADIN počasie 3 dni

ALADIN počasie na 3 dni máte k dispozícii aj na modeli Epsgram a aj na Meteograme.

Toto počasie zobrazuje detailné poveternostné podmienky na najbližšie tri dni. Táto predpoveď je považovaná za najpresnejšiu.

Pokiaľ si chcete pozrieť počasie na tri dni vopred v modeli ALADIN, postupujte podľa nasledovného návodu:

  1. Otvorte si stránku shmu.sk
  2. Na modrej lište si kliknite na ALADIN
  3. Vyberte si Epsgram alebo Meteogram na 3 dni
  4. Hotovo, môžete si pozrieť predpoveď počasia
aladin shmu počasie
Zdroj:co-to-je.sk

ALADIN 10 dní

Počasie AlADIN SHMU na 10 dní sa vám môže hodiť v prípade, že potrebujete dlhodobú predpoveď počasia. Pamätajte však na to, že dlhodobá predpoveď počasia nemusí byť úplne presná a môže sa niekoľkokrát zmeniť.

Dlhodobá predpoveď počasia funguje rovnako ako predpoveď počasia ALADIN na tri dni. Rozdiel je v tom, že si miesto trojdňovej predpovede vyberiete Meteogram 10 dní, prípadne Epsgram na 8 dní.

Nezabudnite si pred akciou Vinobranie Pezinok pozrieť aktuálne počasie, pretože počasie v Septembri býva riadne premenlivé.

ALADIN SHMU Slovensko

ALADIN SHMU pokrýva takmer celé Slovensko. Stačí, ak si vo vyhľadávači zadáte konkrétnu obec, pre ktorú si chcete predpoveď počasia vyhľadať.

V zozname nájdete všetky veľké mestá ako Bratislava, Žilina, Nitra, Levice ,ale aj slovenské vrchy a turistické oblasti, ako napríklad Chopok. Okrem veľkých miest nájdete v zozname aj menšie mestá a obce.

V prípade, že nenájdete konkrétnu obec, stačí, ak zadáte najbližšie väčšie mesto a môžete sa riadiť podľa neho.

ALADIN SHMU vietor

ALADIN SHMU vietor je vyobrazený v dvoch grafoch. Jeden graf znázorňuje rýchlosť a nárazy vetra v metroch za sekundu. Rýchlosť je znázornená modrou farbou a nárazy zelenou.

Druhý graf vyobrazuje smer vetra v desiatich metroch nad povrchom. Tento graf má červenú farbu a ukazuje smer vetra voči svetovým stranám.

Aj predpoveď poveternostných podmienok si môžete pozrieť na tri alebo desať dní vopred.

Na vietor si dajte pozor aj pri výstupe na Téryho chatu alebo Zamkovského chatu, kde na vás čaká v zime okrem vetru aj lavínové nebezpečenstvo.

ALADIN SHMU zrážky

Zrážky na ALADIN SHMU môžete sledovať rovnako ako celkové počasie na tri alebo desať dní vopred.

Úhrn zrážok je zaznačený v grafe. V tomto grafe môžete sledovať, koľko zrážok môžete najbližšie dni očakávať. Úhrn zrážok je v grafe zaznačený modrou farbou, prípadne ak sa jedná o snehové zrážky šedou farbou.

Zrážky môžu byť takisto aj snehové, avšak tie nemusíte sledovať v prípade, ak ste si kúpili celoročné pneumatiky.

ALADIN SHMU radar

ALADIN SHMU radar je funkcia, vďaka ktorej môžete sledovať pohyb zrážok v atmosfére. Rôzne satelity a snímače sledujú a merajú odraz od zrážok, čo im umožňuje určiť polohu, intenzitu a pohyb zrážok ako aj ich typ, napríklad dážď, sneh či krúpy.

Tento radar vyobrazuje zrážky v krátkom videu a vďaka tomu sa môžete pozrieť, čo za počasie prichádza do lokality, v ktorej sa konkrétne nachádzate.

ALADIN SHMU radar využijete aj pred návštevou týchto miest:

ALADIN SHMU aplikácia

ALADIN SHMU aplikácia je skvelá možnosť ako mať predpoveď počasia vždy po ruke vo vašom mobilnom telefóne.

V aplikácii nájdete klasickú predpoveď počasia, radar búrok, meteogram aj výstrahy pred búrkami.

ALADIN SHMU aplikácia
Zdroj: co-to-je.sk

Aplikáciu si môžete klasicky stiahnuť podľa vášho operačného systému z Google Play alebo App store. Podobneo ste si sťahovali napríklad sociálnu sieť Be real alebo aplikáciu na predaj oblečenia Vinted.

ALADIN Európa

ALADIN Európa vyobrazuje počasie, úhrn zrážok a silu vetra v celej Európe. Predpoveď pre celú Európu sa podobá radaru búrok a zrážok, akurát že mapa vyobrazuje nielen Slovensko, ale aj všetky európske krajiny.

aladin shmu európa
Zdroj:co-to-je.sk

Môžete si tak pozrieť predpoveď počasia ešte pred tým ako sa napríklad vyberiete vlakom do Chorvátska.

Zdroje: shmu.sk, youtube.com

Témata:
Ostatné

Najnovšie články