Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Téryho chata – turistika, náročnosť, počasie, ubytovanie, webkamera

Aktualizované:

Autor: Denisa

Téryho chata 2023

Téryho chata je najvyššie položené ubytovacie zariadenie vo Vysokých Tatrách, ktoré je otvorené celoročne. Dostanete sa sem po turistickej trase zo Starého Smokovca, cez Hrebienok a Zamkovského chatu. Náročnosť trasy a ako nájsť ubytovanie nájdete v článku.

Téryho chata

Téryho chata sa nachádza v Malej Studenej doline vo výške 2 015 m n.m, pričom každý rok ju navštívia tisícky nadšencov tatranskej turistiky.

Okrem ubytovania a dobrej kuchyne tu nájdete aj športové aktivity v okolí, ako napr. turistika, prechody cez sedlá, horolezectvo, skialpinizmus, ale aj oddych a relax pri plesách. Vo vedľajšej doline sa nachádza Zbojnícka chata.

V článku nájdete

Téryho chata Vysoké Tatry

Téryho chata sa nachádza vo Vysokých Tatrách pri Piatich Spišských plesách, pričom ju po stranách obkolesujú známe tatranské končiare ako Lomnický štít, Pyšný štít, Baranie rohy, Ľadový štít, Široká veža a Prostredný hrot.

Téryho chatu dal postaviť v roku 1899 Uhorský karpatský spolok na základe osobnej iniciatívy banskoštiavnicky lekár a horolezca Edmunda Téryho, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky. Architektom chaty bol Gedeon Majunke.

Do roku 1933 to bola najvyššie položená chata v Uhorsku, pričom od roku 1936 je Téryho chata ako prvá vo Vysokých Tatrách otvorená celoročne.

V rokoch 1983 až 1984 prešla chata rozsiahlou rekonštrukciou, no aj napriek tomu si dodnes zachovala svoj typický vzhľad podľa Majunkeho koncepcie z prelomu storočí.

Téryho chata chatári

RokMeno
1922Gustáv Barč
1928Július Tardík, Karol Kern
1937 Ján Kacián, Štefan Zamkovský
1944 Ing. L. Chodák, Alo Huba, R. a B. Roubalovci
1945Rudolf Mašlonka a Rudolf Kacián
1948Ing. Vladimír Šimo v letnom období
1949Julo Parák
1951Karol Danajovič
1952Jozef Stolár
1953Jaroslav Sláma
1958Miroslav Jílek
1963František Skopík
1967Michal Legutky
1971 Ondrej Šimko
1973Belo Kapolka
1994 Ing. Miroslav Jílek
2014Peter Michalka

Téryho chata trasa

Téryho chata je obľúbená turistická destinácia nielen v zime, ale aj v lete. Najlepší prístup je zo Starého Smokovca.

Starý Smokovec – Hrebienok – Téryho chata

Trasa Starý Smokovec – Hrebienok – Téryho chata je ideálna túra ako pre turistov, tak aj pre tých, čo sa chcú hore vyviesť lanovkou, avšak len po Hrebienok. Prevádzkovú dobu a časový rozpis pozemnej lanovej dráhy nájdete na stránkach www.vt.sk

Ak si vyberiete pešiu túru, tak zo Starého Smokovca pôjdete na Téryho chatu cez Hrebienok najprv po zelenej značke, potom po červenej a opäť po zelenom značení.

  • Čas výstupu: cca 3:40 hod

Zamkovského chata – Téryho chata

Ďalšou možnosťou je vybrať sa priamo od Zamkovského chaty, kde je možné prespať. Odtiaľto sa vydáte priamo do Malej Studenej doliny po zelenej značke. Trasa vedie pozvoľným stúpaním až k Veľkému hangu. Ten zdoláte v letnom období po serpentínach a v zime priamo po tyčovom značení.

  • Čas výstupu: do 2:00 hod

Ďalšou možnosťou je dostať sa na Téryho chatu zo Zbojníckej chaty cez Priečne sedlo, pričom tento výstup trvá do 3 hod.

Téryho chata náročnosť

Trasa Starý Smokovec – Téryho chata je celodenná náročná turistika, ktorá v sebe strieda náročné a menej náročné pasáže. To znamená, že táto túra je vhodnejšia pre staršie deti okolo 8 až 10 rokov.

Ak si chcete užiť Téryho chatu s deťmi, odporúčame vám využiť v tomto prípade pozemnú lanovku na Hrebienok, z ktorej budete mať vy aj vaše deti krásny výhľad na okolitú prírodu.

Téryho chata turistika

Téryho chata sa nachádza v Malej Studenej doline, obkolesená tatranskými štítmi a plesami, vďaka čomu je dobrou štartovacou čiarou pre ďalšie turistické vyžitie.

Po žlto značkovanej trase môžete prejsť cez Priečne sedlo do vedľajšej Veľkej Studenej doliny, kde môžete navštíviť Zbojnícku chatu. Alebo sa vydajte po zelenej značke cez Sedielko až do Javorovej doliny a Tatranskej Javoriny.

Ak máte cez leto dostatok času, určite nezabudnite navštíviť aj ďalšie Národné parky Slovenska, ktoré sú takisto lákadlom pre turistov a nadšencov náročných turistických trás v podobe Via ferrat.

Téryho chata lanovka
Zdroj: co-to-je.sk

Téryho chata počasie

Ak sa vyberiete na Téryho chatu, absolútnou nutnosťou je pozrieť si dopredu predpoveď počasia a radar búrok, aby vás cestou nezastihla poriadne fujavica.

Aktuálnu predpoveď počasia na Téryho chate nájdete aj na oficiálnej stránke Teryhochata.sk, kde máte možnosť si dopredu pozrieť, aké vás v daný deň čaká hore počasie.

Presnú predpoveď počasia môžete sledovať na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorý používa na presnú predpoveď počasia model Aladin SHMU.

Téryho chata ubytovanie

Téryho chata aktuálne ponúka aj možnosti ubytovania, pričom kapacita chaty je 24 postelí v 3 izbách. Dve izby sú 6-posteľové a jedna izba má 12 postelí. Núdzové prespanie v prípade plnej obsadenosti chaty je možné v jedálni.

Ubytovanie si musíte rezervovať vopred, a to prostredníctvom emailu teryhochata007@gmail.com.

Téryho chata ubytovanie cenník

SlužbaZákladná cenaCena so zľavou 50%*
Ubytovanie42 € + daň21 € + daň
Raňajky6 €6 €
Večera12 €12 €
Núdzové prespanie v jedálni na podlahe22,50 €
* platí pre KST, JAMES, ČHS, KČT,ÖTK, PZA, ALPENVEREIN, MHSSZ, OaV, DaV, karta ISIC, seniori nad 65 r., deti od 8 do 18 r., rezervácie aspoň týždeň vopred

Téryho chata webkamera

Pohľad na Téryho chatu si môžete užiť aj prostredníctvom webkamery, ktorú nájdete na stránke Panorama.sk.

Túto webkameru poskytuje Horská záchranná služba – Stredisko lavínovej prevencie, pričom vďaka nej máte pohľad na Zadný Ľadový štít a Snehový štít.

Takisto ďalšie kamery v okolí Téryho chaty nájdete aj na webovej stránke Meteoblue.com, kde si môžete pozrieť aktuálne počasie v blízkom okolí.

Téryho chata v zime

Túra na Téryho chatu v zime ponúka takisto možnosť turistiky, oproti ten letnej však ide o príjemnú zmenu, ktorá je atraktívnou zimnou turistikou.

  • Trasa: Starý Smokovec – Hrebienok – Nad Rainerovou chatou – Zamkovského chata – Téryho chata a späť
  • Čas výstupu: 1 deň
  • Vzdialenosť: 16 km
  • Náročnosť: stredná, 3 – stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice

Čo sa týka iných zimných športov, tak Téryho chata je ideálny cieľ, a takisto aj východiskový bod pre skialpinistov, ktorí tu nájdu terény od ľahkého až po extrémny skialpinizmus.

Zdroje: youtube.com, teryhochata.sk, unsplash.com

Najnovšie články