Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Radar búrok – aktuálna predpoveď búrok na Slovensku a v Európe

Aktualizované:

Autor: Martin

Radar búrok na Slovensku a v Európe

Radar búrok vám prezradí aktuálnu predpoveď búrok na Slovensku i v Európe a to aj s presnou predpoveďou dažďa! Pozrite si, ako takýto radar funguje, kde nájdete najpresnejšiu predpoveď a ako tieto informácie správne využiť.

Radar búrok

Pokiaľ plánujete outdoorové aktivity a zaujíma vás, aké bude počasie, môže vám pomôcť radar búrok. Na Slovensku vás na blížiace sa búrky upozorní napríklad model Aladin SHMÚ, ale i ďalšie meteoradary.

Je to skvelá pomôcka pre tých, ktorí sa chystajú napríklad s deťmi do hôr na vodopád Skok alebo Téryho chatu, ale nechcú riskovať nebezpečenstvo zásahu bleskom.

V článku nájdete

Radar búrok – čo to je

Radar búrok je typ radarového systému, ktorý sa používa na detekciu, sledovanie a predpoveď vývoja búrok. Okrem predpovedi búrok sa využíva aj pre zber dát o rýchlosti a smeru vetra, intenzite zrážok a ďalších údajov.

Tieto informácie sú veľmi dôležité pre meteorológov, ktorí na základe nich predpovedajú poveternostné podmienky v danej oblasti a zároveň včas vydávajú výstrahy pred nebezpečnými javmi spojenými s búrkami.

Aktuálne hrozbu búrok si tu môžete overiť napr. aj pred návštevou turistickej trasy Cesta hrdinov SNP.

Ako funguje radar búrok

Radar búrok funguje na princípe vysielania rádiových signálov, ktoré sa odrážajú od zrážkových častíc v atmosfére.

Tento odrážajúci signál je následne zachytený a spracovaný riadiacim systémom, ktorý na základe nazbieraných dát vyhodnocuje vývoj a pohyb búrok.

Radar búrok Slovensko

Slovensko sa nachádza v kontinentálnom podnebnom pásme, ktoré sa vyznačuje veľkými rozdielmi teplôt vzduchu v priebehu dňa aj roka.

Búrky sa vyskytujú u nás najčastejšie na horách a južnom Slovensku a to najmä v jarných a letných mesiacoch, výnimočne aj na jeseň. Sprevádzané sú silným vetrom, intenzívnym dažďom, krupobitím a bleskami.

Tieto búrky zachytávajú viaceré radarové systémy umiestnené po Slovensku, ktoré spracúva a vyhodnocuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Radar búrok využijete aj pred návštevou lyžiarskeho strediska Pezinská Baba, kde si môžete pozrieť prehľad búrok na nasledujúce dni.

Radar búrok SHMÚ

Radar búrok na SHMÚ ukazuje pohyb a intenzitu búrok vo viacerých časových intervaloch. Môžete si tu taktiež zobraziť viaceré produkty ako sú 1h úhrn, CAPPI 2km, Maximum či EchoTop.

Na radar búrok sa dostane veľmi jednoducho, stačí nasledovať týchto pár krokov:

  1. Navštívte stránku www.shmu.sk
  2. Zvoľte si „Meteorologické spravodajstvo
  3. Následne vyberte z menu „Radary
  4. Zvoľte si produkt a časový interval
Zdroj: shmu.sk

Pokiaľ na radare uvidíte, že hrozia búrky vo vašom okolí, je lepšie zrušiť naplánované outdoorové aktivity a ostať pre zmenu doma. Pozrieť si môžete napríklad najlepšie filmy na netflixe alebo si zahrať hry.

Najsilnejšia búrka na Slovensku

Búrky sa delia na viacero typov a to najmä podľa ich sily. Najsilnejšia búrka na Slovensku, ktorá bola zaznamenaná, sa volá supercela.

Ide o typ búrky, ktorý je charakterizovaný rotáciou vzduchu, obrovskými krúpami, tornádami, prívalovými zrážkami a extrémnou elektrickou aktivitou.

Výskyt supercely na Slovensku je pomerne vzácny, ale nie neobvyklý a tento typ búrky zasiahol naše územie už viackrát.

Pred silnou búrkou sa môžete na Slovensku skryť napr. na Zamkovského chate v Tatrách.

Radar búrok Európa

Ak chcete sledovať radar búrok v Európe, existuje niekoľko špecializovaných webových stránok, na ktorých nájdete všetky potrebné informácie.

Medzi takéto stránky patrí napríklad eswd.com (Europe Severe Weather Database) či stránka www.blitzortung.org, ktorá sa zameriava na sledovanie búrok a iných poveternostných podmienok po celom svete.

Čo je Stormchasing

Stormchasing je aktivita, pri ktorej ľudia cestujú do oblastí, kde sa často vyskytujú búrky a iné extrémne poveternostné podmienky. Cieľom storm chasingu je pozorovať a dokumentovať búrky, tornáda a iné javy priamo na mieste ich vzniku.

Storm chaseri, ako sa títo ľudia nazývajú, používajú častokrát špecializované vybavenie ako sú rôzne radarové systémy či GPS zariadenia. Svojimi úlovkami sa následne pochvália sledovateľom na sociálnych sieťach.

Stormchasers.sk

Stormchaser.sk je slovenský projekt, ktorý sa zameriava na sledovanie a zaznamenávanie búrok na Slovensku. Venujú sa mu ľudia, ktorých fascinuje meteorológia, počasie a všetko čo s tým súvisí.

Cieľom tohto projektu je dokumentovať čo najviac búrok na Slovensku, ich vznik i správanie a následne varovať a chrániť obyvateľstvo pred blížiacou sa hrozbou.

Zdroje: shmu.sk, eswd.com, blitzortung.org, stormchasers.sk

Témata:
Ostatné

Najnovšie články