EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Letné olympijské hry 2024 Paríž – dátum, športy, disciplíny, vstupenky, Slováci na LOH

Aktualizované:

Autor: Denisa

Letné olympijské hry 2024 Paríž, Francúzsko

Letné olympijské hry 2024 sa budú tentokrát konať v romantickom Paríži. Po Londýne ide tak o druhé mesto v histórii, v ktorom sa uskutočnia olympijské hry už po tretíkrát. Dátum, zoznam športov, jednotlivé disciplíny a kde si kúpiť lístky sa dozviete v článku.

Letné olympijské hry 2024

Letné olympijské hry 2024 patria medzi najväčšie športové udalosti, a to rovnako ako MS v hokeji 2024, na ktoré takisto prúdia tisíce fanúšikov z celého sveta.

Samotné olympijské hry sa konajú vo Francúzku už po šiestykrát. Krajina dokonca hostila aj zimné olympijské hry, a to tri razy.

V článku nájdete

LOH 2024 Paríž dátum

Letné olympijské hry 2024 sa konajú v dátume 26. júl 2024 – 11. august 2024, čo je čas letných prázdnin, ktoré môžete využiť na návštevu Paríža a LOH.

Parížania sa pustili do príprav Letných olympijských hier 2024 vo veľkom, čo dokazuje aj fakt, že chcú zo svojho mesta vytvoriť najväčší športový park na svete. Všetky disciplíny nebudú prebiehať iba na štadiónoch a v halách, ale aj na otvorených priestranstvách v centre metropoly.

Olympijský oheň príde do Francúzska 8. mája 2024, pričom pochodeň zavíta najprv do prístavného mesta Marseille. Následne bude pokračovať celou krajinou, až nakoniec 26. júla vyvrcholí slávnostným zapálením ohňa počas otváracieho ceremoniálu v Paríži.

Čo sa týka času začatia slávnostného ceremoniálu, ten by sa mal začať plavbou lodí po rieke Seina 26. júla o 20:00 h. Rovnako niektoré športy sa začínajú už 24. júna a sú to lukostreľba, futbal, rugby a hádzaná.

OH 2024 Paríž dejiská

Letné olympijské hry 2024 budú prebiehať nielen na tradičných OH 2024 Paríž dejiskách ako štadióny a haly, ale aj v historických objektoch po celom meste. Olympionici zavítajú na ikonické parížske športoviská, ako Stade de France v St. Denis, Roland Garros a Bercy.

Rovnako sa bude súťažiť aj v historických objektoch a mestských častiach, a to:

  • Marsové polia pod Eiffelovou vežou – plážový volejbal
  • Elyzejské polia – skejtbordisti
  • Inavlidovňa – lukostrelci
  • Verseilles – jazdecký šport
  • Námestie Place de la Concorde – basketbal a breaking

Olympijské boje sa takisto prvýkrát uskutočnia aj v dedinke Teahupo’o na Tahiti, kde sa bude súťažiť v surfingu.

LOH 2024 otvárací ceremoniál

Letné olympijské hry 2024 sú známe svojou povesťou unikátneho otváracieho ceremoniálu, ktorý bude mať veľmi zaujímavý prvok. Na LOH 2024 otvárací ceremoniál chcú Parížania využiť aj rieku Seinu. Po nej sa na 160 lodiach majú plaviť výpravy z viac než dvesto krajín.

Plavba bude obohatená o laserové svetelné efekty, tanečníkov na strechách budov, umelecké a športové vystúpenia a pod. Protokolárna časť otváracieho ceremoniálu bude na námestí a v záhradách Trocadéra, pričom celý ceremoniál by sa mal skončiť o 23:15 h miestneho času.

OH 2024 Paríž maskot

Letné olympijské hry 2024 v Paríži budú mať naozaj netradičného olympijského a paraolympijského maskota. OH 2024 Parížsky maskot bude mať podobu Frýgickej čiapky, ktorá symbolizuje spojenie medzi obdobím antiky, kde vznikla olympijská myšlienka a moderným Francúzskom.

V Paríži sa frýgická čiapka stala symbol slobody v období Veľkej francúzskej revolúcie. Čo sa týka vzhľadu, tak maskot bude mať červenú farbu, trojuholníkový tvar doplnený nohami s farebnými ponožkami a veľké modré oči.

Organizátori vysvetlili, prečo nechceli za OH 2024 Parížskeho maskota zviera:

„Nechceli sme sa rozhodnúť pre zviera. Hľadali sme niečo, čo reprezentuje ideály. Čiapka je alegóriou pre slobodu. Stelesňuje naše spoločné schopnosti, rozhodnúť sa rásť a snažiť sa byť lepším,“ 
Olympijské hry Paríž
Zdroj: unsplash.com

LOH Paríž 2024 Slovensko

Presne rok pred začatím Letných olympijských hier 2024 dostalo Slovensko oficiálnu pozvánku. Táto pozvánka prišla poštou, podpísal ju prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.

Čo sa týka účasti Slovákov na OH 2024, tak viacerí slovenskí reprezentanti už dokázali získať miestenku pre Slovensko na Letných olympijských hrách v Paríži.

Tabuľku mien Slovákov na LOH nižšie pre vás priebežne aktualizujeme.

MenoDisciplína
Viktória FosterAtletika – 100 m prekážky
Gabriela GajanováAtletika – 800 m beh
Jakub Grigar OLYVodný slalom – K1
Eliška MintálováVodný slalom – K1
Zuzana PaňkováVodný slalom – C1
Matej Beňuš OLYVodný slalom – C1
Zuzana Rehák Štefečeková OLYŠportová streľba – trap
Marián KovačócyŠportová streľba – trap
Patrik JányŠportová streľba – vzduchová puška 10 m
Danka Barteková OLYŠportová streľba – skeet
Vanesa HockováŠportová streľba – skeet
Juraj TružinskýŠportová streľba – vzduchová pištoľ 10 m
Hana BurzalováAtletika – štafeta chôdza
Dominik ČernýAtletika – štafeta chôdza
Nora JenčušováCestná cyklistika – preteky s hromadným štartom
Miestenka – mužCestná cyklistika – preteky s hromadným štartom
Róbert KubínWindsurfing – IQ FOIL
Tajmuraz SalkazanovZápasenie –  voľný štýl do 74 kg
Wang JangStolný tenis – dvojhra
Marius Fízeľ Džudo – kategória nad 100 kg
Jessica TriebeľováBox – kategória nad 66 kg

Slováci na LOH 2024

Medzi Slovákmi na LOH je aj niekoľko športovcov, ktorí budú súťažiť v atletike ako štafeta či beh cez prekážky.

Olympijské hry 2024 program

Program na Letné olympijské hry 2024 je už známy. Môžete si ho pozrieť na oficiálnom webe olympics.com.

Nájdete tu rozdelený program po jednotlivých dňoch a tak presne viete, v ktorom športe sa kedy súťaží.

Olympijské hry 2024 športy

Zoznam športov na Letných olympijských hrách 2024 obsahuje celkovo 32 športov, pričom 28 z nich je povinných a 6 voliteľných. Celkovo je limit stanovený na 10 500 športovcov z celého sveta.

Na LOH Paríž 2024 uvidíme aj nové športy, ako napríklad breakdance, skateboarding, športové lezenie a surfovanie.

LOH 2024 športy

Názov športuPočet súťaží/kategórií
Atletika 48
Bedminton 5
Basketbal 2
Box13
Breakdance2
Cyklistika 22 (BMX freestyle+racing, horská, cestná)
Džudo 15
Futbal2
Golf 2
Gymnastika18 (umelecká, rytmická, trampolína)
Hádzaná2
Jachting10
Jazdectvo6
Kanoistika16
Lukostreľba5
Moderný päťboj2
Pozemný hokej 2
Plávanie vodné športy49 (synchronizované, skoky, maratón, plávanie, vodné polo)
Rugby2
Skateboarding4
Stolný tenis5
Surfing2
Športové lezenie4
Športová streľba15
Šerm12
Taekwondo8
Tenis5
Triatlon3
Veslovanie14
Volejbal 4 (volejbal a plážový)
Vzpieranie10
Zápasenie18 (voľný štýl, Grécko-rímske)

Na jednotlivé športy a svojich favoritov môžete tipovať aj na iFortuna, kde nájdete skvelé kurzy na LOH a ešte omnoho viac!

Rovnako využite bonus od Tipsport 30 EUR na prvé stávky.

Letné olympijské hry 2024 live

Prípravy na Letné olympijské hry 2024 sú v plnom prúde, pričom všetci fanúšikovia si ich budú môcť pozrieť formou live prenosu v TV, online na počítači a ako live stream na mobilnom smart zariadení.

Letné olympijské hry 2024 live prenos v TV si môžete pozrieť na RTVS Šport live, ktorý spadá pod verejnoprávnu televíziu. Ak plánujete pozerať LOH 2024 v Českej republike, môžete tak urobiť na televíznej stanici ČT Sport live. Ďalšou alternatívou je TV Eurosport live.

Olympijské hry si môžete pozrieť aj online, a to prostredníctvom online vysielania slovenskej televízie RTVS, českej televízie, ktorá bude OH 2024 vysielať na území Česka prostredníctvom ČT Sport live cez iVysílání. Športová stanica Eurosport má svoje vysielanie spoplatnené.

Pozrite si všetky možnosti, kde sledovať Letné olympijské hry live.

Olympijské hry Paríž 2024 vstupenky

Letné olympijské hry 2024 sú významnou športovou udalosťou, na ktorú sa tešia milióny ľudí po celom svete. Olympijské hry Paríž 2024 vstupenky môžete kúpiť na oficiálnych stránkach LOH 2024, pričom vstupenky sa dajú kúpiť samostatne na jednotlivé športy a ceremoniál.

Organizátori tentoraz využijú nový model celosvetového predaja vstupeniek a hospitality balíkov. Ide o systém, ktorý ponúka fanúšikom a účastníkom veľa výhod, ako napríklad zjednodušené, transparentné, spravodlivé a bezpečné zabezpečenie vstupeniek.

Vzhľadom na veľký záujem o vstupenky organizačný výbor zaviedol tzv. lotériový systém, prostredníctvom ktorého sa bude konať žrebovanie vstupeniek. Oficiálny predaj lístkov na OH Paríž 2024 začal vo februári 2023.

Ako sa dostať do Paríža

Ak plánujete navštíviť Letné olympijské hry 2024, tak v tom prípade máte na výber hneď niekoľko spôsobov, ako sa dostať do Paríža. Najrýchlejšou možnosťou je použiť leteckú dopravu, pričom niektoré letecké spoločnosti ponúkajú aj akciové letenky za výhodné ceny.

Ďalšou variantou je cesta autom alebo autobusom. V prípade autobusu vám ide priamy spoj Bratislava – Paríž, pričom cena takejto miestenky je 100,35 €. Poslednou možnosťou je využitie vlakovej spoločnosti.

Ďalším typom, ako sa dostať na Letné olympijské hry do Paríža je vlaková doprava. Ak si chcete urobiť dlhší výlet, kľudne využite služby Orient express vlaku, ktorý spája 13 rôznych miest po celej Európe, vrátane cesty z Istanbulu do Paríža.

Zdroj: olympics.com, youtube.com, wallpaperflare.com

Najnovšie články