Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Zamkovského chata – turistika, počasie, ubytovanie

Aktualizované:

Autor: Denisa

Zamkovského chata

Zamkovského chata je celoročne dostupná horská chata vo Vysokých Tatrách, ktorú postavil horolezec Štefan Zamkovský. Táto tatranská chata je obľúbená medzi malými aj veľkými turistami. Všetko o turistike, ubytovaní a vybavení chaty v článku.

Zamkovského chata

Zamkovského chata sa nachádza vo Vysokých Tatrách v Malej Studenej doline v nadmorskej výške 1475 m.n.m., pričom je otvorená celoročne. Dostanete sa sem zo Starého Smokovca cez Hrebienok.

Chata ponúka svojim návštevníkom aj ďalšie služby, ako napr. ubytovanie, občerstvenie v kuchyni, v ktorej máte na výber tradičné teplé jedlá, polievky a nápoje. Pre malých návštevníkov je tu postavené detské ihrisko a detský kútik.

Pri návšteve Tatier na vás čakajú aj iné zaujímavé miesta a chaty, ktoré môžete navštíviť. Jednou z nich je napr. Zbojnícka chata, ktorá ponúka svojim návštevníkom ubytovanie aj stravovanie. 

V článku nájdete

Zamkovského chata Vysoké Tatry

Zamkovského chata nájdete v Malej Studenej doline, takmer na rázcestní, kde sa križuje červeno značená tatranská magistrála na úseku Skalnaté pleso – Hrebienok a zelená značka na Téryho chatu.

Chatu postavil v rokoch 1942 až 1943 horolezec a horský vodca Štefan Zamkovský ako vlastný súkromný podnik, pričom bola spevádzkovaná až v roku 1944. V chate sa okrem turistov a horolezcov počas druhej svetovej vojny často zdržiavali aj politický utečenci.

Zámkovský v chate žil aj spoločne s rodinou, a to až dovtedy, kým mu ju komunisti v roku 1951 nezoštátnili a premenovali na chatu kpt. Nálepku. Chata sa dostala opäť do vlastníctva Zamkovského rodiny až po revolúcii.

Dnes chatu vlastní Mgr. Jana Kalinčíková, ktorá sa stala majiteľkou v roku 2003. Chatu potravinami a palivom zásobujú vysokohorskí nosiči.

V Tatrách okrem turistiky odporúčame navštíviť aj Gašperov mlyn, najlepšiu reštauráciu na Slovensku.

Zamkovského chata trasa

Túra na Zamkovského chatu patrí k obľúbeným turistickým trasám, ktorá prechádza veľmi pekným a pestrým prírodným prostredím. Najznámejšia je trasa Starý Smokovec – Zamkovského chata, ktorá prechádza cez Hrebienok.

Pri návšteve Tatier majú nadšenci adrenalínu možnosť vyskúšať si aj jednu zo slovenských ferrat, a to via ferratu Priečne sedlo, ktorá je prvou takouto turistickou trasou vo Vysokých Tatrách.

Túra na Zamkovského chatu

Zamkovského chata túra Starý Smokovec – Zamkovského chata je nenáročná turistika, ktorú zvládnu aj deti.

Pešo zo Starého Smokovca sa na Zamkovského chatu dostanete po trase Hrebienok – Nad Rainerovou chatou – Zamkovského chata, pričom pôjdete najprv po zelenej a potom po červenej značke.

  • Čas výstupu: do 2 hod
  • Prevýšenie: 510 m

Cestu si môžete skrátiť napr. aj lanovkou na Hrebienok a odtiaľ pešo cez Rainerovou chatu až do cieľa, pričom z tohto bodu je to na Zamkovského chatu asi 1 hodina.

Zaujímavá je aj trasa z Tatranskej Lesnej po žltej značke, ktorá vedie cez dolinu a vodopády Studeného potoka.

  • Čas výstupu: do 2:30 hod
  • Prevýšenie: 549 m

Zamkovského chata turistika

Vysoké Tatry, rovnako ako aj ostatné Národné parky Slovenska, sú doslova rajom pre turistov.

Rovnako je na tom aj Zamkovského chata, ktorá sa nachádza vo Veľkej Studenej doline na frekventovaných turistických trasách, ktoré ďalej pokračujú napr. na Téryho chatu alebo Skalnaté pleso.

Z chaty sa dá ísť na Hrebienok a Skalnaté pleso po červenej tatranskej magistrále, pričom ide o nenáročnú túru s miernym stúpaním a krásnymi výhľadmi na vodopády a Tatranskú kotlinu.

Ak sa vyberiete zo Zamkovského chaty na Téryho chatu, touto cestou vás povedie zelené značenie. Odtiaľ je možné pokračovať do sedla Sedielko alebo Priečneho sedla, pričom ide o náročnejšie túry, ktoré nie sú vhodné pre menšie deti.

Pozrite si zoznam všetkých horských chatách, ktoré sa nachádzajú na Slovensku.

Zamkovského chata počasie

Keď sa vyberiete na Zamkovského chatu, pre vašu bezpečnosť a ničim nerušenú turistiku si nezabudnite skontrolovať aktuálnu predpoveď počasia a radar búrok.

Presnú predpoveď počasia môžete sledovať na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorý používa na presnú predpoveď počasia model ALADIN SHMU.

Zamkovského chata ubytovanie

Na Zamkovského chate aktuálne prebiehajú rozsiahle stavebné rekonštrukcie, pričom pre návštevníkov chaty je zabezpečené občerstvenie, teplé jedlá aj posedenie v nezmenenom rozsahu. V prípade nepriaznivého počasia je zabezpečené útočisko.

Chata má celoročnú prevádzku a je otvorená každý deň od 7:30 do 22:00 hod. Izbu na Zamkovskej chate si môžete rezervovať dopredu, pričom kontakt nájdete na oficiálnej stránke chaty.

Ubytovanie Zamkovského chata disponuje 23 lôžkami a 2 prístelkami, pričom Zamkovského chata ubytovanie cena sa odvíja od toho, či sa sem chystáte počas alebo mimo sezóny.

WC a sprchy s teplou vodou sú na chodbe.

Zamkovského chata cenník

TermínUbytovanieS polpenziou
V hlavnej sezóne (Leto, Silvester, Veľká noc)20 € / osoba / noc28 € / osoba/ noc
2 + viac nocí17 € / osoba / noc25 € / osoba/ noc
Mimosezóna (jar – jeseň)15 € / osoba / noc

Ostatné ceny:

  • Raňajky: 4 €
  • Polpenzia: 10 €
  • Večera: 6 €
  • Posteľné prádl: 2 €

Zamkovského chata v zime

Zamkovského chata je pre verejnosť otvorená celoročne, takže zimná túra zo Starého Smokovca cez Hrebienok až na chatu je príjemnou prechádzkou, ktorú môžete absolvovať aj s deťmi.

V tomto čase by ste mali brať ohľad na kvalitné oblečenie, ako napr. protišmykové zimné turistické topánky, či výstrahy pred lavínovým nebezpečenstvom.

Čo sa týka návštevy Zamkovského chaty v zime, určite odporúčame pred plánovaním turistiky pozrieť si stránku hzs.sk. Na tejto stránke nájdete aktuálne informácie a podmienky o slovenských horách.

Takisto tu nájdete aj možnosti zimných športov, ako napr. skialpinizmus.

Zdroje: youtube.com, zamka.sk, hzs.sk, commons.wikimedia.org

Najnovšie články