EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Horské chaty na Slovensku – zoznam, naznámejšie vysokohorské chaty, história

Aktualizované:

Autor: Denisa

Vysokohorské chaty na Slovensku

U nás nájdete takmer 100 horských chát, hotelov a útulní, kde sa môžete po náročnej túre občerstviť alebo tu môžete dokonca aj prespať. Pozrite si najznámejšie horské chaty na Slovensku a kde sa nachádzajú.

Horské chaty na Slovensku

Horské chaty na Slovensku nájdete v národných parkoch a sú otvorené celoročne alebo sezónne. Tieto vysokohorské chaty poskytujú útočisko, úkryt a oddych pre všetkých tých, ktorí sa vybrali na túru do vysoko položených horských oblastí.

Pozrite si najkrajšie vysokohorské chaty v slovenských horách, ktoré sú obľúbeným turistickým miestom nielen pre Slovákov, ale aj pre zahraničných turistov.

V článku nájdete

Vysokohorské chaty Slovensko

Ak sa budete chcieť pri návšteve našich hôr ubytovať alebo občerstviť vo vysoko položených miestach, využiť k tomu môžete horské chaty na Slovensku, ktorých je v celej krajine hneď niekoľko.

Horská chata je budova určená na poskytnutie odpočinku alebo ochrany proti nepriaznivému počasiu, v prípade väčších chát aj poskytnutie nocľahu a stravy, turistických informácií, výnimočne aj požičiavanie turistického a športového náradia.

Chaty a ubytovanie nachádzajúce sa v horskom prostredí sa delí podľa dostupnoti, veľkosti, polohy a určenia nasledovne:

  • Neudržiavané chaty: Poskytujú možnosť nocľahu či núdzového prenocovania v jednoduchých podmienkach. Nachádzajú na miestach s malým počtom turistov alebo odlúčených miestach.
  • Horské chaty: Sú vybudované pozdĺž turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí.
  • Horské hotely: Ide o objekty disponujúce veľkým počtom lôžok, zvyčajne ľahšie dostupných, v ktorých je možnosť ubytovania sa so zvyčajným hotelovým štandardom.

Slovensko je krásna krajina, ktorá ponúka domácim aj zahraničným turistom celoročné športové vyžitie, túry na najvyššie položené miesta, či lezenie na známych ferratách.

Horské chaty na Slovensku zoznam

Na Slovensku je takmer 100 horských chát, hotelov a útulní, pričom niektoré z nich sa nachádzajú aj na trase najväčších hrebeňoviek Slovenska.

Nižšie v tabuľke nájdete zoznam horských chát na Slovensku.

Zoznam horské chaty na Slovensku

  • Horské chaty Vysoké Tatry: Bilíková chata, Chata Plesnivec, Chata pod Rysmi, Chata pod Soliskom,Chata pri Popradskom plese, Rainerova chata, Skalnatá chata, Téryho chata, Važecká chata, Zamkovského chata, Zbojnícka chata
  • Horské chaty Západné Tatry: Chata pod Náružím, Chata Zverovka, Chata Primula, Ťatliakova chata, Žiarska chata
  • Horské chaty Nízke Tatry: Chata Björnson, Chata Kosodrevina, Kamenná chata pod Chopkom, Chata generála M. R. Štefánika po Ďumbierom, Útulňa Ďurková pod Chabencom
  • Horské chaty Veľká Fatra: Chata pod Borišovom
  • Horské chaty Malá Fatra: Chata pod Chlebom, Chata na Grúni, Chata pod Suchým, Chata Vrátna, Chata pod Kľačianskou Magurou, Chata na Martinských holiach, Chata pod Sokolím
  • Horské chaty Oravská Magura: Chata Kubínska hoľa

Vysokohorské chaty v Tatrách

Najznámejšie horské chaty na Slovensku sa nachádzajú v centre turistického ruchu vo Vysokých Tatrách, kde okrem turistiky nájdete aj lanovku na Hrebienok, lyžiarske strediská a krásne prírodne úkazy.

Nižšie si pozrite mapu vysokohorských chát v Tatrách, ktoré môžete tento rok navštíviť.

Vysokohorské chaty v Tatrách
Zdroj: vysoketatry.com

Najznámejšie horské chaty na Slovensku

Horské chaty na Slovensku ponúkajú nezabudnuteľný zážitok v podobe prespávania v horách, kde si môžete užiť nezabudnuteľný východ slnka priamo z prvej rady. Cestou na chatu sa môžete zastaviť na turistických rozhliadniach, z kadiaľ je krásny výhľad na okolitú prírodu.

Pozrite si výber najznámejších horských a vysokohorských chát na Slovensku, medzi ktorými nájdete populárne tatranské vysokohorské chaty, ako aj známe horské chaty v Malej a Veľkej Fatre.

Najznámejšie horské chaty na Slovensku

Chata pod Rysmi – Vysoké Tatry

Najvyššie položenú horskú chatu na Slovensku nájdete vo Vysokých Tatrách. Reč je o Chate pod Rysmi, ktorá sa nachádza vo výške 2 250 m n.m. Okrem ubytovania v strešnej nocľahárni poskytuje aj ubytovanie vo forme raňajok a večere.

Chata pod Rysmi je otvorená len v letnej sezóne, čiže každý rok od 15. júna do 31. októbra. 

Téryho Chata – Vysoké Tatry

Medzi najznámejšie horské chaty na Slovensku patrí aj Téryho Chata, ktorá je známa pod názvom Terinka.

Táto horská chata bola otvorená v roku 1899 a s nadmorskou výškou 2 015 m n.m. je druhou najvyššie položenou vysokohorskou chatou u nás. Z chaty vedie cesta na technicky najnáročnejší turistický úsek slovenskej strany Tatier, Priečne sedlo.

Téryho Chata je otvorená celoročne a ubytovanie je možné v 3 izbách.

Zamkovského chata – Vysoké Tatry

Obľúbená a známa Zamkovského chata sa nachádza pod Lomnickým hrebeňom vo výške 1475 m.n.m. Nesie meno podľa svojho staviteľa a chatára Štefana Zamkovského. 

V chate sa nachádza 6 izieb, spoločné sociálne zariadenia, kuchyňa a jedáleň. Pred chatou nájdete upravenú terasu, kde si v teplejších mesiacoch môžete posedieť a občerstviť sa. 

Zamkovského chata patrí medzi horské chaty na Slovensku, ktoré sú otvorené celoročne.

Chata M. R. Štefánika – Nízke Tatry

Horské chaty na Slovensku nenájdete len vo Vysokých Tatrách, ale nachádzajú sa napríklad aj v Nízkych Tatrách, konkrétne na južnom svahu pod Ďumbierom.

Chata generála Milana Rastislava Štefánika alebo skrátene Štefánička je vysokohorská chata s celoročnou prevádzkou, ktorá leží na najznámejšej turistickej magistrále na Slovensku Cesta hrdinov SNP.

Noc na tejto chate spolu s raňajkami stojí 28€/osoba.

Chata pri Zelenom plese – Vysoké Tatry

Chata pri Zelenom plese bola v minulosti nazývaná ako horská chata Brnčalka. Turistom je sprístupnená od roku 1897 a do dnešného dňa ju sprevádzalo niekoľko katastrof, ako napríklad víchrica či vyhorenie.

Vysokohorská chata v súčasnosti poskytuje ubytovanie pre maximálne 56 ľudí v niekoľkolôžkových izbách. V cene ubytovania máte zahrnuté raňajky a posteľné prádlo.

Prevádzka chaty pri Zelenom plese je celoročná.

Bilíkova chata – Vysoké Tatry

Bilíkova chata sa nachádza necelých 300 metrov od lanovky Hrebienok. Patrí medzi najnižšie položené horské chaty na Slovensku a pre turistov je otvorená celoročne. Bola niekoľkokrát zrekonštruovaná a rozšíril sa aj jej pôdorys.

Dnes Bilíkova chata ponúka ubytovanie v 13 izbách, disponuje reštauráciou, letnou terasou a saunou.

Horské chaty na Slovensku
Zdroj: unsplash.com

Chata pod Soliskom – Vysoké Tatry

Po lyžovačke na Štrbskom plese si môžete oddýchnuť na chate pod Soliskom, ktorej hlavným účelom bolo v minulosti poskytovať útočisko pre zjazdárov.

Interiér chaty je moderný, pričom tu nájdete okrem turistickej nocľahárni aj jednu luxusnú dvojlôžkovú izbu, ktorá disponuje sprchovým kútom s výhľadom na Kriváň.

V chate sa podávajú vynikajúce jedlá domácej, ale aj zahraničnej kuchyne a je otvorená celoročne.

Zbojnícka chata – Vysoké Tatry

Ďalšou známou horskou chatou na Slovensku Zbojnícka chata, ktorá je otvorená celoročne. Nachádza sa v závere Veľkej Studenej doliny v Tatrách, podľa ktorej dostala aj svoj názov zbojnícka.

Ubytovanie v chate je dostupné pre 16 osôb, ktoré si môžu zaplatiť pobyt bez stravy, ale aj s raňajkami, večerou, či polpenziou. Turistom je chata sprístupnená od roku 1910.

Kamenná chata pod Chopkom – Nízke Tatry

Táto celoročná horská chata sa nachádza priamo vedľa hornej stanice lanovky na Chopku.

Ubytovanie je dostupné pre 20 osôb, pričom jedna noc s raňajkami vás vyjde 28€/osoba v letnej sezóne a 35€/osoba v zimnej sezóne.

Kamenná chata pod Chopkom podobne ako Chata generála M. R. Štefánika leží na ceste hrdinov SNP.

Chata pod Chlebom – Malá Fatra

Chata pod Chlebom je najvyššie položená turistická horská chata v Malej Fatre s celoročnou prevádzkou, ktorá turistom ponúka ako pohodlné ubytovanie, tak aj tradičnú slovenskú kuchyňu.

Cena ubytovania je 28€/osoba, pričom každá izba má svoje meno podľa výhľadu z jej okna, a to Magura, Chleb, Kriváň. Rovnako je tu aj možnosť doniesť si vlastný stan, kedy poplatok za jeho rozloženie je 10€.

V blízkosti Chaty pod Chlebom sa nachádzajú viaceré lyžiarske vleky, kde si môžete užiť skvelú lyžovačku na Slovensku.

Horské chaty na Slovensku história

História útulní a horských chát na Slovensku siaha až do 19. storočia, kedy sa začalo s ich výstavbou.

Prvou chatou na slovenskej strane Tatier bola Rainerova chata, ktorú v roku 1863 postavil Ján Juraj Rainer. Na Poľskej strane bola prvou horskou chatou chata pri Morskom oku z roku 1836.

Chaty vznikali najskôr živelne, neskôr ich stavali aj nadšenci z Uhorského karpatského a turistického spolku. Po vzniku Česko-Slovenska v ich údržbe pokračoval Klub československých turistov.

Neskôr na území Tatier vyrástlo niekoľko chát a útulní, z ktorých však mnoho zaniklo či vyhorelo. V súčasnosti horské chaty na Slovensku nemajú jednotného vlastníka či správcu.

Zdroje: wikipedia.org, hikemates.com, ynta.sk, youtube.com, unsplash.com

Najnovšie články