EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Morskie oko – trasa, cenník, otváracie hodiny, kone a recenzie

Aktualizované:

Autor: Marcela

Morskie oko Poľsko

Medzi dychberúce prírodné krásy sa radí Morskie oko, ktoré sa nachádza na poľskej strane Tatier neďaleko slovenských hraníc. Dostanete sa sem veľmi ľahko, avšak vstup do národného parku je spoplatnený. Pozrite si cenu vstupného a náročnosť trasy.

Morskie oko

Morskie oko je obľúbený turistický cieľ na poľskej strane Tatier. Táto trasa patrí medzi menej náročné, podobne ako Vodopád Skok.

Morské oko je najväčšie pleso Tatier a nachádza sa pod štítom Rysy vo výške 1 395,4 m n. m.

Výlet k tejto prírodnej kráse vám zaberie celý deň, avšak hravo ho zvládnu aj rodiny s malými deťmi či staršie osoby. Jedná sa totižto o prechádzku po asfaltovej ceste. Prípadne je k dispozícii koč, ktorý vás vyvezie takmer k plesu.

V článku nájdete

Morskie oko Poľsko

Morskie oko v Poľsku nájdete neďaleko slovenských hraníc a poľského mestečka Zakopané. Do konca zo Zakopaného sem pravidelne jazdia mikrobusy, takže si nemusíte robiť starosť s parkovaním.

V prípade, že cestujete zo Slovenska, nezabudnite na diaľničnú známku, aby ste na spoplatnených cestách nedostali pokutu.

Morské oko trasa

Trasa na Morské oko je pomerne jednoduchá, ideálne je, aby ste sa držali cesty, ktorá vedie na Starý Smokovec a odtiaľ pokračovali po ceste číslo 66 smerom na Ždiar.

Zo Ždiaru pokračujte smerom na Tatranskú Javorinu až do obce Lysá Poľana, kde sa národný park nachádza. Hraničný prechod, ktorý musíte prejsť má názov SVK Podspády // POL 49 Jurgow.

Cesta z Popradu trvá približne hodinu a dvadsať minút a musíte počítať s tým, že počas zimných mesiacov sú tieto vysokohorské obce pokryté súvislou vrstvou snehu a treba tu jazdiť opatrne.

Ak sa vám nechce cestovať za prírodou až do Poľska aj na Slovensku nájdete množstvo národných parkov a prírodných krás, ktoré stoja za návštevu. V prípade, že zostanete na slovenskej strane Tatier, odporúčame vám navštíviť Gašperov mlyn, najlepšiu reštauráciu na Slovensku.

Morskie oko cenník

Morskie oko cenník nájdete na oficiálnych stránkach Tatranského národného parku, v ktorom je pleso situované. Ceny sú uvedené v poľských zlotých, na prepočítanie kurzu je najlepšie využiť kalkulačku NBS, kde vždy nájdete aktuálne kurzy.

Približne sa môžete orientovať, že 1 € = 4,5 PLN

Morské oko cenník

SlužbaCena v PLN
Turistické trasy v Tatranskom Národnom Parku – normálny 9
Turistické trasy v Tatranskom Národnom Parku -zľavnený4,50
Jaskyňa Mroźna9
Autobusový lístok Zakopané – Morskie Oko15
Svadobné fotografovanie 150
Prírodné vzdelávacie centrum – Objavná sieň12

Morskie oko otváracie hodiny

Otváracie hodiny Tatranského národného parku nie sú konkrétne určené, avšak pohyb po tme v tomto národnom parku je zakázaný. Je potrebné sa vrátiť na parkovisko pred zotmením.

Otváracie hodiny Morské oko sa sťahujú najmä na Turistické informačné centrum TPN, kde si môžete zakúpiť lístky na parkovanie či vstup do národného parku.

TPN otváracie hodiny

DeňČas
PONDELOK – SOBOTA9:00 – 17:00h
NEDEĽAZATVORENÉ

V prípade, že chcete doraziť na pleso neskôr, musíte mať zakúpený vstup a lístky na parkovanie online.

Morskie oko parking

Morskie oko parkovanie má k dispozícii veľkú kapacitu na niekoľkých rôznych parkoviskách, ktoré sa nachádzajú postupne rozmiestnené od slovenských hraníc až po vstup do národného parku.

Najbližšie parkovisko je Palenica Białczańska, ktoré je hneď pri chodníku, ktorý vedie k plesu. Parkovisko v  Łysa Polana je vzdialené približne 1,5 kilometra od vstupu do parku.

Napriek tomu, že parkovanie má veľkú kapacitu uprostred letnej sezóny býva s ním problém a je potrebné si paarkovací lístok zakúpiť aj niekoľko dní vopred online.

Morské oko parkovanie cenník

Parkovací lístokCena v PLN
Osobné automobily do 5 metrovod 36
Parkovanie pre osoby so zdravotným znevýhodnenímzdarma
Motorové vozidlá od 5 do 8 metrovod 65
Motocykleod 19

Platí tu pravidlo, čím skôr kúpite lístok, tým lacnejší bude a zároveň platí, že čím skôr na miesto prídete, tým lepšie parkovacie miesto sa vám ujde.

Morskie oko túra

Trasa od vstupu no národného parku je dlhá 9 kilometrov a vyhraďte si čas na výstup hore približne 2,5 hodiny. Dole je cesta o niečo rýchlejšia.

Celá trasa vedie po asfaltovej ceste, ktorá je upravená, udržiavaná a po ceste narazíte na viaceré miesta, kde sú umiestnené toalety a na trase sa nachádza aj bufet s občerstvením.

Pre tých, ktorým sa asfaltová cesta nepozdáva, sú tu pripravené rôzne skratky tvorené kamenistými chodníkmi.

Na trase je niekoľko zaujímavých prírodných krás, pri ktorých sa oplatí zastaviť. A to konkrétne:

  • Palenica Bialczanska
  • Dolina Bialki
  • Wodogrzmoty Mickiewicza
  • Chtít
  • Wlosienica
  • Zleb Zandarmerii
  • Morskie Oko

Okrem výstupu na pleso si môžete spraviť okruh okolo Morsieho oka. Tento okruh je označený červenými turistickými značkami a má dĺžku približne 2,5 kilometra.

Morskie oko cenník a parkovanie
Zdroj: co-to-je.sk

Morskie oko náročnosť

Túra na Morské oko patrí medzi veľmi populárne aj vďaka svojej nenáročnosti. Určite je táto turistika jednoduchšia, ako výstup na Kriváň.

Hravo ju zvládne každý, aj rodiny s malými deťmi, ktoré sa potrebujú viezť v kočári, starší či hendikepovaní ľudia.

Morskie oko kone

Kone na Morskom oku slúžia na to, aby vás pohodlne vyviezli k plesu alebo naopak zviezli z najväčšieho plesa Tatier.

Avšak musíte počítať s tým, že konský záprah vás nevyvezie úplne k plesu, ale len približne 2 kilometre pod pleso. To znamená, že vás tak či tak čaká menšia prechádzka. Rovnako to platí aj na ceste smerom dolu.

Morskie oko koč

Koče na Morskom oku majú kapacitu 12 osôb a cesta na hor trvá približne hodinu a pätnásť minút. Smerom na dol je cesta o niečo lacnejšia.

Cena konského povozu na Morskom oku sa smerom hore pohybuje približne okolo 90 PLN za osobu. Približne 20 eur na osobu. Smerom dole je cena nižššia.

Avšak cena je závislá aj od vašich vyjednávackých schopností a aj na tom, na akého kočiša narazíte.

Morskie oko webkamera

Morskie oko webkamery sú rozmiestnené okolo plesa tak, že vám ponúkajú viacero pohľadov. Webkamery vám ponúkajú pohľad na Rysy alebo na Mnícha.

Kamery nájdete napríklad na stránke panorama.sk alebo windy.com.

Webakmery sú populárne aj na slovenskej strane Tatier a nájdete ich napríklad na Ľadovom dóme na Hrebienku.

Morskie oko počasie

Webkamery sú dobrým spôsobom, ako zistiť Morskie oko počasie. Počasie na Morskom oku je ovplyvnené vysokohorským prostredím a musíte počítať s tým, že je tu väčšia pravdepodobnosť zrážok.

Počasie si môžete overiť aj na slovenskej stránke ALADIN SHMU, kde si zadáte najbližšiu slovenskú obec, ktorá sa pri oku nachádza.

Morskie oko ubytovanie

Morskie oko ubytovanie je k dispozícii v Starej a Novej chate, ktorá sa nachádza v blízkosti vstupu do Tatranského národného parku.

K dispozícii majú 36 miest v Novej chate a 43 miest v Starej chate. Vzhľadom na popularitu je však chata obsadená aj rok dopredu.

Cena za noc sa pohybuje od 60 PLN / noc v Starej chate a od 90 PLN / noc v Novej chate.

Ubytovať sa môžete aj v okolí maďarského jazera Balaton, kde sa môžete v lete aj okúpať.

Morskie oko občerstvenie

Občertvenie na Morskom oku je k dispozícii na viacerých miestach. Pri samotnom Morskom oku nájdete najstaršiu horskú chatu Tatier, kde sa môžete občerstviť a posilniť na cestu dole.

V ponuke majú rôzne polievky a tradičné jedlá poľskej kuchyne.

Nezabudnite na to, že sa ti nedá platiť kartou, môžete však platiť eurami. Najlepšie však urobíte, keď prídete pripravení a budete mať zamenené peniaze.

Ďalší bufet sa nachádza približne 2-3 kilometre pod plesom, kde si rovnako môžete dať niečo k jedlu alebo zakúpiť nápoje na cestu.

Morskie oko recenzie

Recenzie na Morské oko sú veľmi pozitívne. Jedná sa o skutočnú prírodnú krásu, ktorá stojí za to, aby ju človek navštívil.

Návštevníci si pochvaľujú vybavenie, čistotu a udržiavanie národného parku. Negatívne recenzie sú iba na počet ľudí, ktorých tu počas sezóny stretnete.

Zdroje: youtube.com, tpn.pl, schroniskomorskieoko.pl, windy.com, panorama.sk,

Témata:
Cestovanie Poľsko

Najnovšie články