EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Výstup na Kriváň – národný výstup 2024, náročnosť a najlepšia trasa

Aktualizované:

Autor: Marcela

Národný výstup na Kriváň 2023

Kriváň je patrí medzi najvyššie kopce Slovenskej republiky a práve výstup na Kriváň sa radí medzi najväčšie turistické úspechy v Slovenských horách. Náročnosť výstupu závisí od trasy. Môžete sa pridať aj na národný výstup, ktorý sa koná každoročne v lete.

Výstup na Kriváň

Výstup na Kriváň je obľúbenou turistickou trasou pre skúsenejších turistov. Kriváň patrí medzi mohutné kopce na Slovensku a so svojou výškou 2494 m n.m. je 10. najvyšší vrch vo Vysokých Tatrách.

V prípade, že chcete výstup na tento mohutný kopec porovnávať s turistikou na Vododpád Skok, mali by ste sa pripraviť na oveľa náročnejšiu túru.

V článku nájdete

Národný výstup na Kriváň 2024

Národný výstup na Kriváň je udalosť, ktorá sa koná každoročne a je to najstaršie kultúrno-turistické podujatie.

V roku 2024 sa tento výstup uskutoční v sobotu 10.08.2024. Minulý rok bol výstup venovaný oslavám pri príležitosti 160. výročia založenia Matice slovenskej.

Účastníci tohto podujatia sa na vrchole stretnú o 11:00, to znamená, že začiatok cesty môžete prispôsobiť svojim schopnostiam a vybrať sa na vrchol sami. Slávnostné ukončenie akcie bude v Račkovej doline o 19:00.

Národný výstup na Kriváň história

Prvý národný výstup na Kriváň sa konal v roku 1834.

S myšlienkou organizovaného výšľapu prišiel slovenský spisovateľ a vydavateľ Gašpar Fejérpataky-Belopotocký. Na Kriváň vystúpil spolu so šiestimi priateľmi 24. septembra 1834.

Neskôr sa úplne rozvinula tradícia národných výstupov na Kriváň až 16. augusta 1841, keď na jeho vrchol vystúpil Gašpar Fejérpataky-Belopotocký spolu s Ľudovítom Štúrom, Jozefom Miloslavom Hurbanom, Michalom Miloslavom Hodžom a ďalšími národovcami.

Neskôr bol národný výstup kvôli vojnovým konfliktom prerušený. Spoločný národný výstup na Kriváň sa opäť obnovil až v roku 1968 a odvtedy sa koná každoročne.

Výstup na Kriváň náročnosť

Náročnosť výstupu na Kriváň je považovaná za stredne ťažkú a musíte počítať s tým, že budete prekonávať prevažne červené a modré turistické trasy. Rôzne turistické zážitky môžete na vlastnej koži okúsiť aj v národných parkoch Slovenska.

Jedná sa o celodennú turistiku, kde absolvujete prevýšenie viac ako 1000 metrov. A počas celej trasy nenarazíte na žiadnu turistickú chatu, kde by ste si mohli oddýchnuť.

A preto je dôležité, aby ste na túto trasu boli dostatočne pripravený, nezabudnite si pozrieť ALADIN SHMU počasie a prispôsobiť mu vaše oblečenie. Zároveň nezabudnite na dostatok tekutín a občerstvenie.

V prípade, že nemáte s turistikou bohaté skúsenosti, odporúčame vám na začiatok niečo jednoduchšie, ako je napríklad výlet na Zbojnícku chatu.

Výstup na Kriváň s deťmi

Výstup na Kriváň je možný aj s väčšími deťmi, avšak je veľmi dôležité, aby ste zvážili ich fyzické schopnosti.

Vzhľadom na to, že vás čaká viac ako štvorhodinová túra a prudké výšľapy, deti túto trasu moc neobľubujú.

Dôležité je, aby deti boli na výšlap na Kriváň pripravené, ak ich na tento kopec chcete zobrať so sebou, odporúča sa, aby mali za sebou už niekoľko celodenných túr.

V prípade, že ste v Tatrách ubytovaní, môžete si dopriať jeden deň oddychu a deti zobrať do Zookontakt. A pokiaľ chcete ušetriť na ubytovaní, odporúčame vám využiť rekreačný poukaz.

Odkiaľ na Kriváň

Na Kriváň sa môžete vybrať z viacerých stanovísk. Medzi najobľúbenejšie trasy na kriváň patria tie, ktoré začínajú na Štrbskom plese alebo na Troch studničkách.

Výstup na kriváň trvá oboma trasami približne rovnako dlho, avšak trasa začínajúca z Troch studničiek má o niečo vyššie prevýšenie.

Výstup na Kriváň z Troch studničiek

Túra z Troch studničiek začína z parkoviska, ktoré sa nachádza pri ceste a nesie tento názov. Dostanete sa sem však aj autobusom po ceste, ktorá spája Štrbské Pleso s obcou Podbanské.

Z parkoviska Tri studničky sa vyberiete po zelenej turistickej značke smerom na vrchol Grúnik. Po kamenistej ceste sa dostanete až na Rázcestie v Krivánskom žľabe. Dajte si pozor, tu sa mení značka a po modrej sa dostanete najprv na Malý Kriváň a potom cez Daxnerové sedlo až na vrchol Kriváňa.

Výstup na Kriváň zo Štrbského plesa

Zo Štrbského plesa sa vyberiete smerom na Jamské pleso a budete pokračovať po pohodlnom lesnom chodníčku s minimálnym prevýšením na Rázcestie pri Jamskom plese. Tu sa napojíte na turistický chodník na vrchol Kriváňa.

Tento chodník sa zmení na čisto kamenný a pomerne náročný terén. Od Rázcestia pod Kriváňom na vás čaká posledný najnáročnejší úsek a následne sa dostanete na vrchol.

Na Rázcestí pod Kriváňom sa zbiehajú oba chodníky Z Troch Studničiek i zo Štrbského Plesa.

Výstup na Kriváň so sprievodcom

Výstup na Kriváň so sprievodcom je možný. Stačí, ak si zajednáteho horského sprievodcu, ktorý tento typ služby poskytuje.

Môžete využiť napríklad spoločnosť Mountainkingdom, ktorá poskytuje služby certifikovaného horského sprievodcu.

Výstup na kriváň fórum

O výstupe na Kriváň sa môžete informovať na rôznych fórach, kde si jednotlivci vymieňajú svoje skúsenosti.

Najpoužívanejšie fórum je Modrý koník, kde vám okrem trasy na kriváň poradia aj v iných oblastiach, napríklad ako funguje Vinted.

Zdroj: vt.sk, dobrodruh.sk, youtube.com, mountainkingdom.sk, enviroportal.sk

Najnovšie články