LOH 2024 Všetky info tu!

Rekreačný poukaz 2024 – podmienky, žiadosť, faktúra, SZČO a dôchodci

Aktualizované:

Autor: Marcela

Rekreačný poukaz ako funguje

Rekreačný poukaz 2024 je možnosť, ako cestovať a ušetriť kopec peňazí. Pozrite sa na podmienky, ktoré musíte splniť a ako na podanie žiadosti. Poukazy môžu využiť aj dôchodcovia aj SZČO.

Rekreačný poukaz 2024

Rekreačný poukaz 2024 je jedna z foriem benefitov nielen pre zamestnancov. Tento poukaz môžete využiť na relax a oddych v rôznych ubytovacích zariadeniach a wellness centrách.

Poukaz na pobyt od zamestnávateľa môžete chápať ako podporu cestovného ruchu na Slovensku a fungujú už od roku 2019. V prípade, že sa chystáte do Tatier na Vodopád Skok alebo vás láka Zbojnícka chata, rekreačné poukazy sú možnosť, ako ušetriť peniaze za ubytovanie.

V článku nájdete

Ako funguje príspevok na rekreáciu 2024

Príspevok na rekreáciu funguje tak, že si vyberiete pobyt na Slovensku, ktorý sa vám páči a necháte si časť nákladov preplatiť zamestnávateľom.

Druhý spôsob je, ak zamestnávateľ využíva rekreačnú kartu. Pobyt si vyberiete z ich ponuky a už vopred platíte len časť vašich nákladov. Následne len zanieste potrebné dokumenty zamesnávateľovi a už nemusíte nič dodatočne riešiť.

Rekreačný poukaz 2024 podmienky

Podmienky uplatnenia rekreačného poukazu sú jasne a zreteľné definované podľa zákona č. 347/2018 Z. z.. Ak vás zaujíma celé znenie tohto zákona, môžete si ho preštudovať na webovej stránke Slov-lex.

Na základe týchto podmienok vám bude schválený rekreačný príspevok. Medzi základné podmienky pre získanie príspevku patrí :

  • Firma, pre ktorú pracujete, zamestnáva viac ako 50 ľudí
  • Ste v konkrétnej firme zamestnaní viac ako 24 mesiacov
  • Dovolenku musíte stráviť na Slovensku
  • Dĺžka pobytu musí byť minimálne dve noci

Zamestnávatelia menších spoločností ako 50 ľudí sa môžu dobrovoľne rozhodnúť a príspevok na rekreáciu poskytovať. Štát im však neukladá túto povinnosť.

Ďalšou podmienkou, ktorá je pri rekreačných pobytoch nastavená, že ich môžete využiť raz ročne len u jedného zamestnávateľa. Príspevok na rekreáciu si však u jedného zamestnávateľa môžete rozložiť na viacero pobytov.

Aby vám bol uznaný finančný príspevok na rekreáciu potrebujete adekvátny doklad. Doklad znamená, že vám poskytovateľ služby vystaví napríklad pokladničný doklad z registrovanej pokladnice, pokladničný príjmový doklad alebo faktúru.

Pamätajte na to, že rekreačné poukazy sa totižto nedajú uplatniť na pobyty v zahraničí. Pri návšteve poľskej Energylandie či Morskieho oka si výhody teda neuplatníte. Potom ako splníte všetky podmienky a dodáte zamestnávateľovi faktúru, ten vám je povinný preplatiť časť nákladov do 30 dní.

Rekreačné poukazy 2024 výška príspevku

Rekreačný poukaz 2024 výška príspevku je jasne stanovená a štát alebo teda konkrétne zamestnávateľ vám preplatí 55% z celkovej sumy vášho pobytu. Maximálna čiastka, ktorú vám štát preplatí je definovaná na 275 eur.

Rovnako sa výška príspevku znižuje na základe úväzku. Napríklad pri 20 hodinovom úväzku vám môže byť príspevok na rekreáciu poskytnutý v maximálnej sume 137,50 eur/rok. Príspevok môžete využiť počas celého roka, teda aj na zimnú aj letnú dovolenku.

Príklad na uplatnenie rekreačného poukazu :

To znamená, že ak si zajednáte pobyt v hodnote 350 eur, štát vám 192,50 eur preplatí a vám zostane ešte 82,50 eur na ďalší pobyt. Pokiaľ by ste si vybrali pobyt v hodnote 700 euro, štát vám preplatí maximálnu sumu a to 275 eur.

rekreačný poukaz 2023 podmineky
Zdroj: unsplash.com

Rekreačný poukaz 2024 rodinný príslušník

Rekreačný poukaz 2024 môžete využiť pre seba a aj pre blízkeho rodinného príslušníka. To znamená, že sa nemusíte obávať, že by ste vycestovať museli sami alebo by zľava išla uplatniť len pre vás a váš partner by si musel platiť celú sumu.

Zľavu na pobyt môžete využiť aj pre vášho blízkeho rodinného príslušníka, ktorý cestuje s vami.

To znamená, že pokiaľ ste pár a každý z vás spĺňa dané podmienky, môžete využiť príspevok dvakrát. Teda každý u svojho zamestnávateľa a na regeneráciu tak získate 2x 275 eur.

Rekreačný poukaz môže takisto uplatniť aj v prípade vášho dieťaťa, ktoré pošlete na letný tábor.

Rekreačný poukaz 2024 žiadosť

Žiadosť o príspevok na rekreáciu 2024 nemusí byť vždy rovnaká. Každý zamestnávateľ môže mať vlastný systém a formulár žiadosti.

Niektorí zamestnávatelia vyžadujú vyplnenú písomnú žiadosť a na základe nej získate nárok na rekreačný poukaz.

Iní zamestnávatelia písomnú žiadosť nemusia vyžadovať a stačí im, ak po pobyte donesiete faktúru s potrebnými údajmi.

Pamätajte však na to, že o príspevok na rekreáciu musíte sami požiadať a zároveň najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa skončenia rekreácie preukázať zamestnávateľovi oprávnené výdavky predložením účtovného dokladu.

Preplatenie rekreačného poukazu

Preplatenie rekreačného poukazu je na vašom zamestnávateľovi. Ten vám výšku príspevku preplatí na základe faktúry, ktorú mu po pobyte odovzdáte.

Druhá možnosť je Callio rekreačný poukaz, kde si zaregistrujete pobyt cez portál Callio a doplácate len časť, ktorá sa rovná 45 %.

Čo musí obsahovať faktúra rekreačný poukaz 2024

Faktúra musí byť vystavená konkrétnym ubytovacím zariadením a musí obsahovať :

  • Vaše meno a základné osobné údaje
  • Údaje o ubytovacom zariadení
  • Trvanie pobytu
  • Rozpis poskytovaných služieb
  • Cenu za pobyt
  • Spôsob úhrady

Rekreačný poukaz 2024 faktúra vzor

Rekreačný poukaz 2024 faktúra vzor vám slúži ako predloha, od ktorej sa pri vystavovaní faktúry za váš pobyt môžete odraziť. Na základe vzoru si vždy skontrolujte, či aj vaša faktúra obsahuje konkrétne údaje.

Dôležité je, aby bolo na faktúre všetko uvedené jasne a stručne. Faktúra by mala byť prehľadná a ľahko čitateľná.

Rekreačný poukaz SZČO

SZČO rekreačný poukaz alebo teda poukaz pre samostatne zárobkovo činné osoby je možné uplatniť. Napriek tomu, že k vybaveniu nebudete potrebovať výpis zo živnostenského registra, poukaz si nemôžu uplatniť všetci živnostníci.

Rekreačné poukazy sú určené pre tých živnostníkov, ktorí si neuplatňujú paušálne výdavky.

Pokiaľ patríte do skupiny živnosntíkov, ktorí si uplatňujú preukázateľne vynaložené výdavky, náklady na rekreačný pobyt si do týchto výdavkov môžete zarátať. Aj pri SZČO je stanovená rovnaká výška príspevku ako pri zamestnancoch väčších firiem.

V prípade, že patríte do skupiny SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky, príspevok na rekreáciu využiť nedokážete, ale môžete využiť projekt Nestrať prácu vzdelávaj sa.

Rekreačný poukaz 2024 štátni zamestnaci

Rekreačný poukaz 2024 štátni zamestnaci môžu využiť rovnako ako všetci ostatní. To znamená, že zamestnancov ako sú hasiči, policajti, vojaci či zamestnanci štátnych inštitúcií platia úplne rovnaké podmienky ako pre všetkých.

Rekreačný poukaz 2024 dôchodci

Rekreačný poukaz 2024 pre dôchodcov je priamo závislí od toho, či penzista na starobnom dôchodku pracuje alebo nie. Ak patríte do tej skupiny seniorov, ktorí popri dôchodku pracujú a spĺňate vyššie uvedené podmienky.

Ak ako penzista pracujete vo firme, ktorá má viac ako 49 zamestnancov, máte nárok na príspevok na rekreáciu, váš pracovný pomer musí však trvať nepretržite najmenej 24 mesiacov. Zamestnávateľ vám preplatí 55 % oprávnených výdavkov, najviac však 275 eur za kalendárny rok.

Pokiaľ ste nepracujúci dôchodca aj vy máte nárok na príspevok na rekreáciu, avšak v hodnote 50 eur. Päťdesiatimi eurami prispieva štát na dovolenku nepracujúcim penzistom, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku.

rekreačný poukaz 2023 seniori
Zdroj: unsplash.com

Rekreačný poukaz 2024 Booking

Rekreačný poukaz 2024 cez Booking je možné uplatniť. Vzhľadom na to, že pre Booking vystavuje faktúru priamo ubytovacia jednotka, rezervácia cez túto platformu by nemala byť problémom.

Pokiaľ za pobyt cez Booking platíte bezhotovostne, musíte okrem fakúry doložiť aj potrebné doklady ako výpis z účtu, respektíve doklad o úhrade, kde je jasne vidieť, kam bola platba uhradená a že sa jedná o váš bankový účet.

Napríklad si môžete zarezervovať ubytovanie pri Štrbskom plese a potom sa vybrať na výstup na Kriváň.

Rekreačný poukaz 2024 Airbnb

Rekreačný poukaz 2024 Airbnb je o niečo zložitejší proces ako cez iné ubytovacie portály. Ide o to, že faktúra systému Airbnb je len potvrdením o tom, že Airbnb inkasovala úhradu za ubytovanie, avšak v pozícii sprostredkovateľa. To znamená, že nemáte priamu faktúru od poskytovateľa ubytovania.

Pokiaľ hľadáte jednoduchý spôsob ako využiť rekračné poukazy na Slovensku, Airbnb nie je vhodný spôsob využitia týchto príspevkov. Pri Airbnb by ste museli predložiť kombináciu dokladov a potvrdení, ktoré priamo dokazujú, že ste sa pobytu zúčastnili vy.

Rekreačné poukazy 2024 zdaňovanie

Pre rekreačné poukazy 2024 zdaňovanie platia špecifické pravidlá. Laicky povedané, že príspevok na rekreáciu nijak neovplyvní vašu mzdu a výšku príjmu, pretože tieto príspevky sa nezdaňujú.

FAQ: Najčastejšie odpovede o rekreačných poukazoch 2024

Pozrite si najčastejšie otázky a odpovede o rekreačných poukazoch 2024.

Dajú sa uplatniť rekreačné poukazy aj v roku 2024?

Áno, rekreačné poukazy od zamestnávateľov môžete využiť aj v roku 2024. Musíte však splniť podmienky, ktoré stanovil štát.

Aká je výška rekreačného poukazu 2024?

Výška rekreačného poukazu je 55% z celkovej sumy. Avšak táto suma je ohraničená maximálnou čiastkou, ktorú vám zamestnávateľ preplatí.

Môžu využiť rekreačné poukazy SZČO alebo dôchodcovia?

Áno rekreačné poukazy 2024 si možu uplatniť aj SZČO alebo dôchodcovia, musia však splniť podmienky, ktoré sú jasne a zreteľne definované.

Zdroj: rekreacnepoukazy.sk, slovlex.sk, booking.com, airbnb.com, youtube.com

 

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články