Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Druhý pilier – ako funguje, porovnanie, nevýhody, výber peňazí a daňové priznanie

Aktualizované:

Autor: Marcela

Druhý pilier ako funguje

Viete, ako funguje druhý pilier? Pozrite sa na základné porovnanie jednotlivých poskytovateľov. Prezradíme vám jeho nevýhody, ale aj to, ako zistíte, či máte druhý pilier či princípy dedenia druhého piliera. Viac o druhom pilieri v článku nižšie!

Druhý pilier

Druhý pilier je starobným dôchodkovým sporením na Slovensku a jeho cieľom je zabezpečiť luďom vyššie dôchodky. Vyššie dôchodky vyplývajú z individuálnych príspevkov a zhromaždených úspor v II. pilieri.

Okrem II. piliera poznáme ešte aj tretí pilier, ktorý je je súčasťou trojpilierového dôchodkového systému a je doplnkovou voľbou pre prvý a druhý pilier.

V článku nájdete

Ako funguje druhý pilier

Pýtate sa, ako funguje druhý pilier? My vám to prezradíme!

Druhý dôchodkový pilier funguje v rámci dôchodkového sporenia a dopĺňa prvý pilier. Nezabúdajte, že druhý pilier si môžete založiť len do 35 rokov.

Druhý pilier je súčasťou troch pilierov dôchodkového systému a na základe týchto pilierov vám bude na dôchodku vyplávaný pravidelný mesačný dôchodok v určitej výške.

Vyplácanie dôchodku definuje zákon, všetky zákony Slovenska nájdete na stránke Slov- Lex.

Oplatí sa druhý pilier

Rozmýšlate nad založením doplnkového dôchodkového sporenia, ale nie ste si istí, či sa vám oplatí druhý pilier? V tom prípade čítajte pozorne!

II. pilier vás nestojí ani korunu a z tohto dôvodu sa naozaj oplatí. Peniaze v tomto pilieri sa vám odkladajú z vašich odvodov do Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa riadi aj rodičovský dôchodok, na ktorý máte automaticky nárok v prípade, že máte deti.

V prípade, že nemáte tento pilier, celá výška odvodov ide na Sociálnu poisťovňu. Ak si ho zriadite, časť týchto odvodov vám ide na dôchodkové sporenie.

Výška odvodov závisí od vášho príjmu, to či náhodou nemáte dlh na Sociálnej poisťovni si môžete skontrolovať cez portál Dlžník SK.

Druhý pilier odvody

Druhý pilier odvody do tohto dôchodkového sporenia sú presne stanovené na 9%.

To znamená, že ak si aktivujete druhý pilier, bude sa vám tu sporiť presne týhto 9% z odvodov, ktoré odvádzate do Sociálnej poisťovni.

Sociálna poisťovňa na základe vašej mzdy vám okrem druhého piliera vypláca aj náhradu príjmu za elektronickú PN.

Aké sú druhý pilier nevýhody

Medzi druhý pilier nevýhody patrí najmä skutočnosť, že tento pilier je neustále legislatívne upravovaný a menia sa jeho podmienky, čo predstavuje určitú neistotu.

Nevýhodou môže byť aj výsledné zhodnotenie tohto pilieru z dlhodobého pohľadu, ktoré môže byť v niektorých prípadoch aj nevýhodné.

Druhý pilier porovnanie

Druhý pilier porovnanie slúži na to, aby ste si dokázali overiť jednotlivých poskytovateľov tohto dôchodkového sporenia a vedeli si tak vybrať toho najlepšieho.

Na internete nájdete viacero kalkulačiek, ktoré slúžia ako porovnávateľ dôchodkového systému. Podobne si môžete porovnať aj poistenia na Fingo SK.

Ako si vybrať druhý pilier

Druhý dôchodový pilier je najlepšie si vybrať na základe a viacerých faktorov. V prvom rade by ste mali zvážiť spoločnosť, ktorá druhý pilier ponúka. Priklonte sa k overenej spoločnosti so spokojnými zákazníkmi.

Nezabudnite zohľadniť aj výšku poplatkov a zvoliť si ten správny fond tak, aby váš výnos z druhého piliera bol čo najväčší.

K vybaveniu druhého piliera budete u jednotlivých poskytovateľov potrebovať:

  • platný doklad totožnosti
  • číslo bankového účtu, na ktorý vám budú zasielať dôchodok z II. piliera

Druhý pilier poskytovatelia

Druhý pilier poskytovatelia sú na Slovensku viacerí.

Medzi najčastejšie využívaných patria :

Druhý pilier Allianz

Allianz druhý pilier je jednou zo spoločností, kde si môžete založiť druhý pilier.

Druhý pilier Allianz poskytuje viacero fondov, z ktorých si môžete vybrať pre vás to najlepšie sporenie do dôchodkového systému vo forme druhého pilieru.

Ich rôzdiel je najmä v hodnote dôchodkovej jednotky v eurách.

Ponuka Allianz II. pilier

Názov fonduTyp fonduPriemerný ročný výnos od vzniku fondu
Progressindexový4,27%
Garantdlhopisový1,19%

Jednotlivé fondy sa neustále menia a vyvíjajú podobne ako ste zvyknutí pri obchodovaní cez XTB Broker alebo eToro Broker.

NN druhý pilier

NN druhý pilier ponúka možnosť založiť si toto dôchodkové sporenie nielen osobne na pobočkách ale aj online.

NN má na výber až päť rôznych dôchodkových sporení v druhom pilieri a odlišujú sa najmä hodnotou výnosu.

Ponuka NN II. pilier

Názov fonduTyp fonduPriemerný ročný výnos od vzniku fondu
Index GlobalIndexový8,87%
RešpektAkciový3,50%
DynamikaAkciový2,44%
HarmóniaKombinovaný2,15%
SolidDlhopisový0,32%

Uniqa druhý pilier

Ďalšou možnosťou založenia druhého piliera je Uniqa.V tejto spoločnosti si druhý pilier môžete zriadiť priamo na pobočkách a na výber máte z troch rôznorodých investičných stratégií.

Ponuka Uniqa II. pilier

Názov fonduTyp fonduPriemerný ročný výnos od vzniku fondu
Indexový negarantovanýIndexový9,2%
Akciový negarantovanýAkciový2,55%
Dlhopisový garantovanýDlhopisový1,24%

AXA druhý pilier

AXA druhý pilier priamo medzi svojimi službami nikdy zaradený nemala. A dnes už po fúzii so spoločnosťou Uniqa, spoločnosť AXA ani neexistuje.

Druhý dôchodkový pilier si tak môžete nechať zriadiť vďaka spoločnosti Uniqa, ktorá má na výber niekoľko roznych fondov.

Druhý pilier Tatra Banka

Druhý pilier Tatra Banka neponúka napriamo, ale funguje ako sporedkovateľ poisťovne Allianz, ktorá má na výber hneď niekoľko možností dôchodkého sporenia.

Avšak starobné dôchodkové sporenie od Allianz si môžete založiť aj na pobočkách Tatra Banky alebo cez ich mobilnú aplikáciu.

Ako zistím, či mám druhý pilier

Informáciu o tom, či ste si v minulosti založili II. pilier si môžete overiť jednoducho na infolinke Sociálnej poisťovne.

Infolinka funguje ba bezplatnom telefónnom čísle 0800 123 123.

Pri volaní zo zahraničia môžete použiť kontakt +421 906 171 931. Na tejto linke vám zároveň poskytnú informácie aj o tom, s kým ste zmluvu uzavreli.

Rovnako si môžete existenciu druhého piliera overiť aj na výplatnej páske, ktorú vám odovzdáva zamestnávateľ.

Zrušenie 2. piliera

Zrušenie 2. piliera nebolo do mája 2023 možné . Od 01.05.2023 prišla zmena a druhý dôchodký pilier môžete zrušiť v tom prípade, že ste boli v druhom pilieri menej ako dva roky.

Iná možnosť ako vystúpiť z druhého piliera momentálne neexistuje.

druhyý pilier zrušenie
Zdroj: unsplash.com

Počas života nezabudnite platiť riadne dane a preddavok na daň, aby vím na starosť nevzniklu určité nedoplatky.

Ako zmeniť druhý pilier

Zmeniť druhý pilier môžete viacerými spôsobmi.

Zmena sa môže týkať :

  • dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS)
  • dôchodkového fondu
  • pomeru sporenia

Zmena DDS spoločnosti

Pokiaľ chcete zmeniť spoločnosť poskytovateľa, potrebujete si na Sociálnej poisťovni vybaviť akceptačný list. Ten vám dajú na počkanie.

Následne zajdete na pobočku poskytovateľa služby, ku ktorej sa chystáte prestúpiť, oni už zabezpečia celý prevod našetrených peňazí.

Zmenu dôchodkovej správcovskej spoločnosti môžete urobiť maximálne dvakrát do roka.

Zmena fondu a pomeru sporenia

Zmenu fondu a pomeru sporenia druhého piliera môžete urobiť niekoľkokrát do roka a stačí kontaktovať spoločnosť, ktorá vám aktálne II. pilér spravuje.

Môžem si vybrať peniaze z druhého piliera?

Trápi vás otázka, či si môžete vybrať peniaze z druhého piliera?

Peniaze z II. piliera je možné čerpať až po splnení zákonom stanovených podmienok a to na účely výplaty starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Podmienkou na výplatu starobného dôchodku je dovŕšenie dôchodkového veku. 

To znamená, že pred dosiahnutím dôchodkového veku nie je možné vybrať peniaze z II. piliera, pretože sú určené na zabezpečenie príjmu pri odchode do starobného dôchodku.

Ani v prípade zrušenia druhého piliera si hotovosť neprevediete na váš účet, v tomto prípade sa nasporená suma presúva do Sociálnej poisťovne.

Vyplácanie II. piliera

Dôchodok z druhého piliera vyplaca konkrétna dôchodková spoločnosť alebo poisťovňa, ktorá vlastní licenciu od NBS.

Môžete sa rozhodnúť, ako vám dôchodok bude vyplácaný. Na výber sú dočasný dôchodok, doživotný dôchodok alebo programový výber.

Od roku 2025 sa zmení výplata dôchodkov z druhého piliera.

Druhý pilier pre živnostníkov

Druhý pilier pre živnostníkov je rovnako prístupný ako pri klasických zamestnancoch. Dôležité pri živnostníkov je, aby si človek platil odvody do Sociálnej poisťovne.

V prípade, že si neplatíte odvody, druhý pilier môžete mať založený, no nepribúda vám na vaše sporenie žiadna suma peňazí.

Na vybavenie druhého piliera ako SZČO nepotrebujete výpis zo živnostenského registra.

Druhý pilier daňové priznanie

Druhý pilier nepodlieha zdaneniu, to znamená, že v daňovom priznaniu nemusíte s ním nič robiť.

Druhý pilier dedenie

Dedenie druhého piliera je možné v prípade úmrtia človeka, ktorý si sporil na tomto na starobnom dôchodkovom sporení.

Druhý pilier a úspory v ňom sú odkázané osobe uvedenej na účastníckej zmluve alebo suma prepadá automaticky do dedičského konania.

druhý pilier dedenie
Zdroj: unsplash.com

Tretí pilier

Tretí pilier je doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré funguje na dobrovoľnej báze a môžete si vďaka nemu zvýšiť výšku vašich úspor a váš budúci dôchodok.

Jedným z rozdielov voči druhému pilieru je aj to, že tretí pilier umožňuje si nasporenú sumu peňazí po určite dobre vybrať.

Zdroje: allianz.sk, nn.sk, uniqa.sk, youtube.com

Témata:
Financie

Najnovšie články