SURVIVOR 2024 už DNES Všetci účastníci tu!

Zbojnícka chata – s deťmi, v zime, webkamera, turistika, ubytovanie a stravovanie

Aktualizované:

Autor: Marcela

Zbojnícka chata Hrebienok

Zbojnícka chata na Hrebienku prináša množstvo zážitkov v lete aj v zime. Viete ako sa sem dostanete a aké sú známe turistické trasy v okolí? Chata ponúka aj ubytovanie a stravovanie za tieto ceny.

Zbojnícka chata

Zbojnícka je jedna z mnohých horských chát na Slovensku a jej prevádzka je otvorená celoročne. Táto horská chata bola založená v roku 1907 a nachádza sa vo výške 1960 metrov na morom vo Vysokých Tatrách.

Zbojnícka chata je ukrytá medzi známymi tatranskými vrcholmi. Konkrétne ju obklopuje Slavkovský štít, Východná Vysoká, Javorový štít a Svišťový štít. Turistika na ňu nie je náročná, no občas môže prekvapiť počasie a preto je lepšie sledovať radar búrok.

Chata bola zdevastovaná požiarom v roku 1918. V tom istom roku postavili na tomto mieste len provizórny bufet. Chata bola obnovená až v roku 2001. V súčasnosti jej majiteľmi sú Klub slovenských turistov a JAMES (Slovenský horolezecký spolok).

V článku nájdete

Počasie Zbojnícka chata

Počasie Zbojnícka chata odzkadľuje vysokohorské podmienky, do ktorých je chata situovaná. V prípade, že chcete zistiť Zbojnícka chata aktuálne podmienky stačí, ak zadáte do vyhľadávača počasie Zbojnícka chata a zobrazí sa vám aktuálna predpoveď počasia.

Alebo sa môžete pozrieť na ich sociálne siete, kde veľmi často zverejňujú aktuálne podmienky. Ďalšou možnosťou ako si preveriť aktuálne počasie sú webkamery, ktoré sa v Tatrách nachádzajú.

Webkamery nájdete aj pri stavbe Ľadový dom či na lyžiarskych strediskách. Môžete si tak overiť, či sa oplatí kupovať Jasná skipas alebo či sa vo všeobecnosti na dané miesto oplatí vycestovať.

Zbojnícka chata Tatry
Zdroj: unsplash.com

Zbojnícka chata v zime

Tak, ako Téryho chata alebo Zamkovského chata, aj Zbojnícka chata v zime nemení otváraciu dobu a zostáva pre turistov otvorená. V zime tu môžete očakávať veľké množstvo snehu a nízke teploty. Pokiaľ sa na chatu počas zimných mesiacov vyberiete, je potrebné sa teplo obliecť.

Počas zimných mesiacov vás poteší otvorená kuchyňa, kde sa môžete občerstviť. A veľkým lákadlom je aj posedenie pri krbe, kde sa poriadne zohrejete.

Okrem poriadnej turistiky okolie Zbojníckej chaty ponúka v zimných mesiacoch aj príjemné podmienky na skialpinizmus.

Zaujímavosťou je, že aj počas zimných mesiacov je táto horská chata zásobovaná nosičmi. Len vo veľmi výnimočných prípadoch sa používa vrtuľník.

Zbojnícka chata v lete

Zbojnícka chata v lete ponúka ostré letné vysokohorské slniečko a veľa turistických možností.

Okrem toho, že sa môžete vybrať na rôzne turistické chaty, v lete si na Zbojníckej chate môžete posedieť na letnej terase s výhľadom do doliny.

Prípadne sa v lete môžete vybrať na národný výstup na Kriváň, ktorý sa koná pravidelne v auguste alebo navštviť Čutkovskú dolinu, v ktorej môžete spozorovať medveďa hnedého v jeho prirodzenom prostredí.

Zbojnícka chata s deťmi

Zbojnícka chata s deťmi je prístupná a trasa patrí medzi obľúbené, no náročnejšie rodinné turistiky. V blízkosti sa nachádzajú aj najkrajšie vodopády na Slovensku, ktoré by ste mali aspoň raz za život vidieť na vlastné oči.

Samozrejme, že na chatu vedie viacero ciest, pre rodiny s deťmi je ideálna trasa po turistickom chodníčku zo Starého Smokovca cez Hrebienok a okolo Reinerovej chaty.

Samozrejme musíte počítať s tým, že vás čaká stúpanie a celkovo výstup na Zbojnícku chatu nepatrí medzi tie najjednoduchšie, a preto by ste mali vy sami zhodnotiť, či je vaše dieťa na takú turistiku pripravené.

Dokonca aj služby chaty sú prispôsobené detským návštevníkom a v reštaurácii si pre vaše ratolesti môžete objednať detskú porciu. Pokiaľ si na tak dlhú turistiku netrúfate, môžete si trasu uľahčiť a zviesť sa lanovkou na Hrebienok.

Zbojnícka chata lanovka

Zbojnícka chata lanovka je možnosť, ako si uľahčiť trasu na túto horskú chatu. Lanovka premáva pravidelne zo Starého Smokovca na známy kopec Hrebienok. Z Hrebienka sa následne vyberiete po svojich.

Pozemná lanovka na Hrebienok premáva celoročne v pravidelných tridsať minútových intervaloch od ôsmej hodiny ráno až do pol siedmej večer.

Interval jázd sa samozrejme môže zmeniť, ale lanovka na Hrebienok zo Starého Smokovca trvá menej ako desať minút a táto možnosť trasy je oveľa jednoduchšia akoby ste sa vybrali pešo.

Cena obojsmerného lístka je :

  • Dospelá osoba – 13 €
  • Dieťa – 10 €

Cena je uvedená za obojsmerný lístok desať eur. Pokiaľ chcete ušetriť časť peňazí, odporúčame vám použiť kartu Gopass. Pokiaľ viete ako kúpiť lístok na lanovku na Lomnický štít, nebudete mať problém ani s lístkom na Hrebienok.

Zbojnícka chata turistika

Zbojnícka chata turistika ponúka viaceré možnosti ako sa na chatu dostať. Na výber máte ľahšie modré trasy ale aj náročnejšie červené.

Pre lepšiu orientáciu na horách a jednoduchšiu cestu k tejto horskej chate vám poslúži Zbojnícka chata turistická mapa.

Turistickú mapu Zbojnícka chata si môžete zakúpiť v klasickej papierovej verzii alebo môžete využiť jej online verziu, ktorá je dostupná na internete zdarma.

V Tatrách môžete okrem chaty navštíviť aj jednu z najkrajších VIA ferrat na Slovensku, a to turistickú trasu Priečne sedlo alebo hrebeňovku Západných Tatier.

Trasa Hrebienok – Zbojnícka chata

Trasa z Hrebienku na Zbojnícku chatu má viacero možností.

Môžete sa vydať zo Starého Smokovca na Hrebienok pešo alebo lanovkou, potom musíte pokračovať smerom na Reinerovu chatu. Nad Reinerovou chatou na rázcestí sa vydáte smerom na Zbojnícku chatu. Čaká na vás najskôr zelená, potom červená a nakoniec modrá turistická značka.

Aj túto trasu si môžete spestriť a môžete sa z Hrebienka vydať na Bílikovú chatu a až potom na Reinerovu chatu.

Trasa Hrebienok – Terryho chata – Zbojnícka chata

Trasa Hrebienok – Terryho chata – Zbojnícka chata je značne náročnejšia. Táto trasa vedie cez Priečne sedlo. Z Hrebienka musíte ísť po žltej značke na Terryho chatu a odtiaľ smerom na Rázcestie pod Sedielkom – Priečne sedlo – Rázcestie pri Sesterskom ples a nakoniec smerom k Zbojníckej chate.

Vzhľadom k tomu, že trasa patrí medzi náročnejšie, počas zimných a jarných mesiacov je uzatvorená. A to konkrétne od 1.11. do 14.6 vrámci zimnej uzávierky Vysokých Tatier.

Za odmenu si môžete v Tatrách dopriať okrem turistiky aj skvelý kulinársky zážitok v Gašperovom mlyne.

Zbojnícka chata webkamera

Webkamera na Zbojníckej chate nie je umiestnená priamo. V prípade, že vás zaujímajú aktuálne podmienky v Tatrách a potrebujete sa podľa nich rozhodnúť či sa na trasu vydať, môžete využiť kamery na najbližších miestach.

Vzhľadom k tomu, že webkamery sa na chate nenachádzajú, Zbojnícka chata online teda nie je. Webkamery sú umiestnené napríklad na Hrebienku alebo v Starom Smokovci.

Pokiaľ vás zaujímajú zvieratá vo voľnej prírode, môžete využiť priamy prenos z webkamier na portáli Kukaj SK.

Zbojnícka chata ubytovanie

Zbojnícka chata ponúka ubytovanie pre šesťnásť osôb. Je potrebné si ho vopred rezervovať.

Samozrejme, že by ste nemali očakávať žiaden luxus. Jedná sa o klasické turistické ubytovanie vo forme útulne.

Nájdete tu viacložkové izby s poschodovými posteľami. Ubytovanie si môžete rezervovať len pomocou mailu – rezervacie@zbojnickachata.sk. Je potrebné do textu uviesť nasledovné údaje:

  • Meno a priezvisko
  • Telefonický kontakt
  • Termín príchodu a termín odchodu
  • Počet osôb, ak prichádzate s deťmi, treba napísať ich vek
  • Záujem o stravovanie – raňajky, večere, polopenzia

Zbojnícka chata ubytovanie cena

Zbojnícka chata ubytovanie cena sa odlišuje podľa rôznych kategórii. A v prípade, že máte nárok na zľavu, je potrebné sa preukázať príslušným preukazom či dokladom.

Zbojnícka chata ubytovanie cena

Skupina Cena za osobu na noc
Turisti44 €
KST, JAMES, ČHS, KČT, ALPENVEREIN22 €
ÖTK, PZA, MHSSZ, DAV, OAV, CAI, ISIC, SA22 €
Deti do 6 rokov12 €

V cene rezervovaného miesta máte k dispozícii vankúš a prikrývku bez posteľného prádla– z hygienických dôvodov je však potrebné mať vlastnú vložku do spacáku.

Zbojnícka chata stravovanie

Zbojnícka chata stravovanie je zabezpečené ich vlastnou kuchyňou, ktorá je rovnako ako chata v prevádzke celoročne. Jedlá z ich dennej ponuky si môžete objednať každý deň od deviatej rána do deviatej večer.

V prípade, že ste ubytovaní na Zbojníckej chate, môžete si k pobytu objednať raňajky. Tie sa vydávajú od siedmej hodiny ráno.

Na tejto horskej chate myslia aj na vegetariánov, vegánov a ľudí s rôznymi intoleranciami a v ich ponuke nájdete jedlá tomu prispôsobené.

Dôležité upozornenie sa týka vody. Voda na chate je len úžitková a nie je pitná, môžete si tu zakúpiť pitnú vodu vo fľašiach.

Zbojnícka chata Facebook

Zbojnícka chata Facebook je možnosť ako si pozrieť aktuálne novinky a podmienky. Na tejto sociálnej sieti pravidelne zverejňujú zaujímavosti zo života na Zbojníckej chate a zároveň návštevníkov informujú aj o počasí.

Na sociálnej sieti nájdete aj množstvo fotiek a videí či už od návštevníkov alebo správcov chaty.

Zbojnícka chata facebook
Zdroj: co-to-je.sk

Zbojnícka chata kontakt

Zbojnícka chata kontakt nájdete na ich oficiálnych stránkach. Kontaktovať ich môžete nasledovným spôsobom:

  • mailom – rezervacie@zbojnickachata.sk
  • telefonicky – 0903 638 000

Zdroje: zbojnickachata.sk, vysoketatry.sk, turisticky.sk, wikiepedia.com, youtube.com

Najnovšie články