Ru┼ża pre nevestu ÔľĚ Sledujte v predstihu!

Kaligram – ─Źo je to, uk├í┼żky, b├ísne, pr├şklady aj vydavate─żstvo a literat├║ra

Aktualizovan├ę:

Autor: Marcela

Kaligram - viete ─Źo to je?

P├Żtate sa, ─Źo je to kaligram? Preb├ídajte s nami to, ako tieto nezvy─Źajn├ę b├ísne vyzeraj├║. Toto s├║ pr├şklady, vydavate─żstvo a autori, ktor├ş sa tejto ┼ípecifickej literat├║re venuj├║. Po─Ćte sa s nami pozrie┼ą aj na konkr├ętne uk├í┼żky a to, ako kaligram m├┤┼żete vyrobi┼ą aj vy!

Kaligram

Kaligram je ve─żmi ┼ípecifick├Ż typ b├ísne, ktor├ęmu sa venuje len nieko─żko autorov vo svete. Historicky kaligram nadv├Ązuje na stredovek├ę carmini figuraty.

V┼íeobecne m├┤┼żete kaligramy definova┼ą ako prepojenie literat├║ry a v├Żtvarn├ęho obrazov├ęho umenia.

V─Ćaka svojej ┼ípecifickosti tieto b├ísne sp├íjaj├║ v sebe nieko─żko druhov umenia, a tak dok├í┼żu zauja┼ą v├Ą─Ź┼íiu skupinu ─żud├ş. Pri ich tvorba sa m├┤┼żete pokojne in┼ípirova┼ą aj cit├ítmi o ┼żivote a cit├ítmi o l├íske.

V ─Źl├ínku n├íjdete

─îo to je kaligram

Ak v├ís zauj├şma, ─Źo je kaligram, ─Ź├ştajte ─Ćalej. Kaligram je b├íse┼ł, ktorej p├şsmen├í, ver┼íe a jednotliv├ę strofy s├║ usporiadan├ę tak, aby spolo─Źne vytvorili jasn├Ż obrazec.

Zauj├şmavos┼ąou je, ┼że my┼ílienka ver┼íov je toto┼żn├í s obrazcom, ktor├Ż b├íse┼ł vyjadruje.

Kaligram sa rad├ş medzi ┼ípecifick├ę b├ísne Avangardy a jeho vznik sa datuje do dvadsiateho storo─Źia. V├Żznam slova kaligram poch├ídza z dvoch gr├ęckych slov.

  • kalos – kr├ísny
  • gramma – p├şsmo

Kaligram v├Żznam

V├Żznam kaligramov bolo prepoji┼ą viacer├ę smery umenia do jedn├ęho. Avantgardn├ş umelci sa sna┼żili odl├ş┼íi┼ą od ostatn├Żch. Odmietali tradi─Źn├ę normy v ┼żivote aj v umen├ş.

Ako prostest proti klasick├ęmu umeleck├ęmu ┼ít├Żlu za─Źali p├şsa┼ą kaligramy. V├Żznam kaligramu bol hlavne v tom, ┼że mal prinies┼ą revolu─Źn├║ zmenu do sveta umenia.

Kaligram uk├í┼żky

Kaligram uk├í┼żky s├║ verejne dostupn├ę, dosta┼ą sa k nim m├┤┼żete viacer├Żmi sp├┤sobmi. A to konkr├ętne v b├ísnick├Żch zbierkach, na internete ─Źi v r├┤znych vide├ích na Youtube, kde sa tvorcovia kaligramov podelili so svojou tvorbou.

Tvorba kaligramov sa zachovala a aj v dne┼ínej dobe a je zna─Źne popul├írna. Zaujme dospel├Żch, ale aj deti, ktor├ę ─Źastokr├ít si na ┼íkol├ích vytv├íraj├║ vlastn├ę netradi─Źn├ę b├ísne.

Chcete vymeni┼ą online filmy alebo najseri├íly za nie─Źo in├ę? Pr├şklady kaligramov z be┼żn├ęho ┼żivota n├íjdete bez probl├ęmov na internete.

Sta─Ź├ş do Google zada┼ą kaligram a uk├í┼żky b├ísn├ş sa v├ím automaticky zobrazia.

Kaligram b├íse┼ł

Typ b├ísne kaligram nem├í ┼żiadne striktn├ę pravidl├í. Jedin├Żm pravidlom je, ┼że ver┼íe by mali vytvori┼ą obrazec, ktor├Ż je zhodn├Ż s t├ęmou b├ísne.

B├ísne v ┼ít├Żle kaligram boli in┼ípir├íciou pre nov├ę modernej┼íie vizu├ílne ┼ít├Żly, ktor├ę sa nesk├┤r v literat├║re udom├ícnili. Napr├şklad, ak v├ís zauj├şma najvy┼í┼íia budova na Slovensku, m├┤┼żete o nej ve─żmi ─żahko vytvori┼ą kaligram.

Vizu├ílna b├íse┼ł

Napriek tomu, ┼że sa hovor├ş, ┼że vizu├ílna b├íse┼ł vznikla z kaligramov, svoje po─Źiatky mala e┼íte ─Ćaleko predt├Żm.

Po─Źiatky vizu├ílnych b├ísni by ste na┼íli e┼íte pred na┼íim letopo─Źtom a to konkr├ętne 300 rokov pred Kristom.

V tomto obdob├ş v┼íak toto umenie nebolo nijak definovn├ę, a preto sa vznik vizu├ílnych b├ísni datuje ako n├ístupca kaligramu. Dnes s├║ vizu├ílne b├ísne rozdelen├ę do viacer├Żch kateg├│ri├ş.

  • ─Źisto typografick├í – vyu┼ż├şva iba p├şsmen├í, sna┼ż├ş sa up├║ta┼ą rozlo┼żen├şm p├şsmen alebo ich farebnos┼ąou
  • kombinovan├í s kresbami a p├şsmom – tu si treba v┼í├şma┼ą aj jednotliv├ę slov├í aj obrazce
  • ─Źisto vizu├ílna – pomocou p├şsmen vytv├íra obrazce
kaligram b├íse┼ł
Zdroj: unsplash.com

Polytematick├í b├íse┼ł

Polytematick├í b├íse┼ł, alebo inak naz├Żvan├í p├ísmo, tie┼ż v sebe odzrkad─żuje prvky kaligramu. Jedn├í sa v┼íak o menej striktn├║ verziu.

Polytematick├í b├íse┼ł v sebe zah┼Ľ┼ła spont├ínny pr├║d predst├ív, obrazov, zdanlivo nes├║visl├ę tematick├ę celky tak, aby ich spolo─Źne zjednocovala jedna t├ęma.

Kaligram autor

P├┤vodn├ş kaligram autori poch├ídzaj├║ najm├Ą z Gr├ęcka a Franc├║zska. Nesk├┤r sa tento ┼ít├Żl liter├írno-vizu├ílneho umenia dostal do cel├ęho sveta.

Av┼íak pre svoju ┼ípecifickos┼ą a n├íro─Źnos┼ą sa len niektor├ş autori p├║┼í┼ąaj├║ do tohto umeleck├ęho ┼ít├Żlu na profesion├ílnej ├║rovni.

Okrem zn├ímych gr├ęckych ─Źi franc├║zskych predstavite─żov si kaligram z├şskal postavenie aj na slovenskej liter├írnej sc├ęne.

Guillaume Apollinaire

Apollinaire kaligram je v celom svete ve─żmi zn├ímy, ke─Ć┼że franc├║zsky autor Guillaume Apollinaire sa pova┼żuje za priekopcu kaligramov. Pod─ża jeho b├ísnickej zbierky Kaligramy bol tento ┼ż├íner b├ísn├ş aj pomenovan├Ż.

Cel├í t├íto zbierka bola ovplyvnen├í vojenskou tematikou a kubizmom. Bola vytvoren├í pomocou tla─Źiarenskej techniky. V─Ćaka tomu boli b├ísne vyobrazen├ę obrazom aj p├şsmom. T├íto kaligram literat├║ra je naozaj ve─żmi v├Żnimo─Źn├í.

Okrem básnickej zbierky Kaligramy sa preslávil aj zbierkou Alkoholy.

┼átefan Morav─Ź├şk

Slovensk├Żm predstavite─żom kaligramov je ┼átefan Morav─Ź├şk. Tento s├║─Źasn├Ż autor ukazuje slovensk├ęmu ─żudu bohat├║ slovn├║ z├ísobu sloven─Źiny hravou formou.

┼átefan Morav─Ź├şk je s├║─Źasn├Ż autor, prozaik, esejista, prek─żadate─ż a autor po├ęzie pre deti a ml├íde┼ż, kde naj─Źastej┼íie vyu┼ż├şva kaligramy vo svojich zbierkach.

Kaligram maker

Kaligram maker je n├ístroj, ktor├Żm si v dne┼ínej dobe m├┤┼żete u─żah─Źi┼ą tvorbu kaligramov. Je to online n├ístroj, ktor├Ż v├ím pom├íha s vytvoren├şm obrazcov a textov do ur─Źit├ęho tvaru.

Jedn├í sa o preva┼żne zahrani─Źn├ę port├íly a mo┼żnost├ş je naozaj viacero. V pr├şpade, ┼że m├íte z├íujem o tvorbu kaligramov, je dobr├ę si spravi┼ą prieskum a vybra┼ą si program, ktor├Ż v├ím najlep┼íie vyhovuje.

Medzi najpreferovanej┼íie kaligram online programy patr├ş program wordart.com, wordclouds.com. V t├Żchto programoch si m├┤┼żete vytvori┼ą jednoduch├Ż kaligram.

Kaligram wikipedia

V┼íetko d├┤le┼żit├ę o kaligramoch n├íjdete na wikipedii. Sta─Ź├ş zada┼ą do vyh─żad├íva─Źa kaligram Wikipedia a zobrazia sa v├ím v┼íetky d├┤le┼żit├ę a podstatn├ę inform├ície, ktor├ę sa s t├Żmto druhom b├ísne sp├íjaj├║.

Kalligram vydavate─żstvo

Kalligram vydavate─żstvo za─Źalo fungova┼ą v roku 2018. Zna─Źka Kalligram patr├ş pod vydavate─żstvo Absynth.

Pod taktovkou vydavate─żstva Kalligram s├║ vyd├ívan├ę esejistick├ę ed├şcie Skica.

V t├Żchto publik├íci├ích prin├í┼íaj├║ najm├Ą my┼ílienky, poh─żady a n├ízory dom├ícich aj zahrani─Źn├Żch autorov, ktor├ş sa chceli podeli┼ą p├şsmom aj obrazom s ich ─Źitate─żmi o to, ─Źo moment├ílne pre┼ż├şvaj├║ a ak├Ż je ich n├ízor na s├║─Źasn├║ dobu.

Kalligram Kiad├│

Kalligram Kiad├│ je slovensko ma─Ćarsk├ę vydavate─żstvo s├şdliace v Bratislave. Toto vydavate─żstvo patr├ş medzi najv├Żznamnej┼íie, ─Źo sa vydania ma─Ćarsk├Żch kn├şh t├Żka.

Ich autori s├║ v├Żznam├Żni s├║─Źasn├Żmi predstavite─żmi ma─Ćarsk├ęho intelektu├ílneho ┼żivota.

Toto vydavate─żstvo bolo zalo┼żen├ę v roku 1991 a v ich portf├│liu n├íjdete beletrie, liter├írne hist├│rie, spolo─Źensko-historick├ę ┼ít├║die aj filozoficko-estetick├ę diela a knihy pre deti.

Ako urobi┼ą kaligram

Prv├Ż a z├írove┼ł aj najd├┤le┼żitej┼í├ş bod v├Żroby kaligramu je v├Żber vhodnej t├ęmy. Je len na v├ís, ─Źi chcete vyrobi┼ą kaligram kvet alebo v├ís zauj├şma kaligram kravata.

Ak u┼ż m├íte t├ęmu, zamyslite sa nad spr├ívnym textom – k─ż├║─Źov├ę je, aby slov├í s├║viseli s obr├ízkom, ktor├Ż vytv├írate. M├┤┼żete dokonca vyu┼żi┼ą aj existuj├║cu b├íse┼ł, pr├şpadne nap├şsa┼ą vlastn├║.

Navrhnite obr├ízok, m├┤┼żete pou┼żi┼ą aj grafick├ę programy alebo ho nakresli┼ą ru─Źne. N├ísledne sa rozhodnite, ako chcete usporiada┼ą slov├í.

Posledn├Żm bodom a ─Źere┼íni─Źkou na torte je hranie sa s fontami a ve─żkos┼ąami p├şsma. V├Żberu p├şsma by ste rozhodne mali venova┼ą patri─Źn├║ pozornos┼ą. Ke─Ć sa to rob├ş digit├ílne je to samozrejme jednoduch┼íie. A m├íte hotovo!

Zdroje: wikipedia.com, youtube.com, wordart.com, wordclouds.com, actualidadliteratura.com

T├ęmata:
Zauj├şmavosti
Voyo.sk program na dnes

Najnov┼íie ─Źl├ínky