Kaligram – čo je to, ukážky, básne, príklady aj vydavateľstvo a literatúra

Pýtate sa čo je to kaligram? Prebádajte s nami to ako tieto nezvyčajné básne vyzerajú. Toto sú príklady, vydavateľstvo a autori, ktorí sa tejto špecifickej literatúre venujú. Poďte sa s nami pozrieť na konkrétne ukážky.

Kaligram

Kaligram je veľmi špecifický typ básne, ktoréme sa venuje len niekoľko autorov vo svete. Historicky kaligram nadväzuje na stredoveké carmini figuraty.

Všeobecne môžete kaligram definovať ako prepojenie literatúry a výtvarného obrazového umenia.

Vďaka svojej špecifickosti tieto básne spájajú v sebe niekoľko druhov umenia, a tak dokážu zaujať väčšiu skupinu ľudí.

V článku nájdete

Čo to je kaligram

Kaligram je báseň, ktorej písmená, verše a jednotlivé strofy sú usporiadané tak, aby spoločne vytvorili jasný obrazec.

Zaujímavosťou je, že myšlienka veršov je totožná s obrazcom, ktorý báseň vyjadruje.

Kaligram sa radí medzi špecifické básne Avangardy a jeho vznik sa datuje do dvadsiateho storočia. Význam slova kaligram pochádza z dvoch gréckych slov.

  • kalos – krásny
  • gramma – písmo

Kaligram význam

Význam kaligramov bolo prepojiť viaceré smery umenia do jedného. Avantgardní umelci sa snažili odlíšiť od ostatných. Odmietali tradičné normy v živote aj v umení.

Ako prostest proti klasickému umeleckému štýlu začali písať kaligramy. Význam kaligramu bol hlavne v tom, že mal priniesť revolučnú zmenu do sveta umenia.

Kaligram ukážky

Kaligram ukážky sú verejne dostupné, dostať sa k nim môžete viacerými spôsobmi. A to konkrétne v básnických zbierkach, na internete či v rôznych videách na Youtube, kde sa tvorcovia kaligramov podelili so svojou tvorbou.

Tvorba kaligramov sa zachovala a aj v dnešnej dobe a je značne populárna. Zaujme dospelých ale aj deti, ktoré častokrát si na školách vytvárajú vlastné netradičné básne.

Chcete vymeniť online filmy za niečo iné? Príklady kaligramov z bežného života nájdete bez problémov na internete.

Stačí do Google zadať kaligram a ukážky básní sa vám automaticky zobrazia.

Kaligram báseň

Typ básne kaligram nemá žiadne striktné pravidlá. Jediným pravidlom je, že verše by mali vytvoriť obrazec, ktorý je zhodný s témou básne.

Básne v štýle kaligram boli inšpiráciou pre nové modernejšie vizuálne štýly, ktoré sa neskôr v literatúre udomácnili. Napríklad, ak výs zaujíma najvyššia budova na Slovensku, môžete o nej veľmi ľahko vytvoriť kaligram.

Vizuálna báseň

Napriek tomu, že sa hovorí, že vizuálna báseň vznikla z kaligramov, svoje počiatky mala ešte ďaleko predtým.

Počiatky vizuálnych básni by ste našli ešte pred našim letopočtom a to konkrétne 300 rokov pred Kristom.

V tomto období však toto umenie nebolo nijak definovné, a preto sa vznik vizuálnych básni datuje ako nástupca kaligramu. Dnes sú vizuálne básne rozdelené do viacerých kategórií.

  • čisto typografická – využíva iba písmená, snaží sa upútať rozložením písmen alebo ich farebnosťou
  • kombinovaná s kresbami a písmom – tu si treba všímať aj jednotlivé slová aj obrazce
  • čisto vizuálna – pomocou písmen vytvára obrazce
kaligram báseň
Zdroj: unsplash.com

Polytematická báseň

Polytematická báseň alebo inak nazývaná pásmo tiež v sebe odrzkadľuje prvky kaligramu. Jedná sa však o menej striknú verziu.

Polytematická báseň v sebe zahŕňa spontánny prúd predstáv, obrazov, zdanlivo nesúvislé tematické celky tak, aby ich spoločne zjednocovala jedna téma.

Kaligram autori

Pôvodní kaligram autori pochádzajú najmä z Grécka a Francúzska. Neskôr sa tento štýl literárno vizuálneho umenia dostal do celého sveta.

Avšak pre svoju špecifickosť a náročnosť sa len niektorí autori púšťajú do tohto umeleckého štýlu na profesionálnej úrovni.

Okrem známych gréckych či francúzskych predstaviteľov si kaligram získal postavenie aj na slovenskej literárnej scéne.

Guillaume Apollinaire

Francúzsky autor Guillaume Apollinaire sa považuje za priekopcu kaligramov. Podľa jeho básnickej zbierky Kaligramy bol tento žáner básní aj pomenovaný.

Celá táto zbierka bola ovplyvnená vojenskou tematikou a kubizmom. Bola vytvorená pomocou tlačiarenskej techniky. Vďaka tomu boli básne vyobrazené obrazom aj písmom.

Okrem básnickej zbierky Kaligramy sa preslávil aj zbierkou Alkoholy

Štefan Moravčík

Slovenským predstaviteľom kaligramov je Štefan Moravčík. Tento súčasný autor ukazuje slovenskému ľudu bohatú slovnú zásobu slovenčiny hravou formou.

Štefan Moravčík je súčasný autor, prozaik, esejista, prekľadateľ a autor poézie pre deti a mládež, kde najčastejšie využíva kaligramy vo svojich zbierkach.

Kaligram maker

Kaligram maker je nástroj, ktorým si v dnešnej dobe môžete uľahčiť tvorbu kaligramov. Je to online nástroj, ktorý vám pomáha s vytvorením obrazcov a textov do určitého tvaru.

Jedná sa o prevažne zahraničné portály a možností je naozaj viacero. V prípade, že máte záujem o tvorbu kaligramov, je dobré si spraviť prieskum a vybrať si program, ktorý vám najlepšie vyhovuje.

Medzi najpreferovanejšie kaligram online programy patrí program wordart.com, wordclouds.com.

Kaligram wikipedia

Všetko dôležité o kaligramoch nájdete na wikipedii. Stačí zadať do vyhľadávača kaligram Wikipedia a zobrazia sa vám všetky dôležité a podstatné informácie, ktoré sa s týmto druhom básne spájajú.

Kalligram vydavateľstvo

Kalligram vydavateľstvo začalo fungovať v roku 2018. Značka Kalligram patrí pod vydavateľstvo Absynth.

Pod taktovkou vydavateľstva Kalligram sú vydávané esejistické edície Skica.

V týchto publikáciách prinášajú najmä myšlienky, pohľady a názory domácich aj zahraničných autorov, ktorí sa chceli podeliť písmom aj obrazom s ich čitateľmi o to, čo momentálne prežívajú a aký je ich názor na súčasnú dobu.

Kalligram Kiadó

Kalligram Kiadó je slovensko maďarské vydavateľstvo sídliace v Bratislave. Toto vydavateľstvo patrí medzi najvýznamnejšie čo sa výdania maďarských kníh týka.

Ich autori sú významýni súčasnými predstaviteľmi maďarského intelektuálneho života.

Toto vydavateľstvo bolo založené v roku 1991 a v ich portfóliu nájdete beletrie, literárne histórie, spoločensko-historické štúdie aj filozoficko-estetické diela a knihy pre deti.

Zdroj: wikipedia.com, youtube.com, wordart.com, wordclouds.com, actualidadliteratura.com