Ru┼ża pre nevestu ÔľĚ Sledujte v predstihu!

Ramad├ín – d├ítum, v├Żznam, pravidl├í, zvyky a trad├şcie, hist├│ria, zauj├şmavosti

Aktualizovan├ę:

Autor: Denisa

Ramadán

Ramad├ín je najsv├Ątej┼í├ş mesiacom moslimov, ktor├Ż je spojen├Ż s pr├şsnym p├┤stom. Pre─Ź├ştajte si v ─Źl├ínku, kedy za─Ź├şna ramad├ín, ─Źoho v┼íetk├ęho sa musia moslimovia zrieknu┼ą a ak├ę zvyky a trad├şcie s├║ s nim spojen├ę.

Ramadán

Ramad├ín je deviatym mesiacom roka pod─ża islamsk├ęho lun├írneho kalend├íra. Ide o sv├Ąt├Ż mesiac, po─Źas ktor├ęho sa moslimovia na celom svete zriekaj├║ jedla, pitia, faj─Źenia a sexu├ílnych vz┼ąahov. Plat├ş to v┼íak len po─Źas d┼ła, v noci sa ┼żivot vracia do star├Żch ko─żaj├ş.

Aj katol├şci maj├║ svoje v├Żznamn├ę sviatky, ktor├ę n├íjdete v katol├şckom kalend├íri a po─Źas ktor├Żch musia takisto dodr┼żiava┼ą ur─Źit├ę pravidl├í.

V ─Źl├ínku n├íjdete

Čo je ramadán

Sv├Ąt├Ż mesiac ramad├ín je pre moslimov po celom svete ─Źas duchovnej obnovy, sebareflexie a ka┼żdodenn├Żch modlitieb. Moslimovia veria, ┼że konanie dobra v priebehu sviatku je cennej┼íie ne┼ż v inom ─Źase.

V├Żznam ramad├ínu spo─Ź├şva v drodr┼żiavan├ş pr├şsneho p├┤stu (Sa├║m), ktor├Ż m├í za cie─ż posilni┼ą duchovn├║ discipl├şnu, sebakontrolu a empatiu.

Toto obdobie je tie┼ż t├Żm prav├Żm ─Źasom k urovnaniu sporov a zl├Żch vz┼ąahov. Veriaci sa maj├║ viac nav┼ítevova┼ą, prejavova┼ą si v─ż├║dnos┼ą, spolu sa modli┼ą.

Ramad├ín je jedn├Żm z piatich pilierov islamu ur─Źen├Żm na medit├íciu a hlbok├║ sebao─Źistu.

─Äal┼í├şmi piliermi s├║:

 • priznanie sa k viere,
 • ka┼żdodenn├í modlitba,
 • odovzd├ívanie pe┼łaz├ş pre chudobn├Żch,
 • p├║┼ą do sv├Ąt├ęho mesta – Mekky.

Ak ste veriaci a chcete nav┼ít├şvi┼ą ─Ćal┼íie sv├Ąt├ę miesta, odpor├║─Źame v├ím n├ív┼ítevu p├║tnick├ęho miesta Med┼żugorie alebo Lurdy, ktor├ę s├║ zn├íme svojimi z├ízrakmi.

Ramadán pôst

Ramad├ín s├║vis├ş s p├┤stom, kedy s├║ moslimovia povinn├ş po─Źas denn├Żch hod├şn zdr┼ża┼ą sa ak├ęhoko─żvek jedenia, pitia, faj─Źenia alebo pohlavn├ęho styku.

V noci sa m├┤┼żu vr├íti┼ą k be┼żn├ęmu ┼żivotu.

P├┤st sa obmedzuje iba na telesne a du┼íevne zdrav├Żch jedincov. Net├Żka sa cestuj├║cich, tehotn├Żch a doj─Źiacich ┼żien, det├ş a star├Żch ─żud├ş. Rovnako ho nemusia re┼ípektova┼ą ani ─żudia, vykon├ívaj├║ci nam├íhav├ę zamestnanie, ako napr├şklad chirurgovia ─Źi vojaci.

Ramadán 2024

D├ítum za─Źiatku ramad├ínu je pohybliv├Ż, preto┼że s├║vis├ş s pozorovan├şm mesa─Źn├ęho cyklu. Rovnako sa m├┤┼że l├ş┼íi┼ą v z├ívislosti od geografickej polohy o jeden de┼ł.

Vzh─żadom na to, ┼że islamsk├Ż kalend├ír je lun├írny, ramad├ín sa ka┼żd├Ż rok pos├║va pribli┼żne o 11 dn├ş.

Tento rok sa ramad├ín za─Ź├şna pribli┼żne 10. marca 2024 a potrv├í do 9. apr├şla 2024.

Ramadán dátum

RokDátum
20251. – 30.3.
202411.3. – 9.4.
202323.3. – 21.4.
20223.4. – 2.5.
202113.4. – 12.5.
202024.4. – 23.5.

Ramadán pravidlá

Moslimovia by nemali po─Źas ramad├ínu na verejnosti jes┼ą, pi┼ą, faj─Źi┼ą, ┼żuva┼ą, nevhodne sa oblieka┼ą. V hoteloch s├║ im v├Ą─Ź┼íinou vyhraden├ę miesta a podmienky, aby sa mohli najes┼ą v ├║stran├ş.

Moslimovia za─Ź├şnaj├║ svoj p├┤st zvol├ívan├şm na rann├║ modlitbu fad┼żr. Posledn├ę jedlo pred za─Źiatkom p├┤stu je suh├║r. P├┤st je ukon─Źen├Ż zvol├ívan├şm na ve─Źern├║ modlitbu, maghrib. 

Prv├ę jedlo po p├┤ste ÔÇô ift├ír, m├í pozost├íva┼ą z datl├ş a mlieka, rovnako, ako to robieval aj Mohamed.

─îo sa t├Żka modlitieb po─Źas ramad├ínu, tak no─Źn├ę modlitby naz├Żvan├ę tarawill s├║ be┼żn├ę, rovnako ako opakovanie Kor├ínu v priebehu mesiaca, ─Źasto vo forme epickej modlitby. Na konci moslimovia recituj├║ modlitbu naz├Żvan├║ takbeer, ktor├í d├íva chv├ílu Alahovi.

Ramad├ín je zakon─Źen├Ż trojdenn├Żm festivalom zvan├Żm Eid al-Fitr, ktor├Ż sa oslavuje v kruhu rodiny a priate─żov, ktor├ş si d├ívaj├║ dar─Źeky podobne ako my na Vianoce.

Ramadán pravidlá pre turistov

Ak sa vyberiete po─Źas ramad├ínu na dovolenku do Turecka, Maroka, Emir├ítov alebo Egypta, mali by ste r├íta┼ą s ur─Źit├Żmi pravidlami, ktor├ę je potrebn├ę dodr┼żiava┼ą. Inak v├ím m├┤┼że hrozi┼ą pokuta, ─Źi v najhor┼íom pr├şpade v├Ązenie.

Pravidl├í pre turistov po─Źas ramad├ínu

 • Turisti by nemali na verejnosti po─Źas d┼ła jes┼ą, pi┼ą ani faj─Źi┼ą.
 • Po─Źas ramad├ínu m├┤┼żu ma┼ą niektor├ę obchody, re┼ítaur├ície a atrakcie zmenen├ę otv├íracie hodiny.
 • Diskot├ęky a no─Źn├ę kluby s├║ v tomto obdob├ş zatvoren├ę.
 • Alkohol sa pije a┼ż po z├ípade slnka.
 • Odpor├║─Źa sa nosi┼ą menej vyz├Żvav├Ż odev pri n├ív┼íteve verejn├Żch miest alebo n├íbo┼żensk├Żch miest.

Ramad├ín zvyky a trad├şcie

Ramad├ín, v Turecku naz├Żvan├Ż aj ramazan, je s├║─Źas┼ąou mnoh├Żch kraj├şn po celom svete, najm├Ą t├Żch, kde je islam hlavn├Żm n├íbo┼żenstvom alebo m├í v├Żznamn├║ moslimsk├║ popul├íciu.

V ka┼żdej z t├Żchto oblast├ş m├┤┼że ma┼ą ramad├ín kult├║rne a historick├ę odli┼ínosti v r├ímci zvykov a trad├şcii, ktor├ę sa tu dodr┼żiavaj├║.

Napr├şklad v Indon├ęzii je ramad├ín spojen├Ż s o─Źistn├Żmi ritu├ílmi, naz├Żvan├Żmi padusan. Po─Źas nich sa veriaci ponoria do prame┼łov a nam├í─Źaj├║ svoje tel├í od hlavy k p├Ąte.

Ramadán pôst
Zdroje: unsplash.com

Ramadán Turecko

Turecko je ob─ż├║benou dovolenkovou destin├íciou Slov├íkov, a preto sa tu m├┤┼żete stretn├║┼ą aj s oslavami ramad├ínu, s ktor├Żmi s├║ spojen├ę r├┤zne zvyky a trad├şcie.

Patr├ş sem napr├şklad pohostenie okoloid├║cich a neo─Źak├ívan├Żch host├ş, ─Źi obdarovanie chudobn├Żch a chor├Żch. Koniec ramad├ínu je v Turecku zakon─Źen├Ż trojd┼łov├Żm sviatkom ┼×eker Bayram─▒.

V pr├şpade, ┼że vycestujete po─Źas ramad├ínu, dovolenka v Turecku m├┤┼że by┼ą ├║plne in├í, ako ste zvyknut├ş.

Maroko ramadán

Po─Źas ramad├ínu sa v Maroku potuluje mestsk├Ż vyvol├íva─Ź (nafar), ktor├Ż si oblieka tradi─Źn├ę r├║cho gandora, papu─Źe a klob├║k a oznamuje mel├│diou za─Źiatok ├║svitu.

Prech├ídza sa ulicou a f├║ka do rohu, aby tak prebudil obyvate─żov na jedlo suhoor, ktor├ę moslimovia konzumuj├║ pred ├║svitom.

Ramadán Egypt

Ramad├ín v Egypte je spojen├Ż so zapa─żovan├şm farebn├Żch lamp├í┼íov, ktor├ę symbolizuj├║ jednotu a rados┼ą po─Źas cel├ęho sv├Ąt├ęho mesiaca. Farebn├ę lucerny m├┤┼żete vidie┼ą aj po─Źas osl├ív ─î├şnskeho Nov├ęho roku.

Ramad├ín Spojen├ę Arabsk├ę Emir├íty

Oslavy ramad├ínu v Dubaji alebo Abu Dab├ş sa ─Źasto porovn├ívaj├║ so z├ípadn├Żm zvykom trick-or-treating, ktor├Ż je spojen├Ż s Halloweenom.

Trad├şcia haq al laila sa odohr├íva po─Źas ├┤smeho mesiaca shaÔÇÖban, ktor├Ż predch├ídza ramad├ínu. V tento de┼ł m├┤┼żete vidie┼ą deti oble─Źen├ę vo svetlom oble─Źen├ş, ktor├ę sa potuluj├║ po uliciach a pri speve tradi─Źn├Żch piesn├ş ako Aatona Allah Yutikom, Bait Makkah Yudikum zbieraj├║ sladkosti alebo orechy do ta┼íiek.

Ramadán história

Ramad├ín ozna─Źuje mesiac, v ktorom boli prorokovi Mohamedovi zjaven├ę prv├ę ver┼íe Kor├ínu. Moslimovia veria, ┼że to bolo po─Źas ramad├ínu v roku 610, kedy Boh prv├Żkr├ít hovoril s prorokom.

Pod─ża islamskej trad├şcie sa po─Źas tohto ramad├ínu Mohamed utiahol ÔÇô ako to ─Źasto robil v mesiaci ÔÇô do malej jaskyne na predmest├ş Mekky zvanej Hira, aby v ├║stran├ş meditoval a prem├Ż┼í─żal.

Presn├Ż d├ítum tohto zjavenia nie je zn├ímy, av┼íak bolo povedan├ę, ┼że je to jedna z nep├írnych noc├ş na konci ramad├ínu, pravdepobne teda noc na 27. ramad├ín.

Dnes sa t├íto noc naz├Żva Lajlat al-Qadr, ktor├í je pova┼żovan├í za najposv├Ątnej┼íiu v ramad├íne a sl├║┼żi ako pripomienka p├┤vodnej noci, kedy sa Mohamedovi zjavili prv├ę ver┼íe z Kor├ínu.

Ramad├ín zauj├şmavosti

So sv├Ąt├Żm mesiacom ramad├ín s├║ spojen├ę r├┤zne zauj├şmavosti, ktor├ę sa t├Żkaj├║ modlitieb, charity a jedla.

Zauj├şmavosti Ramad├ín

 • Ramad├ín v preklade znamen├í ┼żerav├í hor├║─Źava alebo sucho.
 • Po─Źas ramad├ínu sa moslimovia z├║─Źast┼łuj├║ na ┼ípeci├ílnych no─Źn├Żch modlitb├ích zn├ímych ako Taraweeh, ktor├ę sa konaj├║ v me┼íit├ích po celom svete. 
 • Na konci ramad├ínu sa chudobn├Żm ─żu─Ćom rozd├íva almu┼żna s n├ízvom Zakat al-Fitr.
 • Prv├Żm jedlom po p├┤ste (ift├ír) m├┤┼żu by┼ą datle a mliekom, polievka alebo in├ę ┼ípeci├ílne jedlo.
 • ─îasto je naz├Żvan├Ż mesiacom Kor├ínu.
 • Raz za 32 rokov je mesiac p├┤stu po─Źas letn├ęho obdobia, to znamen├í, ┼że p├┤st trv├í a┼ż 16 hod├şn denne.

Zdroje: bubo.sk, wikipedia.org, nationalgeographic.com, youtube.com

Voyo.sk program na dnes

Najnov┼íie ─Źl├ínky