Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Čínsky nový rok 2024 – dátum, znamenie, tradície a oslavy

Autor: Lenka

Dátum Čínsky nový rok

Čínsky nový rok je pre ľudí v Číne a iných častiach sveta dôležitým sviatkom, ktorý zdôrazňuje tradície, rodinné hodnoty a národnú jednotu. Oslavy trvajú niekoľko týždňov a predstavujú významnú súčasť čínskej kultúry a identity. Prečítajte si o činskom novom roku viac v článku.

Čínsky nový rok

Čínsky nový rok, známy aj ako Jarný festival alebo Lunárny nový rok, je jedným z najdôležitejších a najviac oslavovaných sviatkov nielen v Číne, ale aj v mnohých ďalších ázijských krajinách.

Čínsky nový rok sa oslavuje v určitých ohľadoch podobne ako na Slovensku Silvester, ale trvá až 15 dní. Vyznačuje sa aj mnohými zaujímavými tradíciami, legendami a oslavami, ktoré môžu byť pre vás novinkou.

V článku nájdete

Čínsky nový rok 2024

Začiatok čínskeho nového roka nemá pevne stanovený dátum a sviatok sa z roka na rok mení, pretože je založený na lunárnom kalendári.

Obvykle sa oslavuje medzi 21. januárom a 20. februárom podľa gréckeho kalendára.

Čínsky nový rok
Zdroj: unsplash.com

Kedy začína čínsky rok 2024

V roku 2024 sa lunárny nový rok začína 10. februára a trvá 15 dní. Vodný králik v tomto roku ustúpi drevenému drakovi. Ak chcete vedieť, kto oslavuje v tento deň meniny, tak je to meno Gabriela.

Počiatky čínskeho nového roku a symbol podľa čínskeho horoskopu:

Prvý deň rokuZnamenie
10. februára 2024drak
29. januára 2025had
17. februára 2026kôň
6. februára 2027koza
26. januára 2028opica

Čínsky nový rok 2024 znamenie

Každý rok je v čínskom lunárnom kalendári spojený s jedným z dvanástich zvieracích znamení (myš, býk, tigrica, králik, drak, had, kôň, koza, opica, kohútik, pes a prasa) v závislosti od cyklu. Každé znamenie má svoje vlastnosti a charakteristiky.

Rok 2024 je rokom draka, ktorý podľa čínskeho horoskopu symbolizuje silu a zároveň má priniesť dynamickú a transformačnú energiu.

Čínsky nový rok história

Čínsky nový rok má bohatú a dlhú históriu, ktorá siaha tisíce rokov do minulosti. Historicky bol tento sviatok spojený s rôznymi tradičnými a kultúrnymi aspektmi, ktoré odzrkadľovali čínsku civilizáciu a spoločnosť.

Čínsky nový rok sa datuje do obdobia dynastie Shang (1600 – 1046 pred naším letopočtom), keď ľudia oslavovali príchod jari a začiatok nového ročného cyklu podľa lunárneho kalendára.

Keďže sa Čínsky nový rok nazýva aj Sviatok jari, jeho počiatok sa spája s roľníkmi a ich pozorovaním rytmu ročných období, aby videli príchod dlho očakávanej jari.

Oslavy Čínsky nový rok
Zdroj: unsplash.com

Čínsky nový rok zaujímavosti

S Čínskym novým rokom sa spája aj niekoľko legendárnych príbehov. Jedným z nich je aj príbeh Niana, príšery, ktorá podľa legendy napadla a zožrala dedinčanov. Predpokladalo sa, že jedného večera sa Nian zľakol červenej farby.

Od toho dňa si Číňania v tomto ročnom období zdobia svoje domy tak, že na dvere a okná vešajú pásy červeného papiera. Zapaľujú tiež fakle a odpaľujú petardy, aby vyplašili Nian.

Čínsky nový rok oslavy

Počas osláv čínskeho nového roka sa stretáva rodina a pripravujú sa tradičné jedlá. Na stole je vždy ryba, ktorá symbolizuje hojnosť, ale aj ravioly, ktoré symbolizujú rodinné stretnutie a štastie alebo rezance, ktoré odkazujú na dlhovekosť.

Jedia sa aj lepkavé ryžové koláčiky (Niangao), ktoré sú znakom prosperity v nadchádzajúcom roku.

Novoročné oslavy pokračujú aj naďalej a na tretí deň Nového roka, ráno, je v dome pravidlom ticho, aby sa nerušili myši, ktoré tam môžu žiť. Rodina im dokonca hodí nejaké jedlo.

Čínsky nový rok tradície

Po tradičnej večeri a jedlách prednesú najmladší členovia rodiny svoje želania. Dospelí im dajú ong-bao, červené obálky s malou sumou peňazí. O polnoci prichádza čas na slávne petardy.

Záver osláv lunárneho nového roka sa nesie v znamení slávneho Lampiónového festivalu, počas ktorého sa predvádza pôsobivý Dračí tanec.

Čínsky nový rok tradičné jedlá

Pri oslavách čínskeho nového roku sa pripravujú tradičné jedlá, ktoré by mali priniesť šťastie, bohatstvo a zdravie počas nadchádzajúceho roka.

Jiaozi

Jiaozi sú čínske knedle, ktoré sú tvarované do tvaru polmesiaca a sú naplnené rôznymi náplňami, ako sú mäso, kapusta, krevety alebo huby. Tieto knedle sú symbolom bohatstva a šťastia a sú často konzumované na Vianoce.

Nian gao

Nian gao je sladký koláč vyrobený z lepkavej ryže, ktorý sa nazýva klejový ryžový koláč. Jeho názov zahŕňa slovo „nian“, ktoré znamená „rok“ a „gao“, čo znamená „vysoký“. Konzumuje sa s nádejou na stúpajúce úspechy a postavenie v nadchádzajúcom roku.

Yu sheng

Yu sheng je tradičné jedlo v Singapure a Malajzii, ktoré sa nazýva „loh hei“ a predstavuje rybu a zeleninový šalát. Pri príprave tohto jedla sa počas čínskeho nového roku vykonávajú rituály a spievajú sa šťastné piesne, zatiaľ čo sa jedlo mieša, čo má symbolizovať zvýšenie bohatstva a úspechu.

Zdroje: wikipedia.org, unsplash.com, chinesenewyear.net

Témata:
Kalendár

Najnovšie články