Ruža pre nevestu Sledujte v predstihu!

Silvester 2024 – dátum, zvyky, história, priania a kam na Silvestra

Aktualizované:

Autor: Denisa

Silvester 2023

Silvester je oslava konca roka, kedy sa konajú silvestrovské zábavy, ľudia sa tešia na ohňostroj a posielajú si medzi sebou silvestrovské priania. Pokiaľ chcete vedieť, kedy sa oslavuje, akú má históriu a aké k nemu patria zvyky, čítajte ďalej.

Silvester

Tak ako každý rok, aj tento rok Silvester pripadá na 31. decembra. Ak chcete vedieť, kto oslavuje v tento deň meniny, tak je to meno Silvester.

Oslavy Silvestra sú takisto spojené s vianočnými prázdninami, ktoré majú deti zvyčajne až do 6. januára, kedy sa oslavuje prikázaný sviatok Traja králi.

V článku nájdete

Silvester 2024

Silvester 2024 dátum pripadá na 31. decembra, pričom je spojený s posledným dňom v roku. Inak je to s čínskym novým rokom, ktorý má každý rok iný dátum.

Deň po Silvestri nasleduje Nový rok, ktorý je považovaný za štátny sviatok.

Kto oslavuje Nový rok ako prvý

MiestoDátumNášho času
Ostrov Kiribati a Samoa31. december11:00 hod
Austrália31. december14:00 hod
Tokio31. december16:00 hod
Dubaj31. december21:00 hod
Moskva31. december22:00 hod
Londýn1. január01:00 hod
New York1. január06:00 hod
Bakerov a Howlandov ostrov1. január13:00 hod

Otváracie hodiny Silvester

Otváraci hodiny Silvester sú iné, ako v bežné dni. Hoci nie je tento deň považovaný za štátny sviatok, otváracie hodiny na Silvestra sú upravené a skrátené.

Preto si dopredu skontrolujte, aké sú otváracie hodiny na Silvestra 2024 v jednotlivých obchodoch ako Lidl, Tesco, Kaufland, Billa či Terno.

Silvester história

Silvester história hovorí o tom, že oslavy nového roku pochádzajú z Mezopotámie z roku 2000 pred naším letopočtom.

Obyvatelia starodávnej krajiny vítali nový rok v polovici marca v čase jarnej rovnodennosti, pričom Gréci začínali písať nový kalendár v deň zimného slnovratu.

Takisto obyvatelia Ríma sa lúčili so starým a vítali nový rok už v roku 156 pred naším letopočtom. Išlo o bujaré oslavy, na ktorých sa vo veľkom jedlo, pilo, dokonca volili kráľa pijanov. Otroci si na jeden deň vymenili úlohy so svojimi pánmi, ktorí ich obsluhovali.

V 16. storočí sa s príchodom gregoriánskeho kalendára stal 31. december posledným dňom roka.

Išlo o zaujímavú symboliku, kedy sa okrem pripomenutia pamiatky pápeža Silvestra I. sumarizoval i končiaci rok, ktorý sa ľudovo nazýva oslava Silvestra – posledného dňa v roku.

Tradície a zvyky Silvester

S posledným dňom v roku sú spojené aj tradície a zvyky na Silvestra, kedy sa tomuto dňu hovorilo aj „babí deň“.

Na dedine chodili tzv. kurine baby. Dvaja chlapi prestrojení za ženy, jeden so slameným vencom a zvoncom, druhý v kožuchu so sukňou zo slamy. Ženy tútu slamu trhali a dávali sliepkam do kurína, aby dobre znášali vajcia.

„Kurine baby“ zas dostávali na oplátku slaninu, klobásu, chleba či koláče.

Ďalším silvestrovským zvykom bolo, že v podvečer na Silvestra sa schádzali veriaci v kostole, aby sa na svätej omši poďakovali Bohu za uplynulý rok. Večer sa konala veselica.

Táto tradícia sa začala až po 2. svetovej vojne, pretože dovtedy boli zábavy až do Troch kráľov zakázané.

Mágia na Silvestra mala vplyv aj na predpoveď počasia, kedy červené zore ráno veštili víchrice, búrky, neúrodu a biedu. Drobný hustý dážď bol zasa predzvesťou hustých plných obilných klasov.

Ďalšie tradície a zvyky na Silvestra:

  • Na Silvestra sa pripravovala takmer rovnaká večera ako na Štedrý deň, no mohlo sa jesť aj mäso.
  • Tento deň bol dňom zúčtovania a rekapitulácie, kedy sa vracali staré dlhy, aby ste so smolou nevstupovali do nového roka.
  • Gazda sypal sliepkam zrno pomedzi nohy, aby sa urodilo veľa vajec.
  • Z domu sa nesmelo nič vynášať, aby hydina nevyhynula. 
  • Smetie sa smelo zametať len do kúta, aby ste nikoho nevymietli z domu.
  • Zakázané bolo pranie aj vešanie, aby sa nik neobesil.
  • Verilo sa, že čo sa vám bude snívať na silvestrovskú noc, to sa splní. 

Silvester priania a pozdravy

Koniec roka sa nezadržateľne blíži a s ním aj veľkolepé oslavy, ktoré sprevádzajú ohňostroje a silvestrovské priania. Tie môžete dnes poslať ako pohľadnicu, SMS prianie či digitálny pozdrav.

Silvestrovské priania 2024 potešia vašich blízkych a vybrať si môžete z originálnych prianí, vtipných silvestrovských pozdravov či chytľavých vinšov.

Silvestrovské prianie inšpirácia

Existuje množstvo prianí, ktoré môžete použiť. Takéto prianie si môžete dokonca vyrobiť aj sami, pričom na internete nájdete rôzne postupy a návody.

Hodiny tíško tikajú, nový rok už vítajú. Prišiel teda správny čas, želajme si zas a zas, veľa šťastia, zdravia, lásky, nech je život bez prekážky. Šťastný Silvester!

Tak ako dnes starý rok padá, nech do Tvojho srdiečka šťastie sadá, zabudni na bolesť a starosti a preži ďalší rok v láske a radosti. Šťastný Silvester!

Kam na Silvester

Ak riešite, kam tento rok na Silvestra, tak by ste sa mali poponáhľať. Pretože zajednať si ubytovanie na Silvestra na poslednú chvíľu sa vám nemusí podariť.

Obľúbenou destináciou je Silvester na horách, ktorý môžete spojiť napríklad s lyžovačkou. Takisto si môžete urobiť menší výlet lanovkou na Chopok, z ktorej budete mať nádherné výhľady na tatranské štíty a okolitú prírodu.

Ak chcete zažiť moderný príchod Nového roka, odporúčame vám tohtoročného Silvestra osláviť v exotike, na pláži s kokosom v ruke, kde sa teplota vzduchu aj v tomto ročnom období pohybuje okolo 30 °C.

Chaty Silvester

Nájsť lacnú chatu na Silvestra môže byť v niektorých prípadoch naozaj ťažké. Tu zásadne platí, že čím skôr si chatu rezervujete, tým by mala byť cena nižšia.

Ak máte skôr zálusk na chatu na Silvestra s vírivkou, na webovej stránke chatysilvester.sk nájdete rôzne cenové kategórie ubytovania ako pre náročných zákazníkov, tak aj pre rodiny s deťmi.

Veselý Silvester a Šťastný nový rok 2024

Veselý Silvester a Šťastný nový rok 2024 je spojený aj s rôznymi oslavami, na ktoré sa každý rok tešia milióny ľudí.

Napríklad najväčšia silvestrovská párty na svete sa koná na Copacabane v Rio de Janeiro v Brazílii, ktorej sa každoročne zúčastňuje okolo 2,3 milióna ľudí.

Oproti tomu v New Yorku či Berlíne sa schádza na Times Square a Brandenburskej bráne počas silvestrovskej noci približne milión ľudí.

Zdroje: wikipedia.com, unsplash.com, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články