Ruža pre nevestu 2 Sledujte bez reklám!

Zimný slnovrat 2024 – význam, zvyky, tradície, mágia, Slovania

Aktualizované:

Autor: Denisa

Zimný slnovrat

Termín zimný slnovrat 2024 sa vzťahuje na najkratší deň v roku, no vďaka tomuto astronomickému okamihu sa pomaly začínajú dni opäť predlžovať a noci skracovať. Je to každoročný kolobeh, v ktorom sa strieda letný slnovrat so zimným a naopak.

Zimný slnovrat 2024

Slovensko je krajina, v ktorej sa pravidelne striedajú 4 ročné obdobia, vrátane jarnej rovnodennosti a letného slnovratu, až po jesennú rovnodennosť a zimný slnovrat 2024.

Zimným slnovratom sa takisto začína astronomická zima, ktorá je charakteristická najdlhšou nocou v roku. Po tejto noci sa začnú dni opäť predlžovať, pričom ide o nenápadné predlžovanie, ktoré neprebieha symetricky.

So zimným slnovratom je spojená aj mágia a astronómia, ktorá je takisto súčasťou znamení zverokruhu. Pozrite si preto váš mesačný horoskop, v ktorom sa dozviete, ako sa vám bude v nasledujúcom mesiaci dariť.

V článku nájdete

Čo je zimný slnovrat

Zimný slnovrat 2024 je okamih, počas ktorého existuje jedno miesto na obratníku, na ktorom slnečné lúče dopadajú kolmo na zemský povrch, čiže keď Slnko vrcholí v nadhlavníku na obratníku Kozorožca.

V čase zimného slnovratu začína na severnej pologuli zima a na južnej pologuli leto. Na severnej pologuli ide o najkratší deň v roku, pričom na južnej pologuli zas o najdlhší deň.

Rovnako je slnovrat aj predzvesťou toho, že sila slnka sa opäť začína navracať a dni sa začnú predlžovať, čo vedie k opačnému procesu, a to letnému slnovratu.

Ako sa mení letný a zimný slnovrat, takisto sa mení aj zimný a letný čas. Zmena času nastáva pravidelne každý rok a to z dôvodu, že si tak jednoduchšie nastavíte režim a činnosti, ktoré vyžadujú svetlo.

So zimným slnovratom sú spájané aj niektoré sviatky, ako napríklad Svätá Lucia. Tento sviatok bol pôvodne dňom slnovratu a považol sa za najkratší deň s najdlhšou nocou.

Kedy je zimný slnovrat 2024

Zimný slnovrat 2024 býva okolo 21. decembra, pričom tento dátum sa môže s malou odchýlkou meniť. Napr. na Slovensku nastane v roku 2024 deň zimného slnovratu 22. decembra.

Avšak čo sa týka meteorologickej zimy, jej začiatok je stanovený na 1. decembra, pričom koniec býva buď 28. alebo 29. februára, čo závisí aj od toho, či sa jedná o priestupný rok.

Deň zimného slnovratu je známy aj ako najkratší deň v roku 2024, pričom za najdlhší deň v roku 2024 je považovaný deň letného slnovratu, ktorý sa pohybuje okolo 21. júna. 

Slnovrat a rovnodennosť

RokJarná rovnodennosťLetný slnovratJesenná rovnodennosťZimný slnovrat
202320.03.202321.06.202323.09.202322.12.2023
202420.03.202421.06.202422.09.202422.12.2024
202520.03.202521.06.202522.09.202521.12.2025

Takisto ak by ste chceli vedieť, kedy môžete na oblohe pozorovať krásny mesačný spln, v tomto článku nájdete prehľad dátumov, kedy sa vám to podarí.

Zimný slnovrat význam

Zimný slnovrat je deň, kedy na severnú pologuľu dopadá najmenej svetla a začína sa astronomická zima. Tento deň bol odjakživa považovaný za bod zlomu a za začiatok novej etapy v živote človeka aj prírody.

Miesta za severnou polárnou kružnicou sú v čase zimného slnovratu vo fáze polárnej noci (slnko nevychádza nad horizont). Naopak za južnou polárnou kružnicou je v čase zimného slnovratu polárny deň (slnko nezapadá  za horizont).

Čo sa týka rovníka, tu sú dni a noci stále rovnaké.

Zimný slnovrat 2023
Zdroj: midjourney.com

Zimný slnovrat zvyky

Zimný slnovrat 2024 tradície a zvyky tu boli od nepamäti, poďme sa pozrieť na niektoré z nich.

So zimným slnovratom boli spojené rôzne zvyky, ktoré súviseli so zabezpečením potravy, udržaním zdravia, ochranou pred zlými duchmi, či ako čas hlučných zábav.

Deň zimného slnovratu pre Slovanov znamenal aj čas na oddych, kedy ženy upratovali s týždenným predstihom, pretože počas sviatkov boli niektoré ženské práce zakázané. To platilo aj pre mužov, ktorí sa snažili urobiť si svoju prácu s viacdenným predstihom.

Slnovrat pre mnohých znamenal aj čas znovuzrodenia, kedy staroslovanský pohanský boh Dažbog (Slnko) umiera preto, aby sa opäť spolu s ním po uplynutí zimy na jar prebudila príroda.

Pre všetky národy v Európe bol zimný i letný slnovrat vždy najpresnejším bodom v časovej orientácii počas roka. Podobne to platilo aj v prípade sviatku Hromnice.

Zimný slnovrat mágia

Zimný slnovrat bol úzko spätý s mágiou a spomienkou na zosnulých, ktorí môžu pozitívne, ale aj negatívne ovplyvniť náš život. Slovania verili v upírov, a tak sa počas slnovratu chodilo na hroby, popíjala sa medovina a pár kvapiek sa odlialo aj na hrob.

Takisto sa verilo v mágiu slova, preto si Slovania na slnovrat priali navzájom len to najlepšie. Pretože ak človek z úprimného srdca želá pre druhého dobro, tak sa mu to vráti.

Zimný slnovrat film

Zimný slnovrat je silná téma, ktorá našla svoje spracovanie aj vo filmovom či knižnom svete. Medzi dva známe filmy o tejto tematike patrí film Zimný slnovrat na kopaniciach a film z roku 2003, Zimný slnovrat.

Zimný slnovrat na kopaniciach

Film bol nakrútený ešte v roku 1986, pričom odzrkadľuje zvyky a tradície, ktoré boli typické pre kraj v okolí Veľkej Javoriny v čase pred vianočnými sviatkami.

Tento film nájdete v archíve RTVS alebo zadarmo online na Bombuj.si.

Zimný slnovrat

Ide o film z roku 2003, ktorý vznikol sfilmovaním rovnomennej knihy od spisovateľky Rosamunde Pilcher.

V tomto príbehu herečka Elfrida stratí svojho dlhoročného partnera a ostane sama a bez peňazí. Jedného dňa sa jej podarí nájsť si strechu nad hlavou, kde spozná klaviristu, do ktorého sa nečakane zamiluje.

Ak máte radi filmy s posolstvom a tradíciami, určite si nezabudnite pozrieť aj najlepšie vianočné filmy, ktoré vás chytia za srdce!

Zdroje: youtube.com, unsplash.com, commons.wikimedia.org

Témata:
Kalendár

Najnovšie články