MS v hokeji 2024 Všetky info tu!

Svätá Lucia – životopis, povery, pranostiky, zvyky a tradície, rozprávka

Autor: Denisa

Svätá Lucia legenda

Svätá Lucia sa ako svätá oslavuje medzi katolíkmi, pravoslávnymi a luteránskymi Švédmi a Nórmi, kde patrí medzi najpopulárnejšie sviatky v roku. Na Slovensku je sv. Lucia v kalendári 13. decembra a ide o dátum, ktorý sa spája s mágiou, poverami, tradíciami a legendami.

Svätá Lucia

Svätá Lucia bola považovaná za sväticu. Avšak v slovanských národoch má sviatok svätej Lucie aj pohanský základ, kedy sa verilo, že sv. Lucia je jedna z najväčších bosoriek. Keď ju ale chytili a hodili do plameňov, aby ju upálili, nezhorela.

A hoci nejde o prikázaný sviatok, sv. Lucia so sebou už po stáročia nesie rôzne tradície a zvyky, ktoré ľudia s obľubou dodržiavajú.

V článku nájdete

Sviatok svätej Lucie

Svätá Lucia alebo sviatok svätej Lucie je spájaný s najsilnejšou mágiou, kedy sa ľudia báli bosoriek, ktoré lietali na metlách a chceli poškodiť ľuďom. Tento deň bol takisto považovaný za najkratší deň s najdlhšou nocou.

U nás je sv. Lucia považovaná za sväticu, ale takisto má aj pohanský základ, kde bola považovaná za bosorku. Naopak, v západnej Európe vystupuje ako nevinná nevesta v bielom, s venčekom na hlave, v ktorom sú zapichnuté sviece a sviečkou v ruke. 

Svätá Lucia dátum

Podobne ako sviatok svätého Jozefa, aj sviatok svätej Lucie má v kresťanstve veľký význam, aj keď nejde o prikázaný sviatok. 13. december je dňom sv. Lucie a zároveň bol považovaný aj za deň s najsilnejšou mágiou.

O mesiac skôr sa oslavuje Martin na bielom koni, ktorý ukazuje či na Luciu a na Vianoce bude sneh alebo nie.

Svätá Lucia životopis

Svätá Lucia životopis hovorí o jej živote, kedy sa podľa legendy narodila v Syrakúzach v Taliansku bohatým rodičom. Bola vychovaná v kresťanskej viere a zložila sľub panenstva, ktorý držala v tajnosti, keďže jej matka ju chcela vydať za mladého pohanského chlapca.

Jej matka však ochorela a Lucia ju presvedčila, aby sa išli modliť k hrobu svätej Agáty za uzdravenie. Boh vyslyšal ich modlitby a vtedy Lucia priznala matke svoje zasvätenie Bohu a túžbu prežiť život medzi chudobnými.

Matka zrušila Luciino zasnúbenie s pohanským nápadníkom a aby sa prestala páčiť chlapcom, podľa legendy si mala vylúpnuť oči, ktoré na nej obdivovali najviac. Slepá však dlho neostala, pretože nové oči jej mala darovať Mária.

Jeden z ohrdnutých nápadníkov ju udal ako kresťanku a predviedol na súd, kde ju sudca presviedčal, aby sa vzdala svojej viery. To Lucia odmietla, preto ju mučili a aj počas mučenia nabádala prítomných, aby ostali verní náboženskej viere.

Popravená bola 13. decembra.

Svätá Lucia zvyky a tradície

Zvyky spojené s týmto dňom začali už v 5. storočí, pričom Lucia bola pôvodne dňom slnovratu. V novších kresťanských tradíciách sa sviatok Lucie oslavoval na každej dedine.

Jednou z najznámejších tradícií je výroba luciového stolčeka. Ten sa robil len z dreva bez použitia jediného klinca a práca na ňom sa mala rozvrhnúť tak, aby bol dokončený na Štedrý večer.

Ten kto sa naň v kostole na Štedrý večer posadil, uvidel všetky strigy. S Vianocami boli spojené aj ďalšie zvyky a tradície.

Zvykom bolo, aby strigy nemohli počarovať dobytok, na ochranu sa im podával cesnak s chlebom. Striga, ktorá sa aj tak dostala do maštale využívala rôzne zaklínadlá, aby z dobytka cesnak dostala:

,,Cesnak vyjdi z kravy von!“ Strúčik mal odpovedať: ,,Ako vyjdem z kravy, keď nemám chvosta ani hlavy.“

Svätá Lucia tradície a zvyky
Zdroj: commons.wikimedia.org

Zvyky a tradície na sv. Luciu boli spojené aj s ľúbostnými čarami a príslovím „Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc!“ Dievčatá zobrali 13 lístočkov, na 12 napísali rôzne mužské mená a ten 13. nechali prázdny.

Na Luciu si vzali prvý, hodili ho do pece a takto pokračovali až do Štedrého dňa. Lístoček, ktorý ostal, symbolizoval meno budúceho ženícha, alebo ak bol biely, dievča sa bude ešte najmenej rok „dievčiť“.

Povery na sviatok sv. Lucie

Povery na sviatok sv. Lucie sa týkali hlavne bosoriek a zla. Sviatok svätej Lucie patril k tzv. stridžím dňom, čo znamenalo, že dni sa stále skracovali a ľudia sa obávali, že vtedy môžu pôsobiť negatívne, démonické sily ako strigy či strigôni.

Ako sa ľudia chránili proti týmto poverám:

  • Rámy dverí sa natierali cesnakom, ktorý odpudzoval démonov.
     
  • Vchodový prah sa vysypal makom, lebo povery sa tradovalo, že bosorka nevojde dnu, kým nevyzbiera každé zrnko.
     
  • Do maštalí nepúšťali žiadne ženy, aby nepočarovali dobytku.
     
  • Nič sa nepožičiavalo, lebo sa verilo, že vec požičaná na Luciu je počarovaná.

Svätá Lucia pranostiky

Podobne ako Martin na bielom koni, aj Svätá Lucia pranostiky sú rôzne. Sv. Lucia bola považovaná za kráľovnu zimy.

Niektoré pranostiky, ako napríklad: „Aké sú od Lucie do Vianoc dni, také budú aj mesiace.“ sú spojené s počtom dní od Lucie do Vianoc.

Ľudia si v tieto dni zapisovali, aké je počasie. Každý deň do 25.decembra predstavoval jeden kalendárny mesiac. To pomohlo hospodárom a záhradkárom zariadiť sa, aspoň orientačne, so sezónnymi prácami.

Tu je niekoľko ďalších najznámejších pranostík o svätej Lucii:

Lucia noci upíja, ale dňa nepridá.

Keď príde Lucia, nájde ju už zima.

Keď prší na Luciu, bude celú zimu.

Keď si Lucia na mena háby zablatí, v januári si ich prať bude.

Svätá Lucia ukazuje svoju moc, lebo prináša najdlhšiu noc. 

Legenda svätá Lucia

Svätá Lucia legenda hovorí o tom, že Lucia bola bola kresťankou, ktorú nútili, aby si vzala za manžela pohana. Tomu sa na nej zo všetkého najviac páčili jej krásne oči, ktoré si Lucia vylúpla a poslala mu ich.

Podľa legendy sa jej zrak do druhého dňa vrátil, pretože ju Panna Mária obdarila ešte krajšími očami. Aj preto je dnes patrónkou slepých.

Ďalšia legenda zo zahraničia hovorí o tom, že mušle, ktoré sa nachádzajú na pobreží Stredozemného mora, symbolizujú oči svätej Lucie. Hovorí sa, že nosenie jednej z nich odvádza zlé oko a na Korzike sa „oko svätej Lucie“ považuje za talizman pre šťastie.

Svätá Lucia legenda
Zdroj: unsplash.com

Svätá Lucia zaujímavosti

Sviatok svätej Lucie je spojený s množstvom zaujímavostí, ktoré siahajú až za hranice Slovenska.

Napríklad v Česku, ale aj v ďalších oblastiach strednej Európy obchôdzky „Luciek“, žien odetých v bielom, ktoré mali v niektorých krajoch aj dlhé ostré zobáky. Tie chodili z domu do domu a kontrolovali čistotu a činnosť gazdiniek, kedy sa nesmelo priasť, šiť, prať a párať perie.

„Lucky“ boli tiež postrachom detí. Postavy zahalené v bielom nosili pri sebe veľké nože a deťom sa vyhrážali, že keď sa na Štedrý deň nepostia, rozpárajú im brušká a naplnia ich krúpami.

Mamičky preto deťom hrozili: „Počkaj, príde luca, veď ťa povypláca!“

Svätá Lucia rozprávka

Svätá Lucia rozprávka je o chudobnej Aničke, ktorú sv. Lucia zachránila pred lakomou sedliačkou. Na deň svätej Lucie sa nepriadlo, pretože tento deň bol považovaný za posvätný, keďže ľudia si mysleli, že ide o začiatok roka.

V tento deň prišla chudobná Anička slúžiť do sedliackeho domu. Sedliačka jej prikázala, aby pre jej dcéru Julku napriadla nite. Anička ale vedela, že na sviatok svätej Lucie sa nesmie priasť, preto poprosila Luciu o pomoc.

Tá zavolala anjelikov, ktorí za Aničku napriadli plné truhlice nití. Lakomej sedliačke a jej dcére sa to málilo a samé sa dali do práce. A pretože priadli na sv. Luciu, narástli im pazúre a museli si skrývať ruky.

Kúzlo pominulo, až keď sa dcéra s matkou polepšili. 

Zdroje: youtube.com, unsplash.com, csfd.sk, wikipedia.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články