MS v hokeji 2024 Všetky info tu!

Martin na bielom koni – dátum, pranostiky, zvyky, tradície a legenda

Aktualizované:

Autor: Marcela

Martin na bielom koni pranostiky

November patrí svätému Martinovi, s ktorým sa spája množstvo pranostík a porekadiel. Pozrite sa na to, čo prináša Martin na bielom koni a aké zvyky a tradície sa s ním spájajú. K tomuto dňu sa viaže aj zaujímavá legenda alebo si môžete pozrieť rozprávku, ktorá vám prezradí viac zaujímavých faktov.

Martin na bielom koni

Martin na bielom koni sa okrem Slovenska oslavuje najmä v západnej Európe a teší sa veľkej obľube podobne ako sviatok svätého Jozefa.

Tento deň nenájdete v kalendári štátnych sviatkov ani medzi prikázanými sviatkami, avšak jeho história ovplyvnila množstvo ľudí a zvyky a tradície k svätému Martinovi na bielom koni sa tradujú až do dnes.

V článku nájdete

Svätý Martin na bielom koni

Svätý Martin na bielom koni je slovenské pomenovanie pre sviatok svätého Martina z Tours.

Svätý Martin bol rímskym vojakom, ktorý sa v roku 316 rozhodol dať sa pokrstiť a stať sa kňazom. Je známy najmä svojou legendou, v ktorej sa podelil so žobrákom o svoj plášť.

Martin neskôr odišiel z vojska a stiahol sa do ústrania. Pomáhania ľuďom sa však nevzdal. Neskôr bol zvolený za biskupa a zomrel 8. novembra 397, pochovali ho 11. novembra.

Ľudia si už vtedy boli istí, že žil ako svätec. A tak sa začalo ňom hovoriť, len ako o svätom Martinovi.

Martin na bielom koni dátum

Dátum, kedy sa oslavuje Martin na bielom koni je stanovený na 11. novembra pravidelne každý rok. O necelý mesiac neskôr sa slávi Svätý Mikuláš.

V tento dátum nájdete aj v meninovom kalendári práve meno Martin, ktoré je na Slovensku aj vo svete veľmi populárne.

Čo prináša Martin na bielom koni

Na Slovensku sa svätý Martin najmä spája s príchodom zimy a Vianoc a často je zobrazovaný práve ako jazdec na bielom koni.

Táto predstava je spojená s pranostikou, podľa ktorej aký bude počasie na deň svätého Martina, taký bude aj počasie na Vianoce. V prípade, že sa nechcete spoliehať na pranostiky, aktuálne počasie nájdete na ALADIN SHMU.

Okrem zimy prináša svätý Martin aj sviatočné tradície. A zároveň so sebou nesie symboliku nádeje a radosti, ale aj výzvu na pomoc druhým.

Martin na bielom koni dátum
Zdroj: unsplash.com

Tradície a symboliku zobrazuje napríklad aj sviatok Svätej Lucie, ktorý je 13. decembra.

Pranostiky Martin na bielom koni

S príchodom Martina na bielom koni sa viaže niekoľko pranostík a porekadiel, ktoré hlavne predpovedajú počasie na ďalšie obdobie.

Samotné pomenovanie tohto dňa sa považuje za pranostiku, ktorá hovorí, že ak je 11. novembra deň krásny, slnečný a teplý, Martin neprichádza na bielom koni. A ak naopak na Martina je vidieť prvé snehové vločky, je viac ako jasné, že zima by mala byť tuhá a poriadne studená.

Martin na bielom koni porekadlá

Tu je niekoľko ďalších najznámejších pranostík a porekadiel o svätom Martinovi na bielom koni:

Ak na Martina sneží, zima bude tuhá.

Od sv. Martina zahreje len perina.

Ak na Martina prší, bude veľa mrazov.

Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí.

Ak na Martina padá sneh, bude bohatá úroda.

Ak na Martina hus po ľade chodí, Vianoce budú biele.

Martin na bielom koni zvyky a tradície

Sviatok svätého Martina je spojený s mnohými tradíciami a zvykmi. Tieto tradície sa líšia v závislosti od regiónu, ale niektoré z nich sú bežné na celom Slovensku.

Jedným z najznámejších zvykov je pečenie husi. Hus je tradičné jedlo, ktoré sa na Slovensku spája so sviatkom svätého Martina.

Ďalším zvykom je slávenie hodov. Na slávnostiach sa pečie hus, koláče a iné tradičné jedlá. V niektorých regiónoch sa konajú aj slávnostné sprievody, v ktorých sa ľudia obliekajú do kostýmov svätého Martina a jeho žobráka.

Martin na bielom koni zvyky a tradície
Zdroj: unsplash.com

Medzi ďalšie zvyky a tradície patrí:

  • V niektorých regiónoch sa na Martina páli vatra. Táto tradícia symbolizuje koniec jesene a začiatok zimy.
  • V niektorých regiónoch sa na Martina chodí po domoch s lampiónmi a spieva sa svätomartinská koleda.
  • Sviatok svätého Martina sa tiež považuje za čas dobročinnosti. Mnohé organizácie a jednotlivci sa snažia pomôcť potrebným a zbierajú potraviny, oblečenie alebo iné dary.
  • Sviatok svätého Martina sa považuje za deň, keď sa otvára prvý sud nového vína. Je to čas, keď vinári a vinohradníci oslavujú svoje úspechy a ochutnávajú svoje víno z poslednej úrody.
  • V niektorých oblastiach sa pri príležitosti sviatku svätého Martina rozpaľujú ohniská a organizujú sa večerné ohňostroje.
  • V niektorých regiónoch sa na Martina koná svätomartinský jarmok. Na jarmoku sa predávajú tradičné výrobky, ako sú husi, koláče, med, korbáče a iné.

Okrem Martinského jarmoku je veľmi populárny aj Ondrejský jarmok, ktorý sa koná v Brezne.

Martin na bielom koni legenda

V skutočnosti sa nevie či skutočný Martin jazdil alebo nejazdil na bielom koni. Azda ako rímsky vojak, ale neskôr sa rozohodol žiť v skromnosti a v chudobe.

Legenda o svätom Martinovi

Celý príbeh o svätom Martinovi je opradený zaujímavou legendou, ktorá odvôvodňuje Martinove rozhodnutie vzdať sa honosného života.

Raz večer v zime sa Martin vracal so svojimi kamarátmi do mesta. Pod mestskou bránou sedel muž, ktorý žobral.

Nikto si ho však nevšimol. Až na Martina. Nemal mu však v tej chvíli čo dať. Všimol si, že muž je biedne oblečený a tak si vyzliekol svoj teplý a široký plášť a mečom ho rozpolil na polovicu. Polovicu plášťa dal trasúcemu žobrákovi a polovicu si nechal.

Neskôr mal Martin sen. Snívalo sa mu o človeku, ktorý má na sebe polovicu jeho plášťa. Bol to Ježiš, ktorý hovoril priateľom: „Pozrite, to je Martin, ktorý sa podelil so mnou o kabát.

Martin na bielom koni v MŠ

V materských školách sa Martin na bielom koni oslavuje rôznymi spôsobmi. Pani učiteľky sa snažia nájsť kreatívné úlohy, ktoré by hravou formou pripomenuli deťom svätého Martina.

Medzi obľúbené aktivity na svätého Martina v škôlkach patria:

  • Deti môžu maľovať a vytvárať obrázky svätého Martina na bielom koni alebo obrázky s jeseňou a vinicami.
  • Prerozprávanie deťom príbehu o svätom Martinovi a jeho štedrom čine v podelení sa o plášť s chudobným človekom môže slúžiť ako inšpirácia pre dobré skutky.
  • Spievanie piesní o svätom Martinovi a tancovanie tancov, ktoré sa spájajú s pochodmi a zvykmi na Martina môžu byť pre deti skvelou zábavou.
  • Vymyslite krátky výlet do prírody, kde si deti môžu všimnúť jeseň a farebné listy na stromoch. Hľadajte aj symboly sviatku, ako sú bieli koníci alebo husacie perie.

Martin na bielom koni rozprávka

Rozprávka o Martinovi na bielom koni sa traduje už niekoľko desaťročí a hovorí príbeh o chlapcovi Martinovi, ktorý sa stretne s tajomným jazdcom na bielom koni.

Zároveň rozprávky o Martinovi na bielom koni nájdete aj na Youtube. V krátkych videách, ktoré sú napríklad znázornené pomocou bájok nájdete rozpovedaný príbeh o svätom Martinovi a dokonca si na Youtube môžete pustiť aj legendu o Martinovi.

Výhodou je, že z Youtube si môžete video stiahnuť a pustiť deťom v pohodlí domova či v škôlke aj bez internetu.

Zdroje: rodinka.sk, vianoce.sk, unsplash.sk. youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články