SURVIVOR 2024 už DNES Všetci účastníci tu!

Sviatok práce – kedy je, jeho história, významné udalosti či otvorené obchody

Aktualizované:

Autor: Marcela

Sviatok práce 2023 kedy je

Viete ako sa oslavuje sviatok práce a či tento deň patrí medzi štátne sviatky? Pozrite sa na históriu, významné udalosti, ktoré sa s prvým májom spájajú. Takéto tradície a zvyky sa dodržujú do dnes.

Sviatok práce

Sviatok práce je vo všeobecnosti zameraný na oslavu práce a pracujúcich ľudí. Ako kalendár sviatkov ukazuje, zároveň je tento deň aj štátnym sviatkom Slovenskej republiky a teda dňom pracovného pokoja.

Tento deň je okrem osláv spojený aj s demonštráciami, pochodmi, koncertami, kde sa organizátori snažia zdôrazniť význam práce pre spoločnosť a zabezpečiť zlepšenie pracovných podmienok pre pracujúcich.

V článku nájdete

Kedy sa oslavuje sviatok práce

Oslavy sviatku práce prebiehajú každý rok v rovnaký dátum. Tento sviatok sa totižto oslavuje pravidelne 1. mája. A noc pred ním prebieha tradičné pálenie čarodejníc.

O mesiac neskôr sa zase oslavuje Deň detí. A pokiaľ vás pravidelne zaujíma, kto má dnes meniny, počas prvého mája neoslavuje žiadny meninový oslávenec.

Sviatok práce história

1.máj – sviatok práce sa po prvý krát oslavoval v roku 1890 v Rakúsko-Uhorsku a v mnohých ďalších krajinách európskej únie a aj napríklad v USA.

Na Slovensku sa konkrétne konali oslavy v areáli parku Železná studnička v Bratislave, kde bol pri tejto príležitosti umiestnený aj pomník.

Počiatok tohto sviatku pochádza z Ameriky, kde v roku 1884 uzákonili osem hodinový pracovný režim, ktorý zamestnávatelia nedodržiavali. Vzhľadom na to odborári zorganizovali na 1. mája 1886 generálny štrajk.

Na základe tragických udalostí prijali rozhodnutie, že 1. máj sa stane medzinárodným sviatkom práce a je to tak dodnes. Dokonca v roku 1955 pápež Pius XII. urobil z 1. mája druhý sviatok sv. Jozefa – patróna robotníkov.

Okrem sviatku práce sú pre Slovensko dôležité aj iné štátne sviatky ako napríklad Deň Ústavy SR alebo Slovenské národné povstanie.

1. máj významné udalosti

1.máj je spojený s rôznymi významnými udalosťami, ktorí ovplyvnili Slovensko aj svet. Medzi významné udalosti, ktoré sa stali na prvého mája patrí napríklad :

RokUdalosť
1897v Budapešti vyšlo prvé číslo slovenského robotníckeho časopisu Nová doba
1953spustilo sa vysielanie Česko-slovenskej televízie
1978Japonský dobrodruh menom NAOMI UEMURA, ako prvý jednotlivec dobil vrchol Severného pólu
2004významný deň pre Slovensko, ktoré sa stalo plnoprávnymi členmi Európskej únie

Zvyky na sviatok práce

Zvyky na sviatok práce sa dnes značne líšia od minulosti. Z historického poňatia sa tento deň spájal najmä so štrajkami pracovníkov za zlepšie pracovných podmienok.

Dnes sa na 1.mája dodržujú najmä ľudové tradície. Mesiac máj je označovaný aj ako lásky čas, čo spečatil aj zvyk na prvého mája, kedy sa zvyknú páry bozkávať pod nádherne rozkvitnutou čerešňou, aby ich láska naďalej rozkvitala.

1.máj stavanie májov

Stavanie májov na prvého mája je dlhovekou tradíciou na Slovensku. Všetky obce a mestá postavia na svoje námestie vysoký máj, ktorý sa pýši už z diaľky. Máje sú totižto prejavom úcty, či lásky k dievčatám a ženám.

Okrem typických mestských či obecných májov zvykli mladí chlapci stavať máje pred dom dievčaťa, ktoré sa im páčilo. Následne dievča pod týmto májom pobozkali, aby spečatili ich večnú lásku.

1. máj stavanie májov
Zdroj: unsplash.com

Sviatok práce obchody

Počas sviatku práce obchody môžu mať zmenené otváracie hodiny. Je to z toho dôvodu, že počas štátnych sviatkov 1. a 8. máj otvorené obchody otvorené zvyčajne nebývajú. Rovnako je to aj v prípade obchodného domu Tesco otváracie hodiny.

Otvorené obchody môžu mať len súkromníci. Rovnako nájdete otvorené niektoré čerpacie stanice, reštaurácie a vo väčších mestách nájdete otvorené aj určité lekárne.

Zvykom je, že počas štátnych sviatkov sú otvorené aj letiskové obchody. Otvorené obchody nájdete aj počas Svetového dňa hier, ktorý sa oslavuje na konci mája.

Sviatok práce po anglicky

Sviatok práce po anglicky sa povie Labour day.

Pokiaľ sa na prvého mája ocitnete v zahraničí budete často počuť frázu Happy Labour day, ktorou si anglicky hovoriace národy prajú v doslovnom preklade šťastný deň práce.

Sviatok práce vo svete

Sviatok práce sa vo svete oslavuje rôznymi spôsobmi, záleží od krajiny, v ktorej sa nachádzate.

Avšak tento sviatok je populárny v mnohých európskych krajinách ako Dánsko, Belgicko, Taliansko, Švédsko, Švajčiarsko či v Českej republike, kde je rovnako ako u nás aj štátnym sviatkom. Sviatok práce patrí aj medzi sviatky v Rakúsku.

Mimo Európy sa tento výnimočný deň oslavuje napríklad aj v USA a v Číne. Nie vo všetkých krajinách sa oslavuje na prvého mája, niektoré krajiny ako Kanada ho oslavujú prvý septembrový pondelok.

sviatok práce vo svete
Zdroj: unsplash.com

Sviatok práce v Číne

Sviatok práce v Číne sa oslavuje v rovnaký dátum ako na Slovensku. Rozdieľom však je, že čínski zamestnanci nedostávajú iba jeden deň voľna, ale pri tejto príležitosti dostávajú  zamestnanci až tri dni voľna.

Tento sviatok spolu s ostatnými patria v Číne medzi zlaté týždne. Vo všeobecnosti je to obdobie plné zábavy, keď si ľudia užívajú oddych, zapájajú sa do rôznych voľnočasových aktivít, ako je napríklad cestovanie za rodinou.

Sviatok práce v USA

Sviatok práce v USA sa oslavuje vždy v prvý septembrový pondelok. Dokonca ho oslavovali ešte skôr ako boli prvotné protesty v roku 1886, ktoré posunuli tento deň do celého sveta.

V Amerike sa tento deň oslavuje predovšetkým piknikmi, stretnutiami s priateľmi a výletmi. Sviatok im totiž prináša predĺžený víkend a rovnako ako na Slovensku na počas tohto dňa nechodí do práce.

Sviatok práce pre katolíkov

1.máj pre katolíkov má okrem osláv robotníkov aj ďalší význam. Vzhľadom k tomu, že tento deň sa počíta aj ako druhý sviatok sv. Jozefa, katolíci si uctievajú tohto patróna robotníkov aj návštevou svätej omše.

Kňazi počas kázne spravidla pripomínajú význam a hodnotu práce, prostredníctvom ktorej človek napĺňa Božiu výzvu o využívaní darov zem.

FAQ: Najčastejšie odpovede o Sviatku práce

Pozrite si najčastejšie otázky a odpovede o sviatku práce.

Kedy sa na Slovensku oslavuje Sviatok práce?

Na Slovensku sa Sviatok práce oslavuje vždy 1. mája.

Aké tradície sa dodržujú na 1.mája – Sviatok práce?

V minulosti bol tento deň sprevádzaný protestami. Dnes sa dodržiavajú skôr ľudové tradície ako stavanie mája.

Oslavuje sa sviatok práce aj vo svete?

Áno, tento deň sa oslavuje v mnohých európskych krajinách, v USA, Kanade a napríklad aj v Číne.

Zdroje: wikipedia.sk, youtube.com, studycli.org, publicholidays.eu

Témata:
Kalendár

Najnovšie články