EURO 2024 Bonus 70€ na stávky!

Deň Ústavy SR – už nie je štátny sviatok, dátum, história, zaujímavosti a autori ústavy

Aktualizované:

Autor: Marcela

Deň ústavy SR história

Deň Ústavy SR od roku 2024 nepatrí medzi štátne sviatky Slovenskej republiky. To zároveň znamená, že oproti minulosti budú v tento deň všetky obchody otvorené. Pozrite sa na dôležité historické fakty a zaujímavosti, ktoré sa s týmto dňom spájajú.

Deň Ústavy SR

Deň Ústavy SR je pripomienkou vzniku a prijatia Ústavy Slovenskej republiky. Do roku 2024 ste mohli tento významný deň vidieť aj v kalendári sviatkov.

Avšak na základe zmeny zákona č. 241/1993 o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Deň Ústavy SR už nie je od 1. januára 2024 dňom pracovného pokoja.

V článku nájdete

Čo je Deň Ústavy SR

Deň Ústavy SR bol v minulosti dňom pracovného pokoja na Slovensku, od roku 2024 tomu už tak nie je. Počas tohto dňa sa slávi výročie prijatia ústavy tejto krajiny.

Ústava Slovenskej republiky je základný právny dokument a najvyšší zákon krajiny, ktorý stanovuje štruktúru a fungovanie štátu, práva a povinnosti občanov a dodržiava princípy demokracie, právneho štátu a ochrany základných ľudských práv a slobôd.

Tento deň je považovaný za medzník, po ktorom už boli vytvorené všetky predpoklady na vznik samostatnej Slovenskej republiky, ktorá vznikla 1.1.1994.

Znenie ústavy nájdete napríklad aj na internetovej stránke Slov-lex.

Kedy je Deň Ústavy SR?

Deň Ústavy Slovenskej republiky sa oslavuje pravidelne 1. septembra. O pár dní skôr na konci augusta sa oslavuje štátny sviatok Výročie SNP.

Deň Ústavy Slovenskej republiky obchody

Čo sa týka nakupovania cez Deň Ústavy, tak otvorené obchody 1.9. sú od roku 2024.

Táto zmena nastala po tom, čo Národná rada SR dňa 19. decembra 2023 pozmenila zákon č. 241/1993 Z. z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

Podľa tejto zmeny Deň Ústavy SR už nie je dňom pracovného pokoja ani sviatkom podľa Zákonníka práce. Štátny sviatok 1. september je tak postavený na roveň štátneho sviatku 28. október.

Program na Deň Ústavy SR

Deň Ústavy SR oslavujeme rôznymi spôsobmi, pričom vo veľa mestách na Slovensku prebieha v tento deň špeciálny program, ako napríklad Slovenský deň kroja v Banskej Bystrici, ktorý bude 1. septembra 2024.

Slovenský deň kroja na Deň ústavy je dňom najväčšej módnej prehliadky ľudových krojov v dejinách Slovenska, s cieľom folkóristov reprezentovať svoju obec, región a kultúrne dedičstvo.

Návštevníkov čaká aj tento rok deň plný folklórnych tradícií, tancov, spevu, krojov a skvelých zážitkov.

Deň ústavy SR história

Deň ústavy Slovenskej republiky pripomína prijatie ústavy Slovenskej republiky v roku 1992. Tento deň je dôležitým sviatkom na Slovensku a slúži na uctenie pamiatky na významný historický moment, keď sa Slovenská republika stala nezávislou krajinou.

V apríli 1991 bola prijatá Deklarácia o nezávislosti Slovenskej republiky, ktorá vyhlásila zámer Slovenskej republiky stať sa suverénnym štátom.

Po náročných politických diskusiách a rokovaniach sa 1. septembra 1992 schválila ústava Slovenskej republiky, ktorá vymedzila novú nezávislú pozíciu Slovenska v rámci svetových štátov.

Ústava Slovenskej republiky bola prijatá v kontexte rozpadu Československej federácie.

Po mnohoročných politických a sociálnych zmenách počas konca studenej vojny sa Československo ocitlo v situácii, kde slovenskí a českí lídri sa zhodli na mierovom rozdelení krajiny na dva samostatné štáty – Českú republiku a Slovenskú republiku.

Deň Ústavy Slovenskej republiky zaujímavosti

Deň ústavy Slovenskej republiky je dôležitým dňom, ktorý prináša rôzne zaujímavosti a historické súvislosti. Podobne dôležitý deň v slovenskej histórii je aj Nežná revolúcia či Deň vzniku Československa.

Tu je niekoľko zaujímavostí týkajúcich sa tohto dňa:

  • Deň ústavy SR oslavuje vznik samostatnej Slovenskej republiky po rozpade Československa.
  • Po prijatí ústavy Slovensko muselo riešiť mnohé výzvy spojené s vytváraním nových inštitúcií a ekonomickou reštrukturalizáciou.
  • Deň ústavy SR zdôrazňuje dôležitosť demokratických hodnôt, princípov právneho štátu a ochrany ľudských práv.
  • Slováci žijúci v zahraničí často organizujú rôzne oslavy a podujatia na počesť Deň ústavy SR.

Autori ústavy SR

Autori ústavy SR sú viacerí, text vznikol ako výsledok kolektívnej práce viacerých osobností a odborníkov.

Niektorí z hlavných autorov a postáv spojených s procesom tvorby ústavy SR sú:

  • Vladimír Mečiar
  • Ivan Gašparovič
  • Ján Čarnogurský
  • Jozef Moravčík
  • Peter Kresák

Tieto osobnosti a ďalší odborníci z rôznych oblastí politiky a práva mali kľúčový vplyv na proces tvorby ústavy Slovenskej republiky.

Ich spoločná práca a diskusie viedli k vytvoreniu základných princípov a hodnôt ústavy, na ktorých je postavená moderná Slovenská republika.

Zdroj: vtedy.sk, youtube.com, nrsr.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články