MS v hokeji 2024 Všetky info tu!

Nežná revolúcia – dátum, história, zaujímavosti a osobnosti

Autor: Marcela

Nežná Revolúcia 1989

Nežná revolúcia patrí medzi najdôležitejšie udalosti z histórie Slovenska. Pozrite sa na dôležité historické fakty v skratke a zaujímavosti o tejto udalosti. Zároveň je tento deň dňom pracovného pokoja, to znamená, že nenájdete otvorené všetky obchody.

Nežná revolúcia

Nežná revolúcia známa tiež ako Nežná revolúcia 1989 je v kalendári sviatkov zaradená medzi štátne sviatky.

Jedná sa o sériu viacerých protestov, ktoré sa odohrávali na území Československa v roku 1989. Tieto protesty a ich vyvrcholenie mali dôležitý dopad na politický vývoj Československa.

V článku nájdete

Kedy je Nežná revolúcia

Nežná revolúcia sa oslavuje v novembri podobne ako Dušičky. A to konktétne 17. novembra.

Nežná revolúcia obchody

Deň, kedy si pripomíname Nežnú revolúciu je dňom pracovného pokoja, čo znamená, že patrí medzi štátne sviatky a počas tohto dňa sa nepracuje.

Pripravte sa na to, že otvorené obchody 17.11. nenájdete, otvorené sú len určité špecifické prevádzky a podniky.

Čo je Nežná revolúcia

Nežná revolúcia je vo všeobecnosti pomenovanie, ktoré sa používa na opis udalostí, ktoré vedú k pádu autoritatívneho režimu alebo zmene politického systému bez ozbrojeného konfliktu.

Tento termín bol prvýkrát použitý na opis udalostí, ktoré viedli k pádu komunistických režimov v strednej a východnej Európe počas konca 80. rokov a začiatku 90. rokov 20. storočia.

Pre Slovákov sa okrem dobrej známej Nežnej revolúcie, ktorá prebiehala v Československu, sa za Nežnú revolúciu považuje aj Revolúcia v NDR či Polandská Solidarita.

Nežná revolúcia v skratke

Nežná revolúcia v Československu v roku 1989 bola mierumilovná séria protestov a politických udalostí, ktoré viedli k pádu komunistického režimu.

Jej hlavným znakom a vyvrcholením bolo, keď tisíce ľudí demonštrovali za demokraciu, slobodu a zmeny v režime. Hlavnými udalosťami boli protesty študentov, získavanie verejnej podpory, otvorenie hraníc a politické rozhovory.

Tlak verejnosti a rastúca opozícia prinútili komunistický režim k odstúpeniu už koncom novembra 1989. Revolúcia sa konala bez väčšieho násilia a viedla k demokratickým reformám a koncu komunistickej vlády.

Nežná revolúcia história

Udalosti Nežnej revolúcie začali už pred 17. novembrom. Jeden deň pred tým, konkrétne v Bratislave pochodovalo viac ako 300 študentov z Námestia SNP na Šafárikovo námestie, pričom skandovali heslá za demokratizáciu krajiny.

Tieto protesty vyvrcholili 17.11. na pražskom Albertove. Pôvodne sa malo jednať o spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939, teda uctenie obeti študenta Jana Opletala a pripomenutie zatvorenia českých vysokých škôl nacistickým Nemeckom.

Táto spomienková udalosť sa zmenila na protest proti vtedajším spoločenským pomerom režimu, ktorému vládli dlhé roky komunisti. Množstvo študentov sa vybralo na pochod na Vyšehrad, skandovali heslá za slobodu a demokraciu.

Na druhý deň študenti a všetci účastníci vyhlásili štrajk. Od 20. novembra boli masové demonštrácie v Prahe, Bratislave a mnohých ďalších mestách naprieč celou krajinou.

Protesty boli úspešné, už 10. decembra vznikla nová vláda. Na konci decembra 1989 zvolili za predsedu bývalého Federálneho zhromaždenia symbol Pražskej Jari Alexandra Dubčeka a za prezidenta disidenta a vodcu Občanského fóra Václava Havla.

Nežná revolúcia osobnosti

Počas Nežnej revolúcie zohrali rolu všetci, ktorí sa protestov zúčastnili. Avšak medzi významné osobnosti a postavy spojené s touto udalosťou patria:

  • Václav Havel
  • Alexander Dubček
  • Jan Patočka
  • Ján Budaj
  • Jiří Dienstbier
  • Michal Horáček

Nežná revolúcia zaujímavosti

Podobne ako pri Slovenskom národnom povstaní aj Nežnú revolúciu sprevádzalo niekoľko zaujímavých momentov a udalostí.

Tu je niekoľko zaujímavostí, ktoré ste možno nevedeli:

  • Počas revolúcie sa začiatkom decembra 1989 otvorili hranice medzi Československom a Západom.
  • Počas protestov štrajkovali aj pracovníci verejnej dopravy, vrátane vodičov tramvají a autobusov, čo ukázalo hlbokú angažovanosť rôznych vrstiev obyvateľstva.
  • Počas revolúcie sa vytvorili symboly, ako napríklad kľúč a ruka v päsť, ktoré reprezentovali túžbu po slobode. Slogany ako „Máme toho dosť“ alebo „My nikdy nezabudneme“ sa stali hlasnými prejavmi nesúhlasu.
  • Počas protestov študenti a občania vytvorili živé reťaze okolo dôležitých budov, ako napríklad Federálneho zhromaždenia v Prahe. Tieto symbolické reťaze vyjadrovali solidaritu a odpor voči režimu.
  • Po Nežnej revolúcii vznikli samostatné štáty Česká republika a Slovenská republika.
  • Mnohé západné krajiny, ako napríklad Nemecko a Spojené štáty, poskytovali materiálnu a morálnu podporu opozičným hnutiam v Československu.

Nežná revolúcia zvyky a tradície

Nežná revolúcia v Československu v roku 1989 nevytvorila špecifické zvyky a tradície, ako by sme ich bežne spojili s kultúrnymi udalosťami.

Avšak, revolúcia mala výrazný vplyv na spoločenské a kultúrne zmeny, vďaka ktorým dnes funguje sloboda prejavu a tlače.

Nežná revolúcia referáty

Refaráty o Nežnej revolúcie sú súčasťou Dejepisu a patria k medzi veľmi časté školské projekty. Referáty môžete pripraviť ako prezentáciu o Nežnej revolúcii alebo klasické referáty, kde zhrniete najdôležitejšie informácie a obrázky z tohto obdobia.

Nežná revolúcia projekt či referát by mal obsahovať základné údaje ako dátum a dôležité osobnosti, ďalej by ste nemali zabudnúť na historické fakty a význam pre Slovensko.

Čerpať môžete z najväčšieho študentského portálu zones.sk alebo môžete využiť oficiálne zdroje, ako je napríklad Ústav pamäti národa, kde nájdete všetky dôležité fakty a informácie.

Nežná revolúcia Dejepis inak

Ďalším zdrojom, kde môžete získať informácie o Nežnej revolúcie je podcast a videá na Youtube pod názvom Dejepis inak. Videá si môžete stiahnuť aj do vášho zariadenia, sťahovanie z Youtube je naozaj jednoduché.

Dejepis inak sú popularizačno-náučné videá a podcasty, kde Sandra, vyštudovaná učiteľka, vysvetľuje dôležité historické momenty zaujímavou a pútavou formou.

Nežná revolúcia po anglicky

Nežná revolúcia po anglicky je označovaná ako Velvet revolution.

Termín Velvet Revolution prvýkrát použili novinári a médiá, aby opísali tento historický moment v Československu.

Velvet znamená zamat a tento názov bol zvolený, pretože symbolizuje mäkkosť, pokojnosť a neagresívny charakter revolúcie. Častokrát je aj na Slovensku táto revolúcia označovaná ako Zamatová revolúcia.

Nežná revolúcia film

Nežnú revolúciu si môžete pripomenúť aj vďaka rôznym filmom. Existuje viacero snímok, ktoré prezentujú jednotlivé udalosti a dôležité okamihy Nežnej revolúcie.

Toto sú príklady filmov, ktoré zachytávajú dôležité body a fakty, ktoré sú s revolúciou spájané:

  • Kolja
  • Amnestie
  • Havel
  • Učiteľka
  • Rukojemník
  • Vycestovacia doložka pre Dubčeka
  • Rivers of Babylon
  • Bez vedomia
  • Fetiše Nežnej revolúcie

Zdroj: upn.gov.sk, zones.sk, youtube.com, minedu.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články