MS v hokeji semifinále Stavte si na víťaza!

Dušičky 2024 – zvyky na Sviatok všetkých svätých a aké sú moderné vence na hroby?

Aktualizované:

Autor: Marcela

Dušičky alebo Pamiatka zosnulých

Sviatok všetkých svätých alebo inak povedané Dušičky je deň, ktorý je určený na to, aby ste si spomenuli na tých, ktorí už opustili tento svet. Väčšina ľudí sa vyberie na cintorín a prinesie pozostalým vence na hrob. Poznáte aj iné zvyky a tradície?

Dušičky 2024

Dušičky 2024, inak nazývané aj Pamiatka zosnulých, je oficiálnym štátnym sviatkom. Oficiálny názov tohto sviatku je Sviatok všetkých svätých. V tomto období sa oslavuje aj Halloween, ktorý naberá na popularite aj na Slovensku.

Ako samotný názov napovedá, tento deň pracovného pokoja, by mal byť využitý na to, aby ste si uctili tých, ktorí opustili tento svet. Je to deň, kedy by ste sa mali vybrať na cintorín a zapáliť sviečku najbližším.

V článku nájdete

Kedy sú Dušičky 2024

Ako sme už spomenuli Dušičky sa oslavujú počas Sviatku všetkých svätých. Dušičky dátum je každoročne určený na prvého novembra.

Len pár dní pred Dušičkami sa oslavuje štátny sviatok Deň vzniku Československa. Tento deň však nie je dňom pracovného pokoja.

Dôležité dátumy v období Dušičiek

SviatokDátum
Helloween31.10
Sviatok všetkých svätých1.11.
Pamiatka zosnulých2.11

Keďže je tento deň dňom pracovného pokoja, máte dostatok času na to, aby ste sa vybrali uctiť pamiatku vašim nežijúcim príbuzným a priateľom.

Naviac počas tohto obdobia sú aj jesenné prázdniny, takže budete mať spoločne určite dosť času na zvyky a tradície.

Nezabudnite, že tento deň nemusia byť otvorené obchody, a tak si sviečky, vence a ikebany zabezpečte skôr. A to preto, lebo tento deň patrí medzi dni pracovného pokoja.

Dušičky moderné ikebany na hroby

Trendy sa neustále menia a každý rok prichádza nová móda. Dušičky moderné ikebany na hroby sa taktiež každoročne vyvíjajú a menia.

Pre Dušičky 2024 sú typické najmä prírodné materiály a minimalizmus. Ikebany pomaly nahrádzajú tradičné vence, ich tvar môže byť naozaj rôznorodý a fantázii sa medze nekladú.

Farebná kombinácia nie je nijak určená a záleží len od vášho vkusu. Medzi obľúbené farby na náhrobné dekorácie patrí fialová farba, ktorá je tento rok ideálna pre moderné ikebany na hroby 2024.

Zvyky na Dušičky

Zvyky na Dušičky sa začali vyvíjať už dávno. Do dnes sa zachovali najmä tie, ktoré sme už uviedli. A to navštevovanie cintorína, kde sa najbližším zapaľujú sviečky pri hroboch.

Ďalším tradičným zvykom je, že sa na hroby pokladajú kvety, vence a rôzne ikebany. A pri hroboch sa modlí modlitba za večné odpočinutie v pokoji pre tých, ktorí vás opustili.

Zvyky na Dušičky
Zdroj: unsplash.com

V minulosti sa okrem týchto tradičných zvykov v tento deň piekli koláče z bielej a tmavej múky.

Biele boli pre panstvo a tmavé pre poddaných. Pečivo malo rôzne tvary, napríklad tvar kríža alebo štvorca. Taktiež sa hádzali kusy jedla do ohňa, aby duša pozostalých bola skôr vykúpená.

Vence na Dušičky

Vence na Dušičky sú typickým znakom tohto sviatku. Vence sa pokladajú na hroby ako znak úcty a spomienky.

Vence na hrob počas dušičiek môžu byť naozaj akékoľvek, nie je určená žiadna etiketa, podľa ktorej by ste mali postupovať. Avšak mali by obsahovať párny počet kvetov.

Vence na Dušičky moderné

Moderné vence na Dušičky by nemali byť gýčové a preplácané rôznymi diametrálne rozličnými prvkami.

Mali by ste sa držať jednej farebnej línie a ideálne je, ak nekombinujete viac ako dva či tri druhy kvetov.

Vence si môžete kúpiť napríklad v kvetinárstve ale aj na trhoch či v supermarketoch. Pokiaľ patríte medzi kreatívne duše, môžete si ho vyrobiť sami.

Umelé kvety na Dušičky

Vence, ikebany ale aj kytice určené na hroby sú najčastejšie z umelých kvetov. Umelé kvety na Dušičky sú trvácnejšieho charakteru a na hroboch vydržia aj niekoľko mesiacov.

Existuje množstvo druhov umelých kvetov, najčastejšie sa používajú umelé ruže, chryzantémy či karafiáty.

Živé kvety na Dušičky

Pokiaľ nie ste fanúšikom umelých kvetov, živé kvety na Dušičky sú pre vás ideálnym riešením. Na hroboch bývajú umiestnené vázy, kde ich môžete uložiť.

Na cintorínoch býva väčšinou dostupná voda, takže sa nemusíte báť, že by kvety ihneď uschli.

Tak ako pri umelých kvetoch, najčastejšie sa využívajú ruže, karafiáty či chryzantémy. Chryzantémy sú najčastejšie uložené v kvetináčoch, vďaka tomu na hrobe vydržia dlhodobo, treba ich len raz za čas prísť poliať.

Dušičky citáty

Dušičky citáty sú akýmsi umeleckým prejavom, ktorým je častokrát vyjadrená spomienka.

Citáty sú spôsob ako vyjadriť smútok a bolesť či akýkoľvek iný pocit pomocou slov iných osobností.

Napríklad Marcus Tullius Cicero povedal : „Život zomrelých zostane vždy v pamäti žijúcich.“. A preto je potrebné na zomrelých spomínať, aby sa na nich nezabudlo.

„Nie smrť našich blízkych, ale spomienka na nich nás ničí.“ sú slová rumunského básnika Valeria Butulesca, kde vyjadruje postoj k smrti.

Dušičky modlitba

Najláskavejší a najmilostivejší Bože, zmiluj sa nad všetkými dušami v očistci a vysloboď ich z hrozných očistcových múk. Zmiluj sa nad nimi pre Tvoju nekonečnú lásku a milosrdenstvo a na ich úzkosti vzhliadni s otcovskou láskou. Zabudni na ich hriechy a krehkosti. Skrze svojho najmilšieho Syna, Ježiša Krista, v ktorého silne verili a dúfali, vysloboď ich a pre Jeho horké umučenie odpusť im zaslúžené pokuty. Nedrž ich dlhšie v ich smutnom väzení, aby Ťa tým viac milovali a tým radostnejšie velebili na večné veky. Amen.

Dušičky po anglicky

Pokiaľ máte zahraničných priateľov alebo vás všeobecne zaujíma anglický preklad, Dušičky po anglicky sa nazývajú All Souls Day. V doslovnom preklade by to znamenalo Deň všetkých duší.

Zdroj: pinterest.com, youtube.com, slovnik.sk, wikipedia.sk

Témata:
Kalendár

Najnovšie články